پیام مازند

آخرين مطالب

فشار خوش نشینی در مازندران بر دوش نیروهای امدادی سياسي

فشار خوش نشینی در مازندران بر دوش نیروهای امدادی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - تبعات خوش‌نشینی به عنوان یک بخش جدید زندگی موقت در مازندران تنها به تخریب محیط زیست، زمین‌خواری و یا کم آبی در مناطق مختلف استان خلاصه نشده و در سال‌های اخیر گسترش این سبک زندگی در کنار امتداد گردشگری به تمامی فصول سال سبب شده است تا بار سنگین آن بر دوش نهادهای امدادرسان نیز سنگینی کند.

مازندرانِ مملو از جاذبه های طبیعی همچون جنگل، دریا و رودخانه همواره کانون توجه و نگاه ویژه برای سفر و گردشگری بود، اما در این بین بی توجهی به ویژگی های طبیعی استان در فصول مختلف برای نهادهای خدمات رسان دردسرساز شده است و باعث شده تا هزینه مکافات این بی توجهی را نهادهای خدمات رسان پرداخت کنند.
این معضل را می توان در تازه ترین گزارش امدادرسانی جمعیت هلال احمر مازندران به حادثه دیدگان باران شدید و برف و بوران چند روز گذشته مشاهده کرد. بر اساس این گزارش 90 درصد اعزام امدادگر و تجهیزات مرتبط به مناطقی بود که خوش نشین ها در آن ساکن بودند و اکثر این خدمات به همین دست افراد ارائه شده است.
این گزارش نشان می هد که از 24 آبان تاکنون امدادگران هلال احمر به 320 خانوار به تعداد یک هزار و 367 نفر خدماتی در قالب رهاسازی خودروها، ارسال محموله های غذایی به وسیله بالگرد و نجات گمشدگان انجام دادند.
گزارش هلال احمر این نکته را هم روشن می کند که از این پس " برف " نیز در کنار دریا، جنگل و سرسبزی به جاذبه های گردشگری مازندران اضافه شده است. با توجه به این که بارش برف عمدتا در مناطق کوهستانی و ییلاقی مازندران در فصل پاییز و زمستان رخ می دهد و در ترکیب با طبیعت بکر زیبایی بی بدیلی را خلق می کند،نهادهایی امدادرسانی مانند هلال احمر باید بیشترین بار این بخش را باید به دوش بکشند.
نکته قابل توجه اما این است که عمده گردشگران برف دوست در مازندران را افرادی تشکیل می دهند که با شرایط جغرافیایی و توپوگرافیک استان آشنایی زیادی ندارند و فرقی میان مازندران فصل تابستان و بهار با مازندران فصل پاییز سرد و زمستان برفی نمی بنینند و به همین دلیل هم برای لذت بردن از بارش برف بدون توجه به هشدارهای هواشناسی ، پلیس راه و دیگر دستگاههای مرتبط پا به رکاب می شوند و دل به جنگل و کوهستان می زنند.
هزینه این گونه برنامه ریزی افراد خوش نشین اعم از بومی و غیربومی بدون توجه به هشدارهای مراجع ذیربط را در حال حاضر تنها نهادهای امدادرسان با اعزام امداگران و تجهیزات پرداخت می کنند، وضعیتی که به نظر می رسد باید هم در نگاه به تجهیز و تقویت این نهادها مورد توجه قرار گیرد و هم در بخش فرهنگ سازی برای این گروه از گردشگران دردسرساز برنامه ریزی شود.
بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 حدود 43 درصد از جمعیت سه میلیون و 283 هزار نفری مازندران در روستاها سکونت دارند که حدود 10 تا 15 درصد از این جمعیت را خوش نشینانی تشکیل می دهند که به صورت فصلی و بیشتر در بهار و تابستان و ایام مناسبتی به روستا می روند.
بنا به اعلام و هشدارهای مکرر اداره کل هواشناسی مازندران با ورود سامانه بارشی و سرد به این استان از اواخر هفته گذشته ضمن بارش شدید باران، در مناطق ییلاقی و کوهستانی برف مسیرهای ارتباطی این مناطق را در بر گرفته است.
هواشناسی مازندران بیشترین میزان بارش برف در استان را در آلاشت حدود یک و نیم متر اعلام کرد.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : 29 تیم به تعداد 150 امدادگر در باران شدید و برف و کولاک اخیر استان خدمات رسانی می کنند.
غلامعلی فخاری افزود: این امدادگران با انجام فعالیت های شبانه روزی از 24 آبان تاکنون به 320 خانوار به تعداد یک هزار و 367 نفر خدماتدهی شد که این خدماتدهی شامل رهاسازی خودرو، ارسال محموله های غذایی، نجات افراد از برف و بوران است.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد 112 مورد رهاسازی خودرو انجام شد، ادامه داد : به طور معمول و عادی رهاسازی خودروها می بایست در جاده های اصلی انجام شود اما در هنگام بارش برف اکثر این خدمات به مناطق ییلاقی و خوش نشین سوق داده می شود .
معاون هلال احمر مازندران گفت: سرنشینان این خودروها که خوش نشین های مناطق ییلاقی استان هستند بدون توجه به هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران به این مناطق می روند در حالی که تجهیزات و امکانات مورد نیاز را با خود همراه ندارند .
وی افزود: این کار آنها باعث می شود که خودروها در مسیر گیر بیفتد یا در این مناطق بدون غذا و راه دسترسی بمانند و بیشتر وقت ، انرژی و هزینه هلال احمر استان صرف کمک رسانی و نجات این افراد شود .
فخاری با اشاره به اینکه هزینه یک سورتی پرواز بالگرد هلال احمر رقمی معادل 300 میلیون ریال می شود ، ادامه داد : در بارندگی های برف و باران اخیر با توجه به گیر افتادن حدود 50 خوش نشین در روستاهای برفگیر آلاشت، بالگرد پرواز کرد تا غذای مورد نیاز برای این افراد ارسال شود، در حالی که این منطقه مملو از برف به ارتفاع یک و نیم متر است و این افراد با وجود هشدارهای مکرر هواشناسی به منطقه رفتند و با نادیده گرفتن هشدارها بخش زیادی از توان نیروهای امدادی را درگیر خدماتدهی به خودشان کردند.
معاون هلال احمر مازندران همچنین به رهاسازی خودروها در ییلاقات استان اشاره کرد و گفت : مناطقی مانند تلمادره ، بلده و کیاسر که از راههای اصلی استان به شمار نمی روند و بیشتر مسیر تردد خوش نشینان است این روزها بخش عمده ای از خدماتدهی نیروهای جمعیت در این مناطق است .
وی تاکید کرد : همچنین بسیاری از این افراد بدون همراه داشتن وسایل مورد نیاز از جمله غذای کافی و لباس گرم به دلِ کوه و جنگل می زنند و به دلیل ناآشنایی به مسیر گم می شوند و پس از آن امدادگران می بایست برای نجات آنها اقدام کنند .
فخاری از همگان بویژه افراد غیر بومی مازندران خواست که به توصیه ها و هشدارهای هواشناسی توجه بکنند و بی ملاحظه این مسائل به این مناطق نروند .
برچسب‌ها
جمعیت هلال احمر برف و باران مازندران امداد و نجات


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کمبود اعتبار دامنگیر پروژه انتقال آب چالوس به مرکز مازندران

مبارزه با پوسیدگی دندان در کودکان از شیرخوارگی آغاز شود

کمبود مدرسه، پاشنه آشیل آموزش و پرورش

مدارس غیردولتی مازندران در تله ساختمان‌های غیراستاندارد

وقتی تبعیض، قانون شد

پروازهای گردشگری در مازندران راه‌اندازی می‌شود

یک هیات اقتصادی از روسیه به مازندران سفر کرد

خودباوری از الزامات دستیابی به تمدن نوین اسلامی است

آبیاری نوین در 2 هزار هکتار از باغ‌ها و مزارع مازندران

بدهی آموزش و پرورش، صدای تامین اجتماعی مازندران را درآورد

مدارس غیردولتی باید ازمعافیت‌های مدارس دولتی بهره‌مند شوند

جاده‌های مازندران برای تردد زمستانه آماده شد

آبدهی رودخانه‌های مازندران 2 برابر شد

برخورد قانونی با مردم باید با احترام و رافت همراه باشد

خسارتی به اموال عمومی طی حوادث اخیر در مازندران وارد نشده است

هوک: برای گفتگوهای کنسولی با ایران آماده‌ ایم

خروج پروژه‌های نوسازی مدارس از تله رکود

بارندگی مستمر روستای بهارپشته رامسر را حرکت داد

معرفی 31 فرصت سرمایه‌گذاری مازندران در کیش

رییس سابق سازمان نظام فنی روستایی چالوس به اتهام فساد مالی دستگیر شد

جاده کندوان جمعه یک طرفه می‌شود

خرید 40 هزار تن پرتقال مازندران برای شب عید آغاز شد

تصاحب بازار جهانی با تولید محصول استاندارد امکان‌پذیر است

جهرمی: ایران در آستانه همکاری فضایی با جمهوری آذربایجان

اقتصاد کشور باید به نقطه بازدارندگی برسد

پیش بینی اعتبار 520 میلیارد تومانی برای تکمیل گازرسانی در مازندران

طرح پزشک خانواده با مشکلات مالی متوقف نمی‌شود

140 مدرسه در مناطق محروم بهره برداری می شود

یک‌هزار و 323 طرح اشتغال‌زا در مازندران افتتاح شد

بنیاد برکت بستر 120 هزار شغل در کشورفراهم کرد

هشدار امیر محبیان به اصولگراها: به خاطر وحدت، به افراطیون باج ندهید

احتمال تشکیل دولت موقت در عراق

27 هزار تخت در دولت تدبیر و امید به بیمارستان‌های کشور افزوده شد

پوشش 80 درصدی پزشک خانواده در مازندران

اتحادیه اروپا: تداوم این روند، برجام را حفظ نمی‌ کند

درگیری در مجلس بر سر آخرین نطق سلحشوری

به هدف نخوردن 263 مورد اقدام به شکار در مازندران

تخلفات انتخاباتی در مازندران با سرعت و دقت رسیدگی می‌شود

تبلیغات غیرقانونی انتخاباتی در مازندران و زبان قانون

سکان امور فرهنگی مازندران در دستان یک بانو

یک میلیارد تومان وام خوداشتغالی به مددجویان بهزیستی چالوس پرداخت شد

افزایش تماس مازندرانی‌ها با شماره 124برای پیگیری تخلفات صنوف

بازسازی و احیای کارخانه نساجی مازندران آغاز شد

تخلفات انتخاباتی سریع و قاطعانه رسیدگی می‌شود

استاندار: کارخانه نساجی قطعه‌ای از هویت مازندران است

قصه ناتمام نساجی های قائمشهر

پایداری سرما و باران در مازندران تا پایان هفته

علامت استاندارد مجوز صادرات 85 درصد کالاهای مازندران است

تولید در کارخانه نساجی قائمشهر رونق می گیرد

دستگاه‌های اجرایی مازندران با برگزارکنندگان انتخابات همکاری کنند