پیام مازند

آخرين مطالب

طلایی که با عیار دیگران صادر می‌شود

چرخ صادرات مرکبات لنگ می‌زند/ همیشه پای دلال در میان است اقتصادي

چرخ صادرات مرکبات لنگ می‌زند/ همیشه پای دلال در میان است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - مازندران در تولید مرکبات پیشتاز است اما درصد بسیار کمی از تولیدات صادر می‌شود،هزینه‌ حمل‌ونقل و ردپای دلالان از مهم‌ترین عواملی بوده که موجب صادرات محصول استان با برند دیگر استان‌ها شده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- علیرضا نوری کجوریان: موضوع صادرات مرکبات همواره روی میز تمام دولت‌ها در مازندران قرارگرفته است ولی به‌رغم تدابیر لازم برای رفع موانع، هنوز چرخ صادرات محصولات کشاورزی و مرکبات استان لنگ می‌زند.
امسال 737 هزار تن کالا شامل 39 قلم از مازندران به مقصد کشورهای مختلف صادرشده که بیش از 80 درصد صادرات فقط مختص به چهار قلم کالا ازجمله فراورده‌های لبنی و سیمان است و محدود بودن اقلام صادراتی و انحصار توسط شرکت‌های خاص، نگرانی این بخش را افزون کرده است.
یک تولیدکننده و صادرکننده مازندرانی، مسائل بانکی و حمل‌ونقل را عمده چالش فراروی صادرات مرکبات بیان می‌کند و در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مشکل حمل‌ونقل را نمی‌توان با جلسه حل کرد.ربیعی ادامه می‌دهد: به‌عنوان نمونه برای صادرات یک کانتینر مرکبات به روسیه باید 40 میلیون فقط هزینه حمل‌ونقل پرداخت کرد و این مسئله برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.
درعین‌حال مهدی گلچوب مدیرکل امور اقتصادی استانداری مازندران نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: عمده صادرکنندگان و تولیدکنندگان مرکبات استان از طریق دیگر مبادی نسبت به صادرات اقدام می‌کنند و یا محصول را در انبار می‌فروشند و معتقدند خریداران و واسطه‌ها سود محصول را در انبار پرداخت می‌کنند و دیگر دغدغه‌ای به نام قرنطینه و حمل‌ونقل در این بخش وجود ندارد.
علت اینکه 33 هزار تن مرکبات و 66 هزار تن کیوی از طریق دیگر استان ها صادر می شود استفاده از حمل و نقل ارزان است
وی افزود: علت اینکه 33 هزار تن مرکبات و 66 هزار تن کیوی از طریق دیگر استان‌ها صادر می‌شود استفاده از حمل‌ونقل ارزان است چون صادرکننده از ماشین‌های خارجی برگشتی که در مرز آستراخان ، ترکیه و غیره وجود دارد استفاده می‌کند.
وی ادامه داد: تفاوت نرخ ماشین‌های برگشتی با کانتینرهای داخلی بسیار فاحش است و این سبب می‌شود، بهترین صادرکننده استان ترجیح دهد از ماشین‌های برگشتی برای صادرات استفاده کند.

گلچوب گفت: تفاوت حمل‌ونقل از مازندران تا مرز حدود 10 میلیون تومان است و برای صادرکننده به‌صرفه است از کانتینرهای برگشتی مرز استفاده کند.
درحالی‌که همه توپ را به زمین حمل‌ونقل می‌اندازند، علی نصیری معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری مازندران هم با بیان اینکه صادرکنندگان خودشان با رانندگان برای حمل‌ونقل و صادرات توافق می‌کنند عنوان کرد: پای دلال و دلال‌بازی به این حوزه نیز کشیده و گزارش‌هایی در این زمینه ارسال‌شده است.
وی عنوان کرد: اداره کل راهداری تعهد می‌کند که در صورت عقد قرارداد نسبت به تأمین کانتینر برای صادرات محصولات کشاورزی اقدام کند و باید تضمینی در این زمینه وجود داشته باشد.
نصیری یادآور شد: همچنین جلسه‌ای با مجمع و اتحادیه حمل‌ونقل برگزار شد و مشکل اصلی آن است که صادرکنندگان به‌صورت انفرادی با شرکت‌ها و رانندگان قرارداد می‌بندند درحالی‌که ناوگان حمل‌ونقل بین‌المللی در استان وجود دارد.
معاون راهداری مازندران با تأکید بر اینکه صادرکنندگان و اتاق بازرگانی باید با حمل‌ونقل قرارداد ببندند، نرخ ناوگان حمل‌ونقل بین‌المللی یخچال دار برای صادرات مرکبات از استان تا مرز را سه میلیون و 200 هزار تومان اعلام کرد.وی افزود: شرکت حمل‌ونقل معتقد است که باید قرارداد بسته شود تا بتوانیم نسبت به تهیه ناوگان اقدام شود و وقتی یک کانتینر برای صادرات تقاضا می‌شود مسلماً نرخ آن بالاتر خواهد رفت.
وی ادامه داد: برای وارد شدن کانتینر از مرز به کشور 800 دلار عوارض گرفته می‌شود و برای مالکان نمی‌صرفد، بهترین راه این است که محصول با ماشین داخلی تا مرز حمل شود و سپس به کشور مقصد انتقال یابد.
نصیری ادامه داد: اگر نرخ یک کانتینر یخچال دار از مبدأ ساری به مرز چهار میلیون تومان باشد درواقع به ازای هر کیلوگرم محصول کشاورزی 200 تومان هزینه حمل‌ونقل گرفته می‌شود.
اما رئیس اتاق بازرگانی مازندران در پاسخ به اظهارنظر معاون اداره کل راهداری مازندران اظهار داشت: هم‌اکنون 50 تا 60 هزار تن محصول در انبارها در حال بارگیری است.
اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مازندران ترجیح می دهند تا محصولات را از طریق استان های دیگر صادر کنند عبدالله مهاجر ادامه داد: در سیستم حمل‌ونقل استان صبح قرارداد بسته می‌شود و دو ساعت بعد راننده بر نرخ می‌افزاید و این شیوه برای صادرکنندگان به‌صرفه نیست و در حال حاضر حتی اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی مازندران ترجیح می‌دهند تا محصولات را از طریق استان‌های دیگر صادر کنند زیرا امور در آنجا تسهیل‌تر است.
وی افزود: اکنون صادرکننده باید پنج میلیون تومان هزینه حمل‌ونقل برای صادرات محصولات کشاورزی تا مرز پرداخت کند درحالی‌که چند روز باید دنبال دریافت مجوز قرنطینه و غیره دوندگی کند.گواهی قرنطینه در 15 دقیقه صادر می شود
عزیز الله شهیدی فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره طولانی بودنی زمان صدور گواهی قرنطینه محصولات کشاورزی برای صادرات گفت: در حال حاضر کمتر از 15 دقیقه گواهی قرنطینه محصولات کشاورزی صادر می‌شود و اگر موردی وجود دارد باید به این سازمان اعلام شود.
وی ادامه داد: گواهی قرنطینه در تمامی مناطق استان صادر می‌شود تا مشکل تولیدکنندگان حل شود ولی بیشتر صادرکنندگان ترجیح می‌دهند از طریق استان‌های دیگر صادرات داشته باشند.
پایین بودن صادرات مرکبات از مازندران و صادرات این محصول با برند دیگر استان‌ها، مایه انتقاد و گلایه استاندار مازندران شده است، احمد حسین زادگان می‌گوید: بیش از دو میلیون و 200 هزار تن محصول مرکبات در استان تولید می‌شود که تاکنون 33 هزار تن محصول آن‌هم به نام دیگر استان‌ها صادرشده است و 30 هزار تن نیز خرید تضمینی صورت می‌گیرد.
فقط 5 درصد مرکبات صادر شده است
حسین زادگان یادآور شد: فقط 5 درصد مرکبات خرید تضمینی و صادر و بقیه به بازار داخلی وارد می‌شود و خروجی آن پایین بودن قیمت مرکبات، ضرردهی بازار و تبدیل باغات به ویلاها و مسکن است و این سبب آسیب به کشاورزی استان است.
وی با اظهار اینکه باید بررسی شود که چرا میزان صادرات استان اندک است گفت: یکی از موارد به اقلام صادراتی مربوط است درحالی‌که تدابیر لازم مانند کاهش تعرفه گمرکی، پیوستن به اتحادیه اوراسیا و غیره صورت گرفته است تا میزان صادرات افزایش یابد.وی با عنوان اینکه در استان مازندران یا صادرکننده نداریم و یا تعداد آنان بسیار محدود است تصریح کرد: حمل‌ونقل معتقد است باید تعداد کانتینرهای لازم برای صادرات مرکبات اعلام تا نسبت به تأمین آن اقدام شود و مشکل حمل‌ونقل با این شیوه برطرف می‌شود.
استاندار مازندران با تأکید بر اینکه باید مشخص شود کدام دستگاه دولتی در بخش صادرات کوتاهی می‌کند ادامه داد: همچنین اقلام صادرات مازندران محدود و وابسته به لبنیات بوده که این روند نگران‌کننده است.
وی یادآور شد: باید ببینیم مشکل چیست که 33 هزار تن مرکبات مازندران از کشور صادر می‌شود ولی سهم صادرکنندگان استان در این بخش اندک و ناچیز است.
بنابراین گزارش، کل صادرات مازندران در سال جاری 737 هزار تن و بیشتر صادرات به کشور قزاقستان، روسیه و ترکمنستان بوده که از این میزان، 71 درصد کل صادرات استان سیمان است. این درحالی‌ است که سیمان ازنظر ارزشی هفت درصد صادرات را تشکیل می‌دهد و بیشترین رقم ازنظر دلاری با 101 هزار و 301 تن مربوط به فرآورده‌های لبنی با 56 درصد ارزش کل صادرات بوده که به عراق صادرشده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لازمه تامین امنیت غذایی/ نژاد دام در مازندران اصلاح می شود

هیئت اقتصادی روسی به مازندران سفر کرد

دردسر جدید برای صاحبان خودرو‌های خارجی

وام ازدواج، آمار کودک‌ همسری را افزایش داد!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/19

آخرین مهلت ثبت‌ نام در طرح کمک هزینه معیشتی

قیمت خودروهای داخلی 98/09/19

یازدهمین دوره نمایشگاه الکامپ در مازندران کلید خورد

36 درصد مطالبات سویاکاران در مازندران پرداخت شد

فعالیت دوباره 254 واحد صنعتی مازندران با تسهیلات رونق تولید

بنیاد برکت 50 هزار واحد صنعتی را در کشور راه‌اندازی می‌کند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/18

ظریف: احتمال اجرایی‌ شدن اینستکس وجود دارد

بیشترین مالیات از کدام بخش گرفته می‌ شود؟

عدم سرمایه‌گذاری در بهره‌برداری از آب‌های سطحی در مازندران

بنزین دونرخی در بودجه 99 حذف می‌ شود

ارزش محصولات شیلاتی مازندران 2000 میلیارد تومان است

افزایش 2 برابری صادرات مرکبات از مازندران

عوارض خروج از کشور افزایش یافت

نوبخت: مالیات بر درآمد خانوار، اجرایی می‌ شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/17

کاهش قیمت گوجه‌ فرنگی به دی‌ ماه موکول شد

سقف معافیت مالیاتی حقوق‌ بگیران اعلام شد

نمایشگاه ملی الکامپ در قائمشهر برگزار می شود

ویترین صنایع دستی در 5 هتل رامسر راه اندازی شد

تولید 11 میلیاردی زعفران در مازندران

آغاز فروش اقساطی 3 محصول ایران‌ خودرو از امروز

آمادگی 32 شرکت اروپایی برای همکاری با ایران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/09/16

شروع ثبت‌ نام مسکن ملی در پنج استان

واعظی: دولت اعتقادی به پرداخت یارانه ندارد

تولید 457 تن عسل در ساری

شوک شاخص، بازار بورس مازندران را تکان داد

پژو 301 از سال آینده به تولید انبوه می‌رسد

قیمت آپارتمان‌ های نُقلی در مناطق مختلف تهران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/13

بازار بورس رونق گرفت، مردم هجوم آوردند

قیمت خودروهای پرطرفدار داخلی 98/07/13

نقدینگی از بازار مسکن پر کشید/ کاهش قیمت ادامه دارد

خودروهای میلیاردی در بازار تهران

نماینده تبریز: یارانه نقدی می‌ تواند 6 برابر شود

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/14

هشدار بانک مرکزی به مردم: مراقب خریدهای اینترنتی باشید

حذف یارانه‌ مالکان خودرو‌های بالای 200 میلیون

سبد معاش خانوار‌ها از مرز 8میلیون تومان گذشت

با وام مسکن می‌توان 12 متر خانه خرید!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/15

سقف سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌داران 20 لیتر شد

احتمال افزایش قیمت بنزین در سال آینده

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/07/16