پیام مازند

آخرين مطالب

رئیس مرکز بهداشت مازندران :

بیماری آنفلوانزا در مازندران کنترل شد اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - بیماری آنفلوانزا که از اوایل مهر ماه سال جاری در اکثر استان‌های کشور از جمله مازندران با شدت بیشتری در مقایسه با سال گذشته شیوع یافته بود، طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران تا حد زیادی با خودمراقبتی مردم و فعالیت های بهداشتی و درمانی تحت کنترل درآمده و سرعت شیوع آن کم شده است.

اگرچه بنا به گزارش و اظهار نظرهای مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دلیل بالا بودن شدت این بیماری احتمال ابتلاء افراد به این بیماری تا حدی در مقایسه با سنوات گذشته بالا بود، ولی در شرایط فعلی با اطلاع رسانی در باره خود مراقبتی، واکسن زدن افراد در معرض خطر و رعایت بهداشت فردی مرگ ناشی از این بیماری که از آن به عنوان " آنفلوانزای H1N1 " نام برده می شود، در این خطه شمال کشور کنترل شد.
بر اساس آخرین گزارش در این استان 6 نفر که بیشترشان افراد مسن و در معرض خطر بودند، جان خود را از دست دادند و حدود 54 نفر نیز به دلیل بالا بودن شدت بیماری در مراکز درمانی استان مازندران بستری شدند و تحت مراقبت های ویژه قرار گرفتند که باز هم بیشتر این بیماران از افراد مسن، زنان باردار و کودکان زیر 6 سال و دیابتی های کنترل نشده و دیالیزی بودند.
تداوم بیماری آنفلوانزا تا پایان آذر
رئیس مرکز بهداشت مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: شدت بیماری آنفلوانزای H1N1 در سطح کشور برای سال جاری نسبت به سنوات گذشته بالاتر بوده و به همین دلیل هم احتمال ابتلا افراد بیشتری به این بیماری در صورت عدم رعایت بهداشت فردی و خود مراقتبی وجود داشت و اینگونه هم شد.
دکتر حامد روحانی زاده افزود: البته با ورود بموقع مراکز بهداشتی و درمانی استان مازندران و اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم و اجرایی شدن طرح های خودمراقبتی و بهداشت فردی از سوی آنها تا حد زیادی از گسترش بیماری در استان جلوگیری شد و این رویه باعث شد تا آمار مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا در مازندران کنترل شود.
وی ادامه داد: از آنجایی که فاز اول این بیماری دو تا سه هفته آینده در سطح کشور ادامه خواهد داشت، همچنان خطر ابتلا افراد به این بیماری وجود دارد و همه ما برای جلوگیری از شدت بیماری باید خودمراقتبی ها را افزایش دهیم و افراد در معرض خطر شامل کودکان زیر 6 سال، افراد مسن بالای 60 سال، زنان باردار، بیماران دیابتی کنترل نشده، بیماران دیالیزی چنانچه تاکنون برای تزریق واکسن اقدام نکردند، هر چه سریع تر نسبت به این کار اقدام کنند.
روحانی زاده گفت: واکسن در حد نیاز سنوات گذشته در استان مازندران وجود دارد و این افراد می توانند با مراجعه به داروخانه ها واکسن را دریافت و تزریق کنند تا بتوانند از شدت این بیماری بکاهند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین گفت که تزریق واکسن برای افراد عادی جامعه که احتمال ابتلا بیماری آنفلوانزا در آنها وجود دارد، ضروری نیست و چنانچه این رویه به فرهنگ تبدیل شود که همه بخواهند واکسن تزریق کنند، قطعا برای تامین واکسن کشورمان نیز دچار مشکل خواهد شد و امکان این که ما بتوانیم در یک مدت زمان کوتاه 80 میلیون واکسن را تامین کنیم، وجود ندارد.
دکتر روحانی زاده افزود: علاوه بر این، افرادی که واکسن تزریق می کنند ایمنی بدن 60 تا 70 درصدشان دو تا سه هفته پس از تزریق به حد نرمال می رسد و احتمال این که این افراد نیز به بیماری آنفلوانزا متبلا شوند، وجود دارد، ولی شدت بیماری در آنها کمتر است.
وی اضافه کرد : در شرایط فعلی تمام مراکز درمانی و بهداشتی مازندران با آمادگی کامل برای خدمات رسانی به بیماران فعالیت شبانه روزی دارند و هماهنگی لازم با مراکز بهداشتی برای پذیرش افراد و تزریق واکسن به گروههای در معرض خطر انجام شد و بیمارستان ها نیز آماده پذیرش بیماران نیازمند به بستری هستند.
خودمراقبتی ختم کلام
رئیس مرکز بهداشت مازندران خود مراقبتی را بهترین راهکار برای کنترل این بیماری در سطح استان بیان کرد و این خود مراقبتی را شامل خودداری از دست دادن در دیدارهای روزمره به خصوص با افراد بیمار، شت و شوی چندباره دست و صورت در روز، استفاده از ماسک برای بیماران مبتلا به آنفلوانزا، استراحت پس از ابتلا به بیماری و خوردن مایعات فراوان اعلام کرد.
وی گفت: در این ارتباط با آموزش و پرورش و دستگاههای دولتی هماهنگی لازم انجام شد تا در صورتی که این افراد به آنفلوانزا دچار شدند ، حداقل دو تا سه روز از رفتن به مدرسه، کلاس درس و ادارات خودداری کنند تا سایر افراد به این بیماری دچار نشوند.
این مسئول بهداشتی توصیه کرد تا افرادی که به آنفلوانزا مبتلا شدند، هر چه سریعتر به پزشکان خود مراجعه کنند و دستورات پزشک را در ارتباط با خود مراقبتی و سایر مراحل درمان رعایت نمایند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: با پزشکان خانواده در استان نیز رایزنی صورت گرفته تا توصیه های لازم را به بیماران در ارتباط با این بیماری و چگونگی جلوگیری از گسترش آن داشته باشند و در مجموع تمام استان برای کنترل بیماری بسیج شد و ما همچنان نیازمند همکاری رسانه ها برای اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه هستیم.
وی افزود: پیش بینی وزارت بهداشت این است که از اوایل دی ماه از شدت بیماری آنفلونزا کاسته می شود و فاز دوم این بیماری نیز تجربه سنوات گذشته نشان داده که به میزان مرحله اول نخواهد بود.
توزیع واکسن در داروخانه ها
معاون دارو غذا دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم به خبرنگار ایرنا گفت که واکسن آنفلوانزا از نوع فرانسوی با قیمت 410 هزار ریال برای مصرف کننده در داروخانه های سطح استان به خصوص داروخانه های دولتی اعم از 13 آبان و هلال احمر به میزان نیاز وجود دارد.
دکتر محمدرضا شیران افزود: اولویت ما تامین واکسن برای افراد در معرض خطر شامل اطفال زیر 6 سال، مادران باردار، بیماران دیابتی ، دیالیزی و از این دست است که برای جلوگیری از وارد شدن فشار به داروخانه ها، فروش واکسن منوط به تجویز پزشک است و از لحاظ پزشکی و درمانی نیز برای افراد عادی در شرایط زمانی فعلی ضرورتی برای تزریق وجود ندارد.
وی گفت: پیش بینی ما این است که اکثر افراد در معرض خطر ما با تجربه سنوات گذشته تاکنون نسبت به تزریق واکسن اقدام کرده باشند، ولی برای اطمینان بیشتر مردم تعداد قابل توجهی از این دارو را در داروخانه ها نوزیع کردیم تا در دسترس افراد باشد.
دکتر شیران اظهار داشت: ما برای تامین دارو و سایر تجهیزات مورد نیاز بیماران در سطح استان مازندران مشکلی نداریم و دارو و تجهیزات به میزان مورد نیاز و بعضا فراتر از آن در داروخانه ها و انبار معاونت دارو و غذا وجود دارد .
در فاز اول شیوع بیماری آنفلوانزا در استان مازندران که همخ ساله از مهرماه شروع می شود، حدود 350 نفر در استان به این بیماری مبتلا شدند که کار بیش از 54 نفر به بیمارستان و بستری کشیده شد و 10 نفر مشکوک به این بیماری جان خود را از دست دادند که پس از نمونه گیری، نمونه 6 نفر مورد تایید قرار گرفت.
براساس آمار وزارت بهداشت و درمان تاکنون در سطح کشور 19 نفر براثر ابتلا به بیماری آنفلوانزا کشته شدند.
برچسب‌ها
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران آنفلوآنزا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازدواج پیمان قاسم خانی با میترا ابراهیمی + بیوگرافی و تصاویر

امیر جعفری با گریمی دیدنی در رقصنده + عکس

فکری: بازیکنانمان نباید غرور کاذب داشته باشند/ سازمان لیگ باشگاه‌ها را از بلاتکلیفی درآورد

کار روز عقیم به فاحشه ها و جاسوس ها رسید !!

اولین کمپ نگهداری سگ‌های بلاصاحب شرق مازندران در نکا راه‌اندازی شد

نساجی و فولاد موقتا قرنطینه شدند

دیدار استاندار با خانواده شهید مدافع حرم/ شهدا سند افتخار هستند

تعمیر غیرمترقبه واحد 4 بخار نیروگاه نکا در کمتر از 100 انجام شد

فاطمه گودرزی، افسانه بایگان، ابوالفضل پورعرب و سایر هنرمندان در مراسم تشییع سیروس گرجستانی + عکس

98 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شدند

جهش تولید لازمه خودکفایی کشور است

استاندارمازندران : شهرداری ها و دهیاری‌ها در راستای توانمندسازی حرکت کنند

حذف کرونایی خبرنگاران و عکاسان ورزشی مازندران

کشف 50 فقره کلاهبرداری میلیاردی در فریدونکنار مازندران

اولین گام برای رسیدن به جهش تولید، رفع فسادهای موانع تولید است

الزام استفاده از ماسک در مازندران

نشست بررسی برنامه های تحول دیجیتال وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد

برنامه عملیاتی جهش تولید در مازندران تهیه شد

18میلیون ایرانی تاکنون کرونا گرفته‌ اند

هنرستانهای مازندران فضای استاندارد برای جذب 50 درصد دانش‌اموزان را ندارد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/14

گسترش چتر مناسب‌سازی خدمات در جایگاههای سوخت مازندران

مازندران در پاسداشت ارزش ها پیشرو است/ تدوین 50 کتاب دفاع مقدس

مراسم بزرگداشت روز محیط بان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد

پیک دوم شیوع کرونا در راه است؛ مردم هشدارها را جدی بگیرند

جزئیات دستگیری اعضای باند خفاش‌ های زنگی + عکس

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/14

استاندار مازندران: چند صدایی ما را از جهش تولید باز می‌دارد

شکست کرونا، مقابل ورزش

اجرایی شدن شهرک صنایع دستی و گردشگری رامسر در پیچ و خم بروکراسی اداری

80 درصد مازندرانی ها به کرونا مبتلا نشده اند

وضعیت اضطراری کرونایی در شهرستان آمل

دولت تدبیر, گاز رسانی به مناطق صعب‌العبور مازندران

تکمیل بیمارستان فوق تخصصی تنکابن نیازمند 85 میلیارد تومان اعتبار است

کشف 50 فقره کلاهبرداری میلیاردی در فریدونکنار

اصلاحیه لایحه حمایت از محیط‌بانان تقدیم دولت می‌شود

طی سه سال اخیر محیط بان محکوم به اعدام نداشتیم

٧٠ میلیارد تومان برای تجهیز یگان محیط‌زیست هزینه شد

اعلام وضعت قرمز در چند شهر مازندران؛ دو هفته رعایت کنید!

مدت آموزش سربازی تا اطلاع ثانوی یک ماه است

انتقال هرویین با خودرو حمل جسد در مازندران

شنا در محدوده دریای مازندران بلامانع

پایان محدودیت ترافیکی در جاده‌های مازندران

80 درصد مازندرانی‌ها هنوز کرونا نگرفته‌اند

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی خبر داد: یازده برابر شدن پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی

برنامه همکاری مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و "یونیسف"در پیشگیری و درمان کرونا

ارزش گذاری سرمایه ای، مقدمات پیش ثبت نام علامت تجاری تله کیش است

بولتون: احتمال دارد ترامپ با ایران کنار بیاید

هشدار کرونایی درباره تجمعات در مراسم ترحیم

ماجرای فداکاری یکی از پزشکان حادثه انفجار تهران + عکس