پیام مازند

آخرين مطالب

همدلی شهروندان با فعالیت‌های ورزشی نابینایان در مازندران سياسي

همدلی شهروندان با فعالیت‌های ورزشی نابینایان در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- نداشتن حس بینایی و ترس از محیط‌های نا آشنا همواره سبب کم تحرکی در نابینایان می‌شود، لذا کمک‌های لازم برای بالا بردن بازدهی نابینایان از طریق مشارکت آنها در فعالیت‌های ورزشی مختلف، نوعی تکلیف عمومی جامعه محسوب می‌شود.

طبق تعریف؛ کم بینایان و نابینایان جزء معلولان حسی محسوب می شوند و مقوله اصلی دراین گروه از معلولان تفهیم چگونگی انجام حرکت های مختلف در قالب ورزش است که برای رسیدن به این هدف علاوه بر فراهم کردن امکانات و تجهیزات به مشارکت جدی عموم نیز نیاز دارد.
روانشناسان بالینی معتقدند اگر نیازهای معلولان کم بینا و نابینا در قالب ورزش و تحرکات بدنی رفع نشود، مشکلات حرکتی و روانی خاصی در آنها به وجود می‌آید که از جمله آن می‌توان به حرکات ناموزون و بدون ریتم عنوان کرد.
بر اساس آمارهای رسمی ،استان مازندران دارای 45 هزار معلول جسمی و حرکتی است که از این تعداد حدود ٦ هزار نفر روشن دل یا نابینا هستند.
یک کارشناس ارشد روان شناسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که اگر نگاه در جامعه به اهمیت تحرک بدنی نابینایان جدی تر شود و این موضوع در تصمیم گیری ها نیز رواج پیدا کند، بدون شک انگیزه قشر روشندل به سمت و سویی هدایت خواهد شد که آنان دیگر معلولیت را محدودیت قلمداد نخواهند کرد، بلکه با درک موفقیت علاوه بر حضور در میدان های رسمی ورزشی در فعالیت های اجتماعی نیز، بیش از پیش انگیزه پیدا می کنند.
رستم علی نیاء که خود را پدر یک نابینا پسر معرفی کرده است، افزود: آموزش دادن یک سری حرکات اولیه مانند راه رفتن، دویدن، پرش و جهش به عنوان شرایط اولیه برای یادگیری مهارت های حرکتی و آشنایی آنها با حالات اولیه در فعالیت های ورزشی برای این افراد بسیار سودمند است.
وی با بیان این نکته که نابینایان از محیط های خود همواره می ترسند و نیاز به کمک و همراهی آحاد مردم دارند، اضافه کرد: این ترس سبب می شود تا وضعیت حرکتی عادی آنان دچار اشکال شود و درواقع حتی تحرک آنان به صفر برسد که این موضوع با خطرات جدی همراه است.
علی نیاء تقویت احساس شهروندی به دور از ترحم در همراهی با نابینایان در موقعیت های مختلف را مهم توصیف کرد و گفت: یعنی نابینایان را در جمع خودمان راه بدهیم و به نوعی عامل تحرک آنان در جامعه باشیم.
وی موقعیت و فضاهای ورزشی را بستری مهم برای مشارکت عمومی با نابینایان دانست و اظهار داشت: نابینایان در کنار افراد بینا می توانند بسیاری از ورزش ها را تجربه کنند و این نیاز به همراهی دارد.
حضور نابینایان در جامعه عین قهرمانی است
یکی از مربیان ورزشی نابینایان و کم بینایان از شهرستان بابل خانواده را حامی اصلی برای انجام فعالیت های بدنی دانست و گفت: از نظر من نابینایی که بتواند با عصای سفید به صورت مستقل در جامعه حضور پیدا کند و بریل بنویسد و بخواند ،قهرمان است و همه باید این زمینه را برای این قشر از معلولان فراهم کنیم.
سیمین دخت گرجی نژاد با اشاره به این نکته که اگر تحرکات نابینا از طریق یادگیری جهت یابی مورد بی توجهی قرار بگیرد، در واقع ترسش از محیط فروکش نکرده و در نتیجه با مشکلات بدنی حادی مواجه می شود، افزود: تمرین جهت یابی ها در نابینا یک اصل مهمی است که باید در محیط پیرامونی و در کنار مردم تمرین و مورد توجه قرار بگیرد.
وی توضیح داد:اگرچه طی سال های اخیر تا حدودی شرایط برای حضور نابینایان در جامعه فراهم شده است، اما هنوز این افراد با مشکلات زیادی مواجه هستند.
گرجی نژاد با بیان این که تا 90 درصد نابینایان شهرستان بابل به لحاظ درآمدی از قشر متوسط و متوسط پائین جامعه هستند و حتی در ایاب و ذهاب با مشکل مالی مواجه اند،ادامه داد: به همین دلیل نیاز به حمایت جدی آحاد مردم به ویژه خیرین است تا حداقل حرکات بدنی در آنان انجام شود.
این مربی ورزش نابینایان حضور نابینایان در سالن ورزشی به ویژه انجام گلبال را یک امر ضروری دانست و تصریح کرد: هر نابینا پس از فراگیری جهت یابی برای این که بتواند جهت یابی خود را با تقویت شنیداری استحکام ببخشد، باید ورزش گلبال را تمرین کند.
گرجی نژاد که مسئول هیات نابینایان و کم بینایان بابل هم است، با اشاره به وجود 2 سالن ورزشی آموزش و پرورش و اداره ورزش بابل که 2 روز در هفته در اختیار حدود 60 نفر از نابینایان قرار دارد، بیان داشت: شطرنج از دیگر ورزش های مورد نیاز نابینایان برای فراگیری تمرکز ضروری است.
این مسئول ورزش نابینایان گفت: البته با توجه به وضعیت مالی ضعیف خانواده های نابینا، هیات ورزش نابینا و اداره ورزش و جوانان هر شهرستان بخشی از هزینه ایاب ذهاب و لباس ورزشی آنان را تامین می کنند.
وی اظهار داشت: ورزش های گروهی نظیر دوچرخه سواری، قایق سواری، جودو با همکاری افرادی که دارای معلولیت نیستند، مهم و ضروری است و در واقع آگاه سازی معلولان نسبت به امکانات موجود برای مشارکت در فعالیت های مختلف ورزشی است.
این دوستدار و علاقمند به ورزش نابینایان مازندران در بخش دیگری به اهمیت مناسب سازی فضاهای عمومی اشاره کرد و گفت: همچنان این موضوع در شهرهای استان مورد بی توجهی قرار گرفته و شرایط برای حضور آنان با چالش مواجه است.
گرجی نژاد بیان داشت: بی توجهی به حق و حقوق شهروندی معلولان سبب شده است تا انزوای اجتماعی نابینایان دو چندان شود و همواره خانواده ها در فرستادن فرزندان خود به سطح شهر خود داری می کنند.
وجود 6 رشته ورزشی فعال برای نابینایان و کم‌بینایان مازندران
طبق اعلام هیات ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان استان مازندران 200 ورزشکار سازمان‌یافته در این هیات ورزشی عضو هستند که در مسابقات مختلف استانی و ملی مشارکت می کند.
دو و میدانی آقایان و بانوان، جودو آقایان، شطرنج آقایان و بانوان، گلبال آقایان و بانوان، وزنه‌برداری آقایان و شنا آقایان از ورزش های فعال در بین نابینایان مازندران است.
شهرستان های آمل، بابل، قائم‌شهر، ساری، بهشهر و سوادکوه نیز دارای هیأت ورزش‌های نابینایان و کم‌بینایان است.
طبق آمار پارسال تعداد هشت ورزشکار نابینا یا کم‌بینا در اردوهای تیم ملی گلبال، شنا و جودو در اردو تیم ملی دعوت شدند.
گلبال؛ مهمترین و هیجانی ترین ورزش نابینایان
در طبقه بندی ورزشی بین کم بینایان و نابینایان تفاوتی وجود ندارد و فعالیت ورزشی آنان با توجه به درجه بینایی و توانایی دید آنها انجام می‌گیرد.
ورزشکاران نابینا و کم بینای رشته های ورزشی گلبال، شطرنج، جودو، شنا، فوتبال پنج نفره، پاورلیفتینگ، کوهنوردی، دوچرخه سواری و دوومیدانی تحت نظر فدراسیون نابینایان و کم بینایان فعالیت می کنند و در چند سال گذشته پارالمپیک ریو 2016 و بازی های آسیایی 2018 جاکارتا یکی از درخشانترین دوره های حضور نابینایان در این تورنمنت بود.
گلبال به عنوان یکی از رشته های محبوب نابینایان و کم بینایان است. این رشته ورزشی در سال 1946 توسط هانتس لورنتسِن از اتریش و سپ رایندله از آلمان برای بازپروری سربازان نابینا طراحی شده در جنگ جهانی دوم طراحی شد و از سال 1976 در بازی‌های پارالمپیک تورنتو فعال شد.
در این بازی که دو نیمه 10 ‌دقیقه‌ای دارد، چشمان تمامی بازیکنان بسته است.
در هر تیم سه نفر در زمین حاضر می شوند که در نزدیکی دروازه خود مستقر شده و باید سعی کنند توپ را با دست به درون دروازه تیم مقابل روانه کنند.
گلبال همانند سایر رشته های ورزش نابینایان پس از انقلاب اسلامی و در سال 57 فعالیت خود را در ایران آغاز کرد.
در واقع اولین رشته ورزشی که به طور رسمی برای فعالیت نابینایان و کم بینایان کشورمان برنامه‌ریزی و فعال شد، گلبال بود که در نهایت منجر به تشکیل تیم ملی در سال 1367 شد.
نابینا توپ را با قدرت روی زمین به سوی دروازه ای که نمی بینند، هل می دهد و صدای زنگی که در توپ است، مسیر توپ را نشان می دهد.
توپ های این ورزش هشت روزنه دارند و زنگوله هایی داخلشان تعبیه شده و مسابقه در سکوت کامل برگزار می شود تا بچه ها با دنبال کردن صدای توپ ها، به تیم مقابل و تحت قوانین خاص، گل بزنند و در صورت انجام هرگونه خطا مثل خطای هایبال، لانگبال و چشم بند، بازیکن خطاکار به تنهایی درون دروازه می ایستد تا تیم حریف پنالتی بزند.
طبق بررسی های صورت گرفته و اعلام هیات ورزش نابینایان مازندران ظرفیت های خوبی در بین نابینایان و کم بینایان وجود دارد که می توان زمینه توسعه و شکوفایی ورزش را نزد آنها بیشتر فراهم کرد اما باید به ورزش های این قشر و نیازهای آنان فارغ از ترحم های انسان دوستانه به دنبال استفاده از ظرفیت نابینایان و کم بینایان بود.
برچسب‌ها
نابینایی مازندران ورزشی معلولان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار مازندران خواستار مشخص شدن علت مرگ پرندگان مهاجر شد

مرگ پرندگان مهاجر در مازندران بازار فروش این حیوانات را تعطیل کرد

جزییات بیشتر جابه‌جایی در بهزیستی مازندران

واکنش روحانی به بخشنامه اخیر رئیسی

تمامی دانش آموزان ابتدایی مازندران زیر پوشش طرح شهاب قرار گرفتند

مقاومت بهترین راه مقابله با استکبار جهانی است

پیکر جانباز حجت‌الاسلام رضایی در قائمشهر تشییع شد

راه دراز مناسب‌سازی ادارات مازندران برای معلولان

حوادث ناشی از کار در مازندران 78 قربانی گرفت

فرسودگی تنها بیمارستان تخصصی قلب مازندران را با مشکل خدمات‌رسانی مواجه کرد

ارسال کمک خیرین مازندران به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان

دست کوتاه خریداران ضایعات مازندران از افزایش سهمیه سوخت دولتی

جزییات بیشتر درباره جابه‌جایی در بهزیستی مازندران

استیصال رئیس‌ جمهور چین از شیوع کرونا

مدیرکل جدید بهزیستی مازندران حکم گرفت

شاهزاده چارلز: دوست دارم به ایران سفر کنم

کوهنورد زخمی کلاردشتی در برف سنگین علم‌کوه مفقود شد

تشکل های مردم نهاد در حوزه دفاع مقدس تقویت شود

جهانگیری مصوبه تامین اعتبار برای رفع مشکل محور هراز را ابلاغ کرد

واکنش ترامپ به سخنان ظریف در مورد مذاکره

"سردار سلیمانی" یک دیپلمات برجسته بود

کانادا خواستار تحلیل مستقل جعبه سیاه 737 شد

ظریف: مذاکره با آمریکا غیرمحتمل نیست

آمریکا تا ابد باید از نام قاسم سلیمانی بترسد

400 میلیارد تومان برای تامین آب روستاهای مازندران نیاز است

تولید روزانه 100 کیلوگرم زباله شیمیایی در مازندران

ظریف: عامل شلیک به پرواز 737 در زندان است

شکار پرندگان در شرق مازندران ممنوع شد

چهار شهر مازندران نامزد انتخاب پایتخت کتاب ایران شدند

تعداد کشته‌ های زلزله ترکیه به 19 نفر رسید

تصاویری تلخ از زلزله 6 ریشتری در ترکیه

پیش‌بینی عجیب زیباکلام از پیروز احتمالی مجلس

30 طرح دهه فجر در سوادکوه شمالی بهره‌برداری یا کلنگ‌زنی می‌شود

استاندار مازندران خواستار ممنوعیت قرص برنج شد

جانباز حجت الاسلام نورالدین رضایی آسمانی شد

تبلیغات انتخاباتی با تایید خودساخته صلاحیت داوطلبان در مازندران

172 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری گردشگری در رامسر انجام شد

شهروندان به هشدارهای پیش‌گیری از جرائم پلیس مازندران توجه کنند

پاسخگویی به سوالات نسل جدید اولویت برنامه‌های دهه فجرباشد

شکار پرندگان وحشی در شرق مازندران ممنوع شد

رفتار اختلاف‌انگیز از تریبون عمومی در دهه فجر ممنوع است

ساخت بیمارستان ١٠٠٠ تخته در چین طی یک هفته

تیراندازی خونین در اشتوتگارت آلمان با 6 کشته

وقوع زلزله 6.8 در شرق ترکیه

تکذیب خبر بازسازی مدارس سوریه توسط ایران

اروپا: زمانِ مکانیسم حل اختلاف برجام تمدید شد

تصادف در عباس‌آباد 2 کشته برجای گذاشت

حرکت تخت‌گاز نساجی برای فرار از سبقت پیکان

بیماری فصلی به عنوان علت مرگ پرندگان در میانکاله منتفی است

فیلم‌های فجر سی‌وهشتم در مازندران اکران می‌شود