پیام مازند

آخرين مطالب

میانکاله؛ قربانی تضاد منافع؟ علمي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - تالاب میانکاله امسال نقطه پایان سفر بیش از 13 هزار پرنده مهاجر شد. بر اساس اعلام سازمان دامپزشکی پرندگان مهاجر به دلیل سم «بوتولیسم» تلف شده‌اند اما بعضی متخصصان و فعالان محیط زیست معتقدند که آلودگی آب و برخی عواملی که هنوز بررسی نشده علت مرگ و میر بی‌سابقه پرندگان در این منطقه بوده است و از سوی دیگر این گونه‌های مهاجر را قربانی تضاد منافع می‌دانند.

 کنوانسیون بین‌المللی رامسر حدود 50 سال گذشته در شهر رامسر ایران برای حفاظت از اکوسیستم تالاب‌ها تصویب شد و مدتی پس از آن میانکاله عنوان اولین تالاب ثبت شده در فهرست این کنواسیون بین المللی را به خود اختصاص داد و «بهشت پرنده‌نگری ایران» لقب گرفت. هر ساله در فصل زمستان پرندگان زیادی از جمله فلامینگو، چنگر، اردک‌ و غازها از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض‌های پایین‌تر حرکت می‌کنند و تعداد زیادی از آن‌ها در میانکاله فرود می‌آیند تا پس از مدتی دوباره سفر خود را ادامه دهند اما امسال میانکاله نقطه پایان سفر بیش از 13 هزار پرنده مهاجر شد.
کمبود علم در زمینه دامپزشکی حیات وحش
سوم بهمن ماه بود که تلفات پرندگان مهاجر در میانکاله برای نخستین بار رسانه‌ای شد. سازمان حفاظت محیط زیست دو روز بعد اعلام کرد که تیمی متخصص از سوی این سازمان در حال اعزام به میانکاله است تا علت مرگ پرندگان در این منطقه را بررسی کند. سازمان دامپزشکی نیز اعلام کرد که بر اساس آزمایش‌های انجام شده ابتلای پرندگان به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل منتفی است و باید برای علت مرگ پرندگان در این منطقه بررسی‌های بیشتری صورت گیرد. سه روز گذشت و مرگ پرندگان مهاجر همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشت و در کنار آن روز به روز به تعداد تلفات افزوده می‌شد. ایمان معماریان - دامپزشک حیات وحش - در گفت و گو با ایسنا می‌گوید : متاسفانه ما در کشور در زمینه دامپزشکی حیات وحش کمبود علم داریم. اینکه چند روز طول می‌کشد تا علت مرگ پرندگان اعلام شود، گواهی بر این موضوع است.
او تاکید می‌کند: گواه دیگر بر کمبود علم دامپزشکی حیات وحش در کشور این است که ما برای بررسی علت مرگ پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی موضوع بیماری «نیوکاسل» را مطرح می‌کنیم این درحالیست که پرندگان آبزی و کنار آبزی به‌شدت در برابر این بیماری مقاوم هستند و حتی در باغ وحش‌ها نیاز نیست که این پرندگان علیه «نیوکاسل» واکسیناسیون شوند.
مشاهده علائم عصبی در لاشه پرندگان
همزمان با افزایش تعداد تلفات پرندگان به 10 هزار قطعه در میانکاله، کارشناسان و سازمان‌های مردم نهاد در مازندران اعلام کردند که ورود پساب صنعتی و شیرابه‌ زباله‌ها به میانکاله سبب آلوده شدن آب منطقه شده است و این مورد می‌تواند عامل مرگ پرندگان باشد. معماریان در این‌باره می‌گوید: تصاویر منتشر شده از لاشه پرندگان نشان دهنده علائم عصبی در آن‌ها است که می‌تواند فرضیه مسمومیت با فلزات سنگین را قوت بخشد همچنین غذارسانی به صورت دستی برای پرندگان مهاجر بسیار خطرناک است و می‌تواند سبب ایجاد مسمومیت‌های غذایی در آن‌ها شود.
سه شنبه هفته گذشته ( 8 بهمن ماه) سازمان دامپزشکی پس از گذشته پنج روز از رسانه‌ای شدن خبر مرگ پرندگان مهاجر میانکاله اعلام کرد که «سم بوتولیسم» علت تلف شدن پرندگان مهاجر در میانکاله است. بیماری بوتولیسم بر اثر سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود و پرندگان با بلع گیاهان یا حیوانات آلوده به این سم به آن مبتلا می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند. کلستریدیوم بوتولیسم یک باکتری بی هوازی است که در گیاهان فاسد و مواد حیوانی تکثیر می‌شود و اغلب در دریاچه‌ها در دوره‌های کمبود اکسیژن و کیفیت پایین آب رخ می‌دهد.
اسماعیل کهرم - پرنده‌شناس - درباره مطرح شدن «بوتولیسم» به عنوان علت مرگ پرندگان مهاجر میانکاله اظهار می‌کند: اینکه اعلام کرده‌اند که علت مرگ پرندگان میانکاله سم بوتولیسم است، پاک کردن صورت مسئله به‌گونه‌ایست که کسی هم گیر نیفتد. اگر دیدگاه سازمان دامپزشکی مبنی بر تغذیه پرندگان در محیط بسته و آلوده تالاب را بپذیریم، حال این پرسش‌ها مطرح می‌شود که آیا تمام پرندگان تلف شده در یک نقطه یعنی «قلعه پایان گلوگاه» با همدیگر تصمیم گرفتند آب را بخورند و بمیرند؟ چرا تا به‌حال این اتفاق نیفتاده است؟ امکان پذیر نیست که چند هزار پرنده در یک مقطع زمانی از یکجا در دل تالاب که سم بوتولیسم به‌خاطر شرایط خاصی درآن ایجاد شده است، آب بخورند و بمیرند. یعنی خودکشی دسته جمعی کرده‌اند؟ آیا پرندگان میانکاله علایم مسمومیت پرندگان که فضله زرد و خروج مایع زردرنگ از دهان است را داشته‌اند؟
وی تلف شدن هزاران پرنده مهاجر در تالاب میانکاله را عمدی می‌خواند و مدعی است که شاید برخی صیادان، زمین‌داران یا شکارچیان و ... سم را در آب ریخته و این حیوانات را کشته‌اند.
کهرم پرندگان میانکاله را قربانی تضاد منافع می‌داند و بر لزوم پیگیری و برخورد با عاملان اصلی این پرونده زیست محیطی تاکید می‌کند.
سهیل اولادزاد - فعال و کارشناس محیط‌ زیست مازندران - نیز در گزارشی در روزنامه شهروند گفت: ما چهار پرنده را با سختی فراوان به کیلومترها دورتر از مازندران برای انجام آزمایش‌های لازم و بررسی علت مرگ فرستادیم اما آزمایشگاه از ترس سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط ‌زیست همکاری نکرد. معماریان - دامپزشک حیات وحش- نیز پیش از این گفته بود که بعید است باکتری سم بوتولیسم بتواند به‌صورت گسترده در آبگیرها رشد کند.
وارد نشدن آب به تالاب سبب تولید بوتولیسم شده است
با وجود حدس و گمان‌هایی که درباره مرگ پرندگان در میانکاله مطرح است، شهاب الدین منتظمی - مدیر دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - می‌گوید: باید بپذیریم که اگر سموم کشاورزی، صنعتی و ... به‌طور مستقیم به آب وارد شده بود، سایر آبزیان از جمله ماهیان نیز باید تلف می‌شدند درحالی‌که جمعیت زیاد تلف شدگان در میانکاله پرندگان کنار آبزی هستند همچنین عیسی کلانتری - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - معتقد است که وارد نشدن آب بالادست به تالاب میانکاله علت تلف شدن پرندگان است.
منتظمی پیش از این گفته بود که تعداد زیادی پرنده مهاجر کنارآبزی در نقاط کم عمقی تلف شده‌اند که احتمال کاهش اکسیژن در آن مناطق وجود دارد ب نابراین حتی می‌توان گفت که وارد نشدن آب به بالادست تالاب می‌تواند شرایط بی‌هوازی را ایجاد کند و سبب تولید بوتولیسم شود.
هر چند که او پیش از این گفته بود که شائبه‌های مرگ پرندگان در میانکاله پس از مدیریت بحران در منطقه بررسی می‌شود اما در گفت و گوی جدیدی که با ایسنا کرده است، می‌گوید: ما باید به آزمایش‌ها و اقدامات سازمان دامپزشکی در زمینه بررسی علت مرگ پرندگان احترام بگذاریم. این سازمان معتبرترین مرجع کشور در خصوص تشخیص بیماری‌های حیات‌ وحش است. تشخیص علت مرگ و جمع‌آوری لاشه‌ها برای ما در اولویت قرار داشت که این کار به‌موقع انجام شد.
  درحالی سازمان حفاظت محیط زیست خبر از فروکش کردن مرگ و میر پرندگان در میانکاله را می‌دهد و امیدوار است که این اتفاق در آینده مجدد تکرار نشود که هنوز ابهامات و پرسش‌هایی درباره علت تلفات پرندگان در این منطقه مطرح است و باید از سوی دستگاه‌های ذیربط به آن‌ها پاسخ داده شود.
صید و شکار بی‌رویه در زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در ایران موجب شده است کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر به کشورمان تذکر دهد. این موضوع همواره یکی از دغدغه‌های فعالان محیط زیست نیز بوده است. حالا در کنار این صید و شکار تهدیدات زیست‌محیطی دیگری ازجمله آلودگی آب به پسماند و پساب، تامین نشدن حقابه تالاب و .... مطرح شده است که انتظار می‌رود سازمان حفاظت محیط زیست به بررسی دقیق تمامی این موارد بپردازد و اجازه ندهد که مدیریت زیستگاه‌های پرندگان مهاجر بیش از پیش از دستش خارج شود.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رکورد بالاترین ذخیره نفت ایران در ساحل و دریا

نامه‌ نگاری احمدی‌ نژاد با بن‌ سلمان و گوترش

از حسین پناهی و پوپک گلدره تا سیروس گرجستانی: بازیگرانی که زمان ساخت سریال درگذشتند + عکس

تداوم ریزش کوه در آمل/ 2 معدن تعطیل شدند

دولت دوازدهم برای مقابله با گرد و غبار 370 میلیون دلار هزینه کرده است

دیدار فرمانده یگان حفاطت محیط زیست با امام جمعه قم

مدیر شعب بانک رفاه کارگران ایلام: بازنشستگان ایلامی از تسهیلات خرید اقلام بهره‌مند می‌شوند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: دولت برای مشاغل غیر رسمی و غیر بیمه ای تسهیلات حمایتی در نظر گرفته است

اختصاص 100 میلیارد ریال به رسته نساجی و پوشاک توسط طرح ملی تکاپو در یزد

زنان روستایی و عشایر چهارمحال و بختیاری صاحب نمایشگاه دائمی می‌شوند

پرداخت بیش از چهار هزار میلیارد ریال به روستاییان خراسان شمالی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل مطرح کرد: کسب و کارها و متقاضیان فاقد بیمه متاثر از کرونا تسهیلات دریافت می کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: بخش تعاون یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است

پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی 20 درصد افزایش یافت

سرمایه گذاری 206 میلیارد تومانی دولت در 2 بندر مازندران

بازدید رئیس دانشگاه علوم کشاورزی ساری از مجتمع شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی

غرق شدن مرد 30 ساله در آب‌بندان شهرستان نکا

ظرفیت رامسر برای معرفی به "هاب" فرودگاه‌های شمال کشور

سیگار الکترونیکی عامل ترک سیگار می‌شود؟

افزایش مبتلایان کرونایی مازندران به 645 تن

خارج کردن توده موی یک کیلویی از معده نوجوان بجنوردی

ترافیک بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های بابل

"نور" معطر به عطر شهید مدافع حرم / مردم برای قدردانی آمدند

معنی نام عجیب فرزند مهناز افشار !

145 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شد

کودکان را از افراد مسن دور کنید

بکارگیری از ظرفیت بنیاد نخبگان برای حل مسائل مازندران

دستگیری برادران سارق در آمل مازندران

خارج کردن توده مویی از بدن نوجوان بجنوردی

دستگیری شکارچیان و صیادان متخلف در مازندران

با امضای یک تفاهم نامه؛ امکان استفاده بازنشستگان کشوری از 270 مرکز ورزشی فراهم شد

برگزاری آنلاین برنامه آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان

استاندار: برای حل مسائل مازندران از ظرفیت نخبگان استفاده شود

تشدید محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز مازندران

​درنشست بررسی مشکلات هفت تپه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد ؛ تاکید برضرورت پایبندی کارفرما به تعهدات قانونی

فرودگاه‌های شمال کشور از وابستگی به ایرلاین‌ها رها می‌شوند

دو هیئت ورزشی مازندران هیئت برتر در کشور شدند

لیگ دو فوتبال کشور دوباره کلید می خورد/ شهدای بابلسر مهمان سردار بوکان

برای متخلفان زیست محیطی، مجازات های متناسب در نظر گرفته شود

احکام جایگزین حبس برای کودکان مازندرانی ؛ شاید وقتی دیگر

کشف سرقت اطلاعات بانکی در عباس آباد مازندران

غرق شدن مرد 30 ساله در نکا مازندران

عکس/ تبریک پسرعمه‌ها به رئیس‌ آموزش‌وپرورش کلاردشت مازندران

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

استقرار دانشگاه علم و صنعت در مرکز نوآوری کیش

عزایِ عروسی در گلستان!

رکوردشکنی فوتی‌ های کرونا در ایران: 200 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/17

محدودیت 300 یورویی واردات گوشی لغو شد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/17