پیام مازند

آخرين مطالب

کتابخانه‌های عمومی بهترین ظرفیت برای رشد فرهنگ عمومی علمي

کتابخانه‌های عمومی بهترین ظرفیت برای رشد فرهنگ عمومی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ایسنا/مازندران پیدایش کتابخانه هم راستا با پیدایش زبان، خط و مقوله خواندن و نوشتن شکل گرفته و پیشینه‌ای به بلندای تاریخ دارد اما ظهور کتابخانه‌های عمومی با بر آمدن دولت‌ها و مدرن شدن ملل مختلف در جهان پایه‌ریزی شد که به ویژه از قرن بیستم میلادی رونق و تکامل بیشتری یافته است.

بر این اساس ضرورت تاسیس کتابخانه‌های عمومی بر عهده دولت‌ها است اما در نحوه اداره آن تفاوت‌هایی بین کشورها وجود دارد، این نهاد گاه توسط دولت به شکل مستقیم و گاهی توسط شهرداری‌ها و البته در برخی موارد نیز به صورت هیئت امنایی و خصوصی اداره می‌شوند اما در همه موارد بودجه مخصوصی برای این نهاد در نظر گرفته شده که بخش عمده آن توسط دولت‌ها تامین می‌شود.
کتابخانه‌ها همچنین در کشورهای پیشرفته از سهمیه‌ها و تسهیلاتی برای تهیه و جمع آوری کتب و یا تاسیس کتابخانه جدید برخوردارند، به‌طور کلی نهاد کتابخانه‌های عمومی در دنیا از شاخص‌های حکمرانی خوب تلقی شده که این موضوع از سال 1996 در دستور کار تمامی کشورها قرار گرفته است.
بهبود شاخص‌های حکمرانی در دنیا وابسته به مشارکت شهروندان، کیفیت و کارایی حکومت‌ها، توسعه اجتماعی و انسانی و مدیریت مطلوب اقتصادی هر جامعه است.
یک پژوهشگر باسابقه زبان و ادبیات فارسی معتقد است: کتابخانه‌های عمومی حد واسط کتابخانه‌های دانشگاهی، کتابخانه‌های تخصصی و کتابخانه ملی بوده و تامین کننده منابع مطالعه دیداری و شنیداری جهت بالابردن سواد، دانش و فرهنگ عمومی جامعه و معرفت بخشی به انسان است.
محمدحسن شکوری در گفت‌وگو با ایسنا نقش کتابخانه‌های عمومی در عصر حاضر را چندلایه و گسترده توصیف کرد و گفت: وجود کارکنان جوان در رشته‌های تخصصی کتابداری و مرتبط در کنار کتابداران تجربی کارآزموده، همراه با چند سویه شدن وظایف کتابخانه‌های عمومی اگر با ظرافت و خلاقیت درآمیزد می‌تواند سبب رشد و گسترش فرهنگ و اندیشه عمومی شود.
وی با ابراز گلایه از مقررات دست و پاگیر بالادستی در مدیریت کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: این نهاد به شدت محدود بسیاری از ضوابطی است که مانع از فعالیت خلاقانه مدیران شده و رونق کتابخانه های عمومی را تحت شعاع قرار داده است.
این پژوهشگر زبان و ادب فارسی خواستار همکاری‌های سازنده نهادهای درون شهری با کتابخانه‌ها شد و افزود: محیط زیست، بهداشت، میراث فرهنگی، آموزش و پرورش و بسیاری دیگر از دستگاه‌ها می‌توانند با مشارکت کتابخانه‌ها و بهره‌گیری از این ظرفیت با سالم‌ترین شیوه، سبب افزایش آگاهی شهروندان و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه‌های تخصصی خود شوند.
شکوری از دایره نامحدود اعضای کتابخانه‌های عمومی به عنوان یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این نهاد یاد کرد و گفت: چنین منابع انسانی که متشکل از گروه‌های سنی گوناگون است خود یک ظرفیت نامحدود از توانایی و کارآمدی فرآهم آورده که می‌تواند با ورود در هر عرصه‌ای نهایتا به دانایی و آگاهی ختم شود.
وی با یادآوری اینکه شهرداری‌ها، محیط زیست، بهداشت و سایر دستگاه‌های اجرایی تخصصی هر کدام می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت کتابخانه‌ها در توسعه پایدار و نیز رشد فرهنگی حوزه تخصصی خود نقش موثرتری ایفا کنند، تصریح کرد: در این بین آموزش و پرورش بهترین گزینه در جهت مشارکت با نهاد کتابخانه های عمومی برای پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
این پژوهشگر حوزه زبان و ادب فارسی خواستار ورود خیّرین به این عرصه جهت گسترش، رشد و توسعه و تامین منابع و مأخذ کتابخانه‌های عمومی شد و خاطرنشان کرد: خیرین می‌توانند با اعطای امکانات به کمک این نهاد آمده تا کتابخانه‌ها با داشتن منابع کارآمد در زمینه‌های مختلف، بنیه و قوام علمی جامعه را تحکیم بخشیده و پاسخگوی تمامی نیازهای اقشار جامعه باشند.


پیام مازند


راهکارهایی برای رونق کتابخانه های عمومی و فرهنگ کتابخوانی
شکوری در ادامه با مطرح کردن چند پیشنهاد جهت بهبود عملکرد کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: برگزاری دوره‌های اخلاقی زیستن، آموزش روش‌های تحقیق و اندیشه انتقاد، برپایی کارگاه‌های معنویت‌گرایی و بهره‌گیری و دعوت از شخصیت‌های علمی برجسته کشور می‌تواند منجر به رونق این نهاد و ایجاد فضای تعامل مثبت و مناسب در جامعه شود.
وی یادآور شد: دعوت از دانشوران مطرح در عرصه‌های دینی، فلسفی، علمی، ادبی و هنری و برگزاری جلسات حضوری، متنوع و منظم با این اساتید سبب ارتقای دانش و فرهنگ عمومی در جامعه می‌شود.
وی به نقش کتابخانه‌ها در آموزش مقابله با بلایای طبیعی اشاره و تاکید کرد: این نهاد به دلیل تنوع گستره سنی متقاضیان، می‌تواند با همکاری نهادهای ذیربط، آموزش‌های مقابله با بلایای طبیعی را به اعضای کتابخانه‌ها و شهروندان به‌صورت فراگیرتری انتقال دهد.
این پژوهشگر حوزه زبان و ادبیات فارسی در پاسخ به این پرسش که کتابخانه‌های عمومی چگونه می‌توانند به پویایی و نگرش بهتر اعضاء و شهروندان کمک کنند، خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه‌های خوشنویسی، عکاسی و نمایش فیلم مستند و غیر مستند و نیز جلسات نقد و بررسی کتاب در کتابخانه‌های عمومی سبب ترویج کتابخوانی و شکوفایی و رونق این نهاد و ارتقای سطح آگاهی و درک زیباشناختی عامه مخاطبان می‌شود.
شکوری در پایان خواستار هم‌افزایی و مشارکت همه شهروندان در جهت اشاعه فرهنگ پسندیده اهدای کتاب شد و با بیان اینکه اهدای کتاب سبب گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه می‌شود، گفت: شهروندان می‌توانند علاوه بر محبوس نکردن کتب در خانه‌های خویش با مراجعه به کتابخانه‌ها و دریافت فهرست منابع مورد نیاز آن‌ها، باخرید و اهدای کتب بخشی از نیاز این نهاد و متقاضیان را تامین کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مریم میرزاخانی در بین 7 دانشمند زن تاثیرگذار

اما و اگرهای حذف انتگرال از کتب درسی ریاضی!

درمان و پیشگیری از سرطان چگونه ممکن است؟

پیشنهاد جهرمی برای ساخت 20 ماهواره ظفر

دلایل سقوط «ظفر» از زبانِ جهرمی

ایجاد بازارچه ریاضی برای یادگیری بهتر دبستانی‌ها

کتابخانه‌های عمومی بهترین ظرفیت برای رشد فرهنگ عمومی

ساختمان دانشکده پیراپزشکی مازندران با حضور وزیر بهداشت افتتاح می‌شود

میانکاله؛ قربانی تضاد منافع؟

چه‌طور آلودگی صوتی را در آپارتمان و منازل مسکونی کاهش دهیم؟

خطر فرونشست در کمین استان‌های شمالی

خانم‌ها 2 برابر آقایان افسرده می‌شوند

خانم‌ها 2 برابر آقایون افسرده می‌شوند

چگونه از کروناویروس در امان بمانیم؟

بومی‌سازی سبد حمل نفر در سکوهای نفتی توسط نخبه محمودآبادی

میانگین واریانس آب و هوا در چند سال اخیر تغییر کرده است

بیماری بوتولیسم علت اولیه مرگ پرندگان میانکاله

بحران‌های زیست محیطی اتفاق‌های طبیعی امروز است

هشدار برای نابودی جنگل‌های هیرکانی تا 50 سال آینده

معمای مرگ جمعی در میانکاله؛ کجا بِره پرنده؟

مسمومیت ، علت قطعی مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله اعلام شد

تغییر الگوی بارندگی‌ها در شمال و نگرانی از تکرار سیل

هر آنچه از کارآفرینی باید بدانید!

ضرورت تدوین الگوی کشت بهینه با توجه به تغییرات اقلیمی در مازندران

صدور شناسنامه برای محصولات کشاورزی مازندران آغاز شد

اتصال لینک دانشگاه‌ها و صنعت عامل موثر در حل مشکلات کشور است

تفکر جهادی و نیروی انسانی خلاق باعث توسعه کشور می‌شود

فقدان الگوی کشت؛ کشاورز سر در گم!

برنج جدید مازندران روشن می‌شود!

پیوند کبد در کمین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی

آژیر قرمز آلودگی هوا در مازندران به صدا در آمد

مهلت ثبت نام سوادآموزی در مازندران تا پایان اسفند تمدید شد

انجام بیش از 400 جراحی دندانپزشکی تحت بیهوشی در بابل

انجام نخستین جراحی ناباروری میکروتسه در بابل

مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی مازندران به نام «سپهبد شهید قاسم سلیمانی» مزین می‌شود

“سردار سلیمانی” یک نابغه جنگی بود

شهادت "سردار سلیمانی" یک وحدت را احیا کرد

نفوذ هکر‌های ایرانی به یک سایت دولتی آمریکا

سطح ایستایی آب زیر زمینی دشت های مازندران رو به افزایش است

دانشگاه آزاد مازندران امتحانات روز دوشنبه را لغو کرد

نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در محمودآباد اغاز شد

پژوهش و تحقیقات پیوست عملیاتی داشته باشد

11 قرارداد پژوهشی آموزشی در مازندران منعقد شده است

صادرات خام محصولات کشاورزی برابر با خروج منابع کشور است

مغفول ماندن واژه "اضطرار اقلیمی" در ایران

نخستین عمل تهاجمی اندوواسکولار عروق مغز در دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال کشور

راه‌اندازی مدرسه مهارت‌آموزی گردشگری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

سهم بالای دانشگاه علوم پزشکی بابل در ارائه خدمات درمانی به بیماران در مازندران

خدمات دانشگاه علوم پزشکی بابل فرا شهرستانی و فرا استانی است

برای حل مشکلات،اعضای هیات علمی را به شهر خود دعوت کنید