پیام مازند

آخرين مطالب

کتابخانه‌های عمومی بهترین ظرفیت برای رشد فرهنگ عمومی علمي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ایسنا/مازندران پیدایش کتابخانه هم راستا با پیدایش زبان، خط و مقوله خواندن و نوشتن شکل گرفته و پیشینه‌ای به بلندای تاریخ دارد اما ظهور کتابخانه‌های عمومی با بر آمدن دولت‌ها و مدرن شدن ملل مختلف در جهان پایه‌ریزی شد که به ویژه از قرن بیستم میلادی رونق و تکامل بیشتری یافته است.

بر این اساس ضرورت تاسیس کتابخانه‌های عمومی بر عهده دولت‌ها است اما در نحوه اداره آن تفاوت‌هایی بین کشورها وجود دارد، این نهاد گاه توسط دولت به شکل مستقیم و گاهی توسط شهرداری‌ها و البته در برخی موارد نیز به صورت هیئت امنایی و خصوصی اداره می‌شوند اما در همه موارد بودجه مخصوصی برای این نهاد در نظر گرفته شده که بخش عمده آن توسط دولت‌ها تامین می‌شود.
کتابخانه‌ها همچنین در کشورهای پیشرفته از سهمیه‌ها و تسهیلاتی برای تهیه و جمع آوری کتب و یا تاسیس کتابخانه جدید برخوردارند، به‌طور کلی نهاد کتابخانه‌های عمومی در دنیا از شاخص‌های حکمرانی خوب تلقی شده که این موضوع از سال 1996 در دستور کار تمامی کشورها قرار گرفته است.
بهبود شاخص‌های حکمرانی در دنیا وابسته به مشارکت شهروندان، کیفیت و کارایی حکومت‌ها، توسعه اجتماعی و انسانی و مدیریت مطلوب اقتصادی هر جامعه است.
یک پژوهشگر باسابقه زبان و ادبیات فارسی معتقد است: کتابخانه‌های عمومی حد واسط کتابخانه‌های دانشگاهی، کتابخانه‌های تخصصی و کتابخانه ملی بوده و تامین کننده منابع مطالعه دیداری و شنیداری جهت بالابردن سواد، دانش و فرهنگ عمومی جامعه و معرفت بخشی به انسان است.
محمدحسن شکوری در گفت‌وگو با ایسنا نقش کتابخانه‌های عمومی در عصر حاضر را چندلایه و گسترده توصیف کرد و گفت: وجود کارکنان جوان در رشته‌های تخصصی کتابداری و مرتبط در کنار کتابداران تجربی کارآزموده، همراه با چند سویه شدن وظایف کتابخانه‌های عمومی اگر با ظرافت و خلاقیت درآمیزد می‌تواند سبب رشد و گسترش فرهنگ و اندیشه عمومی شود.
وی با ابراز گلایه از مقررات دست و پاگیر بالادستی در مدیریت کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: این نهاد به شدت محدود بسیاری از ضوابطی است که مانع از فعالیت خلاقانه مدیران شده و رونق کتابخانه های عمومی را تحت شعاع قرار داده است.
این پژوهشگر زبان و ادب فارسی خواستار همکاری‌های سازنده نهادهای درون شهری با کتابخانه‌ها شد و افزود: محیط زیست، بهداشت، میراث فرهنگی، آموزش و پرورش و بسیاری دیگر از دستگاه‌ها می‌توانند با مشارکت کتابخانه‌ها و بهره‌گیری از این ظرفیت با سالم‌ترین شیوه، سبب افزایش آگاهی شهروندان و ارتقای فرهنگ عمومی جامعه در زمینه‌های تخصصی خود شوند.
شکوری از دایره نامحدود اعضای کتابخانه‌های عمومی به عنوان یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این نهاد یاد کرد و گفت: چنین منابع انسانی که متشکل از گروه‌های سنی گوناگون است خود یک ظرفیت نامحدود از توانایی و کارآمدی فرآهم آورده که می‌تواند با ورود در هر عرصه‌ای نهایتا به دانایی و آگاهی ختم شود.
وی با یادآوری اینکه شهرداری‌ها، محیط زیست، بهداشت و سایر دستگاه‌های اجرایی تخصصی هر کدام می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت کتابخانه‌ها در توسعه پایدار و نیز رشد فرهنگی حوزه تخصصی خود نقش موثرتری ایفا کنند، تصریح کرد: در این بین آموزش و پرورش بهترین گزینه در جهت مشارکت با نهاد کتابخانه های عمومی برای پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی در جامعه است.
این پژوهشگر حوزه زبان و ادب فارسی خواستار ورود خیّرین به این عرصه جهت گسترش، رشد و توسعه و تامین منابع و مأخذ کتابخانه‌های عمومی شد و خاطرنشان کرد: خیرین می‌توانند با اعطای امکانات به کمک این نهاد آمده تا کتابخانه‌ها با داشتن منابع کارآمد در زمینه‌های مختلف، بنیه و قوام علمی جامعه را تحکیم بخشیده و پاسخگوی تمامی نیازهای اقشار جامعه باشند.


پیام مازند


راهکارهایی برای رونق کتابخانه های عمومی و فرهنگ کتابخوانی
شکوری در ادامه با مطرح کردن چند پیشنهاد جهت بهبود عملکرد کتابخانه‌های عمومی اظهار کرد: برگزاری دوره‌های اخلاقی زیستن، آموزش روش‌های تحقیق و اندیشه انتقاد، برپایی کارگاه‌های معنویت‌گرایی و بهره‌گیری و دعوت از شخصیت‌های علمی برجسته کشور می‌تواند منجر به رونق این نهاد و ایجاد فضای تعامل مثبت و مناسب در جامعه شود.
وی یادآور شد: دعوت از دانشوران مطرح در عرصه‌های دینی، فلسفی، علمی، ادبی و هنری و برگزاری جلسات حضوری، متنوع و منظم با این اساتید سبب ارتقای دانش و فرهنگ عمومی در جامعه می‌شود.
وی به نقش کتابخانه‌ها در آموزش مقابله با بلایای طبیعی اشاره و تاکید کرد: این نهاد به دلیل تنوع گستره سنی متقاضیان، می‌تواند با همکاری نهادهای ذیربط، آموزش‌های مقابله با بلایای طبیعی را به اعضای کتابخانه‌ها و شهروندان به‌صورت فراگیرتری انتقال دهد.
این پژوهشگر حوزه زبان و ادبیات فارسی در پاسخ به این پرسش که کتابخانه‌های عمومی چگونه می‌توانند به پویایی و نگرش بهتر اعضاء و شهروندان کمک کنند، خاطرنشان کرد: برپایی نمایشگاه‌های خوشنویسی، عکاسی و نمایش فیلم مستند و غیر مستند و نیز جلسات نقد و بررسی کتاب در کتابخانه‌های عمومی سبب ترویج کتابخوانی و شکوفایی و رونق این نهاد و ارتقای سطح آگاهی و درک زیباشناختی عامه مخاطبان می‌شود.
شکوری در پایان خواستار هم‌افزایی و مشارکت همه شهروندان در جهت اشاعه فرهنگ پسندیده اهدای کتاب شد و با بیان اینکه اهدای کتاب سبب گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه می‌شود، گفت: شهروندان می‌توانند علاوه بر محبوس نکردن کتب در خانه‌های خویش با مراجعه به کتابخانه‌ها و دریافت فهرست منابع مورد نیاز آن‌ها، باخرید و اهدای کتب بخشی از نیاز این نهاد و متقاضیان را تامین کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنان روستایی و عشایر چهارمحال و بختیاری صاحب نمایشگاه دائمی می‌شوند

پرداخت بیش از چهار هزار میلیارد ریال به روستاییان خراسان شمالی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل مطرح کرد: کسب و کارها و متقاضیان فاقد بیمه متاثر از کرونا تسهیلات دریافت می کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: بخش تعاون یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است

پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان استان مرکزی 20 درصد افزایش یافت

سرمایه گذاری 206 میلیارد تومانی دولت در 2 بندر مازندران

بازدید رئیس دانشگاه علوم کشاورزی ساری از مجتمع شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی

غرق شدن مرد 30 ساله در آب‌بندان شهرستان نکا

ظرفیت رامسر برای معرفی به "هاب" فرودگاه‌های شمال کشور

سیگار الکترونیکی عامل ترک سیگار می‌شود؟

افزایش مبتلایان کرونایی مازندران به 645 تن

خارج کردن توده موی یک کیلویی از معده نوجوان بجنوردی

ترافیک بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های بابل

"نور" معطر به عطر شهید مدافع حرم / مردم برای قدردانی آمدند

معنی نام عجیب فرزند مهناز افشار !

145 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شد

کودکان را از افراد مسن دور کنید

بکارگیری از ظرفیت بنیاد نخبگان برای حل مسائل مازندران

دستگیری برادران سارق در آمل مازندران

خارج کردن توده مویی از بدن نوجوان بجنوردی

دستگیری شکارچیان و صیادان متخلف در مازندران

با امضای یک تفاهم نامه؛ امکان استفاده بازنشستگان کشوری از 270 مرکز ورزشی فراهم شد

برگزاری آنلاین برنامه آشنایی با ادبیات کودکان و نوجوانان

استاندار: برای حل مسائل مازندران از ظرفیت نخبگان استفاده شود

تشدید محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز مازندران

​درنشست بررسی مشکلات هفت تپه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد ؛ تاکید برضرورت پایبندی کارفرما به تعهدات قانونی

فرودگاه‌های شمال کشور از وابستگی به ایرلاین‌ها رها می‌شوند

دو هیئت ورزشی مازندران هیئت برتر در کشور شدند

لیگ دو فوتبال کشور دوباره کلید می خورد/ شهدای بابلسر مهمان سردار بوکان

برای متخلفان زیست محیطی، مجازات های متناسب در نظر گرفته شود

احکام جایگزین حبس برای کودکان مازندرانی ؛ شاید وقتی دیگر

کشف سرقت اطلاعات بانکی در عباس آباد مازندران

غرق شدن مرد 30 ساله در نکا مازندران

عکس/ تبریک پسرعمه‌ها به رئیس‌ آموزش‌وپرورش کلاردشت مازندران

احیای 30 واحد تعاونی در لرستان

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: خط قرمز ما صیانت از ارباب رجوع و همکاران است

استقرار دانشگاه علم و صنعت در مرکز نوآوری کیش

عزایِ عروسی در گلستان!

رکوردشکنی فوتی‌ های کرونا در ایران: 200 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/17

محدودیت 300 یورویی واردات گوشی لغو شد؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/17

فلافلی کثیف باعث کرونایی شدن استقلالی ها

کشف سرقت اطلاعات بانکی در عباس‌آباد

19 پروژه در قالب طرح شهید «احمدی روشن» در مازندران تهیه شده است

بسیج رسانه از خبرنگاران گزارشگر فساد حمایت می کند

مدیرعامل باشگاه نساجی خواستار تغییر محل دیدار تیمش با نفت آبادان شد

خداحافظی شالیزارهای مازندران با داس

محبیان: گویی وزیر خارجه دشمن در مجلس حضور داشت

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی

منشا بوی نامطبوع تهران همچنان مبهم