پیام مازند

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

بازخوانی داستان‌های اصیل ایرانی/بازی‌های بومی با عروسک‌های محلی فرهنگي

بازخوانی داستان‌های اصیل ایرانی/بازی‌های بومی با عروسک‌های محلی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - خوانش قصه مینا و پلنگ و بازی‌های محلی بومی در نوروز برای ساعت‌ها می‌توانند محله‌ها و خیابان‌های مازندران را در کوران کرونا خلوت و صفای خانه را افزون کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: شنیدن داستان عاشقی پلنگ آن‌چنان جذاب است که می‌تواند مدت‌ها ذهن و فکر شنونده را با خود درگیر کند، قصه‌ای ناب و کهن که در دل روستای ییلاقی حاشیه جنگل در مازندران رخ داده است.
قصه مینا و پلنگ عاشقانه‌ای ناب بین یک پلنگ و دختری روستایی به نام مینا است، این قصه همیشه و در همه فصول شنیدنی و پررمز و راز است و نوروز بهانه‌ای است تا دوباره این افسانه کهن و قدیمی برای اعضای خانواده بازگو شود.
افسانه مینا و پلنگ از آنجا ریشه می‌گیرد که پلنگ شیفته آواز مینا دختر کندلوسی می‌شود که هر شب در اتاقش آواز می‌خواند. این آغاز قصه‌ای عاشقانه و واقعی با طعم افسانه و زیبایی است و هرشب پلنگ با گذر از کوهستان‌ها و جنگل خود را به حاشیه پنجره خانه می‌رساند و به آواز دخترک گوش می‌داد.

پیام مازند


افسانه مینا و پلنگ از آنجا ریشه می‌گیرد که پلنگ شیفته آواز مینا دختر کندلوسی می‌شود که هر شب در اتاقش آواز می‌خواند. این آغاز قصه‌ای عاشقانه و واقعی با طعم افسانه و زیبایی است
سرانجام شبی پلنگ بر اثر گلوله مردمان دهکده با تنی زخمی راه جنگل را در میان زمستان سرد و برفی طی می‌کند و مینا به هوای یافتنش شب هنگام به سیاهی جنگل و سوز و سرما می‌زند، در آن شب مینا دلش می‌خواست دردناک‌ترین ترانه و آوازش را بخواند. شبی سرد و تاریک، مینا آوازخوانان پا به جنگل مه گرفته گذاشت و برای همیشه در چشم تر جنگل گم شد و هیچ‌گاه دیگر خبری از آمدن مینا و پلنگ در فضای دهکده نپیچید.
کارشناس میراث فرهنگی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مازندران قصه‌های کهن و بومی فراوانی برای بازخوانی در ایام نوروز و ماندن در خانه دارد، می‌گوید: قصه مینا و پلنگ بیش از یک‌صد سال پیش بین سال‌های 1275 تا 1285 در یکی از روستاهای ییلاقی مازندران به نام کندلوس در کوهستان‌های نوشهر در میان جنگل‌های انبوه و دست نخورده آن ‌زمان به‌وقوع می‌پیوندد که شاید در جهان بی‌نظیر بوده است.
محسن اکبرپور افزود: قصه‌های فراوان و اشعار دلنشین زیادی از قصه مینا و پلنگ سال‌ها پس از مرگ این دو نقل شده و سرانجام ناتمام این قصه، ذائقه بسیاری از مردان و زنان دیار کجور را به سرایش واداشت؛ قصه‌هایی که هنوز بر لبان اهالی این مرز و بوم زمزمه می‌شود. هنوز پیرمردها و پیرزن‌های کندولوس 70 تا 80 سال با چشمانی اشک‌آلود از این دو تعریف می‌کردند.
بازی‌هایی که به خانه‌ها صفا می‌دهد
علاوه بر قصه‌های ناب و کهن، بازی‌های بومی و محلی زیادی در مازندران وجود دارد که مختص اعضای خانواده است، مرغانه جنگی، پاسنگ کا ، فرفرک و بازی پرپر از جمله آن است.
کارشناس فرهنگی میراث فرهنگی مازندران با اشاره به شناسایی 147 بازی بومی و محلی در مازندران، بیان کرد: بسیاری از این بازی‌ها برای انجام در خانه‌ها و کنار اعضای خانواده مفید است.

پیام مازند


طوبی اصانلو ادامه داد: بازی پرپر که در آنان سرگروه نام اشیا و یا حیوانی را می‌برد و اعضای گروه باید انگشتشان را به عنوان پر بالا برند و اگر نامی را بگوید که پر نداشته باشد و کسی به اشتباه بگوید پر باید به عنوان جریمه، صدای حیوان را دربیاورد.
وی افزود: بورده بودره ، مال کاه، پلنگ لاش ، بازی انکرا ونکرو ، مرده بازی، آغوزکاه ، میچکا پرتیکاپر ، اینک را اونک را، مرغنه جنگی، یک چک دو چک و چرخک کا از بازی‌های بومی و محلی مازندران هستند که برخی از آن قابلیت انجام در کنار اعضای خانواده را دارد.
وی با بیان اینکه بازی‌های بومی درواقع برگرفته از فرهنگ و سنت هر منطقه است، اظهار کرد: امسال به دلیل شیوع کرونا، انجام برخی از بازی‌ها ممکن نیست ولی در گذشته این بازی‌ها در قالب جشنواره‌های بومی و محلی اجرا می‌شد و ایام نوروز فرصت خوبی برای اجرای آن بوده است.
چمیلیک، آیترک، گونترک (ماه میخوام، آفتاب میخوام)، اته بزهکا، ادنگ قلوک، ارکون ورکون، ارنگ و مرنگ، استا میخوام بیایم از باغت گل بچینم، اغوزچالی، السلام‌علیک خال خال که، اودنگه‌تیر، بلنیکا، بورد- بورد (رفت، رفت)، پاچوبازی، پکپکی، پلنگ پرشی، پنجه، پیشه‌کا، تب وچه له ، تبکا (توپ‌بازی)، ترنابازی، توپا قاچ ، تلاجنگی ، جوزکا ، جهنم‌کا ، چرخک‌کا ، چش بهچش ، چک بهچک ، چلیک‌کا ، چلی مالکا ، چوخرسواری ، چهارراه، خرجین هاله، خرسواری، دچرخه‌کا ، دسه بزهکا، دغل‌بازی، دنقول‌کا ، دیواری، ذکر خنجر، رسنکا ، رسنکیوک ، زوزو ، سر بپریکا ، سرسنگ به‌سنگ، سنگ‌چران ، سنگ‌کشتی، سیتکا ، شاهوزیرکا ، شیر و پلنگ، شیطان‌بازی، علیخان جرجور، قابکا ، کشتی باشال ، کشتی کمری، کلاحسابه ، کلک‌تراش، کمربندبازی ، کیوبه ، گیروش (ترکمنی)، گزکا ، گودلهزنی ، لاپهکا ، لیسبرلیس ، مردخدا ، مرغنه جنگی، نعش، وجهکا ، هفت‌سنگ، یک چک دو چک، یک دبه - دو دبه و… از دیگر بازی‌های محلی است که ماهیت آن‌را می‌توان در نوروز برای کودکان تعریف کرد.

پیام مازند


عروسک‌های بومی و دست‌ساز که در نوروز جان می‌گیرند
بیش از 60 عروسک بومی و محلی در مازندران شناسایی شده که برخی از این دست ساخت‌های بومی در نوروز و در دستان کودکان و نوجوانان مازندران، جان دوباره می‌گیرد. عروسک‌های بومی مازندران دست ساخته‌های جنگل‌نشینان و چوپانان منطقه است که گاه کاربردهای دارویی و اعتقادی نیز دارند و عروس تادونه از جمله آن است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه برخی عروسک‌ها دست‌ساز اهالی منطقه است، یادآور شد: عروسک تادونه برای چشم زخم کاربرد دارد و اسکلت این عروسک از چوب با نقش‌های ساده و زیبا است.
سیف‌الله فرزانه ادامه داد: عروسک‌های منطقه مالخوست کیاسر و اورست شامل عروس‌های پارچه‌ای زن و مرد از دیگر عروسک‌های محلی است که برای ثبت نیز به میراث فرهنگی ارسال شده است.
وی با بیان اینکه یک عروسک دیگر به عنوان کتراگلین سمبل باران‌خواهی در غرب مازندران شناسایی شده است، گفت: این عروسک نیز برای ثبت ملی به سازمان ارسال شده است.
براساس این گزارش، فرصت تعطیلات نوروزی و در خانه ماندن برای حفظ سلامت و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بهانه‌ای برای بازخوانی داستان‌ها، مثل‌ها، متل ها و جان‌بخشی به عروسک‌های بومی و محلی است تا غبار فراموشی از این داشته‌های فرهنگی و هنری زدوده و نسل نو و کودک با این میراث کهن آشنا شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معارفه سرپرست دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر منطقه آزاد کیش

ممنوعیت کارگران غیربومی برای فصل کشاورزی مازندران

«پایتخت 6»؛ برشی از جامعه ایرانی

12 هزار کارگر مازندرانی برای بیمه بیکاری ثبت نام کردند

نقاهتگاه 79 تختخوابی ویژه بیماران کرونایی در سوادکوه تجهیز شد

539 خودرو متخلف در مازندران توقیف شد

39 کارگاه تولید ماسک در بهشهر راه اندازی شده است

حاشیه‌نشینان پاشنه آشیل مقابله با کرونا

دغدغه‌های جدی در تداوم تحصیل دانش‌آموزان مناطق محروم مازندران

گرماس، غذای دامداران مازنی‌ها با قدمت تاریخ

چهار واحد تخریبی روستای پیت سرا سوادکوه کمک بلاعوض دریافت کردند

نظارت شبانه‌روزی بازرسان کار کردستان برای حفاظت از اشتغال کارگران استان در مقابل کرونا

رئیس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس خبر داد: تولید روزانه 2000 ماسک با استفاده از روش های دانش بنیان

سند اشتغال و رونق تولید کرمانشاه زمینه را برای تحقق شعار سال فراهم می‌کند

70 درصد جمعیت مازندران برای مقابله با کرونا غربالگری شدند

استاندارمازندران : برنامه‌های مقابله با کرونا باید همچنان ادامه یابد

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل: از پیک دوم کرونا غافل نشویم

بیش از 70 درصد مازندرانی‌ها در طرح غربالگری شرکت کردند

خود اظهاری 12 هزار و 641 نفر در مازندران برای دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا

ضرورت استفاده از ظرفیت پزشک خانواده در کنترل بیماری کرونا

از سرگیری فعالیت 30 تعاونی راکد در لرستان

آماده باش 5٠ سوله مدیریت بحران برای بیماران کرونا

عملیات خط کشی در 70 کیلومتر از راههای مازندران اجرا شد

1700 بیمار قطعی و مشکوک کرونایی در بابل بهبود یافتند

جمهوری اسلامی زمینه ساز ظهور و پرچمدار فرهنگ مهدویت در جهان است

شیوع کرونا 12 هزار کارگر مازندران را خانه نشین و بیکار کرد

خطر کرونا بیخ گوش مادران باردار

12 هزار نفر در مازندران برای بیمه بیکاری ثبت‌نام کردند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: تشدید نظارت بر واحدهای تولیدی جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

حدود 1.5 میلیارد ریال اقلام بهداشتی در مراکز بهزیستی آذربایجان‌غربی توزیع شد

تولید روزانه 200 دست لباس گان و ماسک در شرکت تعاونی رشمون بندرعباس

استفاده از فرصت بازار سرمایه، در واگذاری شرکت ها و دارایی های دولت

سامانه «سلامت یار» در مازندران راه اندازی شد

امام جمعه ساری درگذشت حجت الاسلام کوهستانی را تسلیت گفت

گسترش حمایت بیمه‌ای دولت برای شالیکاری و باغداری مازندران

نماینده ولی فقیه در مازندران درگذشت حجت‌الاسلام کوهستانی را تسلیت گفت

«من، زمین، کووید»؛ مستند خودنگارانه هنرمند مازندرانی از کرونا

توقیف592 خودرو در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی مازندران

زمان برگزاری جشنواره رسانه‌ای " گره" در مازندران تمدید شد

ممانعت از ورود 39 هزار خودرو در مبادی ورودی مازندران

ترافیک عادی و روان در محورهای مواصلاتی مازندران

2 هزار و 689 متقاضی تسهیلات روستایی استان مرکزی به بانک‌ها معرفی شدند

400 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در همدان پرداخت شد

83 درصد از تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

تولید روزانه یک هزار لباس ایزوله ویژه کرونا توسط شرکت تعاونی3626 فدک سبز ایلام

نقش تحریم های آمریکا در مبارزه با کرونا

فرار از تله کرونا گرفتار در دام مرگبار الکل

لزوم توجه به توصیه‌های فنی برای جلوگیری از آفات در باغات مازندران

32 واحد کسبی متخلف در آمل پلمب شدند

827 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های مازندران بستری هستند