پیام مازند

آخرين مطالب

کرونا در کمین ییلاقات مازندران مقالات

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - با وجود اینکه شیوع ویروس کرونا در مناطق شهری استان مازندران شیب نزولی را طی می کند، شروع فصل کوچ ییلاقی، نگرانی‌ها را در زمینه شیوع ویروس کرونا در ییلاقات افزایش داده است.

ویروس کرونا که از هزاران کیلومتر آنطرف تر و از کشور چین آغاز شد ، پس از چهل روز مهمانی در مازندران و سرایت به چندین هزار نفر در استان ، اکنون در سراشیبی قرار گرفته است.
شهرهای مازندران که نخستین مقصد کرونا بودند بنابر آمارهای رسمی، در حال حاضر شرایط با ثباتی را طی می کند و در برخی از شهرها ساحلی حتی تعداد مرگ ناشی از ویروس کرونا نیز در روزهای اخیر به صفر رسیده است.
تازه‌ترین نگرانی کرونایی مازندران حرکت این ویروس از مناطق شهری به روستاها است که بیشترین آسیب پذیری را به دلیل مسن بودن جمعیت و محدودیت شبکه بهداشتی را به دنبال خواهد داشت.
البته با توجه به اینکه اغلب روستاهای دائمی مازندران در نزدیکی شهرها قرار داشته و تقریبا قابلیت کنترل دارند، آنچه بیش از همه نگران کننده است انتقال ویروس کرونا به روستاهای ییلاقی و فصلی است.
روستاهایی که به دلیل دور افتادگی و قرار گیری در مناطق صعب العبور از امکانات بسیار محدود بهداشتی و درمانی برخوردار بوده و در صورت شیوع ویروس کرونا در این مناطق به دلیل بافت قدیمی از نظر ضدعفونی پذیری نیز با مشکلات روبرو خواهند بود.
روز گذشته نماینده وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مازندران گفت که رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ، کانون شیوع ویروس کرونا را به سمت روستاهای مازندران کشانده است.
طبق گفته مسئولان سلامت استان آمار بستری بیماران مشکوک به کرونا در روستاهای مازندران در روزهای اخیر افزایش یافته در حالی که وضعیت شهرها رو به بهبودی رفته است.
حال همزمان با آغاز فصل بهار و نزدیک شدن به کوچ عشایری به ییلاقات مازندران نگرانی ها در انتقال ویروس کرونا به ییلاقات استان در حال افزایش است. نگرانی که از همین حالا زنگ خطر کرونایی را در ییلاقات استان به صدا در آورده است.
شیوع کرونا در مناطق ییلاقی نگران کننده خواهد بود
متخصص بیماری های عفونی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : وضعت زندگی و بافت ییلاقات مازندران بسیار متفاوت از مناطق شهری و روستایی استان است.
رضایی ادامه داد: بخش قابل توجهی از ییلاقات مازندران که اغلب آنها فصلی و کوچ نشین هستند، از کمترین امکانات بهداشتی برخوردار بوده و بسیاری حتی خانه بهداشت و درمانگاه هم ندارند.
وی با بیان اینکه امکانات و تجهیزات بهداشتی نخستین اولویت در پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا است، افزود: در صورت شیوع ویروس کرونا در مناطق ییلاقی با وضعیت نگران کننده جدیدی روبرو خواهیم بود.
این متخصص بیماری های عفونی همچنین به بافت روستاهای ییلاقی اشاره کرد و گفت: بسیاری از روستاهای ییلاقی از خیابان های خاکی، امکانات بهداشتی خصوصی محدود مواجه هستند که نه تنها ساکنان را به شدت آسیب پذیر می کند، بلکه می تواند به زنجیره انتقال سرعت ببخشد.
رضایی با بیان اینکه اغلب ییلاق نشینان ما زندگی وابسته و در ارتباط نزدیک با یکدیگر دارند، افزود: این نوع زندگی کاملا با شیوه قرنطینه خانگی مقابله با کرونا در تضاد قرار دارد و البته خانه نشینی کرونایی را در روستاهای ییلاقی غیر ممکن می کند.
کوچ پذیری کرونا به سمت مناطق شهری
این پزشک عفونی با اشاره به اینکه در حال حاضر ویروس کرونا در مناطق شهری در حال فروکش است ، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از شهرنشینان ما خوش نشین یا زندگی دوگانه میان شهر و روستاهای ییلاقی دارند، این مسئله می تواند باعث بازگشت ویروس کرونا به مناطق شهری شود.
به گفته رضایی انتقال ویروس کرونا به روستاهای ییلاقی می تواند زنجیره انتقال ویروس را تبدیل به چرخه انتقال روستا به شهر و شهر به روستا کند.
فصل کوچ را عقب می اندازیم
مدیر امور عشایری استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه فصل کوچ عشایر اوایل خرداد ماه است ، اظهار داشت: در صورت عادی نشدن شرایط فصل کوچ را به تاخیر خواهیم انداخت.
سید صمد کاظمی با بیان اینکه برخی از کوچ ها از مسیرهای شهری و روستاهای پایین دست انجام می شود، افزود: طبق آخرین تصمیم گرفته شده در این زمینه باید شرایط برای کوچ به وضعیت عادی برسد و سلامت و بهداشت عمومی در این زمینه رعایت شود.
وی همچنین گفت: بررسی های ما نشان می دهد که شیب شیوع کرونا وضعیت نزولی دارد اما درصورت نیاز فصل کوچ را تا یک ماه به تاخیر خواهیم انداخت.
به گفته مدیر امور عشایر مازندران تا کنون تقریبا با تمامی عشایر استان در این زمینه صحبت شده و ابزارهای لازم برای تاخیر انداختن فصل کوچ نیز تدارک دیده شده است.
کاظمی با بیان اینکه جمعیت عشایری و کوچ نشین استان پنج هزار و 900 خانوار و 30 هزار نفر است ، افزود: بر اساس آخرین گزارشات هیچ مورد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در میان عشایر استان دیده و گزارش نشده است.
ویروس کووید-19 یا همان کرونا که برای نخستین بار در دی ماه سال گذشته از استان ووهان چین شیوع یافت ، از ابتدای اسفند ماه سال 98 در کشور و استان مازندران مشاهده شد.
بر اساس آخرین آمار هم اکنون یک هزار و ٣٠٠ نفر بیمار مشکوک به ویروس کرونا با علائم تنفسی حاد مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در مراکز درمانی استان مازندران بستری هستند.
برچسب‌ها
زندگی عشایری ویروس کرونا مازندران
پروندهٔ خبری
کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

کشف 665 کیلو انواع مواد مخدر در مازندران

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

ترافیک نیمه سنگین در هراز و کندوان

سند راهبردی ویژه قرآنی در مازندران ترسیم شود

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

امکان پرواز هواپیمای ایرباس 320 در فرودگاه رامسر

کندوان مسدود شد

مازندران 853 هزار قطعه جوجه یک‌روزه به افغانستان صادر کرد

هشدار آب منطقه‌ای مازندران در خصوص تردد در کنار سدهای لاستیگی لاریم و پازوار

هواشناسی مازندران در باره ناپایداری جوی هشدار داد

جاده کندوان به علت جاری شدن سیلاب مسدود شد

واردات انواع کالا به مازندران از مرز 170 میلیون و 40 هزار دلار گذشت

نمازجمعه فردا در مازندران برگزار نمی‌شود

90 درصد مهدهای کودک مازندران استیجاری است

خط تولید میگو در مازندران راه اندازی شود

هوای مازندران بهاری و سبز؛ حال کرونا زرد و قرمز

133 مالک در مازندران اجاره بهای مهدهای کودک را بخشیدند

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

تجارت 665 هزار تن کالا بین مازندران و کشورهای مختلف جهان

افزایش سه برابری پروازها در فرودگاه نوشهر

دانشگاه نوشیروانی بابل در زمینه سلامت و رفاه برتر شد

موقوفات مازندران شناسنامه دار می شوند

8800 مازندرانی در ماه رمضان خون اهداء کردند

کارگروه اجرایی تفاهم‌نامه‌های دو جانبه مازندران و ولگاگراد تشکیل شد

طرح یاوران تولید تحقیقات کشاورزی را کاربردی می‌کند

محور کندوان و هراز یک‌طرفه می‌شود

12 میلیون تردد در جاده های مازندران ثبت شد

روایتی از ممنوعیت آزمون تصویری مجازی برای دانش‌آموزان

انهدام باند سرقت خودرو در ساری

تداوم هوای گرم در مازندران

تمام شهرهای مازندران در برابر کرونا وضعیت زرد و قرمز قرار دارند

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

خسارت 620 میلیارد ریالی تندباد در سوادکوه شمالی

افزایش شمار بیماران جدید کرونایی در مازندران