پیام مازند

آخرين مطالب

ستاد اقتصادی پسا کرونا در مازندران تیری در تاریکی اقتصادي

ستاد اقتصادی پسا کرونا در مازندران تیری در تاریکی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- روند ابتلا به ویروس کرونا در استان مازندران از دو هفته پیش کاهشی شده که امید برای برگشت به زندگی عادی و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی را افزایش داده و پیش زمینه این امید به آینده تشکیل ستاد اقتصادی پسا کرونا در این خطه شمال کشور است.

اگرچه هنوز قضاوت در مورد زمان برگشت به روزهای عادی با فروکش کردن نسبی ویروس کرونا در اکثر استان های کشور و پیشتازی استان مازندران که ناشی از برخی تدابیر پیشگیرانه و مقابله ای از جمله ممنوعیت و محدودیت تردد در محورهای اصلی و درون شهری ، طرح فاصله گذاری ، جامع عمل پوشاندن به پویش های نه به سفر، نه به طبیعت، در خانه می مانیم و چندین و چند برنامه دیگر ملی و استانی به دست آمده زودهنگام است، ولی تشکیل ستاد اقتصادی در این استان که در برخی حوزه ها از جمله گردشگری بیشترین آسیب را از ویروس کرونا متحمل شد، می تواند تیر در تاریکی باشد که شانس مازندران را برای کاهش آسیب های ناشی از این ویروس افزایش خواهد داد.
تشکیل ستاد اقتصادی گامی رو به جلو
یک کارشناس مسایل اقتصادی می گوید: تشکیل ستاد اقتصادی پسا کرونا در شرایطی که به نظر می رسد این ویروس در اکثر استان های کشور روند نزولی به خود گرفته، می تواند گامی رو به جلو تلقی شود و مثبت انگاری برای این ستاد بسته به نوع تصمیم گیری و عملیاتی شدن آن در فعالیت های هدف دارد.
حسین صیدانلو در گفت و گو با خبرنگارایرنا گفت : در شرایط فعلی نه تنها استان مازندران که در سطح ملی ما نیازمند به اتخاذ تدابیری مناسب اقتصادی برای پسا کرونا داریم و در کنار برخی محدودیت های اجتماعی، باید فرایند اقتصادی را در حالی که کشورمان از تحریم رنج می برد در دستور کار قرار دهیم تا بتوانیم آسیب های ناشی از این ویروس را در سطح ملی کاهش دهیم.
رونق اقتصادی پایه تصمیم گیری ستاد
وی اضافه کرد : هر تصمیمی در ستاد های اقتصادی ملی و استانی در پسا کرونا باید به گونه ای باشد که بتواند رونق اقتصادی را در کشور رقم بزند، نه این که صرفا جنبه حمایتی و به خصوص حمایت های موقتی داشته باشد که مسکنی بوده و نمی تواند در درازمدت کشور را از بحران نجات دهد.
این کارشناس اقتصادی در مورد صدور کارت های اعتباری خرید برای مردم، استمهال تسهیلات واحدهای تولیدی و صنعتی، تصویب بیمه بیکاری برای کارگران واحدهای تولیدی غیر فعال ناشی از کرونا و سایر طرح های دیگر را با وجود تایید موقتی می داند و معتقد است: تمام این مصوبات موقتی است و مهمترین تصمیم تعیین پروتکل بهداشتی برای برگشت به کار تدریجی واحدهای تولیدی و صنعتی است، چرا که هیچ آینده خوشبینانه ای برای از بین بردن کامل خطر ویروس کرونا در جهان وجود ندارد و به ناچار حداقل در یک ماه آینده در سطح جهانی کشورها مجبور می شوند، برخی مصوبات را برای برگشت تدریجی به فعالیت های اقتصادی داشته باشند.
صیدانلو صدور کارت اعتباری خرید را تا حدودی موثر می داند، ولی می گوید : رقمی که دولت برای کارت اعتباری پیش بینی کرده، صرفا می تواند واحدهای تولید ارزاق عمومی را به فعالیت بیشتر وادارد، در حالی که این واحدها در شرایط فعلی نیز برای تامین نیاز جامعه با وجود شیوع ویروس کرونا و تعطیلی اکثر واحدهای اقتصادی فعالیت دارند.
وی اعتقاد دارد که دولت باید یارانه خود را برای کمک به رونق اقتصادی در بخش هایی چون صنعت ساختمان که بیشترین پوشش را از لحاظ اقتصادی و اشتغال دارد، به کار گیرد تا با رونق این فعالیت ها چند ده واحد اقتصادی دیگر به مدار تولید برسند.
شناسایی واحدهای آسیب پذیر گام نخست ستاد
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران می گوید: ستاد اقتصادی پسا کرونا در این خطه شمال کشور با دستور استاندار مازندران در راستای چگونگی کمک به واحدهای آسیب پذیر اقتصادی ناشی از ویروس کرونا و تسهیل فرایند برای برگشت این واحدها به مدار تولید در آینده است.
حسن خیریانپور گفت : در این ستاد مدیران اقتصادی استانی هر کدام موظف شدند در حوزه های اقتصادی تحت پوشش خود برنامه هایشان را برای کمک به واحدهای آسیب پذیر ارایه کنند تا بتوانیم در ستاد به صورت جمعی این برنامه ها را عملیاتی کنیم.
وی اضافه کرد : به عنوان مثال سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان موظف شد تا واحدهای تولیدی و صنعتی که با شیوع ویروس کرونا فعالتشان متوقف شده را شناسایی و نیازمندیهای این واحدها را برای برگشت به تولید رصد کند تا بتوانیم متناسب با نوع آسیب کمک هایی را در قالب تسهیلات بانکی، استمهال تسهیلات، تاخیر در پرداخت مالیات، سهم بیمه کارفرمایان داشته باشیم.
معاون استاندارمازندران اظهارداشت : علاوه بر آن تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان برای کمک به کارگران این واحدها نیز بیمه بیکاری را با همکاری تامین اجتماعی در دست اجرا دارند و سامانه ای برای ثبت نام کارگران ساماندهی شد به گونه ای که بیش از 17 هزار کارگر تاکنون ثبت نام کردند که پس از پالایش بیمه بیکاری آنها برای سه ماهه اسفند 98 تا اردیبهشت ماه برقرار خواهد شد.
خیریانپور افزود : همچنین برای اختصاص کارت اعتباری خرید به کارگران ، رانندگان تاکسی، اتوبوس و سایر گروههایی مشمول نیز مطابق با دستورالعمل ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا عمل خواهد شد.
وی اضافه کرد : بانک های استان مازندران نیز دراین ارتباط پای کار آمدند تا بتوانیم بسته های حمایتی را در قالب تسهیلات بانکی و یا استمهال تسهیلات پیشین برای واحدهای آسیب پذیر داشته باشیم.
معاون استاندار مازندران می گوید : در هر صورت ستاد اقتصادی پسا کرونا در استان مازندران از حالا فعال شده تا بتواند زمینه بازگشت سریع واحدهای اقتصادی استان به فعالیتشان را پس از شکست کرونا تسهیل کند و به نظر می رسد تصمیم این ستاد می تواند این برگشت را تسهیل کند.
خیریانپور یکی از مصوبات پسا کرونایی این ستاد را تسهیل در پرداخت تسهیلات برای خرید دستگاه مکانیزه نشاء کاری در شالیزارهای استان دانست و گفت : براساس این مصوبه بانک کشاورزی استان موظف شد تا با سرعت نسبت به پرداخت تسهیلات برای خرید 300 دستگاه نشاء مکانیزه انجام دهد که با این احتساب دستگاههای موجود در استان حدود 100 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه زیر کشت می رود.
برگشت به تولید واحدهای کوچک
پیش از این مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز فراخوان بازگشت به تولید واحدهای کوچک استان را با رعایت پروتکل های بهداشتی صادر کرد و گفت : این واحدهای تولیدی کوچک و کارگاهی که تعدادشان به بیش از 40 هزار واحد می رسد، می توانند فعالیت تولیدی خود را با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی شروع کنند.
حسینعلی قوانلو در گفت و گو با ایرنا گفت : این واحدها صرفا باید تولید خود را شروع کنند، تا بتوانند پس از عادی شدن شرایط تولیدشان را به بازار عرصه کنند و بازار دچار مشکل نشود.
ویروس کرونا در استان مازندران که از سی ام بهمن ماه با شناسایی دو مورد بیمار مبتلا به کرونا در بابل شیوع یافت، پیش بینی می شود حداقل 40 هزار کارگر اعم از واحدهای تولیدی و صنعتی و خدماتی بیکار شوند که تاکنون بیش از 17 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام کردند.
مازندران سه هزار واحد تولیدی و صنعتی با 60 هزار کارگر دارد که اکثر این واحدها با شیوع ویروس کرونا به تعطیلی تحمیلی رفتند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا اشتغال زایی
پروندهٔ خبری
زندگی پس از کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

کشف 665 کیلو انواع مواد مخدر در مازندران

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

ترافیک نیمه سنگین در هراز و کندوان

سند راهبردی ویژه قرآنی در مازندران ترسیم شود

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

امکان پرواز هواپیمای ایرباس 320 در فرودگاه رامسر

کندوان مسدود شد

مازندران 853 هزار قطعه جوجه یک‌روزه به افغانستان صادر کرد

هشدار آب منطقه‌ای مازندران در خصوص تردد در کنار سدهای لاستیگی لاریم و پازوار

هواشناسی مازندران در باره ناپایداری جوی هشدار داد

جاده کندوان به علت جاری شدن سیلاب مسدود شد

واردات انواع کالا به مازندران از مرز 170 میلیون و 40 هزار دلار گذشت

نمازجمعه فردا در مازندران برگزار نمی‌شود

90 درصد مهدهای کودک مازندران استیجاری است

خط تولید میگو در مازندران راه اندازی شود

هوای مازندران بهاری و سبز؛ حال کرونا زرد و قرمز

133 مالک در مازندران اجاره بهای مهدهای کودک را بخشیدند

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

تجارت 665 هزار تن کالا بین مازندران و کشورهای مختلف جهان

افزایش سه برابری پروازها در فرودگاه نوشهر

دانشگاه نوشیروانی بابل در زمینه سلامت و رفاه برتر شد

موقوفات مازندران شناسنامه دار می شوند

8800 مازندرانی در ماه رمضان خون اهداء کردند

کارگروه اجرایی تفاهم‌نامه‌های دو جانبه مازندران و ولگاگراد تشکیل شد

طرح یاوران تولید تحقیقات کشاورزی را کاربردی می‌کند

محور کندوان و هراز یک‌طرفه می‌شود

12 میلیون تردد در جاده های مازندران ثبت شد

روایتی از ممنوعیت آزمون تصویری مجازی برای دانش‌آموزان

انهدام باند سرقت خودرو در ساری

تداوم هوای گرم در مازندران

تمام شهرهای مازندران در برابر کرونا وضعیت زرد و قرمز قرار دارند

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

خسارت 620 میلیارد ریالی تندباد در سوادکوه شمالی

افزایش شمار بیماران جدید کرونایی در مازندران