پیام مازند

آخرين مطالب

ضرورت مدیریت زمان در قرنطینه خانگی برای کودکان سياسي

ضرورت مدیریت زمان در قرنطینه خانگی برای کودکان
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - مدیریت زمان و برنامه‌ریزی برای درست گذراندن شبانه‌روز در مدت طولانی خود قرنطینگی از نگاه مشاوران و روانشناسان مهم‌ترین نکته برای پیشگیری از آسیب‌های روحی و روانی به کودکان است که باید توسط والدین جدی گرفته شود.

خانه‌نشینی بیش از 6 هفته است که در کشورمان به یک الزام برای حفظ سلامتی تبدیل شده است. هرچند که خانواده‌های زیادی به این توصیه مهم بی‌توجهی کردند، اما بسیاری از مردم هم این نکته را جدی گرفتند و در یک ماه و نیم اخیر جز برای موارد ضروری از منزل خارج نشدند. این در خانه ماندن چالش‌های زیادی را در خانواده‌ها ایجاد کرد. یکی از این چالش‌ها رفتار مناسب با فرزندان و به ویژه کودکان در شرایط کنونی است.
بسیاری از والدین که خودشان در این روزها تحت فشار در خانه ماندن و اضطراب ابتلا به کرونا قرار دارند، هر روز با فرزند یا فرزندان خود که برای نخستین بار روزهای متمادی در خانه ماندن را تجربه می‌کنند چالش‌هایی را دارند.
از سوی دیگر کارشناسان معتقدند که این وضعیت می‌تواند بر روحیات، عادات و حتی سلامت جسمی کودکان نیز تأثیر بگذارد. به همین دلیل روانشناسان بر این باورند که والدین در وضعیت کنونی باید برنامه‌ریزی منظم و درستی برای شبانه‌روز داشته باشند تا نظم ویژه روزهای کرونایی جای بی‌نظمی و بی‌برنامگی را بگیرد و در عین حال حساسیت‌های رفتار با کودکان را نیز در این وضعیت بدانند.
اضطراب کرونایی کودکان
استادیار رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور ساری معتقد است که شرایط کنونی می‌تواند در خانه‌ها حتی به بروز خشونت علیه کودکان نیز منجر شود ولازم است که والدین با روش‌های درست رفتار با فرزندان آشنا باشند.
دکتر «انسیه بابایی» به خبرنگار ایرنا گفت: این روزها کودکان هم به ناچار مانند بزرگسالان در جریان اخبار و اتفاقاتی که رخ داده قرار می‌گیرند. این آگاهی ممکن است از طریق رادیو و تلویزیون، گفت‌وگوی پدر و مادرها یا تغییر اجباری سبک زندگی در کودکان ایجاد شود. این مطلع شدن لحظه‌به‌لحظه از اخبار بیرون، حساسیت والدین در رعایت نکات بهداشتی و وسواس زیاد بر بهداشت می‌تواند از عوامل اضطراب جبران‌ناپذیر برای کودکان و نوجوانان باشد که این یک بخش از قضیه است.
وی افزود: بخش دیگر افزایش اختلافات خانوادگی در خانه‌ها طی روزهای خودقرنطینگی است که به استناد آمارهای رسمی قابل مشاهده است و گفته می‌شود تا سه برابر بیشتر شد. تغییر اجباری وضعیت زندگی شهروندان در هفته‌های اخیر سبب شده که اختلافات بین والدین نیز بیشتر شود و در این بین باز هم فرزندان آسیب می‌بینند.
این دکترای روانشناسی و روان‌سنجی گفت: در چنین شرایطی آن چه که برای ما روانشناسان اهمیت دارد، در معرض خشونت قرار گرفتن کودکان است. یعنی احتمال خشونت خانگی علیه کودکان ممکن است ناخواسته در دوران قرنطینه بالا برود. مطمئنا بی‌توجهی به این شرایط می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری را در آینده به دنبال داشته باشد.
نشانه‌های استرس
مدیر گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور مازندران درباره علائم اضطراب در کودکان خاطرنشان کرد: کودکان ممکن است به روش‌های مختلف به استرس‌ها واکنش نشان دهند. مثلا بیشتر از قبل به والدین وابسته می‌شوند، رفتارهای مضطربانه از خود نشان می‌دهند، گوشه‌گیری، عصبانیت و پرخاشگری و حتی شب‌ادراری می‌تواند نشانه‌های اضطراب کودکان باشد.
بابایی افزود: کمکی که در این شرایط قرنطینه اجباری می‌توانیم به کودکان برای مقابله با استرس کنیم این است که ابتدا واقعیت‌ها را درباره اتفاقات رخ داده به کودکان با زبان خودشان بگوییم. با استفاده از واژه‌هایی که برای سن آن‌ها قابل درک است به زبان کودکانه و با استفاده از روش‌های درست و مناسب بیان این وقایع، به آن‌ها بگوییم که دلیل این در خانه ماندن و تغییر سبک زندگی چیست.
استادیار رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور ساری تصریح کرد: اطلاعات واضحی درباره راه‌های کاهش احتمال ابتلا به این بیماری فراگیر را باید به کودک بدهیم تا هم از خطر آگاه شود، هم دلیل تغییر وضعیت را بداند و هم بداند که با رعایت نکات خطری او را تهدید نمی‌کند. به واکنش‌های کودک به روش‌های حامیانه پاسخ دهیم. به نگرانی‌های آن‌ها با دقت گوش کنیم تا بتوانند آن‌ها را بیان کنیم. برای آن‌ها وقت بگذاریم و مهم‌تر از همه این که تا حد ممکن برنامه‌ریزی منظمی را برای شبانه‌روز کودک داشته باشیم.
برنامه‌ریزی منظم زندگی در قرنطینه
این روانشناس با تأکید بر ضرورت برنامه‌ریزی منظم برای زندگی در شرایط کنونی اظهار کرد: اگر برنامه منظمی نداشته باشیم این قرنطینه اجباری باعث می‌شود که بخش زیادی از زمان روزانه کودک خالی شود و به ناچار کودک به استفاده بی‌رویه از رایانه، تلفن همراه، تبلت و بازی‌های رایانه‌ای و حتی تلویزیون روی می‌آورد. این بی‌برنامگی حتی ممکن است به پرخوری بیش از حد منجر شود که اضافه وزن و مشکلات حرکتی را به دنبال خواهد داشت.
بابایی نقش آموزش و پرورش را نیز در این وضعیت پررنگ دانست و گفت: بعضی از مدارس صرفا برنامه‌های خودشان را محدود به برگزاری کلاس‌های مجازی درسی کردند. در حالی که ارتباط مداوم مشاوران و مربیان پرورشی با دانش‌آموزان و والدین در این مقطع زمانی به مراتب ضروری‌تر است. برنامه‌های متنوعی را می‌توانند ارائه دهند که کودک یا نوجوان در خانه دائم وقت‌اش را با بازی‌های رایانه‌ای یا در فضای مجازی نگذراند.
وی خاطرنشان کرد: مدیریت نکردن و نداشتن برنامه برای زمان خالی کودک آسیب‌های بسیار زیاد جسمی و روانی را برای کودک به همراه خواهد داشت. در واقع علاوه بر خانواده اینجا نقش آموزش و پرورش هم بسیار پررنگ است که باید همراه با ایجاد زیرساخت‌های آموزشی جامع آموزشی در اولویت کاری آموزش و پرورش قرار بگیرد.
انجام بازی‌های خانگی
استادیار رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور ساری به ضرورت انجام بازی‌های خانگی با کودکان توسط والدین اشاره کرد و گفت: طراحی بازی‌های خانوادگی، ایجاد فضای شاد در خانه، پخش موسیقی، مدیریت بازی‌های مورد استفاده کودکان و نوجوانان و حتی واگذاری برخی مسئولیت‌های ساده روزانه به آن‌ها از راهکارهایی هستند که خانواده‌ها باید در این دوران بیشتر به آن‌ها توجه کنند تا کودک در شرایط روحی و روانی مناسبی این روزها را پشت سر بگذارد و دچار مشکلات رفتاری نشود.

پیام مازند


بابایی افزود: در تارنمای انجمن بازی‌های فکری ایران مطالبی را برای آموزش برخی از بازی‌های فکری دیدم که با کمترین امکانات در منزل آن‌ها را انجام داد. بازی‌های زیادی را می‌توان به ساده‌ترین شکل ممکن در خانه‌ها انجام داد که روش‌های آن‌ها به سادگی قابل دسترسی است. اما همه این‌ها زیر سایه مدیریت زمان و برنامه‌ریزی توسط پدر و مادر قابل انجام هستند. اجرای این بازی‌ها ضمن این که کودک و سایر اعضای خانواده را سرگرم می‌کند، در تقویت حافظه و استعدادهای کودکان هم نقش دارد.
پذیرش شرایط
مدیر گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور مازندران تصریح کرد: باید بپذیریم که این ویروس و درگیر شدن با آن بخشی از تاریخ زندگی ما در این قرن است و مطمئناً بالاخره این دوران تمام می‌شود. اما اگر والدین برنامه درستی برای این روزهای در خانه ماندن نداشته باشند، پیامدهای این خودقرنطینگی تا مدت‌ها در کودک و سایر اعضای خانواده دیده خواهد شد.
بابایی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها، فضای مجازی، مراکز مرتبط با سلامت روان مانند مراکز مشاوره باید تلاش کنند تا بالا بردن روحیه همه اقشار جامعه خسارت روزهای پساکرونایی را به حداقل برسانند. انواع بازی‌ها، کتاب‌ها، برنامه‌ها و فضاهای رایانه‌ای وجود دارد. اما مهم‌ترین مسأله مدیریت کردن فضاها از جانب والدین است. باید برنامه ویژه این روزها را تدوین کنند و بر اساس آن پیش بروند.
مدیر گروه علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور مازندران به گروه ویژه‌ای از کودکان و نوجوانان نیز اشاره کرد و افزود: کودکان و نوجوانانی که در این دوران سخت عزیزان‌شان را از دست دادند هم شرایط خاصی دارند که باید اطرافیان به آن‌ها توجه زیادی داشته باشند.
وی یادآور شد: انتظار داریم که خانواده‌ها به این مسأله توجه بیشتری داشته باشند. چون بیشترین دغدغه ما روانشناسان دوران پساکرونایی است. حتی کودکان را باید با شماره‌های مشاوره آشنا کرد. از همه امکان‌ها باید استفاده کنیم که کمترین میزان آسیب به کودکان در روزهای خودقرنطینگی وارد شود.
برچسب‌ها
کمیته کشوری کرونا سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اختلالات اضطرابی مشاوره
پروندهٔ خبری
زندگی پس از کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیش می تواند موتور محرکی برای بخش های اقتصادی کشور باشد

آلودگی های احتمالی ورودی به تالاب چغاخور شناسایی و بررسی می‌شود

کشف 15 جوجه پرنده شکاری ظرف یک هفته در خراسان رضوی

پایان آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با تقدیم یک شهید

دامداران تعلیف غیر مجاز در منطقه حفاظت شده باشگل با حکم قضایی جلب می شوند

کشف 665 کیلو انواع مواد مخدر در مازندران

پنج‌ هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک توسعه تعاون استان مرکزی پرداخت شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان تاکید کرد: اصفهان میتواند تبدیل به کانون فعالیت های کارآفرینی کشور در حوزه مشاغل جدید شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام خبر داد: خانه بهداشت کارگری شرکت پویا نخ به‌عنوان یکی از خانه‌های بهداشت برتر کشور شناخته شد

حدود 80درصد یارانه بگیران خراسان جنوبی، تسهیلات یک میلیونی حمایتی دولت را دریافت کردند

کاهش 25 درصدی حوادث ناشی از کار در استان یزد

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان: پرداخت تسهیلات دوره کرونا به 13 رسته شغلی

ثبت نام 14 هزار هرمزگانی در سامانه بیمه بیکاری

برگزاری 1836 نفر ساعت آموزش مجازی به تعاونگران خراسان جنوبی در 2 ماهه نخست سالجاری

شریعتمداری انتخاب دکتر "قالیباف " به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت

برقراری تعامل منطقی میان سازمان منطقه آزاد کیش، کارفرما و کارگران در جزیره کیش

ترافیک نیمه سنگین در هراز و کندوان

سند راهبردی ویژه قرآنی در مازندران ترسیم شود

واکنش وزارت ورزش به تهدید 4 باشگاه لیگ برتری برای انصراف از لیگ

امکان پرواز هواپیمای ایرباس 320 در فرودگاه رامسر

کندوان مسدود شد

مازندران 853 هزار قطعه جوجه یک‌روزه به افغانستان صادر کرد

هشدار آب منطقه‌ای مازندران در خصوص تردد در کنار سدهای لاستیگی لاریم و پازوار

هواشناسی مازندران در باره ناپایداری جوی هشدار داد

جاده کندوان به علت جاری شدن سیلاب مسدود شد

واردات انواع کالا به مازندران از مرز 170 میلیون و 40 هزار دلار گذشت

نمازجمعه فردا در مازندران برگزار نمی‌شود

90 درصد مهدهای کودک مازندران استیجاری است

خط تولید میگو در مازندران راه اندازی شود

هوای مازندران بهاری و سبز؛ حال کرونا زرد و قرمز

133 مالک در مازندران اجاره بهای مهدهای کودک را بخشیدند

تبدیل جزیره کیش به مرکز علمی ایران در میان مناطق آزاد کشور

شجاعی برهان در مراسم معارفه سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اصفهان: شفافیت و تکریم منابع انسانی شعار و محور عملکردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است

تجارت 665 هزار تن کالا بین مازندران و کشورهای مختلف جهان

افزایش سه برابری پروازها در فرودگاه نوشهر

دانشگاه نوشیروانی بابل در زمینه سلامت و رفاه برتر شد

موقوفات مازندران شناسنامه دار می شوند

8800 مازندرانی در ماه رمضان خون اهداء کردند

کارگروه اجرایی تفاهم‌نامه‌های دو جانبه مازندران و ولگاگراد تشکیل شد

طرح یاوران تولید تحقیقات کشاورزی را کاربردی می‌کند

محور کندوان و هراز یک‌طرفه می‌شود

12 میلیون تردد در جاده های مازندران ثبت شد

روایتی از ممنوعیت آزمون تصویری مجازی برای دانش‌آموزان

انهدام باند سرقت خودرو در ساری

تداوم هوای گرم در مازندران

تمام شهرهای مازندران در برابر کرونا وضعیت زرد و قرمز قرار دارند

جوجه آوری بیش از چهار هزار قطعه گونه گاوچرانک در شهرستان پارس آباد

تولد نهمین نسل آهوی مغان در سایت تکثیر و احیای آهوی مغان

مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب بن- بروجن لغو نشده است

خسارت 620 میلیارد ریالی تندباد در سوادکوه شمالی