پیام مازند

آخرين مطالب

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی‌کاری مازندران سياسي

جدال نرخ و کرونا در فصل شالی‌کاری مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - امسال روزهای نیمه‌آفتابی و نیمه‌بارانی فروردین تنها دغدغه کشاورزان شالیکار مازندران در فصل نشاء نیست. سایه سیاه کرونا حالا بر روی مهم‌ترین بخش کشاورزی استان چنان گسترده شده که همه اضلاع دخیل در این کشت‌وکار را تحت تاثیر قرار داده است.

شالیزاری و تولید برنج یکی از منابع اقتصادی مهم مردم مازندران محسوب می شود. هر ساله مردم استان در اواخر فروردین ماه به دل شالیزارهای پر از آب و گل می زنند تا با کاشتن ساقه های سبز شالی ، طلای سفیدشان را در فصل تابستان برداشت کنند.
علاوه بر کشاورز صاحب زمین ، مثلث شالیکاری به فعالیت کارگران فصلی و چندین ضلع کوچک و بزرگ دیگر وابسته است ؛ اضلاعی که آثار وضعیت قرارگرفتن هر یک از آنها نه تنها بر کشاورز و تولید کننده بلکه حتی تا سر سفره مصرف کننده هم کشیده می شود. حالا بیماری کرونا همه اضلاع شالیکاری مازندران را زیر سایه اش برده است تا تدابیری را که در این وضعیت از سوی تمامی طرف ها اتخاذ می شود به چالش بکشد.
شاید یک مثال ساده راهگشا باشد. با وجود این که قرار است نیمی از 220 هزار هکتار زمین شالیزاری مازندران به صورت مکانیزه و بدون دخالت انسانی زیر کشت بروند ، اما هنوز بیش از 100 هزار هکتار باید به صورت دستی و با استفاده از کارگان فصلی نشاء شود ، کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ترس از ابتلا به این ویروس حالا دچار تمنای دوگانه شده اند ، تمنایی که برخی از آنها با عنوان " دو راهی میان جان و نان " یاد می کنند.
سعید خلیلی یکی از اهالی شهرستان بابل و از مناطق اصلی کشت برنج در مازندران در باره این دوراهی بیشتر توضیح می دهد. او به خبرنگار ایرنا می گوید : وضعیت بسیار دشوار و نگران کننده ای نسبت به حضور در جمع نشاءکاران به وجود آمده است و همه کارگران برای رفتن بر سر نشاء مردد هستند.
وی که چهار فرزند دارد و جز کارگری روزمرد حرفه و شغل دیگری ندارد ، اضافه می کند : کار در فصل نشاء تاثیر زیادی در معیشت خانواده ام دارد و بیشتر درآمد سالانه ام از همین راه یعنی کار کردن در زمین های شالیزاری مردم برای نشاء و درو تامین می شود. در واقع برای من تصور سالی که نتوانم بهار را برای نشاء و تابستان را برای دروی شالی در شالیزار باشم ، وحشت آور و حتی غیرقابل تصور است.
این کارگر روزمزد توضیح می دهد : اگر برای نشاء کاری نروم فشار اقتصادی زیادی به من و خانواده ام وارد می شود و از طرف دیگر برای رفتن و انجام این کار هم نگران بیمار شدن و تبعات بعدی آن هستم. می ترسم در زمین کشاورزی مبتلا به کرونا شوم و در این صورت اگر بلایی برسر من بیاید ، مایحتاج گذران زندگی همسر و فرزندانم را چه کسی تامین خواهد کرد؟
جعفر حبیبی ، یک کارگر دیگری است که به صورت فصلی در شالیزارها کار می کند تا امرار معاش کند. او هم می گوید : 2 هزار متر زمین کشاورزی از خودم دارم ، اما برای تامین زندگی باید در زمین دیگران کار کنم زیرا درآمد زمین خودم کفاف زندگی مرا نمی دهد.
وی اضافه می کند : کار کردن در زمین دیگران برای من مشکلی نیست ولی امسال با وضعیت بیماری کرونا مردد مانده ام . به ما گفته شده است که نباید در جمع هایی با تعداد زیاد حضور داشته باشیم و شالیکاری نیز کار دسته جمعی است که مرا نسبت به حضور سر زمین می ترساند. حتی شنیدم که آب هم می تواند باعث انتقال ویروس کرونا شود و شالیزارها هم که پر از آب است و این موضوع برای من و دیگر کارگران نگران کننده است.
همانند این 2 کارگر فصلی زمین های شالیزاری ، کارگران زیادی این روزها در مازندران هستند که تمام امیدشان به درآمد ماه نشاکاری بوده است ولی با شرایط به وجود آمده نسبت به حضور در نشاکاری و شالیکاری تردید دارند و از طرفی نگران وضعیت معیشت خودشان هستند؛ دوراهی جان و نان .
قیمت‌گذاری سودجویانه بر نگرانی کارگران
با وجود نگرانی و دودلی کارگران فصلی مازندران و اینکه هنوز تا فراگیری فصل نشاء دستکم یک هفته باقی مانده است ، اما همین نگرانی های معصومانه حالا دستمایه سودجویی عده ای قرار گرفته است تا سنگینی سایه کرونا را به بهانه دلسوزی برای کارگران با نرخ پرانی های روزانه بر دوش کشاورزان سوار کنند ، غافل از این که این رشته می تواند تا سر سفره مصرف کننده که دست برقضا خود کارگر هم از جمله آنهاست ، کش بیاید.
بررسی های خبرنگار ایرنا نشان می دهد ، در حالی که فصل شالیکاری گذشته نرخ یک روز نشاءکاری به طور میانگین بین 80 تا 120 هزار تومان بود و در نهایت در زمان پیک نشاءکاری به 150 هزار تومان رسیده بود ، اکنون نرخ ها با دستکم 2 برابری افزایش نسبت به سال گذشته در محافل کشاورزان و سرکارگران فصلی مطرح می شود.
نرخ گذاری برای کارگری در فصل نشاء هر ساله به طور میانگین با افزایش حدود 20 درصدی نسبت به سال قبل سرانجام می یافت ولی ظاهرا امسال کرونا و همچنین همزمانی کل فصل نشاء با ماه مبارک رمضان سبب شده است تا نرخ گذاری دیگر تابع رویه قبلی نباشد.
قطعا اجرای طرح فاصله گذاری فیزیکی و اعلام رسمی ممنوعیت به کارگیری کارگران فصلی غیربومی هم در این زمینه بی تاثیر نبوده است ، بویژه این که بر اساس طرح فاصله فیزیکی حالا دیگر تردد کارگران فصلی بومی در میان شهرستان های استان هم غیرممکن شده است. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که بخش زیادی از کارگران فصلی شالیزارهای مازندران در مناطق مرکزی و تا حدودی غربی از مناطق شرقی و یا ییلاقات تامین می شود . این وضعیت می تواند بعضی از مناطق استان را با انباشت و بیکاری کارگران فصلی در اوج نشاء کاری مواجه کرده و در بعضی شهرستان ها هم کمبود این دست نیروها را تحمیل کند.
احتمالا بر اساس همین حساب و کتاب هاست که نرخ نشاءکاری روزانه کارگران فصلی از هم اکنون که بیشتر از یک هفته به آغاز رسمی فصل باقی مانده است روی رقم 200 تا 250 هزار تومان می چرخد و ممکن است به 300 هزار تومان یا بیشتر هم همزمان با شروع نشاء افزایش یابد.
نشاء بموقع شالی برای کشاورز شالیکار یک موضوع حیاتی است و به همین دلیل نیز قدرت چانه زنی یا ریسک تن ندادن به قیمت های بالا را از کشاورز سلب می کند. علاوه بر این که خزانه شالی در صورت تاخیر در نشاء دچار خسارت شده و از بین می رود ، برای بسیاری از کشاورزان شالیکار در این سال ها کشت دوم شالی به نشاء زودتر در کشت اول بستگی دارد و هیچ کشاورزی حاضر نیست به خاطر حساب و کتاب قیمت کارگر و نهاده ها و دیگر هزینه ها ، فصل نشاء را به تاخیر بیندازد.
شاید به همین خاطر است که مقداد رسولی یکی از کارگران فصلی که با چند نفر دیگر یک گروه نشاکاری را ایجاد کرده اند و خودش سرکارگر محسوب می شود ، در باره قیمت گذاری های امسال می گوید : این نرخ گذاری به خاطر کمبود کارگر است.
وی افزود : به دلیل ترس از کرونا کارگران کمتری خطر نشاکاری را می پذیرند و به دلیل کمبود کارگر قیمت ها بالا رفته است.
سایه‌ انداختن کرونا بر بشقاب برنج سر سفره‌ها
جعفر عمرانی یکی از کشاورزان آملی درباره افزایش قیمت دستمزدها و تاثیر آن بر کشاورزان می گوید : اگر دستمزد از حالت تعادل خارج شود شرایط برای کشاورز و همه مردم سخت خواهد شد.
وی که هنوز به شالیکاری سنتی پایبند است و نشاء دستی را بر ماشین نشاء ترجیح می دهد ، توضیح می دهد : اگر دستمزها به صورت نامتعادل افزایش یابد، کشاورزان از جمله خودم مجبور خواهیم بود قیمت برنج را افزایش دهیم که این مساله به نفع مردم هم نخواهد بود و مصرف کنندگان برنج را کاهش می دهد.
عمرانی دستمزدهای گارگران را پرهزینه ترین بخش شالیکاری می داند و می گوید : با وجود این که افزایش قیمت تمام شده برنج منجر به سخت تر شدن شرایط مردم برای خرید می شود ، اما چاره ای جز این کار برای تامین هزینه های کشاورزی وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با اشاره به اینکه هنوز تا آغاز نشاءکاری زمان باقی است ، می گوید : من هم نرخ گذاری های عجیب و غریب در سطح استان را شنیده ام اما نباید به این شایعات توجه کرد.
عزیزالله شهیدی فر با اشاره به اینکه کارگران شالیزاری توسط سرکارگرها اداره می شوند، اضافه می کند : نرخ گذاری های شنیده شده ناشی از سوء استفاده سرکارگرها از وضعیت جاری است . در حال حاضر کشاورزان به دلیل نگرانی ناشی از فقدان کارگر اقدام به نوبت گیری از سرکارگرها می کنند و سرکارگرها نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و قیمت ها را بالا می برند تا بر روی نرخ دستمزدهای مصوب تاثیر بگذارند.
وی توضیح می دهد : تا اوایل هفته آینده نرخ دستمزدهای نشاکاری به صورت رسمی اعلام می شود و پیش بینی می کنیم بین 100 تا 150هزار تومان برای یک روز نشاکاری تعیین شود.
نشاکاری با رعایت نکات بهداشتی
رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه شایعات پیرامون انتقال ویروس کرونا از طریق شالیزارها غیر علمی و بی پایه و اساس است ، می گوید : طبق گفته های متخصصان و پزشکان در صورت رعایت فاصله مناسب هیچگونه مشکلی برای کشاورزان و کارگران ایجاد نخواهد شد.
وی رعایت فاصله حداقل یک متر میان کارگران و نشاکاران را الزامی می داند و اضافه می کند : کارگران سعی کنند در هنگام نشاکاری دست هایشان را به صورت و مخاطات نزنند و پس از نشاکاری دست و صورتشان را خوب شست و شو دهند.
در حال حاضر نه تنها ویروس کرونا به مردم آسیب وارد می کند، بلکه برخی از افراد نیز با ابزار قرار دادن این ویروس به دنبال سود بیشتر و آسیب به اقشار مختلف جامعه هستند.
استان مازندران سالانه با تولید بیش از یک میلیون تن برنج سفید تامین کننده نیمی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است. پارسال به خاطر شرایط مناسب از وضعیت آب و هوا گرفته تا تامین بموقع کارگر و نهاده ها ، میزان تولید شلتوک در استان شاهد رکوردشکنی بی سابقه بود. میزان تولید شلتوک در مازندران سال گذشته به رقم یک میلیون و 420 هزار تن رسیده بود که برای 2 دهه گذشته بی سابقه بود. بیشترین میزان شلتوک تولید شده در مازندران طی دو دهه گذشته یک میلیون و 300 هزار تن بود و پارسال افزایش 10 درصدی را تجربه کرد.
حالا کرونا در سراسر کشور مانور می دهد.بر اساس تازه ترین گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکنون 68 هزار و 192 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 122 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد کل جان باختگان کرونا در کشور به 4232 نفر رسید. همچنین از دیروز تا امروز 22 فروردین 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی 1972 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 68192 نفر رسید.
در مازندران اگر چه این بیماری از سوم فروردین ماه روند کاهشی یافت و آمار بیماران جدید همچنان کمتر از آمار ترخیصی هاست ، ولی مسئولان هشدار می دهند که در صورت رعایت نکردن طرح فاصله گذاری فیزیکی و سایر پروتکل های بهداشتی ، احتمال افزایش شدن بیماری وجود دارد ، موضوعی که می تواند در فصل نشاء به نگرانی جدی تبدیل شود.
برچسب‌ها
ویروس کرونا مازندران اراضی کشاورزی
پروندهٔ خبری
کرونا و کارگران کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترافیک پرحجم و روان در مازندران

60 درصد رودخانه سیاهرود لایروبی شده است

احیای تمدن نوین اسلامی با نقش‌آفرینی نخبگان دانشگاهی و حوزوی

60 درصد گردوغبار با منشاء ‌داخلی مهار شده است

تداوم تعطیلی سینما‌های مازندران

جویبار قطب محصولات کشاورزی مازندران است

ویلا خوره گندمزارها و شالیزارها/ دهیاران پیمانکار شدند

هشدارها برای شنا در آب‌های مازندران

جنگل‌های شمال و زاگرس بیابانی می‌شوند؟

جذب بیش از 92 درصد اعتبارات مشاغل خانگی سهمیه سال 98 در خراسان جنوبی

ویلاها خوره گندمزارها و شالیزارها/ دهیاران پیمانکار شدند

هیئت کشتی مازندران در انتظار متولی!

تیر شکارچی این بار بر بدن رییس اداره محیط زیست سروستان

درگیری منجر به فوت جوان فریدونکناری بر سر اختلاف مالی

سواحل مازندران در قرق مسافران؛ بی‌خیال کرونا

اهدای نشان سفیر مدرسه سازی به استاد بزرگ شطرنج ایران

آیین نمازجمعه در 10 شهر مازندران برگزار می شود

نجات 29 نفر از غرق شدن در دریای مازندران

ترافیک نیمه سنگین در محور کندوان و هراز

یادمان 15 خرداد بزرگداشت تاریخ سازان عاشورایی است

پیروزی نساجی در دیدار تدارکاتی مقابل گل‌گهر

کندوان و هراز از جنوب به شمال بسته شد

انتقال 5 غریق و 13 مصدوم حوادث ترافیکی در مازندران

نجات 44 نفر از غرق شدن در دریای مازندران

انبوه مسافران در ساحل مازندران

مسابقات دوومیدانی « مزار تا مزار » در بابلسر برگزار شد

تشکیل مجلس درتراز انقلاب اسلامی/وحدت رمز موفقیت است

ترافیک محورهای مازندران نیمه سنگین است

حوادث ترافیکی در مازندران 17 مصدوم برجای گذاشت

مسافرت های غیرضرور شمار مبتلایان کرونا را افزایش داد

ثبت 500 هزار تردد در آزادراه تهران-قزوین/ تهران-شمال مسدود شد

افزایش 30 درصدی ترددهای جاده‌ای/ترافیک سنگین چالوس-کرج

جاده‌های چالوس و هزار و آزادراه شمال به تهران یک طرفه شدند

احیای تمدن نوین اسلامی آرمان انقلاب اسلامی است

کرونا دوباره جان گرفت/ رخ مازندران زرد شد

تجار مازنی صاحب خانه شدند

پیش بینی تولید 5800 تن "سیر" در بابل

کارکرد شبکه‌های اجتماعی

پیام تبریک استاندار خراسان جنوبی به مناسبت هفته محیط زیست

آماده باش دستگاه های اردبیل برای پیشگیری از آتش ‌سوزی جنگل‌ها

بازدید فرمانده یگان محیط زیست از پاسگاه های محیط زیست گیلان

انتخاب مدیر اجرایی و رئیس جدید تسهیلات جهانی محیط زیست

وقوع 3 حادثه ترافیکی در مازندران با 17 مصدوم

افزایش شمار مبتلایان کرونا در مازندران

سقوط مرگبار جوان گیلانی به پرتگاهی در رامسر

پرداخت تسهیلات حمایتی دولت برای واحدهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در گیلان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل خبر داد: پرداخت 300 میلیارد تومانی تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در اردبیل

اولین کاریابی الکترونیکی استان همدان تاسیس شد

تاثیر عملکرد رسانه های ارتباط جمعی در فرهنگ سازی مقابله با بیماری کرونا

طرح سالم‌سازی دریا به طور رسمی در مازندران آغاز شد