پیام مازند

آخرين مطالب

خورجین تکان کرونا بر باشگاه‌های ورزشی مازندران ورزشي

خورجین تکان کرونا بر باشگاه‌های ورزشی مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - در حالی بیش از 50 روز از شیوع کرونا در مازندران به عنوان ورزشی‌ترین استان کشور می‌گذرد که سایه شوم این ویروس به عنوان بیماری قرن بر سر باشگاه‌های ورزشی این خطه شمال کشور به عنوان یکی از استان‌های فعال در حوزه ورزشی همچنان سنگینی می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اگرچه بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی بخش زیادی از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی کم خطر که بیشتر در راسته حیطه اشتغال صنفی و کارگاه های کوچک اقتصادی قرار گرفته، فعالیتشان را از روز شنبه 23 فروردین پس از بیش از 40 روز از سر گرفتند، ولی با قرارگیری باشگاه های ورزشی در رسته فعالیت های پرخطر از سرگیری برنامه کاری این باشگاهها همچنان همانند 49 اشتغال پرخطر در پرده ابهام قرار دارد.
وزارت ورزش و جوانان به صورت خودجوش اجاره بهای 2 ماهه اسفند 98 و فروردین ماه 99 فضاهای ورزشی این وزارتخانه و ادارات کل ورزش استان ها را که به صورت اجاره در اختیار مستاجران خصوصی و یا هیات های ورزشی بود ، بخشید. پیش بینی می شود در صورت تداوم تعطیلی این باشگاه ها این رویه همچنان ادامه یابد ، ولی مشکل اینجاست که فضاهای ورزشی با مالکیت وزارت ورزش که در اختیار مستاجران قرار دارد ، 20 تا 30 درصد از مجموع فضاهای ورزشی استانی و شاید سطح ملی را تشکیل می دهد و 70 درصد فضای ورزشی در اختیار باشگاه ها خصوصی هستند.
ابهام در برخورداری از بسته‌های حمایتی
در حالی باشگاههای ورزشی به دلیل پرخطری ، فعالیت مجددشان در دوران کرونایی در پرده از ابهام قرار دارد که اکثر این باشگاه های ورزشی به خصوص در استان مازندران یا استیجاری هستند و یا این که با وجود مالکیت خصوصی ، مالکانشان بدهی تسهیلاتی با اقساط سنگین به بانک ها دارند که بخش زیادی از باشگاهداران در مدتی که فعالیتشان تعطیل شد، موفق به پرداخت این بدهی به موجر و بانک ها نشدند.
علاوه بر این ، با وجود مصوبات خوبی که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا با تخصیص بسته های حمایتی از اقشار آسیب دیده و واحدهای زیان دیده ناشی از این ویروس در نظر گرفته همانند استمهال تسهیلات بانکی، بدهی مالیاتی، تامین اجتماعی ( سهم کارفرما) و بیشتر این بسته ها نیز عملیاتی شد، ولی بررسی نشان می دهد که این بسته های حمایتی مشمول باشگاههای ورزشی نشده است.
بیکاری 6 هزار شاغل فضاهای ورزشی
معاون توسعه ورزشی اداره کل ورزش و جوانان مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : در این استان یک هزار و 750 باشگاه ورزشی با مالکیت خصوصی فعالیت دارند که تمام این باشگاهها از ابتدای شیوع ویروس کرونا ( اسفند98) تاکنون براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا به تعطیلی رفتند.
عادل عالیشاه افزود : در مجموع با تعطیلی این باشگاهها حداقل حدود 6 هزار کارگر و مربی بیکار شدند که نیاز است تا تحت حمایت دولت قرار گیرند تا بتوانند پس از شکست کرونا بار دیگر به فعالیت خود برگردند.
وی ادامه داد : علاوه بر این ، حدود 500 فضای ورزشی مربوط به اداره کل ورزش و جوانان استان مازندران است که این فضاهای ورزشی به صورت اجاره ای در اختیار هیات های ورزشی و یا اشخاص حقیقی قرار دارد که اجاره بهاء این واحدها با تمدید اجاره نامه برای مدتی که فعالیتشان متوقف بود، جبران می شود.
عالشاه گفت : ما در داخل استان سایر دستگاه های دولتی و عمومی که فضاهای ورزشی خود را به اجاره دادند نیز درخواست دادیم تا روالی را که اداره کل ورزش استان در پیش گرفته ، برای مستاجران خود دنبال کنند.
وی افزود : انتظار می رود تا سایر موجرینی که فضاهای خود را برای امر باشگاهداری به اجاره دادند نیز برای حمایت از مستاجرانشان، چند ماهی اجاره ها را ببخشند تا با کمک یکدیگر از این بحران ویروس کرونا خارج شویم.
درخواست بسته حمایتی برای باشگاه‌های ورزشی
معاون اداره کل ورزش و جوانان مازندران اظهار داشت : رایزنی با نماینده عالی دولت برای لحاظ کردن باشگاه های ورزشی جهت دریافت بسته های حمایتی اختصاصی دولت به واحدهای اقتصادی زیان زده انجام و موافقت اولیه کسب شده است.
عالیشاه افزود : استاندار مازندران نیز قول داد در صورتی که دولت بسته های حمایت مالی را برای کمک به واحدهای زیانده به استان ابلاغ کند؛ قطعا باشگاه های ورزشی نیز از این بسته های برخوردار خواهند شد.
وی ادامه داد : با وجود این که فعالیت تمامی باشگاه های ورزشی در سطح استان به دلیل شیوع کرونا متوقف شده و زمان آغاز به کارشان نیز با قرارگیری در زمره مشاغل پرخطر همچنان در ابهام قرار دارد، ولی تاکنون از بسته های حمایتی برخوردار نشدند و این در حالیست که اکثر باشگاه های ما یا استیجاری هستند و فضاهای ملکی خصوصی نیز برای احداث از تسهیلات بانکی بهره مند شدند که با تعطیلی کسب و کارشان توان پرداخت اقساط بانکی را ندارند و بانک ها نیز فشار مضاعف وارد می کنند که اقساط خود را بگیرند.
عالیشاه گفت : به عنوان نمونه برای ساخت یک استخر در غرب مازندران از تسهیلات بانکی استفاده شد که اقساط ماهانه اش بین 500 تا 700 میلیون ریال است . تا زمانی که استخر فعال بود، اقساط بموقع پرداخت می شد ولی اکنون با تعطیلی فعالیت استخر ، توان پرداخت برای مالک آن وجود ندارد و در فهرست واحدهای بدهکار قرار گرفت. باید این فضاهای ورزشی از بسته های حمایتی چون استمهال تسهیلات، دریافت تسهیلات ارزان قیمت و سایر خدمات بهره مند شوند تا بتوانند با بازگشایی کسب و کارها ادامه فعالیت بدهند.
این مدیر ورزشی استان مازندران ابراز امیدواری کرد تا باشگاه های ورزشی خصوصی در مدت زمان تعطیلی کسب و کارشان از بسته های حمایتی دولت برخوردار شوند.
در مازندران با احتساب فضاهای دولتی حدود 2 هزار فضای ورزشی دارای مجوز وجود دارد و بیش از 150 هزار نفر ورزشکار بیمه شده در این فضاها به فعالیت ورزشی می پردازند.
برآورد می شود آمار باشگاه های فاقد مجوز در استان بیش از مجوزدارها باشد که مشمول بسته های حمایتی نخواهند شد.
پروندهٔ خبری
رقابت های ورزشی ، قربانیان کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید هزار و 800 میلیاردی گوشت قرمز در بابل مازندران

دستگیری 70 اراذل و اوباش در مازندران

بستری 160 بیمار جدید کووید 19 در مازندران

مسافران به مازندران سفر نکنند

امیر جعفری در "گشت ارشاد 3" + عکس

استفاده از ماسک معادل تعطیلی کسب و کار در کاهش کرونا تاثیر دارد

دیدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با امام جمعه قم

اجرای طرح دادپزشک در غرب مازندران

ابهامات هشتمین جشنواره مطبوعات مازندران

7 شهر مازندران در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند

عصبانیت نوید محمدزاده به انتقادها از ورودش به فعالیت های تبلیغاتی + عکس

2600 دهیار و شهردار در مازندران خدمات دهی می کنند

مازندران آخر هفته گرم‌تر می شود

معاون وزیر بهداشت: مسافران به مازندران سفر نکنند

سحر قریشی با لباس هندی در پوستر "زن ها فرشته اند 2 " + عکس

افزایش قیمت دلار و گرانی اجناس حاصل بی تدبیری است

تلاش برای کاهش قیمت مرغ در مازندران ادامه دارد

وضعیت کرونایی مازندران هشدار دهنده است/ابتلای 19 مادر باردار

کاهش علائم پیک دوم کرونا یک واقعیت یا تلقین

بازگشت وضعیت قرمز به رامسر مازندران

پلمپ 5 خانه مسافر متخلف کرونایی در سوادکوه مازندران

مرد راننده؛ متهم به ربودن و تعرض به زن جوان

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی‌ ها

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/18

کشف جرایم اینترنتی در مازندران 125 درصد رشد یافت/دستگیری 70 شرور

کابوس کرونا؛ آنچه که در فیلم‌ها دیده بودیم

برنامه های مساجد خانواده محور باشد

گام به گام دولت برای ارتقای فعالیت بانوان

قرارگاه های نظارتی ویژه بر بازار در مازندران شکل گیرد

غرق شدن جوان 38 ساله در تنکابن مازندران

جدایی ستاره سابق تیم ملی فوتبال از رایکا

تکذیب واگذاری جزیره کیش به چینی ها

برگزاری اولین کارگروه دائمی مالیاتی فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد

ماجرای حضور بیماران در حیاط مسیح دانشوری + عکس

70 نفر از زورگیران در مازندران دستگیر شدند

پروژه مهرسال تحصیلی آینده مازندران به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد

آشفتگی قیمت‌ها در بازار سموم کشاورزی مازندران

روند ابتلای به کرونادر مازندران شتاب گرفت

علوم پزشکی مازندران پرستاران قرارداد موقت کرونایی را استخدام می‌کند

بازگشت علی نظرمحمدی به نیمکت رایکا بابل

رامسر در فهرست شهرهای وضعیت قرمز کرونایی مازندران قرار گرفت

افتتاح دو مرکز مشاوره و خدمات کارآفرینی در گرگان و گنبد

راه همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گشوده شد

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز ملی مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی

ترامپ از سازمان بهداشت جهانی خارج شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/18

زنگ کمبود تخت مراقبت‌های ویژه در مازندران به صدا در آمد

17 مرکز آموزش مهارتی در صنایع قزوین ایجاد می‌شود

صد درصد اعتبارات مشاغل خانگی سهم سال 98 خوزستان جذب شد

لزوم بسیج امکانات برای جذب و اعطای تسهیلات به کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا در استان البرز