پیام مازند

آخرين مطالب

روزآمدسازی آموزش‌ها، دغدغه فنی‌وحرفه‌ای مازندران علمي

روزآمدسازی آموزش‌ها، دغدغه فنی‌وحرفه‌ای مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - نخستین نشست شورای مهارتی مازندران در سال 99 امروز دوشنبه در حالی با حضور مدیران و مسئولان دست‌اندکار برگزار شد که همه آنها از ناهمخوانی آموزش‎های فنی‎و‎حرفه ای با نیازهای استان انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در حالی که مهم ترین محورهای فعالیت های اقتصادی استان کشاورزی و گردشگری است و به بیشترین نیروهای کار آموزش دیده و ماهر نیازمند هستند ، اما بر اساس اظهارات مسئولان عمده آموزش های فنی و حرفه ای در حال حاضر همخوانی با این نیازها و همچنین حوزه های جدید اقتصادی استان ندارد و ضروری است که این آموزش ها به روز رسانی شود.
مدیران دستگاه های مختلف اعم از بخش خصوصی و بخش دولتی از گرفتاری آموزش های مهارتی در چهارچوب سنتی گلایه کردند و آمارگیری و کمیت گرایی در مورد تعداد آموزش های مهارتی را برای رفع موانع تولید و اشتغال آن هم در سال جهش تولید بی اثر دانستند.
رییس بنیاد نخبگان مازندران در این نشست گفت: در سال جهش تولید با توجه به آسیب های ناشی از تحریم های ظالمانه و همچنین شیوع ویروس کرونا موضوع مهارت آموزی برای جبران خسارات اقتصادی بسیار مهم است.
دکتر محسن جهانشاهی افزود : همواره شرایط عرضه و تقاضا در بحث آموزش و تعلیم تربیت به سمت متقاضی و مشتری است و با توجه به توسعه تکنولوژیکی کسب و کار و تولید، آموزش های مهارتی نیز باید خود را با نیاز مشتریان سازگار کنند.
وی با بیان اینکه نیاز است مهارت آموزی و آموزش های مهارتی بار دیگر در شرایط بازار کار بازنگری کند ، ادامه داد : متاسفانه سرعت رشد و توسعه و به روز رسانی آموزش های مهارتی به عنوان بزرگ ترین خلا در رفع نیاز بازار کار و مانع اصلی توسعه مهارت آموزی است .
رئیس بنیاد نخبگان مازندران گفت : به همین خاطر کمتر بخش‌های تولیدی تمایل به مهارت آموزی نیروی انسانی خود دارند زیرا به تصور آنها آموزش های مهارتی در چهارچوب سنتی خود گرفتار شده است .
آموزشهای مهارتی به نیاز بخش خصوصی پاسخ نمی‌دهد
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران نیز در این نشست اظهار داشت : آموزش های مهارتی همخوانی با کسب و کارهای بخش خصوصی نداشته و نیاز آن را برطرف نمی کند.
عبدالله مهاجر از نیروی کار ماهر به عنوان مهم ترین نیاز و ضرورت بخش خصوصی یاد کرد و افزود: سالهاست که بخش خصوصی از کمبود نیروی مهارتی و متخصص رنج می‌برد و رفع این مشکل نیازمند توجه جدی تر است.
وی با بیان اینکه سرمایه و ظرفیت مناسبی در بخش خصوصی مازندران نهفته است، گفت: برای بهره برداری از این سرمایه باید متولیان آموزش مهارتی نیروی متخصص مطابق با نیاز بخش خصوصی تربیت کنند. 
رییس اتاق بازرگانی مازندران تاکید کرد: بخش خصوصی مازندران آمادگی هرگونه همکاری با فنی و حرفه ای را دارد تا نه تنها نیاز این بخش ، بلکه نیاز مهارتی استان را برطرف کند.
تاکید بر ضرورت ارتقای سطح مهارتی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران هم با بیان اینکه کشور نیازمند ارتقای سطح کیفی خدمات و تولیدات است ، گفت : آموزش مهارتی به نیروهای شاغل و همچنین بیکار اولویت تمامی نهادهای دولتی و خصوصی استان است که از سوی استانداری به آنها ابلاغ می‌شود.
حسن خیریانپور افزود : فنی حرفه‌ای استان هم از جهت امکانات و فضای آموزشی و هم از جهت داشتن نیروی آموزشی و اساتید توانمند ظرفیت بالفعل و بالقوه متعددی دارد که در جهت تولید نیروی انسانی ماهر موثر است.
وی با انتقاد از اینکه هنوز از این ظرفیت به درستی در بخش تولیدی و خدماتی و همچنین اشتغالزایی بهره گیری نشده است ، گفت : سال جهش تولید ارتقای سطح مهارتی به عنوان یک تکلیف برای همه ساختارهای خدماتی و اقتصادی مازندران خواهد بود و بخشی از عملکرد دستگاه های دولتی و نهادهای خصوصی بر اساس ارتقای سطح مهارتی آنها سنجیده و ارزیابی خواهد شد. 
خیریانپور همچنین به سهمیه آموزش مهارتی مازندران در سال 98 اشاره کرد و گفت : سال گذشته مازندران 75 درصد بیشتر از سهمیه خود به نیروی اسنانی خدمات آموزش مهارتی ارائه کرد.
وی با بیان اینکه سهمیه مازندران در آموزش مهارتی نیروی انسانی یک هزار و 950 نفر بود ، افزود : با وجود تعطیلی یک ماه پایانی سال 98 به دلیل شیوع ویروس کرونا ، توانستیم سه هزار و 449 نفر را تحت پوشش آموزش مهارتی قرار بدهیم و برای آنها گواهی نیز صادر شد.
طلسم مدرک گرایی در مازندران باید شکسته شود
مدیرکل فنی و حرفه ای مازندران هم مدرک گرایی را بزرگ ترین سد توسعه اقتصادی و بهره وری نیروی انسانی در استان برشمرد و گفت: آفت مدرک گرایی مازندران را از اهداف اقتصادی خود باز می دارد. 
سیدحسین درویشی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از نیروی انسانی جوان ما صرفا دارای مدرک و فاقد هرگونه مهارتی هستند، افزود : به همین دلیل هر ساله به جمعیت بیکار ما افزوده و شاهد هدر رفت توان جوانان خود هستیم.
وی تداوم روند مدرک گرایی را چالشی بزرگ برای نیروی انسانی مازندران دانست و ادامه داد : مازندران ظرفیت بالقوه بسیاری زیادی دارد که فقط با مهارت آموزی و تربیت نیروهای مهار استفاده شود.
مدیرکل فنی و حرفه ای نیز اشاره به اینکه شرایط اقتصادی کشور نیاز به مهارت آموزش و اشتغال های خرد را افزایش می دهد ، گفت : برای رسیدن به جهش تولید و جهش اقتصادی باید همه دستگاه های دولتی خصوصی در مسیر مهارت آموزی گام بردارند.
درویشی با بیان اینکه مهارت آموزی را نباید فقط در آموزش شغلی نیروهای بیکار توصیف کرد ، افزود : بخش از مهارت آموزی برای ارتقای کیفیت تولید است و اینکه نیروهای شاغل را از به روز ترین شیوه های تولید اشنا کنیم. به این منظور باید ساختارهای دولتی و شرکت های خصوصی مهارت آموزی را باور داشته باشند و آن را برای نیروی انسانی خود به باور تبدیل کنند.
بر اساس آمارهای رسمی استان مازندران دارای 20 مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی با 182 کارگاه است که بیش از 900 حرفه در آن آموزش داده می شود.
برچسب‌ها
جهش تولید مازندران مهارت اموزی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه باید از اصلاحات اقتصادی دولت حمایت کنند

استاندار مازندران: 80 درصد کرونایی‌های جدید در مراسم عزا و عروسی مبتلا شدند

توقیف خودوری حامل گوشت قاچاق در گلوگاه

نیمی از شهر‌های مازندران در وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی

بخشی از اراضی دولتی در رامسر رفع تصرف شد

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری نقالی و پرده‌خوانی غدیر «نقالان علوی»

26 هزار بیمار مشکوک به کرونا در بابل درمان شدند

مسافران با سفر به بابل کرونا را به سوغات می‌برند

رویکرد استفاده از پساب برای فضای سبز شهر تهران

توزیع رایگان ٢٧ هزار کیسه پارچه ای

تسهیلات هزار میلیارد تومانی دولت برای ازدواج مازندرانی‌ها

رها سازی 11 هزار متر از اراضی کشاورزی در محمود آباد

کشف 466 کیلو انواع مواد مخدر در مازندران

شریعتمداری: تمدید مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات ویژه کرونایی ضروری است

امکان سنجی برای ایجاد نخستین مرکز بین المللی تیمار حیوانات در تهران

افزایش امید به کاهش معلولیت در مازندران

86 فیلم "یک دقیقه در قرنطینه" انتخاب شدند

تبریک توئیتری شریعتمداری به مناسبت هفته تامین اجتماعی

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/22

فوریت طرح مالیات بر خانه‌ های خالی تصویب شد

نماینده سنقر: ارزش یارانه مردم، دو دلار شده

400 مسکن مددجویی در مازندران احداث می شود

بلوک جدید سیکل ترکیبی در نیروگاه نکا احداث می شود

عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، بازار بابل را تعطیل می‌کند

شناسایی 231 بیمار جدید کرونایی در مازندران

دولت 60 میلیارد تومان برای توسعه جایگاههای سی ان جی غرب مازندران هزینه کرد

نه به پلاستیک باید در میان احاد جامعه تکلیف شود

نتایج پایش بهاره شناگاه‌های مازندران/ نصب پرچم زرد بر روی 16 شناگاه

مرگ خاموش 2 جوان 33 ساله در نور

80 درصد کرونایی‌های جدید در مراسم عزا و عروسی مبتلا شدند

صف و کرونا در فروشگاهای زنجیره‌ای مازندران

صف سنگین کرونا در فروشگاهای زنجیره‌ای مازندران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/22

روند صعودی شیوع کرونا/مجمع خیران ازدواج در مازندارن تشکیل می شود

پل کریمخان، نخستین پل فلزی تهران که بتنی شد

استاندار مازندران: 80 درصد مازنی‌ها در عزا و عروسی کرونا گرفتند

خمیدگی سلامت زیر بار کم تحرکی دوران کرونایی

راهبرد اصلی برای دستیابی به منابع آب پایدار در مدیریت شهری است

برگزاری دوره آموزش سواد رسانه ای در ساری

صادرات حدود 36میلیون دلار محصولات شیلاتی مازندران

پرونده اعضای شورای شهر بابل در دادگاه تجدید نظر بررسی شد

منتفی شدن توافق پادگان 06، صحت ندارد

کـــاهش رنج ساکنــان خیــابــان رنجبــر

پروژه هایی به خواست مردم، برای مردم و به کمک مردم

استاندار مازندران: جوانان نیازهای خود را مطالبه‌گری کنند

آزاد سازی ساحل خزر در مازندران زیر سایه تدبیر

میلاد با وعده دروغ ازدواج معتادم کرد تا از من راحت سوءاستفاده کند

رونمایی از تندیس علی نصیریان با حضور فاطمه معتمدآریا و رضا کیانیان + تصاویر

قاچاقچی مواد مخدر در آمل به دام افتاد

آزمون دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد مازندران غیر حضوری برگزار می‌شود