پیام مازند

آخرين مطالب

بیخیالی مردم و بحران تمام‌نشدنی کرونا؛

ایست؛ کرونا در کمین است! اجتماعي

ایست؛ کرونا در کمین است!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ایسنا/مازندران چند ماهی از ورود بیماری شوم و بدقدم کرونا می‌گذرد، بسیاری از دوستان، آشنا و حتی بستگان نزدیک خود را هنگامی که شرایط بسیار بد قرار داشتیم از دست دادیم، تقریبا همه مردم می‌دانند که پس از ورود به منزل باید دست‌های خود را شستشو دهند و چه پول‌هایی که در خرید ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده خرج شد و حالا کمی اوضاع بهتر شده اما عده‌ای متاسفانه با بیخیالی خود و رعایت نکردن فاصله فیزیکی و مسائل بهداشتی هم به خود و هم به جامعه ضرر می‌زند و باعث شروع بحران دیگری می‌شوند.

دکتر سیما محسنی آهنگر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مسئولیت پذیری و رعایت نکات بهداشتی مردم مازندران در مقابله با ویروس کرونا باعث عبور از بحران شد.
وی با اشاره به اینکه رعایت نکردن مسائل بهداشتی بازگشت دوباره بحران را به همراه دارد، تصریح کرد: فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک خصوصا در مکان‌های شلوغ و پرتردد مهمترین نکته در پیشگیری از ویروس کرونا و همه‌گیری آن است.
متخصص بیماری‌های عفونی و تب‌دار دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: مغازه‌دارها اعم از سوپر مارکت‌ها، میوه فروشی‌ها و غیره باید مواد ضدعفونی در بیرون مغازه بگذارند تا هر شخص قبل از ورود دست‌های خود را ضدعفونی کند و همچنین در ورود و خروج افراد و تعداد آن‌ها دقت لازم به عمل آید تا حداقل فاصله برای جلوگیری از شیوع دوباره رعایت شود.
محسنی آهنگر افزود: متاسفانه هم مردم و هم کادر درمان خسته شدند و و این خستگی در بیخیال شدن بعضی افراد نسبت به این بیماری اثر گذاشته و گاها بدون رعایت مسائل بهداشتی در شهر قدم زده و خرید می‌کنند و به ضرر آن‌ها تمام می‌شود.
وی با اشاره به اینکه شکل شدید بیماری یعنی آن درگیری‌های تنفسی ماه اسفند و فروردین کم شده است، یادآور شد: طی این مدت شکل بیماری به سمت فرم‌های گوارشی حرکت کرده هرچند در اوایل شیوع ویروس این علائم هم وجود داشت اما به این شدت نبوده است.
وی با بیان اینکه افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای دارند باید همچنان رعایت کنند، ادامه داد: فرزندانی که به دیداروالدین خود می روند با توجه به اینکه شاید ناقل باشند باید حتما فاصله را حفظ کنند چون ناخواسته مرتکب عملی می شوند که تاسف برای آن سودی ندارد.
محسنی آهنگربا اشاره به اینکه ضدعفونی ها در منزل باید برروی یک اصولی انجام شود،گفت: افرادی که بیرون نمی روندآنقدر نیاز به استفاده مواد ضدعفونی کنند ندارند مگر اینکه شخصی از بیرون وارد منزل شود که باید لباس و کفش هایش را در مکان مناسب قرار دهد و دست و صورتش را خوب شستشو دهد و اگر مسیری را دست زد آن مسیر ضدعفونی شود.
متخصص بیماری های عفونی و تب دار ادامه داد: هنگامی که افراد کالایی از بیرون خریداری می کنند پس از ورود به منزل باید در جای مشخص قرار داده و پشت آن را با مایع ضدعفونی کنند و پس از خشک شدن اقدام به جابه جایی آن بگیرند.
وی با اشاره به اینکه ضدعفونی کردن کل منزل ضرورتی ندارد مگر اینکه فردآلوده و مریض در منزل حضور داشته باشد، افزود: استفاده بیش از مواد ضدعفونی باعث آسیب زدن به ریه می شود که در گذر زمان خطر ساز است.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل ادامه داد: استرس، ترس و نگرانی، نبود خواب کافی مهمترین نقش را در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند و باعث تضعیف آن می‌شود.
محسنی آهنگر گفت: در حال حاضر خیلی خوب بیماری کنترل شده و تعدادبیماران و خصوصا بیماران بد حال بسیار کم شده و روند نزولی است.
ایجاد حساسیت راهی برای افرادی که بی‌خیالند
احمد رضایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه مکانیسم عمل ویروس کرونا ناشناخته و همه‌گیری آن به صورت خاص است، اظهار کرد: متاسفانه زمانی که ویروس کرونا وارد بدن انسان می‌شود در برخی افراد حتی 14 روز اثرات ظاهری آن بروز نمی‌کند و اگر افراد مسائل ایمنی را رعایت نکنند چراکه هنوز واکسن مخصوصی وجود ندارد، تبعات بسیار عمیقی در جامعه به همراه دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه یک دوره این بیماری کنترل و مدیریت شد و چون هنوز مشخص نیست که چه تعداد افراد دچار مشکل هستند، با ایپدمی مجدد افرادی که تاکنون مبتلا نشدند در معرض خطر قرار دارند.
عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه مازندران خاطرنشان کرد: طولانی شدن دوره نیمه قرنطینه خصوصا در ایامی که بیشتر خانواده‌ها به سفر می‌رفتند، افرادی که خود و خانواده به این بیماری مبتلا نشدند، مقداری دچار خوش خیالی شدند وهمین رعایت نگردن نکات بهداشتی تبعات سختی به دنبال دارد.
رضایی با اشاره به اینکه خطر اپیدمی بسیار شایع است، ادامه داد: چون ما در سطحی از جامعه قرار داریم که همه باهم مانوس بودیم و نشست و برخاست داشتیم و حالا انتخاب سبک زندگی دیگری که ناچاریم فاصله فیزیکی را رعایت کنیم سخت است و هم برای افرادی که از نظر امرار معاش دچار مشکل هستند ممکن نیست و در بعضی از مکان ها هم امکان رعایت فاصله فیزیکی وجود ندارد.
وی افزود: رعایت فاصله فیزیکی در مراسم هایی چون عزا و عروسی با توجه به سطح فرهنگی جامعه که زندگی مانوسی را داریم گاهی شاید برای بعضی افراد خنده دار باشد اما رعایت نکردن نکات بهداشتی در چنین تجمعاتی تعداد زیادی از خانواده ها را درگیر می کند.
عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه مازندران گفت: برای مبارزه با این بیماری که تمهیدات خاصی می‌خواهد باید با ایجاد حساسیت در ذهن افراد این خوش خیالی یا بی خیالی را بر طرف کرد.
رضایی با اشاره به اثر چندگانه باز شدن مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش یادآور شد: در این قسمت باید با حساسیت بیشتری در برگزاری کلاس‌ها به کار گرفته شود تا زمانی که مطمئن باشیم این بیماری در جامعه از حالت اپیدمی خارج شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

محیط بان جانباز سید امین هادی پور به خوزستان بازگشت

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

بلیط 265 هزار تومانی کنسرت سوتفاهم بود؟!!

اوضاع نگران کننده صید کیلکا در مازندران

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!

توسعه گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده نئور

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی/ تولید روزانه 58 هزار تن پسماند در کشور

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

بازیگر دنیای شیرین داعشی شد! + عکس ها از کودکی تا امروز

پیکر شهید مدافع حرم در نور تشییع شد

آیین وداع و تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در نور

ساخت بیش از 2000 واحد مسکونی برای محرومان مازندران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: تقویت و ‌توسعه تعاونی های مسکن منجر به توانمندسازی بخش تعاون می شود

متهم ارزی: بدهی بانکی جرم نیست، افتخار است!

حق مسکن 200 میلیونی برای نمایندگان مجلس

تشدید محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز مازندران

بستری شدن 589 مبتلا به کرونا در مازندران

انعقاد 516 قرارداد طرح کارورزی تا پایان سال گذشته در یزد

از پیروزی قاطع مس رفسنجان و ادامه صدرنشینی تا تساوی در دربی گیلان

مرز هوایی فرودگاه رامسر تصویب شد

جریمه 3 میلیارد ریالی خبازی‌های متخلف در مازندران

تعطیلی 3 طرح دریا در مازندران

آتش‌سوزی میانکاله مازندران مهار شد

شناسایی 145 بیمار کرونایی در مازندران

بابلی‌ها اجازه طغیان دوباره کرونا را ندهند

45 مازندرانی در جشن و مهمانی خانوادگی به کرونا مبتلا شدند

یک پروژه عمرانی شهری در بابل افتتاح شد

رهاسازی 700 هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه های رویان و ایزدشهر

دو هزار مسکن برای محرومان در مازندران احداث می‌شود

2000 واحد مسکن محرومان در مازندران احداث می شود

بازگشت مازندران به روزهای تلخ کرونایی

140 کیلومتر شبکه توزیع آب شهرهای چالوس و هچیرود نیاز به بازسازی دارد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

آهنگساز "خوب، بد، زشت" درگذشت + عکس

141 بیمار کرونایی در بیمارستان های بابل بستری هستند

بابلی ها اجازه طغیان دوباره کرونا را ندهند

توزیع ضربتی 100 تن گوشت مرغ در مازندران

کرونا بابل را به حالت نیمه تعطیل درآورد

کشف 12 تن چوب جنگلی قاچاق در میاندورود مازندران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/16

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

کرونا طرح دریا را در دو شهر مازندران تعطیل کرد