پیام مازند

آخرين مطالب

آتش در کمین است

همه مصائب جنگل های خزری/ اطفای حریق با دست خالی مقالات

همه مصائب جنگل های خزری/ اطفای حریق با دست خالی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - هوا که رو به گرمی می‌رود، دست جنگل‌های بکر شمال به آسمان بلند می‌شود تا گدازه‌های آتش‌برجانش شعله‌ور نشود و مرگ گونه‌های بکر را دامن نزد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هواشناسی و محیط‌زیست نسبت به بروز آتش در پی افزایش دما در جنگل‌های خزری هشدار دادند و این اخطار بیش از هر چیز تن جنگل‌های شمال را به لرزه انداخته است چراکه محافظان جنگل باید با دستان خالی به اطفای حریق بپردازند.
کوهستانی و صعب‌العبور بودن جنگل‌های شمال از یک‌سو و سودجویان و شکارچیانی که جرقه‌های آتش را در دل جنگل فروزان می‌کنند و نبود امکانات مناسب از سوی دیگر داغ دل جنگل‌های شمال را بیشتر کرده است و هرسال در سوگ از بین رفتن و سوختن سطحی از عرصه‌ها و گونه‌ها مویه می‌کند.
جنگل‌های شمال یک‌چشمش برای خود خون است و چشم دیگرش برای جنگل‌های همسان در زاگرس، سبلان و حرا، چرا که آن‌ها نیز همانند جنگل‌های خزری چوب بی امکاناتی را می‌خورند و پس‌ازآنکه سطحی از عرصه‌ها در آتش سوخت، تازه‌کار امداد و اطفای حریق شروع می‌شود.
سید محسن موسوی تاکامی مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گرم شدن هوا و خطر حریق در جنگل‌ها و مراتع استان مازندران ، امکانات موجود برای اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع را ناچیز و در حد هیچ دانست.
وی بابیان اینکه نیروهای حفاظتی با امکانات و وضع موجود برای مقابله با بحران آمادگی دارند، گفت: هیچ امکاناتی نداریم و در حد بیل و آتش‌بر است که برای مهار آتش در مناطق صعب‌العبور و بالادست کاربرد ندارد.
از نظر امکانات ما درواقع هیچ امکاناتی نداریم و در حد بیل و آتش‌بر است که برای مهار آتش در مناطق صعب‌العبور و بالادست کاربرد ندارد
موسوی با اشاره به وجود دستگاه فوم و ماشین‌های پیکاوی تصریح کرد: این امکانات در مناطق صعب‌العبور و بالادست که گاهی از سوی شکارچیان غیرمجاز طعمه حریق می‌شود، جوابگو نیست.
مدیرکل منابع طبیعی مازندران ساری وجود و تأمین یک بالگرد را برای اطفای حریق جنگل‌های استان ضروری برشمرد و گفت: در حال حاضر دست به دامان هلال‌احمر داریم و تا هماهنگی و اعزام بالگرد صورت گیرد، بخشی از جنگل‌ها از بین رفته است.

پیام مازند


موسوی کمبود نیروهای حفاظتی را از دیگر مشکلات فراروی اطفای حریق در جنگل‌های شمال می‌داند و می‌گوید: به نسبت سطح عرصه‌ها، وضعیت موجود قاچاق و حریق، شمار نیروهای حفاظتی بسیار کم است و طبق استاندارد باید یک نیرو به ازای هر هزار هکتار فعال باشد اما در شرایط کنونی که ما امکاناتی نداریم اگر به ازای هر هزار هکتار پنج نیرو نیز داشته باشیم، باز کم است.
وی می‌گوید: در زمان گرما و فصل گرم سال در واقع دعا می‌کنیم تا آتش‌سوزی رخ ندهد و امسال با توجه به شرایط و پیش‌بینی‌های صورت گرفته، وضعیت گرما بی‌سابقه خواهد بود و این مسئله خطر حریق را افزایش می‌دهد.
جوامع محلی دل خوشی از منابع طبیعی ندارند
مدیرکل منابع طبیعی مازندران – ساری درباره بهره‌گیری از ظرفیت جوامع محلی برای پیشگیری و اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع می‌گوید: هرچند از این ظرفیت استفاده می‌کنیم اما نباید به این مسئله بی تفاوت بود که برخی مردم از ما دل‌خوشی ندارند زیرا بسیاری از امکانات را که باید در اختیارشان قرار می دادیم ندادیم و این مسئله سبب نارضایتی شده است.
وی با عنوان اینکه سازمان برای پیشگیری از حریق توصیه‌هایی روی کاغذ دارد، یادآور شد: در زمان وقوع حوادث به دلیل کمبود امکانات و تا ایجاد هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مدیریت بحران، شاهد سوختن بخشی از عرصه‌ها هستیم.
در حوزه جنگل‌های غرب مازندران نیز آسمان همین رنگ است و امکانات ساده و اولیه و نامناسب با شرایط بحرانی و حریق، قرق بانان و جنگل بانان را آزار می‌دهد.
سید مهدی مولایی رئیس اداره منابع طبیعی تنکابن در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اداره منابع طبیعی تنکابن ازلحاظ تجهیزات ساده مانند کوله‌پشتی آبپاشی، دبه‌های آب و.. برای اطفای حریق در جنگل‌های بالادست در وضعیت خوبی قرار دارد اما به دلیل وسعت عرصه منابع طبیعی در این شهرستان، نیازمند ماشین‌های کمک دار هستیم.

پیام مازند


مولایی گفت: حدود 100 نفر نیروی قرق بان حفاظتی و 30 نفر نیروی صیانت و یگان از جنگل‌های تنکابن حفاظت می‌کنند که در ایام بحرانی به‌طور صد درصد آماده‌باش هستند.
بالگرد اطفای حریق نداریم
رئیس اداره منابع طبیعی تنکابن بابیان اینکه منابع طبیعی غرب مازندران بالگرد ندارد، اضافه کرد: در مواقع بحران و آتش‌سوزی‌های شدید از بالگرد هلال‌احمر استفاده می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه ازنظر نیرو در شرایط خوبی قرار داریم اما ازلحاظ ماشین‌آلات کمک دار ضعیف هستیم، تصریح کرد: 80 درصد آتش‌سوزی‌های جنگل از باغات کشاورزان آغاز می‌شود زیرا باغدارانی که اقدام به آتش زدن خار و خاشاک باغ خود می‌کنند، وقتی به‌خوبی مهار نمی‌شود، دامنهٔ آتش به جنگل کشیده می‌شود.
مولایی همچنین، آتش روشن کردن توسط گردشگران در جنگل را از دیگر عوامل مهم آتش‌سوزی جنگل عنوان کرد و گفت: مشارکت مردم در کاهش این بلای سرخ بسیار تأثیرگذار است.
جنگل‌های شمال زخم‌خورده هجمه‌هایی نظیر قاچاق چوب و قطع درخت، تخریب و تصرف، چرا و حضور بی‌رویه دام، زباله و غیره است و حریق نیز هرسال زخمی جدید بر پیکره جنگل‌های منطقه وارد می‌کند. بروز هر حریق در دل جنگل به‌منزله از بین رفتن ارزش‌های زیست‌محیطی، از بین رفتن علوفه، نهال‌ها و بوته‌های کف جنگل، آسیب رساندن به خواص فیزیکی خاک، از بین رفتن گردشگاه‌های طبیعی، خسارت به لاش برگ و هوموس کف جنگل، خسارت به پناهگاه حیات‌وحش، مرگ‌ومیر و مهاجرت آن‌ها، خسارت جانی و مالی به انسان، آسیب رساندن به محیط‌زیست و کاهش تولید اکسیژن، گسترش آفات و بیماری‌ها، کاهش سطح جنگل و هزینه زیاد برای احیا جنگل وصد ها خسارت بزرگ و کوچک دیگر است. پس نگذاریم بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رکوردشکنی جدید فوتی‌ های کرونا در ایران: 221 نفر/تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/19

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/19

فاز اول گازرسانی مناطق دو هزار و سه هزار در مرحله پایانی است

نماز جمعه 20 تیر ماه در هفت شهرستان مازندران اقامه نمی‌شود

بودجه هلال‌احمر مازندران باید ویژه دیده شود

فرماندار وضعیت شیوع کرونا در قائمشهر را نگران‌کننده توصیف کرد

بازار آمل مازندران شنبه و یکشنبه آینده تعطیل است

ترافیک راه‌های مازندران عادی است

پیشنهاد تعطیلی در شهرهای قرمز؛ مازندران مهیای میزبانی نیست

الزام بیمارستان‌ ها به پذیرش مبتلایان به کرونا

سانسورهای سریال هم گناه به روایت محسن کیایی+ عکس

عشق بیلی آیلیش به جاستین بیبر و اشک هایی که برای او ریخت + عکس

بازار آمل شنبه و یکشنبه آینده تعطیل است

کدام مسیرهای مازندران یکطرفه می‌شود؟

حادثه سقوط از ارتفاع در عباس‌آباد

تجهیزات هلال احمر به روزرسانی شود/ هلال احمر مازندران پیشرو است

اجباری شدن استفاده از ماسک برای دستفروشان بابل مازندران

پیام معنادار 32 هزار میلیارد تومانی | محمد شریعتمداری _ وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی

قتل هولناک «ژیار» پنج ساله توسط نامادری

گوشت و مرغ منجمد خوب با بد؟

ثبت ماهانه بیش از 3 میلیون تردد در راههای بابلسر

اهدای 200 سری جهیزیه به نوعروسان مازندران

جریمه 10 هزار تومانی راننده‌های تاکسی بدون ماسک مازندران

3 مصدوم در برخورد دو خودرو در جاده هراز

برگزاری رزمایش بزرگ پدافند دفاع زیستی مقابله با ویروس کووید19 در کیش

زالی: امسال دستیابی به واکسن کرونا بعید است

کرونا و خطر تعطیلی بر سر واحدهای صنفی مازندران

پیشنهاد تعطیلی در شهرهای قرمز/ مازندران مهیای میزبانی نیست

درآمدهای مالیاتی از بهترین راه های رفع مشکلات اقتصادی است

ویلاهای استخردار در صدر جدول مشترکان پرمصرف آب آشامیدنی شهرستان عباس‌آباد

بابایی رئیس فراکسیون کارگری مجلس یازدهم شد

برگزار نشدن نماز جمعه در شهرهای قرمز مازندران

زالی: تقلیل ساعت کار تا پایان کرونا اجرا شود

حداقل افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

صنوف مازندران در مرز تعطیلی دوباره

کاشت 6 اصله نهال سرو به یاد جانباختگان آتش سوزی های زاگرس در سرپل ذهاب

اخراج گله 400 نفری شتر و 2000 راس گوسفند ازمنطقه شکار تیراندازی ممنوع ا.. آباد

آرامش در دریای خزر

قاتل فراری تحت تعقیب را شناسایی کنید + عکس

ترافیک راههای مازندران عادی است

تصمیمات تازه دولت درباره سهام عدالت

مقابله با کرونا، هرگونه تجمع در مازندران ممنوع

78 روستای مازندران امسال گازرسانی می شود

لزوم ورود جهاد دانشگاهی مازندران به برنامه‌های توسعه‌محور

امکان ابتلا مجدد به کرونا در افراد بهبود یافته وجود دارد

اعمال برنامه ها و اقدامات ویژه برای مازندران/ تعطیلی اماکنی که محدودیت ها را رعایت نکنند

یک طرفه شدن جاده کندوان و هراز در مازندران

آخر هفته‌ای صاف و نیمه ابری در مازندران؛ احتمال بارش‌های پراکنده در هفته آینده

لزوم توسعه مجتمع نیمه صنعتی تولید جلبک "اسپیرولینا" جهاد دانشگاهی مازندران

کشت مکانیزه 15 هزار هکتاری برنج در ساری