پیام مازند

آخرين مطالب

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران سياسي

فصل خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران از خرید بیش از هفت هزار و 400 تن دانه روغنی کلزا در مراکز خرید تضمینی مازندران و آماده شدن مراکز خرید تضمینی گندم استان برای دریافت محصول گندم‌کاران مازندران طی روزهای آتی خبر داد.

اردیبهشت و خرداد زمان برداشت و عرضه دو محصول مهم کشاورزی در مازندران، یعنی کلزا و گندم است. برداشت کلزا معمولا از میانه‌های اردیبهشت و برداشت گندم نیز در نیمه دوم خرداد هر سال در مازندران آغاز می‌شود. امسال نیز مانند سال‌های گذشته مراکز خرید تضمینی کلزا و گندم در مازندران محل عرضه این محصولات کشت شده توسط کشاورزان هستند. به گفته مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران خرید کلزا به روزهای پایانی نزدیک شده و خرید گندم در مازندران از هفته آتی آغاز می‌شود.
افزایش 35 درصدی قیمت کلزا
«بهرام نجفی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با بیان این که خرید تضمینی کلزا در مازندران از 21 اردیبهشت آغاز شد، اظهار کرد: پیش‌بینی ما این بود که در مازندران 19 مرکز خرید تضمینی برای کلزا در نظر گرفته شود که تا کنون 12 مرکز فعال شدند و خرید تضمینی کلزا در آن‌ها انجام می‌شود. در شهرستان‌های گلوگاه، بهشهر، نکا، میاندورود، ساری، قائمشهر، جویبار، بابل و آمل مراکز خریدی بر اساس مقدار تولید این شهرستان‌ها برپا شد.
وی درباره مقدار محصول خریداری شده از کلزاکاران گفت: از ابتدای خرید کلزا در مازندران تا کنون بیش از هفت هزار و 414 تن کلزا از کشاورزان خریداری شد. خرید کلزا در مناطق دشتی مازندران روزهای پایانی را می‌گذراند.
این مسئول با اشاره به افزایش 35 درصدی قیمت کلزا در طرح خرید تضمینی نسبت به سال گذشته خاطرنشان کرد: پارسال هر کیلوگرم کلزا از کشاورزان به قیمت 34 هزار و 398 ریال خریداری می‌شد اما امسال با پیشنهادهای جهاد کشاورزی و تأیید شورای اقتصاد، قیمت خرید تضمینی کلزا با رشد 35 درصدی نسبت به سال گذشته، 46 هزار و 602 ریال تعیین شد که با این قیمت از کلزاکاران خریداری می‌شود.
کشاورزان در صف دریافت بهای محصول
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران به شرایط پرداخت بهاری محصول خریداری شده به کشاورزان اشاره کرد و افزود: پرداخت با توجه به این که دولت یارانه قابل توجهی برای خرید گندم و کلزا در نظر می‌گیرد، منابع تأمین نقدینگی از سوی سازمان برنامه و بودجه و از محل هدفمندی یارانه‌ها و بانک مرکزی تأمین می‌شود. تا امروز حدود 12 میلیارد ریال به کلزاکاران پرداخت شد که البته از نظر ما هم مناسب نبود و امیدواریم که روند پرداخت با تخصیص اعتبار تسریع شود.
نجفی اظهار کرد: قول داده شده که در هفته جاری بخش دیگری از مطالبات کشاورزان نیز پرداخت شود. در واقع پرداختی‌ها به صورت متمرکز از خزانه به حساب کشاورز واریز می‌شود. در خرید تضمینی پس از تحویل محصول به مرکز خرید برای کشاورز رسید صادر می‌شود و همزمان در صف انتظار کشوری قرار می‌گیرد و به نوبت پس از تزریق اعتبار به خزانه، پول به حساب کشاورزان واریز می‌شود. پارسال میانگین مدت پرداخت مطالبات کشاورزان 12 روز پس از تحویل محصول بود که کمی نسبت به سال 1397 طولانی‌تر بود. اما امیدواریم امسال با کمک مسئولان و تأمین به موقع اعتبار این مدت افزایش نیابد.
تاثیر خوش‌حسابی در افزایش تولید
این مسئول افزود: مدیران شرکت بازرگانی دولتی ایران هر روز در سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی پیگیر تأمین نقدینگی‌ها هستند. هر زمان که نقدینگی از محل هدفمندی یارانه‌ها و تسهیلاتی که بانک‌ها به شرکت بازرگانی دولتی می‌دهند وارد خزانه شود، مستقیم به حساب کشاورز واریز خواهد شد.
وی با اشاره به اثرگذاری پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان به آن‌ها در افزایش تولید، گفت: پرداخت به موقع بهای محصولات کشاورزی باعث می‌شود در سال‌های آتی افزایش تولید داشته باشیم. زیرا کشاورز انگیزه بیشتری برای تولید محصول به دست می‌آورد. به همین دلیل از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه می‌خواهیم اقدامات لازم برای پرداخت به موقع بهای محصولات را انجام دهند تا محصول از چرخه خرید تضمینی خارج نشود و دلال‌ها ورود نکنند.
23 مرکز برای خرید تضمینی گندم
مدیر کل غله و خدمات بازرگانی مازندران با اشاره به در پیش بودن موعد برداشت گندم، از برنامه‌ریزی برای برپایی 23 مرکز خرید گندم در مازندران برای خرید گندم تولید شده کشاورزان در سال جاری خبر داد و گفت: از 23 مرکز پیش‌بینی شده در استان برای تحویل گرفتن گندم‌های تولید شده بعضی از مراکز آماده شدند.
نجفی اظهار کرد: برآورد تولید گندم در استان امسال حدود 155 هزار تن است. شورای اقتصاد برای خرید تضمینی گندم امسال با رشدی 47 درصدی نسبت به سال گذشته، قیمت 2500 تومان با افت 4 درصد مفید و یک درصد غیرمفید به ازای هر کیلوگرم گندم را تعیین کرده است. پارسال هر کیلو گندم در طرح خرید تضمینی 1700 تومان خریداری می‌شد.
این مسئول با اشاره به استراتژیک بودن گندم و اهمیت آن در امنیت غذایی اظهار کرد: گندم یکی از کالاهای اساسی است و تأمین آن برای امنیت غذایی کشور اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل مدیریت خرید آن مسأله مهمی است که تأکید می‌شود به صورت متمرکز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران که در استان‌ها ادارات کل غله و خدمات بازرگانی نیروهای اجرایی آن هستند انجام شود.
ورود واسطه‌ها ممنوع
وی تصریح کرد: از سوی معاونت اقتصادی ریاست جمهوری نیز ابلاغ شد که خرید گندم به صورت مدیریت شده و متمرکز توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران که در استان‌ها انجام شود. همچنین تمام نیازهای صنفی و صنعتی به گندم هم از طریق اداره کل غله تامین خواهد شد. به همین دلیل تأکید شده که تحت هیچ شرایطی دلالان و واسطه‌ها و سلف‌خرها اجازه وارد شدن به چرخه خرید گندم را ندارند.
نجفی به امکان خرید گندم توسط برخی کارخانه‌ها اشاره کرد و گفت: اگر کارخانه‌دار یا صنعتگری بخواهد این محصول را بخرد باید از قبل به اداره کل غله اطلاع دهد و به شرط این که محصول را کمتر از قیمت تضمینی خریداری نکند مجاز به خرید گندم است. اما دلالان و واسطه‌ها یا هر انباری که بدون مجوز اداره کل غله گندم را از کشاورزان خریداری کند، محصول خریداری شده به عنوان کالای قاچاق شناخته می‌شود.
به گفته این مسئول مکاتباتی با پلیس راهور و اداره کل راهداری نیز در حال انجام است تا از صدور بارنامه برای خروج گندم خریداری شده در فرآیند غیرمجاز جلوگیری شود. نیروی انتظامی هم محموله‌های بدون بارنامه را به عنوان کالای غیرمجاز ضبط می‌کند.
بنا به اعلام مسئولان جهاد کشاورزی مازندران، امسال 12 هزار و 270 هکتار از زمین‌های زراعی مازندران به کشت کلزا اختصاص یافت و تولید حدود 20 هزار تن کلزا در استان برای فصل زراعی جاری پیش‌بینی شده است.
در بخش کشت گندم نیز امسال نزدیک به 55 هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافت که براساس برآوردهای انجام شده حدود 155 هزار تن گندم از این مزارع برداشت خواهد شد. همچنین پیش‌بینی شده از این میزان تولید، حدود 110 هزار تن گندم مازاد بر مصرف گندمکاران از سوی مراکز خرید تضمینی خریداری شود.
گندم در مناطق جلگه‌ای مازندران به صورت آبی و در مناطق میان بند و کوهستانی به صورت دیم کشت می‌شود. کیفیت گندم تولیدی مازندران بالاتر از سایر استان‌های کشور است. مازندران در تولید گندم با کیفیت رتبه ممتاز کشور را دارد.
برچسب‌ها
گندم مازندران کلزا خرید تضمینی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واگذاری خدمات گردشگری سه منطقه طبیعی درخراسان رضوی

توسعه فناوری‌های حفاظت از محیط‌زیست با کمک دانش‌بنیان‌ها

محیط بان جانباز سید امین هادی پور به خوزستان بازگشت

تدوین برنامه حفاظت از گونه در معرض انقراض «بالابان» در همدان

مدیرکل فنی و حرفه ای البرز: صدا و سیمای استان البرز بستری مناسب برای ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی است

مدیرکل بهزیستی زنجان خبر داد: ایجاد صندوق‌های خرد محلی برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی

بلیط 265 هزار تومانی کنسرت سوتفاهم بود؟!!

اوضاع نگران کننده صید کیلکا در مازندران

بازگشت زندگی به نگین فیروزه‌ای ایران / چرا به این روز‌های خوش دریاچه ارومیه توجهی نمی شود؟!

توسعه گردشگری پایدار در منطقه حفاظت شده نئور

تولید 57 درصد از پلاستیک‌های کشور در مراکز زیرپله‌ای/ وضعیت پلاستیک در ایران بدتر از کشورهای آفریقایی/ تولید روزانه 58 هزار تن پسماند در کشور

اختصاص 2هزار و 868 میلیارد تومان برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام: بیش از دو هزار پرونده تسهیلات کرونا در ایلام تکمیل شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: رونق اقتصادی با سرعت بخشیدن به امر تولید و رفع موانع امکان پذیر است

بازیگر دنیای شیرین داعشی شد! + عکس ها از کودکی تا امروز

پیکر شهید مدافع حرم در نور تشییع شد

آیین وداع و تشییع پیکر مطهر شهید مدافع حرم در نور

ساخت بیش از 2000 واحد مسکونی برای محرومان مازندران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس: تقویت و ‌توسعه تعاونی های مسکن منجر به توانمندسازی بخش تعاون می شود

متهم ارزی: بدهی بانکی جرم نیست، افتخار است!

حق مسکن 200 میلیونی برای نمایندگان مجلس

تشدید محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز مازندران

بستری شدن 589 مبتلا به کرونا در مازندران

انعقاد 516 قرارداد طرح کارورزی تا پایان سال گذشته در یزد

از پیروزی قاطع مس رفسنجان و ادامه صدرنشینی تا تساوی در دربی گیلان

مرز هوایی فرودگاه رامسر تصویب شد

جریمه 3 میلیارد ریالی خبازی‌های متخلف در مازندران

تعطیلی 3 طرح دریا در مازندران

آتش‌سوزی میانکاله مازندران مهار شد

شناسایی 145 بیمار کرونایی در مازندران

بابلی‌ها اجازه طغیان دوباره کرونا را ندهند

45 مازندرانی در جشن و مهمانی خانوادگی به کرونا مبتلا شدند

یک پروژه عمرانی شهری در بابل افتتاح شد

رهاسازی 700 هزار قطعه بچه ماهی در رودخانه های رویان و ایزدشهر

دو هزار مسکن برای محرومان در مازندران احداث می‌شود

2000 واحد مسکن محرومان در مازندران احداث می شود

بازگشت مازندران به روزهای تلخ کرونایی

140 کیلومتر شبکه توزیع آب شهرهای چالوس و هچیرود نیاز به بازسازی دارد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

آهنگساز "خوب، بد، زشت" درگذشت + عکس

141 بیمار کرونایی در بیمارستان های بابل بستری هستند

بابلی ها اجازه طغیان دوباره کرونا را ندهند

توزیع ضربتی 100 تن گوشت مرغ در مازندران

کرونا بابل را به حالت نیمه تعطیل درآورد

کشف 12 تن چوب جنگلی قاچاق در میاندورود مازندران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/16

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

کرونا طرح دریا را در دو شهر مازندران تعطیل کرد