پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت مازندران به روزهای تلخ کرونایی سياسي

بازگشت مازندران به روزهای تلخ کرونایی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- افزایش آمار بیماران کرونایی در مازندران که در یک هفته اخیر نسبت به مدت مشابه ، طبق آمار دو دانشگاه علوم پزشکی استان رشد دو برابری را تجربه می کند، می رود تا بار دیگر روزهای تلخ کرونایی را در این خطه شمال کشور تداعی کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،در حالی که می رفت تا استان مازندران پنجمین ماه همه گیری ویروس کرونا و دومین ماه روند کاهشی بیماران مبتلا به این ویروس را پشت سر بگذارد ، به یکباره به دلیل آنچه که انجام رفتارهای پرخطر در برابر کووید 19 یکی از خطرناک ترین بیماری قرن که شامل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به خصوص استفاده از ماسک در فضاهای عمومی ، پرجمعیت و سرپوشیده است ، از هفته گذشته ( دوشنبه 9 تیرماه ) تاکنون آمار مبتلا به کرونا در مناطق تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شتاب گرفت.
براساس گزارش رسمی دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران که 21 شهرستان از 22 شهرستان استان را تحت پوشش برنامه سلامت محور خود دارد هم اکنون حدود 600 بیمار مبتلا به این ویروس در بیمارستان های تحت پوشش این دو دانشگاه تحت درمان قرار دارند و این در حالیست که طبق آمار رسمی این دو دانشگاه آمار بیماران بستری قبلا حدود 300 نفر بود.
افزایش شتابنده بیماران کرونایی در استان مازندران که حدود 70 روز سخت را مردم به ویژه درمانگران در بیمارستان ها پشت سر گذاشتند ، با این آمار ها می رود تا بار دیگر خاطرات تلخ ماندن طولانی در منزل ، محدودیت های تردد و سفر ، آژیر ضد عفونی معابر و خیابان ها و از همه بدتر ازدیاد مرگ و میرها و حتی محدودیت برای کفن و دفن جان باختگان کرونایی و غیر کرونایی و غربت درگذشتگان و خانواده هاشان زنده شود.
همچنین در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی به ویژه تن ندادن به اجباری شدن استفاده از ماسک طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا که از 15 تیرماه اجرایی شد می تواند سایر محدودیت از جمله تعطیلی واحدهای صنفی ، مشاغل کم خطر و پرخطر را نیز به دنبال داشته باشد که زندگی و معیشت مردم استان را به خطر اندازد که تکرار این محدودیت ها با عدم رعایت شاید به مراتب از مرحله اول سخت تر و زیان بار تر شود.
نوار قرمز دور چهار شهرستان
گزارش ستاد استانی مقابله با کرونا در استان مازندران نشان می دهد که در سه روز گذشته به دلیل افزایش بیماران کرونایی به خصوص در شهرهای بابل ؛ بهشهر ، آمل و نوشهر به جرگه شهرهایی با وضعیت قرمز کرونایی پیوستند و برخی از محدودیت های کووید 19 در این مناطق که شامل تعطیلی برخی فعالیت ها از جمله استخر شنا ، کتابخانه ها ، فعالیت های آموزشگاهی ، نماز جمعه و جماعات ، طرح دریا به این مناطق برگشت .
پیش بینی می شود حداقل تا یک هفته آینده این روند در این شهرها ادامه داشته باشد و شاید در صورت عدم رعایت پروتکل ها نوار قرمز در سایر شهرستان های استان نیز کشیده شود و بار دیگر استان مازندران را با چالش جدی مواجه کند.
توریست پذیر بودن استان مازندران به خصوص در ایام تعطیلات تابستانی که اوج فعالیت واحدهای خدماتی گردشگری که 52 درصد از اشتغال استانی را به خود اختصاص دادند ، در صورت ادامه محدودیت ها می تواند مشکلات اقتصادی استان را به مراتب بیش از پیک اول این بیماری جلوه دهد.
در پیک اول ویروس کرونا حدود 35 هزار نفر بیکار شدند که بخش زیادی از این کارگران در واحدهای اقامتی و گردشگری فعالیت داشتند.
در پیک اول شیوع ویروس کرونا براساس آمار رسمی حدود سه هزار میلیارد تومان به اقتصاد و معیشت استان مازندران خسارت وارد شد.
رعایت پروتکل های بهداشتی تنها نسخه پیشرو
مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزایش بیماران مبتلا به کرونا را در روزهای اخیر در این خطه شمال کشور نگران کننده دانست و تنها راه حل پیشرو برای کاهش آمار مبتلایان به این ویروس را رعایت سفت و سخت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی اعلام کرد.
دکتر فرهنگ بابا محمودی گفت : افزایش بیماران مبتلا به ویروس کرونا در روزهای اخیر نتیجه رفتارهای پرخطر ما در حداقل یک یا دو هفته گذشته بود و این روند افزایش نه تنها برای درمانگران که برای اقتصاد و معیشت اکثر مردم نیز می تواند مشکل ساز شود.
رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود : ما باید برای کاهش التهابات ناشی از این بیماری در پیک دوم ، ماسک را به عنوان یک تجهیزات محافظی فردی در خارج از منزل به خصوص در فضاهای عمومی استفاده کنیم و سایر پروتکل های قبلی شستن مکرر دستها ، رعایت فاصله گذاری اجتماعی ، پرهیز از خروج غیر ضرور از منزل و سفر ، برپایی مهمانی ها را همانند گذشته در دستور کار قرار دهیم.
بابا محمودی خاطرنشان کرد : بررسی سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که رعایت سفت و سخت پروتکل های بهداشتی می تواند تنها راه نجات کشورها در کنترل این بیماری باشد و ما نیز باید این دستورالعمل را مورد توجه جدی قرار دهیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران نیز گفت : با احتساب 114 بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا که روز جاری در بیمارستان های این استان بستری شدند، آمار بیماران کرونایی در بیمارستان های تحت پوشش این بیمارستان به 447 نفر رسید.
دکتر سید عباس موسوی افزود : آمار بیماران کرونایی در استان مازندران به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و رفتارهای پرخطر در استان در حال افزایش است و این روند باعث نگرانی درمانگران است و می تواند بار دیگر محدودیت های کرونایی را سخت تر از دور اول برگرداند.
وی اضافه کرد : در مرحله اول ویروس کرونا در استان صرفا 20 درصد از مردم مبتلا شدند و با این رویه حدود 80 درصد از مردم استان همچنان در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و هر گونه بی دقتی در عدم رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک می تواند برای حوزه سلامت استان مشکل ساز شود و گرفتاری مردم را نیز افزایش دهد.
موسوی اظهارداشت : درخواست ما از مردم رعایت پروتکل های بهداشتی ، فاصله گذاری فیزیکی ، استفاده از ماسک در اماکن عمومی و سرپوشیده ، تعطیلی مهمانی ها و سفرهای غیر ضرور و حتی خروج از منزل است و با این روشها می توانیم بار دیگر این ویروس را کنترل کنیم.
وی خاطرنشان کرد : به هر حال با این روند تمام مراکز درمانی ما برای بستری بیماران کرونایی در آمادگی کامل به سر می برند ، ولی امیدواریم که با رعایت پروتکل های بهداشتی و دستورالعمل های ستاد ملی و استانی کرونا به مرحله سخت این بیماری در استان نرسیم.
کرونا نخستین بار سی ام بهمن ماه سال جاری با شناسایی دو بیمار مبتلا از سوی دانشگاه علوم پزشکی بابل یکی از دو دانشگاه علوم پزشکی استان شیوع یافت و هم اکنون حدود 600 بیمار در بیمارستان های دو دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری و تحت درمان قرار دارند.
براساس آمار وزارت بهداشت و درمان در 24 ساعت گذشته 160 بیمار کرونایی در سطح کشور جان خود را از دست دادند و آمار جان باختگان به بیش از 11 هزار نفر رسید و در همین مدت نیز2 هزار 613 بیمار کرونایی در سطح بیمارستان های کشور تحت درمان قرار دارند.
برچسب‌ها
ویروس کرونا مازندران


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پشت پرده محرومیت سنگین خواهران منصوریان

هافبک تراکتور به سبد خرید پرسپولیس اضافه شد

محرومیت سنگین 28 ماهه برای خواهران منصوریان!!

لغو محدودیت هراز و آزاد راه تهران شمال تا اطلاع بعدی

مازندران همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

بین‌المللی شدن مرز هوایی فرودگاه رامسر پیگیری می‌شود

5 پروژه بزرگ ساری تا پایان سال جاری بهره برداری می شود

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی مازندران فراخوان داد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

پیشکسوت خبرنگاران آمل درگذشت

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

طرح سایت‌موزه وستمین کیاسر تهیه شد

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به مازندران تکرار می‌شود

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

سرمربی ذوب آهن اصفهان : راهی جز برد مقابل نساجی نداریم

استقبال باشگاه نساجی از تعویض چمن ورزشگاه وطنی قائمشهر

طرح سایت موزه «وستمین» تهیه شده است

تعویض چمن مصنوعی خواسته قلبی نساجی چی ها هست

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

تفکری جز بردن یا تساوی برابر نساجی نداریم

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

فکری: دل خوشی از چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی نداریم

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

بوناچیچ: به بازی روی چمن مصنوعی عادت نداریم/ باید جدی باشیم

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

کندوان و هراز یکطرفه می شود

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

افشای راز واکسن روسی کرونا

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

1977 میلیارد تومان، دستاورد سفر نوبخت برای مازندران

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

بستری 1339 بیمار کرونایی در مازندران

اولین نیروگاه زباله سوز شمال کشور فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین

جذاب ترین فیلم های عاشقانه که ترسناک هستند + عکس (قسمت دوم)

نوبخت:‌ اعتبار مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تامین می‌شود

موافقت معاون رئیس جمهور با توسعه فرودگاه بیشه‌کلای محمودآباد