پیام مازند

آخرين مطالب

افزایش امید به کاهش معلولیت در مازندران سياسي

افزایش امید به کاهش معلولیت در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - برنامه‌های دولت برای گسترش دامنه غربالگری و پیشگیری از معلولیت در مازندران منجر به پوشش تقریبا 100درصدی در این حوزه شد تا هرگونه معلولیتی در استان شناسایی و پیگیری شود.

معلولیت به خصوص در حوزه شنوایی و بینایی یکی از عمده ترین نوع معلولیت ها در جامعه است که اغلب نیز از همان سنین آغازین زندگی کودک بروز کرده و در صورت عدم درمان نه تنها تا پایان زندگی با فرد همراه است ، در برخی مواقع ممکن است تشدید شود. 
بر اساس آمارهای بهزیستی مازندران حدود 60 هزار معلول جسمی و حرکتی دارد که این تعداد تنها 20 درصد از جامعه معلولین استان است که اغلب آنها دارای معلولیت بینایی وشنوایی هستند.
گذشته از شیوه های درمان محوری در حوزه معلولیت که بسیار هزینه بر است ، شیوه پیشگیری بهترین روش برای جلوگیری ، کنترل و درمان معلولیت است که در اغلب کشورهای توسعه یافته اکنون از این شویه استفاده می‌شود. 
در شیوه پیشگیری فارغ از معلولیت‌هایی که بر اثر حوادث اتفاق می افتد، نوزادان از بدو تولد مورد ارزیابی و غربالگری معلولیت جسمی و حرکتی قرار می گیرند تا بخش بسیاری از این معلولیت درمان شود که طبق آمارهای جهانی حدود 90 درصد معلولیت های نوزادی قابلیت درمان دارند.
یکی از مشکلات حوزه معلولیت ها در استان مازندران عدم پوشش کافی غربالگری به خصوص در مناطق روستایی استان بود که خوشبختانه در سالهای اخیر این پوشش به مرز 100 درصدی رسیده است. 
سرمایه گذاری سازمان بهزیستی کشور و مازندران در دوران دولت تدبیر و امید برای گسترش غربالگری به خصوص در حوزه بینایی و شنوایی از مهم ترین دستاوردهای دولت در مدیریت معلولیت در استان مازندران بوده است. 
مدیرکل بهزیستی مازندران در اینباره به خبرنگار ایرنا گفت: در ابتدای دولت تدبیر و امید پوشش غربالگری بینایی که شایع ترین نوع معلولیت در مازندران است حدود 75 درصد بود که خوشبختانه در سالهای اخیر این میزان به 99 درصد رسیده است. 
فرزاد گوهردهی با بیان اینکه غربالگری بینایی در سنین سه تا 6 سالگی انجام می شود ، افزود: معلولیت بینایی از جمله آسیب هایی است که در صورت تشخیص و شناسایی به موقع درمان خواهد شد. 
وی با بیان اینکه سیاست و هدف گذاری بهزیستی بر اساس الگوهای سازمان از درمان محوری به سمت پیشگیری تغییر جهت داده است ، افزود: خوشبختانه دولت تمامی هزینه درمان معلولیت های شناسایی شده در غربالگری از جمله عینک را تقبل می کند تقریبا 90 درصد کودکان از همین طریق از معلولیت خارج می شوند. 
مدیرکل بهزیستی چتر حمایتی سازمان بهزیستی در حوزه معلولیت شنوایی در مازندران نیز اشاره کرد و گفت: پیش از سال 92 پوشش غربالگری شنوایی مازندران که در نوزادان تازه متولد شده انجام می شود حدود 70 درصد بود که اکنون به 100 درصد رسیده است. 
گوهردهی همراهی دانشگاه علوم پزشکی و مراکز زایشگایی با بهزیستی را یکی از عوامل کامل شدن چتر غربالگری شنوایی در مازندران توصیف کرد و افزود: اکنون کودکی در مازندران وجود ندارد که غربالگری معلولیت شنوایی نشود. 
وی همچنین به پرداخت هزینه معلولیت شنوایی در نوزادان با مشکل ناشنوایی یا کم شنوایی از سوی دولت اشاره کرد و گفت: دولت تمام هزینه های کاشت حلزون(روشی برای درمان ناشنوایی و کم شنوایی) و خرید سمعک را بر عهده می گیرد که در مراکز تحت نظارت بهزیستی به نوزادان معلول ارائه می شود. 
افزایش 70 درصدی پایگاه های غربالگری بینایی
مدیرکل بهزیستی مازندران بار دیگر معلولیت بینایی را یکی از آسیب های جدی حوزه مددجواین بهزیستی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه بهزیستی برای گسترش چتر غربالگری توانست تعداد پایگاه های سنجش خود را 70 درصد افزایش دهد. 
گوهردهی با بیان اینکه در سال 92 تنها یک هزار و 200 پایگاه ثابت و سیار سنجش و غربالگری بینایی در مازندران فعال بودند ، افزود: اکنون این تعداد به 2 هزار پایگاه رسیده است که البته به دلیل شیوع ویروس کرونا 200 پایگاه فعلا به منظور خدمات به بیماران مشکوک کرونایی از سنجش بینایی معاف هستند. 
وی ادامه داد: از سال 92 تا 99 تعداد 692 هزار و 671 کودک در مازندران مورد غربالگری آمبلیوپی ( تنبلی چشم) قرار گرفتند و از این تعداد 27 هزار و 709 کودک دارای اختلالات بینایی بودند که پنج هزار و 920 کودک دچار تبنلی چشم تشخیص داده شده و مورد درمان قرار گرفتند. 
مدیرکل بهزیستی مازندران همچنین به غربالگری شنوایی اشاره کرد و افزود: از سال 92 تا کنون237 هزار و 680 نوزاد مورد غربالگری بینایی قرار گرفتند که پوشش بیش از 90 درصدی داشته و در تاریخ بهزیستی مازندران سابقه نداشت. 
به گفته گوهردهی از این تعدادنوزاد غربالگری شده 399 کودک دارای اختلالات شنوایی تشخیص داده شدند و مورد درمان قرار گرفتند. 
وی به پوشش غربالگری ژنتیکی در مازندران اشاره کرد و گفت: پیشگیری از اختلالات ژنتیکی و مادرزادی جنبه های مختلف را دربر می گیرد که مشاوره ژنتیکی هسته مرکزی آن محسوب می‌شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه مشاوره ژنتیکی با بالا بردن سطح آگاهی مردم نقش موثری در جلوگیری از معلولیت های ژنتیکی دارد ، افزود: در سالهای اخیر 21 مرکز در هشت شهرستان ساری ، بابل ، آمل ، بهشهر ، قائمشهر ، تنکابن ، بابلسر و گلوگاه ایجاد شده که به صورت رایگان به زوج ها مشاوره می دهند. 
گوهردهی با اشاره به اینکه همه برنامه های حوزه پیشگیری با همکاری و آگاهی مردم موفقیت آمیز بوده است تاکید کرد: مازندران به سطحی رسیده که تقریبا هیچ معلولیت پنهانی وجود ندارد و همه معلولیت ها در همان بدو تولد شناسایی می‌شود. 
به گفته او اقدامات سازمان بهزیستی با حمایت دولت در مازندران باعث شده است که در حوزه معلولیت های جدی به خصوص بینایی ،شنوایی و ژنتیکی تغییری در آمارها نداشته باشیم و اغلب معلولین جدید تحت پوشش مربوط به معلولیت های حوادث یا شناسایی معلولینی است که از سالهای گذشته در نوبت مستمری بودند.
برچسب‌ها
مازندران غربالگری کارآمدی دولت سازمان بهزیستی کشور


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پشت پرده محرومیت سنگین خواهران منصوریان

هافبک تراکتور به سبد خرید پرسپولیس اضافه شد

محرومیت سنگین 28 ماهه برای خواهران منصوریان!!

لغو محدودیت هراز و آزاد راه تهران شمال تا اطلاع بعدی

مازندران همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

بین‌المللی شدن مرز هوایی فرودگاه رامسر پیگیری می‌شود

5 پروژه بزرگ ساری تا پایان سال جاری بهره برداری می شود

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی مازندران فراخوان داد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

پیشکسوت خبرنگاران آمل درگذشت

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

طرح سایت‌موزه وستمین کیاسر تهیه شد

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به مازندران تکرار می‌شود

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

سرمربی ذوب آهن اصفهان : راهی جز برد مقابل نساجی نداریم

استقبال باشگاه نساجی از تعویض چمن ورزشگاه وطنی قائمشهر

طرح سایت موزه «وستمین» تهیه شده است

تعویض چمن مصنوعی خواسته قلبی نساجی چی ها هست

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

تفکری جز بردن یا تساوی برابر نساجی نداریم

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

فکری: دل خوشی از چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی نداریم

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

بوناچیچ: به بازی روی چمن مصنوعی عادت نداریم/ باید جدی باشیم

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

کندوان و هراز یکطرفه می شود

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

افشای راز واکسن روسی کرونا

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

1977 میلیارد تومان، دستاورد سفر نوبخت برای مازندران

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

بستری 1339 بیمار کرونایی در مازندران

اولین نیروگاه زباله سوز شمال کشور فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین

جذاب ترین فیلم های عاشقانه که ترسناک هستند + عکس (قسمت دوم)

نوبخت:‌ اعتبار مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تامین می‌شود

موافقت معاون رئیس جمهور با توسعه فرودگاه بیشه‌کلای محمودآباد