پیام مازند

آخرين مطالب

کرونا؛ عامل کاهش گرمایش جهانی؟! اجتماعي

کرونا؛ عامل کاهش گرمایش جهانی؟!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ایسنا/مازندران یکی از مهم‌ترین سوالاتی که این روزها محققان، با بررسی‌های مختلف، به دنبال یافتن پاسخی درخور و قطعی برای آن هستند، این است که آیا شیوع ویروس کرونا، می‌تواند افسارگسیختگی‌های زیست‌محیطی ناشی از آسیب انسان به طبیعت را کنترل و کمی این محیط را برای زیست مطلوب موجودات کنترل کند.

سوالی که، بسیاری از اساتید دانشگاه و متخصصان امر، معتقدند، در حالیکه آثار منفی کرونا بر انسان، بیشتر خود را نشان داده است، اما نمی‌توان از اثرات مثبت آن نیز چشم‌پوشی کرد، آثاری که به عنوان مثال برای محیط زیست، کاهش آلودگی را به همراه داشته و هرچند موقتی است اما مطلوب به نظر می‌رسد.
فاطمه کاردل عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه مازندران، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این اثرات مثبت و منفی کرونا بر محیط زیست به ویژه در مازندران، اظهار کرد: به دلیل کافی نبودن اطلاعات نسبت به ویروس کرونا، نمی‌توان تمام پیامدهای آن بر محیط زیست را به طور دقیق پیش‌بینی کرد.
وی با اشاره به اینکه نسبت به ماندگاری، تغییر شکل و رفتار این ویروس اطلاعات کافی در دسترس نیست، تصریح کرد: به دلیل اینکه مسائل زیست‌محیطی با دارا بودن ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، بر تصمیم مسئولان در دراز مدت اثرگذار خواهد بود باید دید چه تصمیم‌هایی گرفته می‌شود.
عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه مازندران با بیان اینکه از مهم‌ترین اثرات مثبتی که از کرونا مشاهده می‌شود، کاهش رفت و آمدها و ترافیک بوده است، گفت: کاهش انتشار گازهای آلاینده یکی از مهم‌ترین اثراتی بود که کرونا موجب شده است.
کاردل با اشاره به اینکه فعالیت‌های حمل و نقلی، یکی از منبع اصلی آلودگی هوا محسوب می‌شوند، تصریح کرد: اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در مازندران و کلانشهرها، آلودگی هوا به شدت کاهش پیدا کرده و در نتیجه، تداوم کاهش انتشار گازها و ذرات آلاینده، می‌تواند موجب کاهش گرمایش جهانی نیز شود.
وی با بیان اینکه آنچه آمارها نشان می‌دهد، این است که در ماه‌های ابتدایی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، انتشار گازهای آلاینده هوا، از 18 تا 36 درصد نسبت به ماه‌های سال گذشته کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: اگر کاهش انتشار این گازها برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه داشته باشد می‌تواند به حفظ تعداد زیادی از گونه‌های گیاهی و جانوری که در اثر افزایش دما احتمال می‌رفت به نابودی برود، امیدوار باشیم.
عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه مازندران با اشاره به اینکه اینگونه به نظر می‌رسد که اثرات مثبت کرونا موقتی است، گفت: متاسفانه ترددها به نسبت عادی شده و اثرهای مثبت کمرنگ شده است، در زمان شیوع ویروس کرونا در موج اول، اثرهای مثبت فراوانی مشاهده شد.
کاردل با بیان اینکه کاهش مصرف ظروف پلاستیکی و کاهش مواد غذایی با بسته‌بندی کوچک، یکی دیگر از آثارهای مثبت ویروس کرونا است، اظهار کرد: انتظار می‌رود، حجم تولید ظروف یکبار مصرف در کشور کاهش یابد چرا که تقاضا به دلیل محدودیت‌ها در تالارها، رستوران‌ها و غیره کمتر شده و عدم برگزاری تجمع‌ها، همایش‌ها و دورکاری‌ها، مصرف این مواد را با کاهش رو به رو کرده است.
وی با اشاره به اینکه آمارها در سطح جهانی با کاهش حجم زباله همراه بوده است، گفت: در مدیریت پسماند در کشور و مازندران، اثر منفی این زباله‌ها به چشم می‌آید.
کاهش حجم زباله‌ یکی از مهم‌تری آثار مثبت کرونا
عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه مازندران با بیان اینکه هرچند حجم تولید زباله در مازندران کاهش یافته است، اما از کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف زیاد استفاده می‌شود، تصریح کرد: مصرف کیسه‌های پلاستیکی، تبعات زیست محیطی بدی بر روی محیط دارد.

پیام مازند


کاردل با اشاره به اینکه هرچند بر اساس پروتکل‌های بهداشتی و در اولویت بودن جان انسان‌ها، استفاده از دستکش، ماسک و سایر محصولات پلاستیکی بیشتر شده اماحجم زباله‌های بهداشتی در بیمارستان‌ها به طور فزآینده‌ای افزایش یافته است، گفت: تا زمانی که این ویروس وجود دارد این آثار منفی را نیز به دنبال خواهد داشت.
کرونا و افزایش 40 درصدی مصرف آب
وی با بیان اینکه ترس از این ویروس موجب شده از کیسه‌های پلاستیکی بیشتری استفاده شده و همان تعداد محدودی که زباله را از مبدا تفکیک می‌کردند، رها کنند، اظهار کرد: افزایش 40 درصدی مصرف آب در مازندران، یکی از مهم‌ترین آثار منفی شیوع کرونا بوده است، چرا که در کشور کم‌آبی زندگی می‌کنیم و پیشنهاد می‌شود دستورالعمل‌هایی برای استفاده بهینه در اختیار همگان قرار بگیرد.

پیام مازند


کاردل ادامه داد: باید از فعالیت و تولید صنایع و محصولات کشاورزی آب‌بر جلوگیری شود، با تغییر سبک زندگی با کاهش حجم زباله، استفاده از وسایل پارچه‌ای به جای پلاستیکی، تفکیک زباله از مبدا و جدی گرفتن مدیریت پسماند از سوی شهرداری‌ها و وزارت بهداشت از آثار منفی شیوع ویروس کرونا کاست.
لزوم بهتر شدن کیفیت تصفیه فاضلاب‌های شهری
عضو هیئت علمی گروه علوم محیط زیست دانشگاه مازندران با بیان اینکه آموزش‌های مجازی، در کشور و مازندران، ترویج شده است و در آینده نیز بیشتر به آن توجه خواهد شد، بنابراین زباله‌های الکترونیکی بیشتری نیز تولید می‌شود که نیاز به مدیریت دارد، اظهار کرد: مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده نسبت به زمان‌های مشابه سال‌های قبل بیشتر شده است، بنابراین توصیه می‌شود که، تصفیه فاضلاب‌های شهری با کیفیت بهتری پیگیری شود.

پیام مازند


کاردل افزود: بسیاری از منازل شهرهای ساحلی در مازندران، به اگوی فاضلاب شهری متصل نیستند بنابراین نیاز است اقداماتی صورت گیرد که آّ‌های آلوده، وارد آب‌های زیرزمینی، سطحی و دریای خزر نشود که تهدید جدی برای آبزیان و در نهایت انسان‌ها محسوب می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی 2132 مبتلای جدید به کرونا؛ فوت 189 بیمار کرونایی

سلمان رشدی، خالق آیات شیطانی خودکشی کرد

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

مدیر کل بنادر و دریانوردی مازندران: رسانه ها عملکرد مدیران را با تراوزی انصاف نقد کنند

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین

کهولت سن، عامل تلف شدن پلنگ در هزار مسجد

پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی پیشگیری و مدیریت گرد و غبار به هئیت دولت ارائه شد

ایرادات باغ وحش صفادشت باید مرتفع شود

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

جدیدترین تصویر از آیت‌ الله‌ سیستانی

روسیه هفته آینده واکسن کرونا را توزیع می‌ کند

هاشمی‌ طبا: وزیر بهداشت بداند، خیلی دیر شده!

مناف هاشمی: دولت از تولید انبوه واگن ملی حمایت کند

کرونا 310 میلیارد تومان اعتبار به مازندران فرستاد

واگن سازی تهران ظرفیت پاسخگویی به 15 کلانشهر را دارد

واگن سازیهای داخلی ظرفیت پاسخگویی به نیاز 18 کلانشهر را دارد

برنامه ریزی یک جریان خاص برای تخریب عزاداری ماه محرم

معاون استاندار مازندران : جداسازی دستاوردهای دولت از نظام باعث ناامیدی مردم می‌شود

رونق صادرات قطب صیادی شمال/آلمان و انگلیس مصرف‌کننده آبزیان ایران

برداشت برنج در 67 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

مقدمه‌ای برای آرامش...

بازگشت دلار به کانال 20 هزار تومان

پیدا شدن جسد فرد ناشناس در دامنه قله دماوند

قیمت‌ مجاز تست کرونا در آزمایشگاه‌ها

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است

طنین موسیقی آیینی ایران در سومین جشنواره موسیقی کیش

مرد زندانی به جرم قتل پای میز محاکمه رفت

مشاور بایدن: پرونده هسته‌ ای ایران را می‌ بندیم

اعلام جزئیات احتمالی گشایش اقتصادی روحانی

فرهنگسراها میزبان عزاداران محرم می‌شوند

مذاکره با آلمان برای احیای کارخانه سیمان ری

آغاز اصلاح فرآیندهای نظام‌مهندسی در شهرداری

نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

پل موتورسوار مشیریه ساخته می شود

نجات 20 بیمار از دودگرفتگی

حداقل زمان برای تولید واکسن کرونا یکسال است

تشکل های زیست محیطی مصداق مشارکت اجتماعی

محیط بانان به تجهیزات نوین مجهز می شوند

جانی دوباره برای بره‌قوچ هفتاد قله اراک

سواحل خزر در وضعیت قرمز کرونا

حادثه تصادف در بابل 6 کشته و زخمی بر جا گذاشت