پیام مازند

آخرين مطالب

دیپلمات وزارت خارجه:

تعامل همزمان با شرق و غرب امری منطقی است سياسي

تعامل همزمان با شرق و غرب امری منطقی است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ایسنا/مازندران دیپلمات وزارت امورخارجه با بیان اینکه، شایعات و اخبار کذب امضای موافقت‌نامه 25 ساله با محورهای عجیب واگذاری سرزمین و پایگاه نظامی و غیره با دو هدف جلوگیری از حصول توافق و یا اطلاع از جزییات مطرح می شود، گفت: تعامل همزمان با شرق و غرب امری منطقی است.

کمال زارعی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نظام بین الملل در مرحله گذار از یکجانبه گرایی به چندجانبه گرایی با شرایط پیچیده ای روبرو شده که قطعا بخشی از چالش‌ها و رویدادهای جهانی ناشی از تنش برآمده از آن است، با این‌حال کشورهای جهان برداشتی غیر از این را انتظار ندارند.
وی تصریح کرد: معتقدم در این گذار قطعی، مقاومت آمریکا و فشار حداکثری به کشورهای پیشرو در شکست هژمونی تک محوری آن امری طبیعی است و چه بسا اتفاقات دشوارتری نیز حادث شود. 
این دیپلمات وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه البته جای امیدواری است در نظم نوین بین المللی بر پایه چند محوری کشورهای مستقل و مردم محور از جایگاه خوبی برخوردار خواهند بود، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز به واسطه رویکردهای 40 ساله اخیر و استقلال برآمده از حمایت مردم به جایگاه مطلوب و مناسب دست خواهد یافت و در بین بسیاری از کشورهای منطقه به عنوان یک گفتمان پیشرو و خود ساخته بروز و ظهور می‌یابد.
زارعی در ادامه با بیان اینکه در سیاست خارجی واقع گرایانه، از همه ظرفیت های تعاملی بهره می‌گیریم، اظهار کرد: شاید در مقاطعی بسته به شرایط محیط بین الملل و گشایش‌ها برخی از تعاملات با فراز و نشیب‌هایی مواجه می‌شود اما براساس اصول عزت و مصلحت در اصل اصولی و بلاتغییر کسب منافع ملی تردیدی ایجاد نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بپذیریم که کشورهای اروپایی به عنوان بخش عمده دامنه وسیع غرب جزئی لاینفک از نظام بین الملل و کشورهای اثر گذار در سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و همچنین خاستگاه فناوری و تکنولوژی‌ هستند بنابراین منطقی است تعامل و مراوده با اروپا و غرب نیز در دستور کار قرار داشته باشد.
این کارشناس ارشد حوزه اروپا با بیان اینکه دولت‌ها و کشورها در کسب منافع ملی، از تامین ملزومات و نیازها تا صدور تولیدات و فناوری‌های بومی، به حوزه خارجی نزدیک خود توجه ویژه دارند، گفت: طبیعی است دولت‌ها با کشورهای دوست، متحد و همراه در شرایط دشوار روابط استراتژیک دارند. 
محقق، نویسنده و پژوهشگر حوزه اروپا با اشاره به اینکه ایران با کشور چین نیز با حجم مبادلاتی قابل ملاحظه سالانه حدود 50 میلیارد دلار دارای روابط استراتژیک است، اظهار کرد: شایعات و اخبار کذب امضای موافقت‌نامه 25 ساله با محورهای عجیب واگذاری سرزمین و پایگاه نظامی و غیره با دو هدف جلوگیری از حصول توافق و یا اطلاع از جزییات مطرح می شود.
زارعی افزود: با توجه به دغدغه‌مندی مردم کشورمان، لازم به ذکر است که پیش نویس این سند در قالب برنامه جامع همکاری‌های راهبردی مبادله شد تا براساس توافق سال 1394، دو کشور نقشه راهی جامع برای همکاری‌های آینده داشته باشند، قطعا در هر توافقی گام نخست‌ منافع ملی و سپس در قالب همکاری دوستانه، منافع کشور دوست منظور می‌شود.
وی ادامه داد: چنین برنامه های همکاری با کشورهای دیگر نیز به فراخور نوع ارتباط قابل رایزنی و امضا است، اگر کشور دیگری نیز علاقمند است حدود 400 میلیارد دلار یا بیشتر در حوزه زیر ساختی، حمل و نقل و انرژی و غیره در ایران سرمایه گذاری کند، استقبال می‌شود.
دیپلمات وزارت امور خارجه تصریح کرد: نکته قابل تامل در انتشار این شایعات نگرانی کشورهای حاضر در جبهه تقابل است که نه تنها هیچ مراوده‌ای را بر نمی‌تابند بلکه با پیروی از تروریسم اقتصادی خود مانع تحقق فرصت‌های جدید کشورمان هستند.
زارعی در ادامه با اشاره به اینکه قطعا یکی از شاخص‌های کمال‌گرایی مثبت‌اندیشی و امیدواری است شاید از همین زاویه نیز رهبری در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس ابراز امیدواری کردند مجلسی امید بخش و قوی در مجلس یازدهم شکل بگیرد، گفت: قطعا انتظار ندارید مجلس یازدهم را با فعالیتی 40 روزه بتوان در ابعاد مختلف سیاست داخلی، خارجی، اقتصادی و اجتماعی ارزیابی کرد، باید به مجلس فرصت داد تا پس از شناخت ساختارهای تشکیلاتی، کمیسیون‌ها، وارد حوزه فکری و تقنینی شود تا پس از تصویب طرح ها، لوایح و نظارت بر قوانین موجود و اتخاذ تصمیمات اثر بخش در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی، ارزیابی عملی و علمی از مجلس امکان‌پذیر شود.
دیپلمات وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: معتقدم براساس‌ شاخص های کمالگرایی استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود، منابع و نیروی انسانی، سعه صدر و خویشتن داری، همفکری و مشورت، بهره مندی از نخبگان و البته همراهی و حمایت مردم می تواند نتایج مطلوب تری را برای کشور ارمغان بیاورد.
محقق، نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: نماینده برخوردار از اندیشه کمال‌گرایی فارغ از جو زدگی و یا تعلل و ملاحظه غیرضرور، با ایده های خلاقانه خود در مسیر توسعه کشور و شهر خود، راهگشا است و موجب افزایش اعتماد به نفس ملی می شود.
وی در پایان تصریح کرد: اگرچه علیرغم حضور آقای قالیباف به عنوان رئیس مجلس عملگرا، بنظر می رسد در حالیکه کشور و نظام نیازمند تصحیح و اصلاح برخی روندهای معیوب به ویژه در حوزه اقتصاد است تا ضمن برخورداری از نگاه حمایتی مردم، خود را برای توفیق در عرصه های بین المللی آماده سازد، انگیزه توان اندیشه شور جوانی عناصر گمشده و مفقوده ترکیب امروز است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی 2132 مبتلای جدید به کرونا؛ فوت 189 بیمار کرونایی

سلمان رشدی، خالق آیات شیطانی خودکشی کرد

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

مدیر کل بنادر و دریانوردی مازندران: رسانه ها عملکرد مدیران را با تراوزی انصاف نقد کنند

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین

کهولت سن، عامل تلف شدن پلنگ در هزار مسجد

پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی پیشگیری و مدیریت گرد و غبار به هئیت دولت ارائه شد

ایرادات باغ وحش صفادشت باید مرتفع شود

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

جدیدترین تصویر از آیت‌ الله‌ سیستانی

روسیه هفته آینده واکسن کرونا را توزیع می‌ کند

هاشمی‌ طبا: وزیر بهداشت بداند، خیلی دیر شده!

مناف هاشمی: دولت از تولید انبوه واگن ملی حمایت کند

کرونا 310 میلیارد تومان اعتبار به مازندران فرستاد

واگن سازی تهران ظرفیت پاسخگویی به 15 کلانشهر را دارد

واگن سازیهای داخلی ظرفیت پاسخگویی به نیاز 18 کلانشهر را دارد

برنامه ریزی یک جریان خاص برای تخریب عزاداری ماه محرم

معاون استاندار مازندران : جداسازی دستاوردهای دولت از نظام باعث ناامیدی مردم می‌شود

رونق صادرات قطب صیادی شمال/آلمان و انگلیس مصرف‌کننده آبزیان ایران

برداشت برنج در 67 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

مقدمه‌ای برای آرامش...

بازگشت دلار به کانال 20 هزار تومان

پیدا شدن جسد فرد ناشناس در دامنه قله دماوند

قیمت‌ مجاز تست کرونا در آزمایشگاه‌ها

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است

طنین موسیقی آیینی ایران در سومین جشنواره موسیقی کیش

مرد زندانی به جرم قتل پای میز محاکمه رفت

مشاور بایدن: پرونده هسته‌ ای ایران را می‌ بندیم

اعلام جزئیات احتمالی گشایش اقتصادی روحانی

فرهنگسراها میزبان عزاداران محرم می‌شوند

مذاکره با آلمان برای احیای کارخانه سیمان ری

آغاز اصلاح فرآیندهای نظام‌مهندسی در شهرداری

نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

پل موتورسوار مشیریه ساخته می شود

نجات 20 بیمار از دودگرفتگی

حداقل زمان برای تولید واکسن کرونا یکسال است

تشکل های زیست محیطی مصداق مشارکت اجتماعی

محیط بانان به تجهیزات نوین مجهز می شوند

جانی دوباره برای بره‌قوچ هفتاد قله اراک

سواحل خزر در وضعیت قرمز کرونا

حادثه تصادف در بابل 6 کشته و زخمی بر جا گذاشت