پیام مازند

آخرين مطالب

کاهش 15 درصدی مراجعات اهدای خون در مازندران اجتماعي

کاهش 15 درصدی مراجعات اهدای خون در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – شیوع کرونا و موج نگرانی از ابتلا به این ویروس بویژه در مراکز بهداشتی و درمانی تأثیری منفی روی روند مراجعات اهداکنندگان خون به پایگاه‌های انتقال خون در مازندران داشت و سبب کاهش 15 درصدی مراجعات اهدای خون از ابتدای امسال تاکنون شد.

کرونا از زمانی که روند انتقال خود را آغاز کرد تا کنون روی تمام اجزای زندگی تأثیر گذاشت ، اما بیشترین فشار تا کنون روی بخش‌های بهداشتی و درمانی وارد شده است. نه تنها کادر درمان، بلکه بخش‌های پشتیبان بهداشت و درمان نیز تحت تاثیرات منفی شیوع این ویروس چینی متحمل فشارهایی شده‌اند. کاهش مراجعات به پایگاه‌های انتقال خون یکی از پیامدهای شیوع کروناست.
بسیاری از اهداکنندگان خون در ماه‌های اخیر به دلیل ترس از ابتلا به کرونا قید حضور در مراکز درمانی و بهداشتی را زده‌اند که در این بین با وجود ثابت بودن نیاز به خون و فرآورده‌های خونی در جامعه، کاهش روند اهدای خون می‌توان در صورت استمرار مشکلاتی را ایجاد کند.
کاهش مراجعات و اهدا
به گفته مدیر کل انتقال خون مازندران از ابتدای فروردین امسال تا پایان خونگیری در روز 21 تیر 45 هزار و 92 نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مازندران مراجعه کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 15 درصدی را نشان می‌دهد.
دکتر ذوالفقار تقوی افزود : از این تعدادی که تا 21 تیر امسال به پایگاه‌های انتقال خون مازندران مراجعه کردند، با توجه به مشاوره‌های پزشکی مقدماتی اهدای خون، از هشت هزار و 419 نفر به دلایل متعدد خون دریافت نشد و 36 هزار و 637 نفر اهدای خون انجام دادند.
این مسئول اظهار کرد: در تعداد اهداکنندگان که 36 هزار و 637 نفر ثبت شده است نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 9.5 درصدی ثبت شده است.

پیام مازند

مدیرکل انتقال خون مازندران: شیوع کرونا از ابتدای امسال تا 21 تیر اهدای خون را 9.5 درصد کاهش داد. وی با تأکید بر این که در همه مراکز انتقال خون به طور کامل پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود و اهداکنندگان بدون هیچ نگرانی می‌توانند نسبت به اهدای خون اقدام کنند، به خبرنگار ایرنا گفت: کاهش مراجعات برای اهدای خون روی میزان ذخایر خون و فرآورده‌های خونی تأثیر می‌گذارد و ممکن است در آینده ما را با کاهش ذخایر خونی مواجه کند.
البته در کنار کاهش ثبت شده در تعداد مراجعه کنندگان و اهداکنندگان، افرادی هم در همین شرایط کرونایی برای نخستین بار تصمیم به اهدای خون گرفتند و در پایگاه‌های انتقال خون مازندران حاضر شدند. بنا به آمار اعلام شده توسط مدیر کل انتقال خون مازندران از 36 هزار و 637 نفری که تا 21 تیر امسال موفق به اهدای خون در مازندران شدند، سه هزار و 945 نفر برای نخستین بار خون اهدا کردند. 23 هزار و 311 نفر اهداکنندگان مستمر هستند و 9 هزار و 381 نفر نیز از اهداکنندگان باسابقه استان محسوب می‌شوند.
احتمال کاهش ذخایر خونی
اما در مجموع کاهش آمار مراجعات و اهدا ممکن است در آینده چالش‌هایی را برای تأمین فرآورده‌های خونی ایجاد کند ، بویژه در مازندران که مصرف ثابت و مستمری در بحث خون و فرآورده‌های خونی به دلیل وجود بیماران خاص دارد.
مدیر کل انتقال خون مازندران با اشاره به نیاز همیشگی به خون و فرآورده‌های خونی اظهار کرد: بیش از چهار هزار بیمار خاص در استان به طور ثابت به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند. همچنین استفاده از خون برای مصدومان تصادفات، عمل‌های جراحی و مادران باردار نیز همیشگی است. کاهش اهدای خون می‌تواند نیاز خونی این گروه‌ها را در آینده با مشکل مواجه کند.
تقوی خاطرنشان کرد: فعلا از نظر ذخایر خونی با مشکلی مواجه نیستیم. اما در صورت استمرار این روند و کاهش مراجعات احتمال کاهش ذخایر خون و فرآورده‌های خونی در استان وجود خواهد داشت.
وی افزود: از همه افرادی که شرایط اهدای خون را دارند می‌خواهیم با اطمینان خاطر از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های انتقال خون نسبت به اهدای خون اقدام کنند تا از بروز مشکلات ناشی از کاهش ذخایر خون در آینده جلوگیری شود.

پیام مازند

از یکم فروردین تا 21 تیر امسال 45 هزار و 92 نفر برای اهدای خون به پایگاه‌های انتقال خون مازندران مراجعه کردند. درخواست اهدای پلاسما
علاوه بر تأکید و درخواست سازمان انتقال خون مازندران مبنی بر حضور اهداکنندگان در پایگاه‌های انتقال خون، از ابتدای اردیبهشت نیز فراخوان اهدای پلاسمای خون توسط بهبودیافتگان کرونا منتشر شد. مدیرکل انتقال خون مازندران درباره میزان استقبال مازندرانی‌ها از اهدای پلاسما گفت: تا 21 تیر فقط 87 نفر از بهبودیافتگان کرونا در مازندران برای اهدای پلاسما مراجعه کردند. با توجه به بهبود بسیاری از مبتلایان به کرونا در مازندران انتظار داریم که تا یک ماه پس از بهبودی کامل برای اهدای پلاسما اقدام کنند.
تقوی اظهار کرد: دریافت پلاسما در پایگاه انتقال خون بابل انجام می‌شود و از افرادی که مبتلا به کرونا بودند و توانستند این بیماری را شکست دهند درخواست می‌کنیم برای انجام پلاسمادرمانی روی سایر بیماران کرونایی، تا یک ماه پس از بهبودی کامل برای اهدای پلاسما اقدام کنند. زیرا آنتی بادی موجود در پلاسمای خون این افراد که نوعی سپر دفاعی در برابر ویروس کروناست به مرور از بین می‌رود.
مازندران یکی از استان‌های پیشرو در اهدای خون محسوب می‌شود و شاخص اهدای خون در این استان نسبت بالاتر از میانگین کشوری است.
زنگ خطر ورود بیماری کرونا به مازندران 30 بهمن سال گذشته با شناسایی 2 بیمار مشکوک در بابل نواخته شد. بیماران شناسایی شده افرادی بودند که همزمان با شیوع کرونا در قم به آن شهرستان سفر داشتند.
با وجود اینکه مازندران در خرداد ماه به آرامش نسبی در شیوع ویروس کرونا دست یافت، اما از حدود 2 هفته پیش روند شیوع بیماری افزایشی شد و بخشی از محدودیت‌ها و تعطیلی‌های قبلی دوباره به استان برگشت که از جمله آن تعطیلی نماز جمعه تعدادی از شهرها بوده است.
برچسب‌ها
ویروس کرونا مازندران سازمان انتقال خون ایران
پروندهٔ خبری
کرونا و اهدای خون


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی 2132 مبتلای جدید به کرونا؛ فوت 189 بیمار کرونایی

سلمان رشدی، خالق آیات شیطانی خودکشی کرد

شاید باور نکنید، اما این دردانه خلیج فارس، اکنون پذیرای 750 راس آهو است که در مناطق تحت حفاظت زندگی می کنند.

واکنش ایران به اقدام شورای همکاری خلیج‌ فارس

هلال‌ احمر: 4 محموله جدید در راه لبنان است

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 20 مرداد 99

امضاء تفاهم نامه تولید 105 دستگاه واگن ملی امضا شد

دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

تحقق 53 درصدی درآمدهای شهرداری تهران در فصل بهار

دولت برای انعقاد قرارداد تولید قطار ملی تأمین اعتبار کند

پایان خانه به دوشی ون کافه‌ها

سورنا ستاری: تولید یک رام قطار ملی گامی بزرگ برای انبوه سازی است

مدیر کل بنادر و دریانوردی مازندران: رسانه ها عملکرد مدیران را با تراوزی انصاف نقد کنند

انتقال بازار گل محلاتی در انتظار ابلاغ شورای تامین

کهولت سن، عامل تلف شدن پلنگ در هزار مسجد

پیشنهاد آیین‌نامه اجرایی پیشگیری و مدیریت گرد و غبار به هئیت دولت ارائه شد

ایرادات باغ وحش صفادشت باید مرتفع شود

عنوان: عمل جراحی بره قوچ مصدوم منطقه حفاظت شده هفتاد قله در بیمارستان دامپزشکی مرکزی

جدیدترین تصویر از آیت‌ الله‌ سیستانی

روسیه هفته آینده واکسن کرونا را توزیع می‌ کند

هاشمی‌ طبا: وزیر بهداشت بداند، خیلی دیر شده!

مناف هاشمی: دولت از تولید انبوه واگن ملی حمایت کند

کرونا 310 میلیارد تومان اعتبار به مازندران فرستاد

واگن سازی تهران ظرفیت پاسخگویی به 15 کلانشهر را دارد

واگن سازیهای داخلی ظرفیت پاسخگویی به نیاز 18 کلانشهر را دارد

برنامه ریزی یک جریان خاص برای تخریب عزاداری ماه محرم

معاون استاندار مازندران : جداسازی دستاوردهای دولت از نظام باعث ناامیدی مردم می‌شود

رونق صادرات قطب صیادی شمال/آلمان و انگلیس مصرف‌کننده آبزیان ایران

برداشت برنج در 67 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

مقدمه‌ای برای آرامش...

بازگشت دلار به کانال 20 هزار تومان

پیدا شدن جسد فرد ناشناس در دامنه قله دماوند

قیمت‌ مجاز تست کرونا در آزمایشگاه‌ها

شریعتمداری در گفت و گوی ویدئو کنفرانسی با وزیر کار جمهوری آذربایجان: نقشه راه توسعه همکاری های ایران و آذربایجان ترسیم شده است

طنین موسیقی آیینی ایران در سومین جشنواره موسیقی کیش

مرد زندانی به جرم قتل پای میز محاکمه رفت

مشاور بایدن: پرونده هسته‌ ای ایران را می‌ بندیم

اعلام جزئیات احتمالی گشایش اقتصادی روحانی

فرهنگسراها میزبان عزاداران محرم می‌شوند

مذاکره با آلمان برای احیای کارخانه سیمان ری

آغاز اصلاح فرآیندهای نظام‌مهندسی در شهرداری

نقش سرمایه های انسانی و هویت محله ای در توسعه پایدار اجتماعی

پل موتورسوار مشیریه ساخته می شود

نجات 20 بیمار از دودگرفتگی

حداقل زمان برای تولید واکسن کرونا یکسال است

تشکل های زیست محیطی مصداق مشارکت اجتماعی

محیط بانان به تجهیزات نوین مجهز می شوند

جانی دوباره برای بره‌قوچ هفتاد قله اراک

سواحل خزر در وضعیت قرمز کرونا

حادثه تصادف در بابل 6 کشته و زخمی بر جا گذاشت