پیام مازند

آخرين مطالب

کرونا 310 میلیارد تومان اعتبار به مازندران فرستاد سياسي

کرونا 310 میلیارد تومان اعتبار به مازندران فرستاد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که دولت از آغاز شیوع ویروس کرونا در این استان تاکنون حدود 310 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز و تجهیزات بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه هزینه کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ویروس کرونا از سی ام بهمن ماه سال گذشته با شناسایی 2 بیمار ابتدا در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل شیوع یافت و اندکی بعد تمامی 22 شهرستان مازندران را درگیر کرد.
دانشگاه علوم پزشکی بابل شهرستان بابل را با هفت بیمارستان زیر پوشش دارد و بقیه 21 شهرستان مازندران زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستند.
دکتر سید عباس موسوی روز دوشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه سلامت مازندران در ساری افزود : علاوه بر اختصاص این میزان اعتبار ، در این مدت 470 دستگاه تخت به تخت های بیمارستان های زیر پوشش این دانشگاه افزوده شده است.
بر اساس آمارهای رسمی ، بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران تا پیش از شیوع کرونا چهار هزار و 120 تخت داشت که اکنون به حدود چهار هزار و 600 تخت رسیده است. بیشتر تخت های جدید با فعالیت بیمارستان امام خمینی (ره) آمل و خاتم الانبیاء (ص) بهشهر برای خدمات دهی فوری به بیماران کرونایی به زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران اضافه شد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : در مجموع حدود 14 هزار متر مربع طرح های زیرساختی نیمه تمام حوزه سلامت که می توانست در درمان بیماران کووید- 19 موثر باشد ، در این مدت با مساعدت مالی دولت به بهره برداری رسید و در اختیار درمانگران قرار داده شد.
وی افزود : همچنین 13 دستگاه اکیسژن ساز برای بیمارستان های کرونایی استان در این مدت خریداری و نصب شده است و بزودی هم 9 دستگاه جدید اکسیژن ساز برای سایر بیمارستان ها خریداری و نصب می شود.
موسوی مجهز شدن بیمارستان ها به دستگاه سی تی اسکن را یکی از برنامه های دیگر برای تسریع در شناسایی و درمان بیماران کووید-19 اعلام کرد و ادامه داد : هم اکنون اکثر بیمارستان های این استان به دستگاه سی تی اسکن مجهز شدند و تا پایان سال جاری بقیه بیمارستان های هم به این دستگاه تجهیز خواهد شد.
وی به کار گیری یک هزار و 87 نیروی جدید در بدنه دانشگاه علوم پزشکی مازندران را یکی دیگر از اقدامات انجام شده پس از شیوع ویروس کرونا اعلام کرد.
کاهش سرعت انتقال ویروس کرونا
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انتقاد از رفتارهای نامتعارف و سینوسی جامعه نسبت به توصیه های پزشکی به خصوص در دوران همه گیری ویروس کرونا ، نوسان بیماری کووید- 19 در استان و حتی کشور را ناشی از همین رفتارها دانست و گفت : مردم ما با کاهش آمار مبتلایان و به دنبال آن برداشتن محدودیت های کرونایی از جمله سفر، رفتار عادی در مقابل تهدیدات این ویروس در پیش می گیرند و همین گونه عادی سازی بوده که استان را درگیر موج دوم همه گیری کرونا کرده است.
وی با اشاره به گذشت بیش از یک ماه از همه گیری موج دوم کرونا در مازندران ، افزود : طی چند هفته اخیر با هشدار مسئولان و کارشناسان بهداشت و درمان و کادر درمانی و همچنین همکاری خوب رسانه ها ، بار دیگر شاهد تنظیم رفتار مردم نسبت به ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم که نتیجه آن طی روزهای اخیر با کاهش سرعت انتقال ویروس خود را نشان داده است.
موسوی با اعلام این که سرعت انتقال ویروس کرونا در مازندران اکنون به زیر یک رسید ، توضیح داد : کاهش سرعت انتقال ویروس به معنای ابتلای کمتر شهروندان است و وقتی سرعت به یک رسید یعنی این که هر یک بیمار تنها می تواند یک نفر دیگر را به این ویروس مبتلا کند ، در حالی که تا پیش از این و در اوج شیوع ما شاهد انتقال ویروس از یک نفر به چند نفر بودیم.
وی افزود : اگر رفتار مردم نسبت رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک را ادامه بدهند و استفاده از ماسک به بیش از 90 درصد برسد و سایر دستورالعمل ها ی بهداشتی نیز مورد توجه قرار گیرد؛ می توانیم این ویروس را کنترل کنیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : در شرایط فعلی آمار استفاده از ماسک در استان مازندران به طور میانگین بین 50 تا 60 درصد در نوسان است و در برخی شهرستان ها توجه بیشتری به استفاده از این پوشش می شود و در برخی دیگر از مناطق نیز پوشش ماسک کمتری دارند و تا زمانی که این رویه وجود دارد، ما با تاخیر می توانیم این ویروس را کنترل کنیم.
وی افزود : باید راهکارهایی پیش بینی شود تا مردم خود را از نظر فرهنگی ملزم به استفاده از ماسک کنند و عدم استفاده از ماسک به عنوان یک رویه ضدفرهنگی در جامعه تلقی شود و این روند می تواند اجبار به ماسک را افزایش دهد و خود ایمنی ایجاد کند.
موسوی دلیل تاخیر اطلاع رسانی در مورد تاثیر گذاری استفاده همگانی از ماسک برای پیشگیری از ویروس کرونا را ناشناخته بودن رفتار ویروس و در دسترسی نبودن ماسک کافی در سراسر جهان دانست و اظهار داشت : به دلیل ناشناخته بودن رفتار ویروس کرونا ، تمام اطلاعات ما پیرامون این ویروس برگرفته از سازمان بهداشت جهانی است و همه کشورها از جمله ایران نیز براساس دستورالعمل ابلاغی از سوی این سازمان عمل می کردند و استفاده از ماسک نیز در زمره این اطلاعات قرار داشت.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : به هر حال در شرایط فعلی طبق همین توصیه های بهداشت جهانی استفاده از ماسک می تواند بیش از 90 درصد از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کند و با این رویکرد نیز همگانی کردن استفاده از ماسک در دستور کار قرار گرفته است.
دکتر موسوی اظهارداشت : همگانی شدن ماسک می تواند تا حد زیادی سرعت انتقال ویروس کرونا را کم کند و توصیه ما به مردم نیز استفاده از این پوشش برای ایمنی برای خود و سایر افرادی است که ارتباط نزدیک با آنها دارند.
براساس آخرین آمار هم اکنون یک هزار و 600 بیمار مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستان تحت پوشش دو دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران تحت درمان قرار دارند و آمار بیماران مشکوک کرونا در یک هفته اخیر روند کاهشی به خود گرفته است.
برچسب‌ها
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران مازندران بهداشت و سلامت


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توصیه های رتبه 2 کنکور به پشت کنکوری های سال 1400

تقدیر از 30 بانوی رزمنده دفاع مقدس در مازندران

26 تعاونی برتر استان خراسان رضوی تقدیر شدند

سرپرست معاونت فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی منصوب شد

250 لایه اطلاعات مکانی از اماکن عمومی و با اهمیت شهر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 31 شهریور در تمام مقاطع تحصیلی

عزم جهادی مقابله با کرونا الگوگیری از دفاع مقدس بود

اعلام ویژه برنامه های هفته فرهنگی دفاع مقدس در کیش

خبر خوش برای سربازان فراری

پلمب 27 واحد صنفی متخلف در رامسر

نقص فنی و فرود اضطراری پرواز تهران به گرگان

انفجار گاز در جویبار 3 مصدوم برجای گذاشت

سرقت از رانندگان مسافرکش با ترفند دوغ مسموم

رشادتهای دفاع مقدس سبب صیانت از انقلاب اسلامی شده است

«دفاع مقدس» تابلویی از ایثار و وفاداری ملت ایران به آرمان ها است

440 برنامه هفته دفاع مقدس در رامسر اجرا می شود

زمین های مرغوب میدان تاخت و تاز سودجویان برای تغییر کاربری شد

بازی‌های خانگی نساجی در قائمشهر برگزار نمی‌شود

خودکشی پسر جوان پس از ناکامی در کنکور

شرایط کاملا قرمز در تهران

پیمان معادی، نقش اول فیلم گوین هود می شود

واکنش منوچهر هادی و یکتا ناصر به انتقادات سعید راد از سریال دل + عکس

دوچرخه سواری در روز جهانی بدون خودرو

زلزله خاموش

مخالفت قاطع تروئیکای اروپایی با تحریم ایران

آیین تعویض پرچم مزار مطهر شهیدان گلزار شهدای بهشت زهرا(س)

هواپیمای گرگان فرودگاه ساری را ترک کرد

400 ملک شهرداری پس‌گرفته شد

ماجرای زندگی دو خانواده‌ در حمام و یخچال!

انعقاد تفاهمنامه با 10 شرکت صنعتی برای جمع آوری پسماند خشک

ثبت رکورد جدید برای برج میلاد

با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی؛ صورتهای مالی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تصویب شد

وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

ضرر 100 میلیون دلاری دو هتل ترامپ به خاطر حرف‌ها و اظهاراتش

100 هزار سواری فرسوده منبع بزرگ آلودگی هوای تهران

مسیرهای منتهی به مدارس شمال تهران ایمن سازی شد

محور هراز 13 و 14 مهرماه مسدود می‌شود

حذف 205 مخزن زباله از معابر منطقه 16

اجرای 500 ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در سوادکوه

51 دستگاه تولید ارز دیجیتال در نور کشف شد

اولین همایش ملی تنوع زیستی در گام آخر، نتایج داوری اعلام شد

رتبه 10 کنکور تجربی: غرق کلاس خصوصی نشوید

یک باند خانوادگی قاچاق مواد مخدر در چالوس متلاش شد

آتش 50 هکتار از مناطق کوهستانی رستمکلا را خاکستر کرد

رتبه 6 کنکور ریاضی: با علاقه خودم رشته ریاضی را انتخاب کردم

آخرین تفریح 3 مسافر تهرانی در شمال به مرگ آنها ختم شد

کرونا جان 183 نفر دیگر را گرفت

یارانه 120 هزار تومانی جدید در راه است

زمان تغییر ساعت رسمی کشور

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام:وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عرصه ایجاد فضایی شفاف، موفق ترین وزارتخانه است