پیام مازند

آخرين مطالب

«خاویار خزر» به آن‌سوی آب‌ها رفت

رونق صادرات قطب صیادی شمال/آلمان و انگلیس مصرف‌کننده آبزیان ایران اقتصادي

رونق صادرات قطب صیادی شمال/آلمان و انگلیس مصرف‌کننده آبزیان ایران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - روند روبه رشد صادرات آبزیان سال خوشی را برای آبزی‌پروری در استان مازندران رقم‌زده، تاکنون 4 هزار تن محصولات شیلاتی صادر و بسیاری از گونه‌های نادر سفره مردمان دیگر کشورها را رنگین کرده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مازندران با داشتن بیش از سه هزار و 400 مزرعه پرورش ماهی رتبه اول کشور در تولید آبزیان را عهده‌دار است و سالانه بخشی از این تولیدات روانه آن‌سوی آب‌ها می‌شود. اکنون کشورهای مختلف جهان نام مازندران را با «خاویار»، برند دریای خزر می‌شناسند و ماهی سفید، قره برون، قزل‌آلا و کیلکای مازندران نیز شهره آفاق شده است.
شیوع کرونا و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه نیز سبد صادراتی مازندران را از گونه‌های مختلف آبزیان خالی نکرده است و در سال جاری به‌رغم همه موانع و محدودیت‌ها چهار هزار تن انواع گونه‌های نادر به آن‌سوی مرزها صادرشده است.
اگرچه صادرات بیش از چهار هزار تنی آبزیان سال جاری در کارنامه مازندران ثبت‌شده است اما همچنان رد پای دلالان را در این حوزه می‌توان مشاهده کرد و هزینه‌های بالای تولید، کم‌توجهی به برندسازی و بسته‌بندی و مسائل دیرینه گمرکی و قوانین دست و پاگیر دغدغه فعالان اقتصادی برای صادرات محصولات شیلاتی در مازندران است.
این مسائل در حالی است که فعالان اقتصادی مازندران تعیین قیمت پایه ریالی، ظرفیت سنجی برای صادرات ماهیان سردآبی و گرم آبی، توجه به بسته‌بندی و بازاریابی و بازار سنجی را از نیازهای مهم و اساسی فراروی صادرات محصولات شیلاتی عنوان می‌کنند.

پیام مازند


عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران که متولی بخش خصوصی در فرایند صادرات به شمار می‌رود، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ضرورت توجه به آبزی‌پروری برای صادرات می‌گوید: صنعت آبزی‌پروری هم درآمدزا و اشتغال‌زاست و هم ارزآوری بالایی دارد و باید موانع فراروی صادرات آن با حضور متولیان امر در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی برطرف شود.
صنعت آبزی پروری هم درآمدزا و اشتغال زاست و هم ارزآوری بالایی دارد و باید موانع فراروی صادرات آن با حضور متولیان امر در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی برطرف شود
وی راه‌اندازی آزمایشگاه همکار دامپزشکی را برای حل مسائل مربوط به صادرات آبزیان ازجمله دغدغه‌ها بیان می‌کند و ادامه می‌دهد، یکی از مسائل فراروی صادرات آبزیان، بررسی ازنظر وجود فلزات سنگین است که با راه‌اندازی آزمایشگاه همکار می‌توان این دغدغه را حل کرد.
مهاجر که از ثبت صادرات آبزیان مازندران به نام دیگر استان‌ها گلایه دارد و آن را ناشی از ضعف در برخی زیرساخت‌ها می‌داند، می‌گوید: امسال میزان صادرات آبزیان در استان رشد دو برابری نسبت به سال قبل داشت اما فقط درصد کمی از آن به نام مازندران و در گمرکات استان ثبت‌شده است.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران رقم صادرات محصولات شیلاتی را سال گذشته هزار و 830 تن اعلام کرد و گفت: این رقم امسال تاکنون به چهار هزار و 155 تن رسیده است درحالی‌که با محدودیت‌های کرونایی و تحریم‌های ظالمانه مواجه بودیم.
لزوم برندسازی و بسته بندی محصولات شیلاتی
وی همچنین مهم‌ترین نیاز استان در حوزه صادرات محصولات شیلاتی را شرکت‌های بزرگ تجاری و هلدینگ بیان می‌کند و می‌گوید: برای توسعه صادرات آبزیان باید شرکت‌های بزرگ برای پاسخ دادن به تقاضای بازارهای هدف راه‌اندازی کنیم زیرا در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های آبزی‌پروری استان، اسمی هستند.
مهاجر با تأکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ و هلدینگ به صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی در استان جهش می‌دهند، یادآور شد: برندسازی و بسته‌بندی محصولات شیلاتی نیز از دیگر کارهایی است که باید توسط تولیدکنندگان و صادرکنندگان موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای بسته‌بندی محصولات شیلاتی گفت: در حال حاضر محصولات شیلاتی استان با نام یک برند تجاری صادر می‌شود و این مسئله می‌تواند به بازاریابی و گسترش بازارهای هدف کمک کند.
درحالی‌که بخش خصوصی دغدغه صادرات آبزیان و کاهش زمان صدور مجوزهای دامپزشکی را دارد، اما بخش دولتی و دامپزشکی معتقد است مشکل راه‌اندازی آزمایشگاه همکاری برای بررسی آزمایشگاهی و سنجش فلزات سنگین در استان در حال رفع است.
توسعه آزمایشگاه‌های همکار دامپزشکی
سید حسین رضوانی مدیرکل دامپزشکی مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در حال حاضر بخشی از زمان صادرات محصولات شیلاتی به دلیل بررسی‌های آزمایشگاهی و فلزات سنگین تلف می‌شود، ادامه داد: با تفاهم‌نامه‌ای که با استاندارد منعقد کردیم برای حل این مشکل برنامه‌ریزی‌شده است.
وی تعداد آزمایشگاه‌های همکار دامپزشکی در استان را چهار واحد بیان کرد و افزود: باید از ظرفیت محصولات شیلاتی برای توسعه ارزآوری در استان بهره‌گیری و موانع فرارو را رفع کنیم.
به گفته رضوانی با توسعه آزمایشگاه‌های همکار دغدغه فراروی صادرکنندگان شیلاتی حل می‌شود و استعلام درباره سلامت نمونه‌ها کمتر از یک هفته انجام می‌شود.
مازندران ظرفیت‌های شیلاتی بالایی دارد و سالانه بیش از 110 هزار تن انواع محصولات آبزی در استان تولید می‌شود و به اعتقاد مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران، به‌رغم همه این ظرفیت‌ها، استفاده مناسبی از ظرفیت‌های شیلاتی صورت نگرفته است.

پیام مازند


مهدی گلچوب مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کشورهای مختلف ازجمله روسیه متقاضی محصولات آبزی استان هستند، تصریح کرد: باید از ظرفیت کشورهای همسایه و هدف و اوراسیا در این بخش بهره‌گیری کرد.
از همه ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات فرارو بهره خواهیم گرفت تا بازار صادراتی آبزیان را گسترش دهیم
وی با اظهار اینکه استانداری برای حمایت از صادرکنندگان به‌ویژه در حوزه شیلات آمادگی دارد و پای‌کار ایستاده است، افزود: از همه ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات فرارو بهره خواهیم گرفت تا بازار صادراتی آبزیان را گسترش دهیم.
حسن اسحاقی سرپرست شیلات مازندران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، توسعه صادرات آبزیان را از برنامه‌های تدوین‌شده بیان می‌کند و می‌گوید: برای توسعه صادرات این بخش باید مسائل و موانع گمرکی، دامپزشکی و مشکلات مسیر صادرات را برطرف کرد.
وی خاویار پرورشی، گوشت ماهیان خاویاری، خوراک آبزیان، ماهی پرورشی تازه، کنسرو ماهی را ازجمله محصولات شیلاتی مطرح کرد و ادامه داد: کشورهایی نظیر آلمان، انگلیس، امارات متحده عربی، افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان ازجمله بازارهای صادراتی به شمار می‌روند.
وی توسعه محصولات شیلاتی باکیفیت و صادرات محور را ازجمله برنامه‌ها بیان کرد و گفت: این استان قطب آبزی‌پروری کشور محسوب می‌شود و باید از این ظرفیت برای جهش تولید در سال جاری بهره‌گیری کرد.
سالانه بیش از 110 هزار تن محصولات شیلاتی در مازندران تولید می‌شود که تلاش برای توسعه صادرات این محصولات در ارزآوری و رونق اقتصادی تأثیر بسزایی خواهد داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری قاتل جوان نوشهری در کمتر از 3 ساعت

تصادف خونین تریلی با سمند در شیرگاه با 5 کشته و زخمی

محور هراز بازگشایی شد

رئیس مجلس پایان هفته به مازندران سفر می‌کند

بارش باران در برخی محورهای 5 استان

بخشی از جاده کرج - چالوس مسدود شد

افزایش حقوق کارکنان در سال آینده مشخص شد

بیمه اجتماعی روستاییان خراسان شمالی 3 برابر شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: استفاده از ظرفیت شرکت های تعاونی تولید لباس سنتی به ایجاد اشتغال کمک می کند

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان سمنان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: سامانه کارا برای ثبت نام از متقاضیان وام کرونا فعال است

مدیر اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان: هماهنگی جهت اجرای طرح پرداخت یارانه دستمزد در استان

تفاهم نامه برون سپاری خدمات تعاون در قزوین منعقد شد

دستور رئیس جمهور برای توجه ویژه به قالی بافان کشور

130 میلیارد تومان تسهیلات کرونا در استان کرمانشاه پرداخت شد

احتمال تشدید محدودیت‌ های کرونایی در پایتخت

تهران از امروز سرد می‌ شود

وعده ارزانی تخم‌ مرغ عملی نشد

پوستر AFC بعد از صعود پرسپولیس

خودکشی سریالی بازیگران جوان ژاپن! + عکس

بازنگری طرح تفصیلی تا یک ماه آینده در کمیسیون ماده 5 تصویب می شود

آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه ساخت شارباغ

با تئاتر دفاع مقدس را زنده نگه داریم

گرانی اجناس از مصادیق منکرات در جامعه است

ویژه برنامه هفته دفاه مقدس در منطقه 2

هشدار جهاد کشاورزی مازندران در باره سم تقلبی اندوسلفان

گلایه یک سرمایه گذار در تنکابن از سنگ اندازی 6 ساله یک بانک

حدود 4000 میلیارد ریال تسهیلات کرونایی در مازندران پرداخت شد

خیابان بنکدار؛ خیابان ورزش منطقه 10

نامگذاری یک خیابان در بهبهان به نام محیط بان

اجرای برنامه سیپا با حضور جوامع محلی تالاب اوان در استان قزوین

تخریب 4 باب کوخه همزمان با فصل بازگیری در آبادان

سفر به کلاردشت ممنوع شد

پرداخت وام های حمایتی کرونا در ایلام تا آخر مهر تمدید شد

کردستان با بیش از 5400 شهید بومی سرزمین مجاهدت‌های خاموش است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری: با اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی می توان گام موثری در ایجاد اشتغال برداشت

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می‌ کشد

واکنش جادوگر به صعود پرسپولیس

نوید محمدزاده و صابر ابر در پوستر قورباغه + عکس

جانمایی سومین پد بالگرد منطقه 19

افزایش 5 درصدی کشته شدگان موتور سوار در مازندران

508 بیمار کرونایی در بیمارستان های مازندران

افتتاح اولین دبستان تهران در سنگلج

گردشگری موتور محرک اقتصاد است

گردشگری مازندران با کرونا به حالت نیمه تعطیل درآمده است

از نبرد در خیابان‌های ساری تا دیدار با صدام

تداوم شور عاشورایی در حماسه جهانی اربعین

انتقاد محیط زیست از طرح مجلس برای حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی

تقدیر از فعالان گردشگری کیش در روز جهانی گردشگری

درگیری‌ ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره‌ باغ