پیام مازند

آخرين مطالب

تبدیل تهدید کرونا به فرصت نوسازی و گسترش فضای فرهنگی فرهنگي

تبدیل تهدید کرونا به فرصت نوسازی و گسترش فضای فرهنگی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – تعطیلی اجباری فعالیت‌های فرهنگی و هنری بویژه در فضاها و مجتمع‌های فرهنگی به دلیل شیوع کرونا هر چند که بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر را با مشکل مواجه کرد، اما فرصتی را نیز برای انجام امور بهسازی و نگهداری این بناهای فرهنگی و هنری و اجرای طرح‌های نوسازی و تجهیز ایجاد کرد.

به گزارش ایرنا، بهسازی و نوسازی فضاهای فرهنگی و هنری یکی از درخواست‌های همیشگی اهالی فرهنگ و هنر بویژه در شهرستان‌هاست؛ موضوعی که معمولا به دلیل کمبود اعتبار یا اِشغال بودن این مجموعه‌ها به واسطه فعالیت و حضور مستمر هنرمندان در شرایط عادی کمتر مورد توجه قرار می‌گیردف اما از نگاه برخی مدیران و مسئولان، کم‌ شدن رفت‌وآمدها به مجتمع‌ها و فضاهای فرهنگی دولتی به دلیل متوقف شدن اجباری برنامه‌ها بر اثر شیوع کرونا فرصت مناسبی برای اجرای طرح‌های نوسازی و بهسازی فضاهای فرهنگی است.
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران طی چند ماه اخیر با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی شهرستان‌ها توانسته تا حدودی از این فرصت زمانی ایجاد شده بهره‌گیری کند و روزهای خلوت کرونایی مجتمع‌های فرهنگی را به فرصتی برای بهسازی و تجهیز و حتی ارتقاء شکل بهره‌وری این اماکن تبدیل کند.
تجهیز سالن‌ها و ایجاد فضاهای جدید
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پس از این که مانند همه استان‌ها و بسیاری از کشورهای دنیا ناچار شدیم برای جلوگیری از افزایش شیوع کرونا درهای اماکن فرهنگی و هنری را به روی عموم مردم ببندیم، این مجتمع‌ها و اماکن فرهنگی و هنری در سکوت و رکودی کرونایی قرار گرفتند.
عباس زارع افزود: ابتدا منتظر پایان یافتن این وضعیت کرونایی بودیم. اما به مرور مشخص شد که کرونا تا مدت‌ها در جامعه می‌ماند و امکان برگزاری اجراهای هنری و فرهنگی وجود ندارد. بنابراین تصمیم گرفتیم از فرصت زمانی پیش آمده برای رفع برخی مشکلات این اماکن استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون در چند مجتمع فرهنگی برخی اقدامات زیربنایی و نوسازی انجام شد. بهسازی سالن مجتمع فرهنگی هنری تنکابن و رفع مشکلات مربوط به نور و صدا، ایجاد یک سالن بلک‌باکس و یک گالری در مجتمع فرهنگی و هنری نوشهر و افتتاح یک گالری در مجتمع فرهنگی هنری گلوگاه نمونه‌هایی از این اقدامات هستند.
نوسازی مجتمع فرهنگی هنری ساری
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران خاطرنشان کرد: در گام بعدی قرار است تجهیز و بهسازی و نوسازی مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد در شهرستان ساری را آغاز کنیم. پیگیر دریافت اعتبار برای این پروژه شدیم و مبلغی هم از سوی وزارت برای تجهیز و نوسازی این مجتمع اختصاص داده شد.
این مسئول خاطرنشان کرد: قرار است در مجتمع فرهنگی و هنری ساری علاوه بر رفع مشکلات مربوط به نور و صدای سالن و مرمت صندلی‌ها، ایجاد فضاهای جدید هم در دستور کار قرار بگیرد. همکارانم در حال بررسی این طرح هستند که از محوطه بیرونی و حیاط مجتمع برای ایجاد یک سن روباز تئاتر استفاده کنند.
زارع از برنامه‌ریزی برای بهسازی سالن مجتمع شماره 2 فرهنگ و ارشاد در شهرستان بابلسر و سالن مجتمع فرهنگی هنری شهرستان فریدونکنار نیز خبر داد و گفت: این دو سالن قرار است برای بهره‌برداری به بخش خصوصی واگذار شود، اما متعهد شدیم که پیش از واگذاری سالن‌ها را تعمیر و تجهیز کنیم. وضعیت موجود و انجام نشدن برنامه‌های فرهنگی و هنری هرچند به زیان جامعه هنری تمام شد، اما این فرصت را در اختیار ما گذاشت که با وجود محدودیت‌های اعتباری اقدامات قابل توجهی برای ترمیم و بهسازی این فضاها انجام دهیم.
اقدامات انجام شده در مجتمع فرهنگی هنری شهرستان نوشهر نیز نشان می‌دهد که علاوه بر نوسازی و بهسازی، با صرف هزینه‌ای اندک حتی می‌توان کاربری‌های جدید و مناسبی نیز در برخی فضاهای فرهنگی و هنری استان انجام داد که در دوران پساکرونا و حتی در همین دوران و پس از عادی‌تر شدن شرایط و صدور مجوز فعالیت گروه‌های هنری، میزان بهره‌وری از مجتمع‌های فرهنگی را افزایش می‌دهد.
ایجاد کاربری‌های جدید هنری در مجتمع نوشهر
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انجام اقدامات عمرانی در دوران شیوع کرونا و کم شدن فعالیت‌های هنری و فرهنگی اظهار کرد: طی ماه‌های اخیر و در دوران شیوع کرونا تلاش کردیم از زمان ایجاد شده به واسطه کم شدن رفت‌وآمد اهالی فرهنگ و هنر به این مجتمع، برای بهسازی و تجهیز این مجموعه استفاده کنیم که حاصل این برنامه‌ریزی، بهسازی، زیباسازی و نوسازی حدود 80 درصد از فضای فیزیکی درون مجتمع شامل اتاق کنفرانس، سالن تمرین تئاتر، گالری، اتاق‌های انجمن‌ها و همچنین ایجاد سالن بلک‌باکس است.
بابک شمس ناتری افزود: مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر در طبقه همکف سالنی داشت که به عنوان نگارخانه از آن استفاده می‌شد،؛ اما استانداردهای یک نگارخانه را نداشت. تصمیم گرفتیم این سالن را به دو قسمت تبدیل کنیم تا بخشی از آن به عنوان نگارخانه مورد استفاده قرار بگیرد و بخشی دیگر هم به سالن بلک‌باکس برای گروه‌های تئاتر نوشهر تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح فضای نگارخانه جدید با امکانات و فضاسازی بهتر نسبت به سالن قبلی تکمیل شد و در قسمتی از سالن هم یک سالن بلک‌باکس مجهز و به روز به بهره‌برداری رسید که در حال حاضر 70 تماشاگر می‌توانند در آن حضور یابند و امکان افزایش ظرفیت را نیز دارد.
این مسئول درباره امکانات و تجهیزات این سالن بلک‌باکس اظهار کرد: سعی شده در این بلک‌باکس همه نیازهای گروه‌های تئاتری دیده شود. اتاق تعویض لباس، اتاق گریم، 6 شبکه نور و اتاق فرمان مجهز به مدیریت نور و صدا از جمله تجهیزات این سالن بلک‌باکس هستند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر خاطرنشان کرد: فعلا فاز یک بلک‌باکس و نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری نوشهر به بهره‌برداری رسیده و هر دو پروژه قابلیت گسترش دارند. بلک‌باکس قابلیت افزایش ظرفیت تا 100 نفر را دارد. همچنین در فاز دوم تعداد شبکه نوری سالن را می‌توان به 15 شبکه افزایش داد. ضمن این که تجهیز اتاق فرمان به سیستم‌های پیشرفته پخش تصویر برای کارگاه‌های آموزشی یا اجرای هنرهای تلفیقی تجسمی و هنرهای مفهومی‌ نیز برای فاز دوم پیش‌بینی شده است.
توسعه زیرساخت‌ها در محدودیت اعتباری
شمس ناتری با اشاره به حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در مراسم افتتاح این سالن اظهار کرد: مدیرکل محترم در روز افتتاح به واسطه درخواستی که از قبل ارائه کرده بودیم یک دستگاه کولر اسپلیت هم از محل اعتبارات اداره کل به این سالن اهدا کرد که در شرایط اعتباری کنونی اقدام قابل توجهی برای اهالی تئاتر شهرستان محسوب می‌شود.
وی هزینه اجرای این پروژه را 140 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: پروژه در 32 روز با سه شیفت کاری به بهره‌برداری رسید. ضمن این که تلاش شد که تا حد امکان با استفاده از برخی ظرفیت‌های داخلی و شهرستانی در طراحی پروژه، از هزینه‌ها کاسته شود که خوشبختانه با همین اعتبار موفق به انجام پروژه شدیم.
به گفته این مسئول با هدف سهولت در استفاده از این سالن، با وجود این که بلک‌باکس در محوطه مجتمع فرهنگی قرار دارد، ورودی مجزایی برای آن در نظر گرفته شده تا برنامه‌های تئاتری هنرمندان محدودیتی از نظر ساعت استفاده نداشته باشند.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشهر خاطرنشان کرد: دو سال پیش و زمانی که مسئولیت اداره فرهنگ و ارشاد تنکابن را بر عهده داشتم نیز پیگیر اجرای چنین سالنی در شهرستان شدم که خوشبختانه همان زمان به بهره‌برداری رسید و اکنون مورد استفاده اهالی تئاتر تنکابن قرار دارد.
شمس ناتری ضمن قدردانی از حمایت‌های فرماندار نوشهر از اجرای این پروژه در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان و پیگیری و پشتیبانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بابت حمایت از اجرای این طرح گفت: تأمین اعتبار برای اجرای پروژه در این شرایط سخت کرونایی که بودجه‌ چندانی به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص نیافت با حمایت‌های مسئولان انجام شد که جای قدردانی دارد.
در مجتمع فرهنگی و هنری دولتی مازندران فضاهای بلااستفاده زیادی وجود دارد که با انجام برخی ادقامات بهسازی و نوسازی و اختصاص اعتبارات اندک نسبت به اعتبار مورد نیاز برای ساخت یک مجموعه فرهنگی می‌توان این فضاها را به مکانی مناسب برای فعالیت‌های مختلف فرهنگی تبدیل کرد. نمونه این اقدام سال 1396 در ساری و طبقه سوم مجتمع فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدت کمتر از 6 ماه صورت پذیرفت و یک سالن فرسوده قدیمی به مجهزترین سالن بلک‌باکس شمال کشور تبدیل شد.
نمونه مشابه این اقدام در مجتمع‌های فرهنگی و هنری تنکابن، قائمشهر، بابل و آمل نیز انجام شده بود که مورد توجه هنرمندان تئاتر این شهرستان‌ها قرار گرفت و با هزینه‌ای اندک نسبت به ساخت کامل یک فضای تخصصی با استفاده از فضاهای بلااستفاده موجود، فضایی کاربردی ایجاد شد.
برچسب‌ها
عباس زارع گالری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران مازندران محدودیت های کرونا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری سارقان اماکن خصوصی در آمل

اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه تعلق گرفت

رایزنی مدیرکل امداد مازندران از گازدار شدن 1300خانه مددجویی تا افزایش سرانه ایتام

اثرات پول در رابطه همسران

تداوم آمریکا به فشار‌های خود برای محروم کردن ایران برای دستیابی به سلاح و پول

کسب مقام سوم جشنواره نجم بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ساری در زمینه مطالبه‌گری

ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور آغاز شد

افتتاح راهیان نور مجازی دانش آموزی استان گیلان

وزیر فرهنگ: صدا و نور است که می‌ماند

کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

حذف واحدی از مسابقات اسنوکر قهرمانی انگلیس

معاون وزیر صمت: کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

آخرین آمار بستری شدگان کرونایی استان مازندران تا 4 آذر 99

کارگاه تولیدی ماسک در روستای علی‌آباد خرم‌آباد افتتاح شد/ اهدا 7 باب جهیزیه به نوعروسان نیازمند

حبیب‌نژاد: به نساجی این فصل خوشبین هستم / فصل سختی در انتظار تیم‌های لیگ برتری خواهد بود

آخرین آمار کرونا در مازندران| بستری بودن 801 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها

نارضایتی تهران از سئول/ کره جنوبی کماکان مشغول بهانه‌تراشی

رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای کهگیلویه و بویراحمد تغییر کرد

کاهش ناپایداری موقتی آسمان مازندران

بازگشت پول‌ها از پناهگاه

واحدهای صنعتی آلوده استان قزوین 333 اخطاریه زیست محیطی  دریافت کردند

آغاز سرشماری پرندگان مهاجر در دی ماه/ اردک سرسبز یافت شده در دریاچه چیتگر پرنده مهاجر نیست

پایش 500 هکتار از تالاب میقان و دفن 45 لاشه/ واحدهای مرغداری هم‌جوار تالاب ایمنی زیستی را رعایت کنند

تراز دریاچه ارومیه به 1271 متر و 24 سانتی‌متر رسید

افزایش خدمات الکترونیکی به جامعه کار و تولید فارس در اوج شیوع کرونا

زمان واریز بسته معیشتی 100هزار تومانی

جلسه ویژه شورای عالی اقتصادی در حضور رهبری+ تصاویر

شهاب حسینی در اسپانیا هم درخشید + عکس

کامبوزیا پرتویی درگذشت + بیوگرافی و عکس

برندگان جوایز بین المللی امی 2020 معرفی شد + عکس

برگزاری سمفونی پادشاه فصل ها در منطقه2

لزوم مدیریت بیش از پیش آب های زیرزمینی با رویکرد حفظ منابع آبی در منطقه 3

لالایی بیان آرزوهای مادران ایرانی

چالش‌های پیش روی کارآفرینی زنان

طلای جهانی افت کرد

دستگیری 10 حفار غیرمجاز در بابل

وجود 2 هزار داعشی در شمال بابل و بغداد

کنترل 892 وسیله نقلیه عمومی در مازندران

آغاز ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

وقوع زمین لرزه در دریای مازندران

بروزرسانی خدمات مهندسی شهرداری ساری

اعتراض کتبی مسئولان تیم استقلال به رئیس فدراسیون کشتی

بستری شدن 124 بیمار مبتلا به کووید 19 در مازندران

نگاهی به فهرست پول‌سازترین کارگردانان سینما

انتصاب مسئول جدید بازرسی اداره کل ورزش و جوانان مازندران

شهر قم در جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) غرق در نور و شادی است

قیمت جهانی طلا افت کرد

عکس روز/ غرق در نور

اجرای بیش از 100 عنوان برنامه طی هفته بسیج در جویبار

طلا ارزان شد