پیام مازند

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد

انواع آسیب های اجتماعی در بوستان های مازندران/ چشم مسئولان روشن! مقالات

انواع آسیب های اجتماعی در بوستان های مازندران/ چشم مسئولان روشن!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - بابل- دیروز ساحل منطقه‌ای ممنوع برای حضور خانوارهای مازندرانی بود و امروز پارک‌ها نیز به آن اضافه شد، چشم مسئولان روشن، آیا از آسیب‌های اجتماعی زیرپوست بوستان‌های استان خبر دارند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: بروز انواع آسیب‌های اجتماعی در حاشیه امن ایجاد شده در برخی بوستان‌ها و فضای سبز شهری در مازندران سبب شده تا خانوارهای حاشیه نشین، پنجره‌هایشان را به روی این پارک‌ها کور کنند و از این جاذبه طبیعی در زیرسایه ناهنجاری و بی تفاوتی برخی متولیان امر محروم شوند.
سال هاست که اهالی بومی از حضور در ساحل و جاذبه‌هایش محروم هستند و اکنون پارک‌های مازندران به ویژه بابل به منطقه ممنوع برای خانوارهای مذهبی تبدیل شده است، چشم مسئولان روشن.
محله روشنی بابل، بوستانی که سبز نیست / ‏‬ اهالی از رسانه استمداد طلبیدند
محله‌ای در نزدیک مرکز شهر بابل و حوالی میدان کارگر، روشنی نام دارد و 72 خانوار در روبروی بوستان محلی زندگی می‌کنند، پارکی که به اعتقاد بسیاری از کوچه نشینان به یک دغدغه و دمل چرکین مبدل شده است. این پارک کوچک که بیشتر شبیه جنگل می‌ماند، به محل جولان معتادان و قرارهای نامتعارف دختران و پسران مبدل شده و آسایش اهالی محله را سلب کرده است.

پیام مازند


بارها و بارها به متولیان و دستگاه‌های مختلف هم نامه زده‌اند وهم مراجعه کرده‌اند، اما نتیجه‌ای نداد، هریک از دستگاه‌ها اول می‌گویند چشم پیگیری می‌کنیم و بعد فراموش می‌کنند. پیگیری‌های متعدد اهالی محله راه به جایی نبرد و در نهایت دست یاری به سوی رسانه دراز کردند تا رفع مشکل این محله قدیمی و با پیشینه مذهبی را مطالبه کنند.
عصر یک روز باران زده پاییزی، بوستان روشنی
قرار ما با اهالی محله روشنی، عصر یک روز باران زده پاییزی می‌شود، پرسان پرسان به محله روشنی که حوالی میدان کارگر است می رسیم ، در ورودی پارک محله، کیوسک نگهبانی به چشم می‌آید که روی آن تمثال مبارک شهید نقش بسته و درج شده، پایگاه مقاومت بسیج شهید بابایی.
می‌گویند این کیوسک با همت اهالی و بسیج منطقه کارگذاشته شده تا شاید تلنگری باشد برای افراد هنجارشکن. داخل پارک دو دختر دانشجو روی تاب نشستند اند و مدام به ساعت می‌نگرند و منتظر هستند. درگوشه سمت راست پارک و پشت درختچه‌ها، جوانی قامت خمیده در زیر بوته‌ها به دنبال چیزی می‌گردد، انگار ماده افیونی را پنهان کرده است.
اهالی می‌گویند اینها بخشی از آسیب‌هایی است که هر روزه با آن مواجه هستیم، نه کودکانمان جرأت آمدن به پارک برای بازی کردن را دارند و نه خودمان دل رفتن به پارک و نشستن و بهره بردن از فضای سبز را داریم.
قرارمان با آقای حسین زاده ریش سفید محله است، همراه با او چند نفر از اهالی محله به سمت ما می آیند . دلشان از بی توجهی مسئولان و متولیان امر خون است، می‌گویند بارها به سراغ این مسئولان و آن مسئول رفتیم و به نهادهای مختلف از شهر گرفته تا استان و کشور نامه زدیم، اما نشد که نشد.

پیام مازند


این پارک شش هزار و 500 متری برایمان غصه شده و به جای محل تفریح خانوارها جولانگاه معتادان و هنجارشنکنان شده است
دبیر بازنشسته و ریش سفید محله در دستش نامه‌ها و طومارهای مختلفی است که به دستگاه‌های مختلف زده است و ادامه می‌دهد: این پارک شش هزار و 500 متری برایمان غصه شده و به جای محل تفریح خانوارها جولانگاه معتادان و هنجارشنکنان شده است.
دلش از زخم زبان یک از مسئولان ریش ریش است که به جای تلاش برای حل مشکل، گفته بود دیگر نیاز به تماشای ماهواره ندارید و در پارک براحتی می‌توانید نظاره گر باشید، هنوز از این زخم زبان مکدر است و می‌گوید با وجود چنین مسئولانی باید فضای سبز و پارک‌های محلی به جولانگاه هنجارشکنان تبدیل شود و آسایش از آن رخت بربندد.
پیشنهاد می‌دهم بهتر است اهالی محله در ساعاتی از روز در پارک حضور یابند تا عرصه را برای افراد هنجارشکن و معتاد تنگ کنند، بانویی که در زیرباران به جمع ما اضافه شده است، می‌گوید: ای برادر ترسمان از این است که این افراد لاابالی و معتاد با خانواده‌ها درگیر و حمله ور شوند چرا که بارها این مسئله تکرار شده است.
ادامه می‌دهد: هر روز و صبح شاهد حضور دختران و پسران جوانی در این پارک هستیم که رفتارهای دور از شأن آنها، خانوارها را مکدر کرده و بیان بسیاری از این رفتارها شرم آور است و چاره‌ای جز بستن پنجره‌های مشرف به پارک نداریم.
مهدی حسینی از دیگر اهالی محله که به جمع ما اضافه شده، می‌گوید: درگیری جوانان و نوجوانان، قلیان کشی، انواع بزه و اعتیاد از جمله مواردی است که هر روزه اهالی محله در این پارک با آن مواجه هستند و بارها از شهرداری و دستگاه‌های انتظامی و متولی خواستیم نسبت به ساماندهی پارک اقدام کنند که تاکنون بی نتیجه بوده است.

پیام مازند


وی با اظهار اینکه خانواده‌های محله به دلیل بروز انواع آسیب‌ها کمتر راغب به حضور در پارک هستند، ادامه داد: ایجاد فضای سبز و پارک در این محله به جای شور و نشاط مایه زحمت و رنجش اهالی شده است.
وی از دستگاه‌های انتظامی و امنیتی خواست تا با برقراری و راه اندازی گشت‌هایی نسبت به ساماندهی این بوستان پردردسر اقدام کنند.
پس از گفتگو با اهالی، پارک هزارماجرای روشنی در محله بابایی و نبش افرا 4 را ترک می‌کنیم و به سراغ مسئولان شهری در بابل می‌رویم، تابلوی سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بابل از دور نمایان است، مدیرعامل این سازمان یکی ازاستراتژی‌های کلان شهرداری را توازن خدمات در بخش‌های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی وخدمات شهری برای شهروندان دانست وگفت : زیبا سازی و منظره آرایی حوزه شهری با محوریت محلات از دیگر خدمات به شهروندان است.
وظایف عریض و طویل سازمان سیما و منظر / ‏‬ مسئول امنیت نیستیم
سید مرتضی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه از وظایف این سازمان حفظ و نگهداری ونظارت بر کلیه امورات فضای سبز شهری از جمله پارک‌ها و بوستان‌ها، نظارت بر تأسیسات برقی و مکانیکی پارک‌ها و بوستان‌ها، نظارت بر حسن اجرای تعهدات پیمانکاران فضای سبز وتوسعه فضای سبز شهری و گسترش آن با استفاده از برنامه‌های جامع شهرداری است، می‌گوید: مسئولیت تأمین امنیت پارک‌ها بر عهده نیروی انتظامی است.
وی افزود: اما با عنایت به محدودیت و کمبودی نیرو در بخش انسانی، امکان پوشش حداکثری و پهن کردن چتر امنیتی در تمامی این پارک‌ها و بوستان‌ها با کمبودها و کاستی‌هایی روبرو است.
حسینی ابراز داشت گشت زنی خود جوش بسیج مردمی به صورت محسوس و نامحسوس از مؤلفه‌های حائز اهمیت در حصول امنیت و آرامش هر چه بیشتر در پارک‌ها و بوستان‌های شهری و محلی محسوب می‌شود و می‌تواند از ناهنجاریهای اجتماعی در پارک‌ها جلوگیری شود.

پیام مازند


حسینی ادامه می‌دهد: علاوه برپارک های محلی متأسفانه در پارک‌های بزرگ شهری شهرستان نیز با توجه به وجود نگهبان اما به علت نبود امکانات دفاعی با مشکل امنیت مواجه هستیم و امید داریم با رویکردی جدید از جمله نگهبانان به عنوان ضابطین انتظامی تا حدودی این مشکل را مرتفع سازیم.
مسئله پارک روشنی بابل را با ستاد امر به معروف و نهی از منکر مازندران درمیان گذاشتیم و متولیان امر با عنوان اینکه ستاد پناهگاه و ملجا مردم هستند وعده دادند تا نسبت به ساماندهی وضعیت این پارک پرماجرا اقدام کنند.
دیگر پارک‌های مازندران نیز با مشکلات شبیه پارک روشنی بابل مواجه هستند از پارک آفتاب در مرکز شهر ساری گرفته تا پارک معلم در رامسر، آسمان همه جا یکرنگ است و پای خانوارها آرام آرام از این فضای سبز و نشاط آور برچیده می‌شود و جولان معتادان و هنجارشکنان در این مکان‌های دنج و امن بیشتر می‌شود.
عکس: سوده عباسیان


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستگیری سارقان اماکن خصوصی در آمل

اولین نماد اوراق گام در بازار سرمایه به بانک سپه تعلق گرفت

رایزنی مدیرکل امداد مازندران از گازدار شدن 1300خانه مددجویی تا افزایش سرانه ایتام

اثرات پول در رابطه همسران

تداوم آمریکا به فشار‌های خود برای محروم کردن ایران برای دستیابی به سلاح و پول

کسب مقام سوم جشنواره نجم بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد ساری در زمینه مطالبه‌گری

ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور آغاز شد

افتتاح راهیان نور مجازی دانش آموزی استان گیلان

وزیر فرهنگ: صدا و نور است که می‌ماند

کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

حذف واحدی از مسابقات اسنوکر قهرمانی انگلیس

معاون وزیر صمت: کاهش ارزش پول ملی بهترین مُشوق صادرکنندگان است

آخرین آمار بستری شدگان کرونایی استان مازندران تا 4 آذر 99

کارگاه تولیدی ماسک در روستای علی‌آباد خرم‌آباد افتتاح شد/ اهدا 7 باب جهیزیه به نوعروسان نیازمند

حبیب‌نژاد: به نساجی این فصل خوشبین هستم / فصل سختی در انتظار تیم‌های لیگ برتری خواهد بود

آخرین آمار کرونا در مازندران| بستری بودن 801 بیمار کرونایی در بیمارستان‌ها

نارضایتی تهران از سئول/ کره جنوبی کماکان مشغول بهانه‌تراشی

رئیس دانشگاه فنی وحرفه ای کهگیلویه و بویراحمد تغییر کرد

کاهش ناپایداری موقتی آسمان مازندران

بازگشت پول‌ها از پناهگاه

واحدهای صنعتی آلوده استان قزوین 333 اخطاریه زیست محیطی  دریافت کردند

آغاز سرشماری پرندگان مهاجر در دی ماه/ اردک سرسبز یافت شده در دریاچه چیتگر پرنده مهاجر نیست

پایش 500 هکتار از تالاب میقان و دفن 45 لاشه/ واحدهای مرغداری هم‌جوار تالاب ایمنی زیستی را رعایت کنند

تراز دریاچه ارومیه به 1271 متر و 24 سانتی‌متر رسید

افزایش خدمات الکترونیکی به جامعه کار و تولید فارس در اوج شیوع کرونا

زمان واریز بسته معیشتی 100هزار تومانی

جلسه ویژه شورای عالی اقتصادی در حضور رهبری+ تصاویر

شهاب حسینی در اسپانیا هم درخشید + عکس

کامبوزیا پرتویی درگذشت + بیوگرافی و عکس

برندگان جوایز بین المللی امی 2020 معرفی شد + عکس

برگزاری سمفونی پادشاه فصل ها در منطقه2

لزوم مدیریت بیش از پیش آب های زیرزمینی با رویکرد حفظ منابع آبی در منطقه 3

لالایی بیان آرزوهای مادران ایرانی

چالش‌های پیش روی کارآفرینی زنان

طلای جهانی افت کرد

دستگیری 10 حفار غیرمجاز در بابل

وجود 2 هزار داعشی در شمال بابل و بغداد

کنترل 892 وسیله نقلیه عمومی در مازندران

آغاز ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

وقوع زمین لرزه در دریای مازندران

بروزرسانی خدمات مهندسی شهرداری ساری

اعتراض کتبی مسئولان تیم استقلال به رئیس فدراسیون کشتی

بستری شدن 124 بیمار مبتلا به کووید 19 در مازندران

نگاهی به فهرست پول‌سازترین کارگردانان سینما

انتصاب مسئول جدید بازرسی اداره کل ورزش و جوانان مازندران

شهر قم در جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) غرق در نور و شادی است

قیمت جهانی طلا افت کرد

عکس روز/ غرق در نور

اجرای بیش از 100 عنوان برنامه طی هفته بسیج در جویبار

طلا ارزان شد