پیام مازند

آخرين مطالب

پناه بردن به جادوگران و رمالان برای حل مشکلات/ علت وِردی که در دیدار استقلال و فولاد خوانده شد، چه بود؟ مقالات

پناه بردن به جادوگران و رمالان برای حل مشکلات/ علت وِردی که در دیدار استقلال و فولاد خوانده شد، چه بود؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند - به گزارش خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، رمالی، فال بینی یا کف بینی از زمان‌های گذشته اقدامی بوده که به سهولت در بین شهروندان رویت می‎شده و اکنون نیز این موضوع با گسترش جوامع و ابزار‌های رمالان نیز پر و بال قابل توجهی به خود گرفته است. اقدامی که با علوم غریبه و قوای خفیه در هم تنیده و از سال‌های اولیه تمدن و با گذشت زمان به حال حاضر رسیده و عده‌ای مدعی فال‌گیری و آینده بینی و همچنین بخت گشایی در امور دیگران هستند.
آن ها اغلب بر این باور هستند که برای بخت گشایی، خوش شانسی و سایر مواردی که به نفعشان است، باید به سراغ رمالان، جادوگران و دعانویسان بروند تا گره از زندگیشان باز شود و به همین دلیل است که شاهد فعالیت و رونق کسب و کار رمالان و فال گیران هستیم.
اینکه تا چه میزان راستی و درستی گفته‌های فال‌گیر‌ها صحت دارد، نامعلوم و گنگ است، اما عده‌ای به بهانه کسب درآمد پا به این راه گذاشته و برای خود لقمه چرب و نرمی را گرفته و از قضا پول خوبی هم در این بین به جیب می‌زنند.
این روز‌ها با گسترش فضای مجازی شاهد فعالیت صفحه‌های تبلیغ کار فال‌گیر‌ها و رمالان هستیم، افرادی که با استفاده از ابزار آلاتی مانند مهره مار، سنگ جن، خر مهره، دندان اسب، جمجمه انسان، پیشانی گرگ، مهر گیاه، بزاق و نیش مار کبری، دل گوسفند، شاخ گوزن و گاو، پوست و ناف آهو، زهر عقرب و ... برای بدست آوردن پول و تلکه کردن جیب مردم ساده دل و زودباور دست به کاری می‌زنند و با بیان هزار دروغ و دونگ اقدام به اخاذی از آن‌ها می‌کنند.
همان‌طور که در ابتدای گزارش بیان شد بهانه‌های زیادی برای مراجعه به رمالان و جادوگران وجود دارد، قبولی در کنکور، بچه دار شدن زن نازا، درمان بیماری‌های لاعلاج، بخت گشایی و پیدا کردن دختر و پسر مناسب برای ازدواج، پیدا کردن دزد اموال و ... از این دست عوامل هستند که مردم برای رفتن به نزد رمال اقدام می‌کنند.

پیام مازند

اما یکی از بهانه‌های اصلی که به سراغ این موضوع رفتیم بحث رمالی در رشته ورزشی فوتبال است. در سال‌های اخیر با توجه به ارتقاءسطح فنی و کیفیت در فوتبال ایران شاهد این هستیم که تیم‌ها برای موفقیت علاوه بر انجام تمرینات سخت و نفس گیر و همچنین برگزاری اردو‌های طاقت فرسا گهگداری به سراغ رمالان و جادوگران می‌روند تا طلسم شکنی برای بخت گشایی در تیمشان را به وجود بیاورند.
موضوعی که عده‌ای از پیشکسوتان انجام این عمل را اقدام مسخره و خنده دار و نشات گرفته از خرافه عنوان کردند، شیادانی که در تمام نقاط کشور اقدام به اخاذی از فوتبالی‌ها کرده و از این راه حسابی پول پارو می‌کنند.
مصداق‌های زیادی در این رابطه در فوتبال ما به چشم آمده وشایعات قابل توجهی نیز پیرامون رمالی در فوتبال و ارتباط بسیاری از فوتبالی‌ها با جادوگران بر سر زبان‌ها افتاد، که آخرین آن به دیدار دو تیم فولاد خوزستان و استقلال تهران در هفته دوم لیگ جاری در ورزشگاه شهدای فولاد شهر اهواز باز می‌گردد.
در حاشیه این دیدار زمانی که گزارشگر این دیدار در حال گزارش مسابقه بود، صدای فردی که جمله«اجی مجی لاترجی» را بیان کرد، در گیرنده‌های تلویزیونی منتشر شد که پس از پایان بازی؛ بار دیگر شایعه بحث باز شدن پای رمالان به فوتبال آن هم حین انجام بازی‌ها بر سر زبان‌ها افتاد.
پیش از این هم موارد بسیاری از فعالیت رمال‌ها در فوتبال و در برنامه نود مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت به دلیل عدم پیگیری مسئولان وقت فوتبال این موضوع به نتیجه خاصی نرسید.
موضوعی که مسئولان کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال کشور تاکنون در خصوص آن سکوت کرده و اقدام قابل توجهی برای بررسی این بحث و ریشه کن شدن این پدیده ناخوشایند، نکردند.
خداداد عزیزی پیشکسوت فوتبال کشورمان پیش از این در مصاحبه‌ای در خصوص پدیده رمالی و جادوگری در فوتبال بیان کرد: فساد در فوتبال فقط پول زیر میزی گرفتن، زدوبند کردن، از بازیکن پول گرفتن و به دیگری پول دادن نیست بلکه رمالی و جادوگری بدترین نوع فساد در این فوتبال است.
پلیس درباره رمالی و جادوگری چه می‌گوید؟ بررسی پرونده‌های مربوط به رمالی و فال‌گیری در نیروی انتظامی در دو فضا بررسی می‌شود، در فضای حقیقی پلیس آگاهی به موضوع ورود خواهد کرد و پس از تشکیل پرونده به درخواست مالباختگان رسیدگی می‌کند و در فضای مجازی هم پس از وقوع جرم و شکایت مالباخته پلیس فتا به بررسی و حل و فصل موضوع خواهد پرداخت. آن‌هم اگر در این رابطه کلاهبرداری صورت بگیرد و شکایتی در این رابطه از سوی مالباخته و از متهمان انجام شود که در این صورت است پلیس وارد عمل می‌شود و نسبت به دستگیری متهم یا متهمان در این زمینه به پرونده ورود خواهد کرد.
آیا طبق قانون رمال‌ها، فال‌گیر‌ها و جادوگران مجرم هستند؟ به صورت مستقیم و محرز در قانون برای رمالی و فالگیری جرم خاصی تعریف نشده است، اما یکی از جرایم رمالی عبارت است از تحصیل مال نامشروع که قضات با استناد به ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبان اختلاس، ارتشا و کلاهبرداری که در مورد تحصیل مال به طریق نامشروع است، رمالان و فالگیران را مجازات می‌کنند.
براساس این ماده« هرفردی که بطور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریق تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی بوده است، مجرم محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال، به مجازات 3 ماه تا 2 سال حبس و یا جریمه نقدی معادل 2 برابر مال بدست آمده محکوم خواهد شد.»
همچنین قاضی می‌تواند به اتهام کلاهبرداری نیز این افراد را محاکمه کند که در این صورت بر اساس ماده یک قانون،«فردی که از راه حیله و تقلب مردم را به داشتن اموال و اختیارات واهی فریب دهد یا به امور غیر واقع بترساند و از این طریق مالی تحصیل کنند کلاهبردار محسوب می‌شود و علاوه بر رد اصل مال صاحبش به حبس از یک تا 7 سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است، محکوم خواهد شد.»
به هر حال چه در فوتبال و چه در سایر زمینه‌ها شاهد فعالیت رمال‌ها و جادوگران هستیم و نکته‌ای که در این بین قابل تامل است، بحث عدم توجه و اطمینان نکردن به چرندیات عده‌ای کم سواد است. افرادی که صرفا جهت ارتزاق و بدست آوردن پول اقدام به بساط چینی و رمالی می‌کنند تا عایدی نصیبشان شود. افرادی که از یاد خداوند غافل شده و برای حل مشکلات خود دست به دامن عده‌ای شدند که با جمجمه، مهره مار و سنگ در پی حل مشکلاتشان هستند..
بیشتر بخوانید
فریب رمالان و دعانویسان را نخورید تلکه کردن شهروندان با روش رمالی و دعا نویسی انتهای پیام/
منبع: باشگاه خبرنگاران


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاسخ به سوال اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل از معاون رییس جمهور

زنان سرپرست خانوار در اولویت دریافت وام ودیعه و منازل ارزان

قیمت جدید انواع لوستر در بازار

افتتاح خانه محروم 4 واحدی در آمل/ تحویل 496 واحد مسکن مددجویی تا دهه فجر

رییس شورای اسلامی روستای سیاسان فرشته نجات چند هموطن

پتنت جدید اپل به پنجره‌های پیشرفته‌ خودرو خودران اشاره دارد+عکس

لزوم تسریع در پروژه نصب سرشاخه‌گیر غرب مازندران

برگشت 16 هزار خودرو از مبادی ورودی شهر‌های مازندران

پلمب 23 واحد صنفی گلوگاه به علت تخلفات کرونایی

دستگیری قاچاقچیان هروئین و شیشه در آمل

طرح راهیان نور مجازی ویژه دانش آموزان گیلان افتتاح شد

آغاز ثبت نام دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور از 5 آذر

موشک ضد کشتی «نور»، آغازگر ساخت موشک‌های ضد کشتی در ایران

لایحه تشدید جرائم زیست محیطی در پیچ و خم مجلس/ تورهای گردشگری باید از محیط زیست مجوز بگیرند/رصد 274 تخلف در فضای مجازی/معرفی 110 نفر از مجرمین محیط زیست در فضای مجازی به مراجع قضایی

لاهیجان زاده از پروژه لایروبی و تعریض رودخانه گدار بازدید کرد

معاون سازمان حفاظت محیط زیست از مرکز کنترل و پایش برخط محیط زیست بازدید کرد

کانال انتقال آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه منطقه حفاظت شده می شود

قدردانی بازنشستگان فولاد کرمان از وزیر کار برای اجرای همسان‌سازی حقوق و پرداخت مطالبات بازنشستگان

کارگروههای اجرایی اثربخشی فعالیتهای فرهنگی را افزایش می دهد

ورود سامانه جدید بارشی از فردا

دولت برای زراعت چوب تسهیلات 80 میلیون ریالی پرداخت می‌کند

تهران پس از ساعت بیست و یک

موانع طرح‌های جهش تولید مازندران برداشته می‌شود

بارش برف در محور کرج ـ چالوس

مدیرکل کمیته امداد مازندران: روند صدور پروانه روستایی در استان ضعیف است

اجرای طرح شب‌های روشن در بابل

‌ بانوان مازندرانی صاحب پارک ساحلی می‌شوند‌

رسیدگی به 299 تخلف حوزه حمل و نقل عمومی در مازندران

کیان در مشهد آغاز به کار می‌کند

موازی کاری در حوزه فرهنگی مسجدی جواب نمی دهد/ محتوای الکترونیکی مورد پسند جوان امروزی است

سونی ویژگی VRR را برای PS5 ارائه خواهد کرد

کاهش 23 درصدی فوتی‌های رانندگی سر صحنه در مازندران

توضیحاتی درباره تیراندازی به پلیکان بابل

تزریق 9 هزارو628 واکسن آنفوانزا در بابل

احمد حسین زادگان استاندارمازندران ازسید مجتبی حکیم شهردارجوان وپرتلاش بابل تقدیرنمود

ادامه تعریض وبازگشایی درفاز پنجم جاده ساحلی/ تملک وآزادسازی زمین معروف به آچنگان

روحانیت مبارز در بابل|استرآبادی موسس حوزه علمیه مازندران

بررسی «غول پول» جودی فاستر در «ساعت سینما»

مرحله سوم رزمایش کمک مؤمنانه مازندران به روایت تصویر

کلنگ‌زنی 10 واحد مسکن محرومان در سیمرغ/عالیشاه: برای اخذ پروانه دغدغه داریم

مرگ خاموش 35 نفر سال 98 در مازندران

قطع درختان یک موقوفه، کشمکش جدید منابع طبیعی و اوقاف + فیلم

ارزش معاملات در بورس مازندران 54 درصد رشد کرد

22 معدن زعال سنگ مازندران واگذار می‌شود

فرمانده سپاه مازندران: سپاه 1000 واحد مسکونی برای محرومان مازندران می‌سازد + فیلم

«غول پول» در «ساعت سینما»

آغاز طرح راهیان نور مجازی برای نخستین بار در گیلان

تله‌فیلم بچه‌های آهن در مازندران تولید می‌شود

عراق| هشدار درباره آمار خطرناک داعشی‌ها در بغداد و بابل

بیانیه باشگاه نساجی در نکوهش بی احترامی در فوتبال/ بی‌عدالتی‌ها، سرمایه‌گذاران باشگاه‌های خصوصی را دلسرد می‌کند