پیام مازند

آخرين مطالب

اعضای انجمن زنان کارآفرین مطرح کردند؛

چالش‌های پیش روی کارآفرینی زنان معاونت امور زنان و خانواده

چالش‌های پیش روی کارآفرینی زنان
  بزرگنمايي:

پیام مازند -

از اعتیاد تا تفکرات زن‌ ستیز مردانی که نمی‌خواهند زنان «نان‌آور» باشند!
اعضای انجمن زنان کارآفرین کشور می‌گویند: ما در کارآفرینی با مشکلاتی مثل نگاه‌های تبعیض‌آمیز و تحریم روبرو هستیم ولی با وجود مشکلات فراوان همواره در زمینه شکوفایی اقتصاد گام‌ برداشته‌ایم.
موانع کسب و کار زنان چه در حوزه فرهنگی و چه در حوزه اقتصادی کم نیستند. «انجمن زنان کارآفرین» می‌کوشد تا در حوزه‌های مختلف، موانع پیش روی کارآفرینی زنان از راه بردارد و تجارب خود را به دختران جوان منتقل کند. به گفته زهره بهارلو از زنان فعال در حوزه کشاورزی، چالش‌ها و مشکلات کار در حوزه زنانی که به بازار کار روی می‌آورند، بسیار است. او هم مانند بسیاری از کارآفرین‌های دیگر اعتقاد دارد که تحریم‌ها در روند کار بسیار تاثیرگذار بوده و کارآفرینان را با مشکلات فروانی روبرو کرده است، با این وجود زنان کارآفرین جز تحریم با مسایل دیگری هم باید مقابله کنند.
کرونا، فرصتی برای رشد صنعت فناوری اطلاعات
بهناز آریا (رئیس کارگروه آی‌تی انجمن زنان مدیر کارآفرین) درباره راهکارهایی که می‌تواند بخشی از مشکلات پیش‌روی زنان کارآفرین را از میان بردارد، گفت: آی‌تی نسبت به صنایع دیگر، در دوران شیوع کرونا بسترساز بوده است و در تمامی صنایع نقش موثر دارد. کرونا فرصتی بود تا همه گروه‌ها خودشان را بر نیازمندی‌های بستر فناوری اطلاعات وفق دهند. شرکت‌های فناوری اطلاعات، می‌توانند فرصت‌های ایجاد شده در دوران کرونا را شناسایی کنند و صنعت آی‌تی کشور را رشد دهند.
وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی این حوزه یادآور شد: فناوری اطلاعات با چالش‌هایی روبرو است، یکی از این چالش‌ها، تحریم است. مشکلاتی مثل عدم ورود تجهیزات و سرویس نگرفتن از عرضه‌کننده‌های خارجی از دلایل تحریم است که به مجموعه‌ها آسیب زده است. تحریم‌ها و گرانی قیمت ارز می‌تواند فاکتورهایی برای تولید و بومی‌سازی تجهیزات باشند. سختگیری‌های دولت در خصوص مالیات و گمرک از دیگر مشکلات شرکت‌های فناوری اطلاعات است. چالش فرهنگی، مهم‌ترین مشکل فناوری اطلاعات برای بهره‌گیری تمامی آحاد جامعه از آی‌تی است.
او افزود: فناوری اطلاعات مرز نمی‌شناسد. زنان استان‌های کم برخوردار می‌توانند صنایع دستی تولیدی خود را به وسیله آی‌تی به مشتریان عرضه کنند. زنان می‌توانند با فروش صنایع دستی، برای خود، خانواده و شهرشان درآمدزایی کنند. آنان می‌توانند با نگاه بلندمدت به ارزآوری نیز فکر کنند.
این کارآفرین گفت: قطعا برخی از مشاغل سنتی در آینده از بین خواهند رفت یا اصلاح خواهند شد. اگرچه برخی از مشاغل از بین می‌روند ولی مشاغل جدید وارد عرصه کار می‌شوند. روند تغییرات بسیار زیاد است و به همین دلیل نمی‌توانیم حدس بزنیم در آینده به کدام مشاغل نیاز داریم. مهارت‌اندوزی و انتقال تجربه مهم‌ترین نکته در عرصه یادگیری و آموزش است.
چالش‌های شغلی زنان بسیار زیاد است
نفیسه عروجی یکی دیگر از اعضای انجمن ملی زنان کارآفرین است. او نیز به مشکلات این حوزه اشاره کرده و گفت: اشتغال زنان، چالشی بزرگ است. تعداد کمی از زنان با محدودیت‌ها مبارزه کرده و کارآفرینی می‌کنند. قوانین نیز از زنان حمایت نمی‌کند. زنان شاغل در ایران نسبت به برخی کشورهای پیشرفته شرایط نامناسب تری دارند. اگرچه جنس آسیب در شهرهای کلان محدود به حقوق کاری، تعارض‌های جنسی و کلامی می‌شود ولی زنان در شهرهای مرزی آسیب‌های بدتری می‌بینند. ما در تمامی زمینه‌ها حتی کارافرینی با تفکر زن ستیز روبرو هستیم.
وی توضیح داد: ما در بخش زنان آسیب‌دیده در انجمن، بر اشتغال و کسب کارهای آنها تمرکز می‌کنیم. همسران زنان آسیب دیده عموماً باور دارند اشتغال و تولید محصولات از سوی زنان باعث می‌شود، زنانشان در مقابل آنها بایستد. این مردان ترجیح می‌دهند تا در مضیقه مالی باشند ولی همسرانشان کار نکنند. برخی از فعالیت‌های انجمن درخصوص زنان زندانی است.
او ادامه داد: ما گاه با زنان معتاد روبرو می‌شویم که خواهان کار بوده‌اند ولی از سوی همسر به دام اعتیاد افتاده‌اند. ما با مشکلات بسیاری در حوزه کارآفرینی زنان در لایه‌های متفاوت جامعه روبرو هستیم. متاسفانه برخی از زنان که برای اشتغال زنان قدم برمی‌دارند، خودشان هم با مشکلاتی روبرو می‌شوند.
این کارآفرین توضیح داد: متاسفانه مشکلات شغل زنان ریشه در گذشته دارد. زنان تهرانی در سال 1301 می‌توانستد معلم یا دعانویس شوند و اجازه فعالیت دیگری نداشتند. ما مشکلات فراوانی در حوزه فرهنگ داریم، ترویج فرهنگ جدید زمانبر است. ما در تمامی ابعاد برای اشتغال زنان تلاش می‌کنیم. یکی از برنامه‌های انجمن، ترویج خرد جمعی و کار کردن زنان در کنار هم است. امیدوارم نگاه مردان در خصوص اشتغال زنان تغییر کند و زنان بتوانند تاثیر بیشتری در حوزه اقتصاد داشته باشند.
دولت به تولیدکنندگان کمک کند
زهرا حسین پور یکی دیگر از زنان کارآفرین است. او که دبیر انجمن زنان مدیر کارآفرین است، اظهار داشت: کارگروه صنعت و تجارت انجمن زنان کارآفرین با مسئولین وزرات صنعت وتجارت جلسات بسیارزیادی برگزارکرده است و به دستاورهای مهمی رسیده است که امیدواریم با اجرایی شدن آنها گام مهمی در تسهیل دغدغه‌های زنان کارآفرین درحوزه صنعت و تجارت برداریم. «شامخ اقتصاد» یا همان PMI ، شاخصی برای توضیح رفاه زندگی است و درصنعت نیز کاربرد دارد. شامخ کل اقتصاد در مردادماه نسبت به تیرماه،0.96واحد بهبوداشته است ولی دربخش صنعت ریزش کرده است.
اوادامه داد: یکی از مشکلات ما تأمین مواد اولیه است. متأسفانه پالایشگاه‌های داخلی کشور با تولیدکنندگان همکاری نمی‌کنند و مواد اولیه را در موعد مناسب در اختیار آنها قرار نمی‌دهند. وقتی مواد اولیه در دسترس تولیدکنندگان نباشد، آنها به ناچار وارد بازار واسطه‌ای می‌شوند. حال آنکه دولت می‌تواند با مساعدت خود، این مشکل را حل کند.
این کار آفرین توضیح داد: من همیشه یاد این جمله «جاشوا دیویدسون» از کارآفرینان مطرح دنیا می‌افتم که می‌گوید: بارها از دیگران شنیده‌ایم «چقد خوش شانسی که مجبور نیستی روزی 8 ساعت کارکنی» این جمله کأملا درست است. من خوشبختم چون به جای روزی 8 ساعت کار از وقتی چشمانم باز می‌شود، کار می‌کنم وقتی هم چشمانم را می‌بندم در رویاهایم در جستجوی فرصت‌های کسب و کار هستم. کارآفرینی یک سبک زندگی است و نه راهکاری برای ایجاد کسب و کار.
وی در پایان گفت: درنهایت با توجه به چالش‌های موجود، راهکارهایی برای بهبود در توسعه کارآفرینی زنان از طرف انجمن زنان کارآفرین با حضور فعال کمیته‌هاو کارگروه‌های مختلف پیشنهاد می‌شود که ایجاد نگرش مثبت نسبت به کارآفرینی زنان با کمک تقویت الگوهای مهارتی مدیریت کسب و کارها وکمک به ایجاد زیرساخت برای پایگاه اطلاعاتی زنان کارآفرین، از جمله این راهکارهاست.
منبع: ایلنا

لینک کوتاه:
http://www.mazan-online.ir/Fa/News/163495/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسافران چقدر مصنوعات نقره می‌توانند به خارج ببرند؟

احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی مازندران

گپی با بازیکن ایرانی تیم گرین یارد بلژیک: نمی‌خواهم فقط پول بگیرم/ تیمی نمی‌تواند ایران را دست کم بگیرد

بازخوانی نقش اتحادیه کمونیستهای ایران در غائله آمل 1360

زیرآب شیخ و میلیچ را پیش فکری زدند!

این 6 اراذل و اوباش بهشهر را بهم ریخته بودند

تولید 1700 میلیاردی گوشت سفید در محمودآباد

آزادسازی 30 هزار متر از اراضی ملی در نور

پر شدن قفسه‌های خالی روغن در مازندران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 6 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

خرم‌آباد با رای کمیته انضباطی به مرحله نهایی دسته یک هندبال صعود کرد

تردد به سمت چالوس ممنوع شد

راهیان نور؛ عمیق ترین روش استخراج مفاهیم دفاع مقدس

راهیان نور نقطه عطف و اوج موقعیت های تربیتی است

زیرآب شیخ و میلیچ را پیش فکری زدند؟

میلیچ فقط تا سه شنبه به استقلال مهلت داد | فکری نمی خواهد یا باشگاه پول ندارد؟

کشف محموله مواد مخدر در محور آزادراه خرم‌آباد- پل زال

کاهش 65 درصدی جرائم خشن در مازندران

احتمال سقوط بهمن در کوهستانی‌های مازندران

با وجود اعلام خروج از وضعیت قرمز| 257 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شد

با حضور معاون اشتغال، دغدغه مالی بنگاه های اقتصادی شهرستان بشرویه بررسی شد

بیت کوین چطور از 1 دلار به بیش از 40 هزار دلار رسید؟

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی در مازندران/ دستگیری 15 نفر

سیدجواد هاشمی: 150 سلبریتی دیگر این تبلیغ [خرید خانه در دبی] را انجام داده بودند

هشت هزار دانش آموزالبرزی در راهیان نور مجازی شرکت کردند

30بهمن آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره هزار سنگر/ نصب پلاک افتخار سردر منازل شهدای آمل

جنجال در خانه والیبال/شهرداری گنبد باز هم شگفتی ساخت

حماسه مردم فداکار آمل

تیم والیبال شهرداری گنبدکاووس، لبنیات هراز آمل را شکست داد

احتمال سقو ط بهمن در کوهستانی‌های مازندران

احتمال سقوط بهمن در کوهستان‌های مازندران

استان‌ها به چه غذاهایی معروف هستند؟

بازدید منصوری از طرح های اشتغالزایی استان خراسان جنوبی

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هدف سفر به خراسان جنوبی بررسی وضعیت ایمنی کارگران معادن است

منصوری در شورای اداری شهرستان طبس: سند توسعه ای شهرستان طبس باید ارتقا یابد

​معاون امور اقتصادی وزارت کار: سرمایه‌گذاران در صنایع بسته‌بندی و فرآوری خراسان جنوبی حمایت می شوند

قصه مرگبارِ عشق سیاهِ دختر 15ساله

توضیح هاشمی درباره ماجرای استیضاح حناچی

روحانی: اظهارات نسنجیده بورس را به هم ریخت

چرا مهران احمدی به سریال پایتخت بازگشت؟

پاسخ گوی تلفنی و حضوری به سوالات درآمدی شهروندان منطقه 15

طرح تنفس جنگل نباید منجر به قطع تولید شود

احداث زمین بازی کودکان در بوستان های منطقه 3

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی در "تنکابن"

انتشار مجله الکترونیکی چند رسانه ای همشهری9

مردم علیه ضد انقلاب فرمان آتش دادند

باقرزاده: به جدول نگاه نمی‌کنم/ لیاقت حضور در پلی آف را داریم

بازگشایی تمام محورهای روستایی برفگیر استان مازندران/ محور کندوان مسدود شد

اعتراض حق باشگاه ذوب‌آهن است اما..../این بازی 6 امتیازی است!