پیام مازند

آخرين مطالب

پتنت جدید اپل به پنجره‌های پیشرفته‌ خودرو خودران اشاره دارد+عکس اجتماعي

پتنت جدید اپل به پنجره‌های پیشرفته‌ خودرو خودران اشاره دارد+عکس
  بزرگنمايي:

پیام مازند - به گزارش جام جم آنلاین به نقل از زومیت، اولین زمزمه‌های خودروی خودران اپل در سال 2014-2015 و در قالب پروژه‌ی تایتان رسانه‌ای شد و یک سال بعد ایلان ماسک (مدیرعامل تسلا موتورز) گفت اپل احتمالا یک خودروی الکتریکی جذاب خواهد ساخت و شایعات را بیش از هر زمان دیگری داغ کرد. در شرایطی ‌که مشخصات محصولات اپل گاهی ماه‌ها و شاید سال‌ها قبل از معرفی افشا می‌شود، کوپرتینویی‌ها به ‌طرز عجیب و محرمانه‌ای این پروژه را در سکوت خبری پیش می‌برند و آخرین خبر مهم در مورد آن، این بود که 190 نفر از کارمندان پروژه‌ی تایتان را اخراج کرده‌اند و زمزمه‌هایی از متوقف ‌شدن این پروژه مطرح شد.
حال به لطف اختراعی که به‌تازگی رسانه‌ای شده است، می‌تواند دیدی نسبی در مورد تکنولوژی استفاده‌شده در پنجره‌های هوشمند این نوع خودرو داشت.
پروژه‌ی تایتان اپل که بیشتر با عنوان Apple Car آن را می‌شناسند. می‌تواند یک سیستم رنگ‌آمیزی پنجره هوشمند داشته باشد که از فناوری کریستال مایع برای جلوگیری از تابش نور خورشید و سایر اشیا به داخل خودرو استفاده می‌کند؛ سیستمی که می‌تواند به‌طور خودکار فعال شود و یک سطح حریم خصوصی فراهم کند.
رنگ‌آمیزی پنجره مزایای زیادی برای رانندگان فراهم می‌کند. برای مثال می‌تواند محیط‌ روشن را برای افراد حساس به نور خورشید، با کاهش میزان ورود نور به وسیله نقلیه کنترل کند و با استفاده از رنگ‌آمیزی شیشه‌ها باعث شود رانندگان و مسافران از چشم‌های کنجکاو دیگران دور باشند تا حریم خصوصی بیشتری ایجاد شود. این ویژگی امنیت راننده را در هنگام پارک کردن بیشتر می‌کند؛ زیرا مانع دیدن وسایل باارزش در صندلی عقب و وسوسه برای سرقت آن‌ها می‌شود. این امر ‌اکنون در وسایل نقلیه‌ای که افراد مشهور و افراد برجسته دیگر از آن‌ها استفاده می‌کنند مشهود است؛ اما رنگ‌آمیزی عادی پنجره‌ها ثابت است و بدون هیچ‌گونه قابلیت تنظیم و شخصی‌سازی دیگری، با استفاده از کرکره‌های الکترونیکی و مکانیکی می‌توان نور را مسدود کرد و کاربر هیچ نقشی در تنظیم این موارد ندارد. می‌توان با استفاده از سخت‌افزار الکتروکروماتیک، انتقال نور را ازطریق تغییر ولتاژ تنظیم کرد؛ اما اپل معتقد است سرعت تغییر می‌تواند بسیار کند باشد و باعث تیرگی بیش از حد یا سایر نقایص نوری شود.
در دو پتنت ثبت‌شده در اداره ثبت اختراعات ایالات متحده در روز سه‌شنبه، اپل راه‌حل‌هایی برای رفع مشکلات رنگ‌آمیزی پنجره‌های اتومبیل ارائه می‌دهد که پیچیده، هوشمند و خلاقانه هستند.
در اولین اختراع با عنوان «دستگاه‌هایی با تعدیل‌کننده کریستال مایع میزبان-میهمان»، اپل پیشنهاد می‌کند پنجره‌ها می‌توانند چندین لایه داشته باشند که برای جلوگیری از ورود انواع مختلف نور طراحی شده‌اند و آن را می‌توان به دو طول موج مرئی و نامرئی تقسیم کرد.
در طرف غیر قابل مشاهده، فیلتر انتخابی می‌تواند نور ماوراء بنفش، نور نزدیک به مادون قرمز و نور دورتر از فاصله‌ی کانونی مادون قرمز، مانند طول موج‌های مادون قرمز خورشید و فرستنده‌های کم‌مصرف را کنترل و مسدود ‌کند. مسدود کردن پرتو مادون قرمز می‌تواند از تجمع بیش از حد گرما در داخل خودرو و همچنین از صدمه‌ای که می‌تواند در اثر نور UV ایجاد شود جلوگیری کند. همان‌طور که گفته شد، پخش دوم مربوط به نور قابل مشاهده است؛ مزایای بارز مسدود کردن نور مرئی مربوط به حریم خصوصی و کمک به دید راننده است. این فیلترها می‌توانند از چند لایه‌ی فلز کریستالی روی لایه‌های دانه‌ی اکسید کریستالی ساخته شوند و لایه‌هایی مانع، بین هر یک از آن‌ها قرار بگیرد. این فیلتر می‌تواند تا حد زیادی از لایه‌های ساکن (مانند لایه‌ی محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش) تشکیل شود؛ اما این فرصت وجود دارد که برخی از عناصر قابل تنظیم را خود انجام دهید.

پیام مازند

اپل پیشنهاد می‌کند «تعدیل‌کننده نور کریستال مایع میزبان-مهمان» می‌تواند به‌عنوان یک لایه استفاده شود؛ لایه‌ای حاوی مواد کریستال مایع با رنگی که بین لایه‌های بستر پلیمر قرار گرفته است. این بستر پلیمری می‌تواند از نظر ترموپلاستیک، امکان قالب‌گیری برای تأیید سطح و اشکال پنجره ایجاد کنند و دو رنگ ارائه می‌دهد که می‌تواند ترکیبی از آزو و آنتراکیونون باشد.
به‌صورت ساده‌تر، سیستم اپل از فناوری مشابه صفحه‌نمایش LCD بهره می‌برد. متن سیاه روی نمایشگر با اعمال ولتاژ مختلف به عناصر ماتریس کریستال مایع و برای جلوگیری از عبور نور از پس‌زمینه به چشم کاربر ایجاد می‌شود. مفهوم اصلی با صفحه‌نمایش‌ LCD یکسان است، با این تفاوت که این تکنولوژی برای یک پنجره‌ی بزرگ و برای استفاده در خودرو بهینه شده است.
دقیقا مانند نمایشگرهای مرسوم، این سیستم می‌تواند سطح متفاوتی از نوردهی ایجاد و مقادیر کم یا حداکثر نور را مسدود کند؛ یا به‌ خواسته‌ی کاربر، به‌راحتی اجازه عبور تمامی نور را بدهد. در این اختراع خدیجه بیات، چنگ چن، ایبوکی کامئی، شی وی‌وی‌چانگ، اوری پی یوئن و زبیینگ چن نقش داشته‌اند و پرونده‌ی اصلی آن در تاریخ 17 اکتبر 2016 به ثبت رسیده است.
در اختراع دوم با عنوان «سیستم و روش برای حریم خصوصی پویا و رنگ‌آمیزی پنجره» اپل راه‌حل‌هایی برای تکمیل اختراع قبلی ارائه می‌دهد و به‌نوعی با آن مرتبط است؛ به این معنی که سیستمی برای تغییر سطح رنگ‌آمیزی اعمال‌شده در پنجره ایجاد می‌کند. اپل ادعا می‌کند که رنگ‌آمیزی معمولی به ‌اندازه کافی از سرنشینان در برابر نور خورشید و سایر اشکال نور محافظت نمی‌کند و همچنین حریم خصوصی مناسبی تأمین نمی‌کند.
کوپرتینویی‌ها در این اختراع استفاده از یک دستگاه محاسباتی متصل به ماژول‌های سخت‌افزاری رنگی را پیشنهاد می‌کنند که یکی از آن‌ها می‌تواند با تنظیم سطح ولتاژ فیلم رنگی قابل تنظیم، سطح رنگ‌آمیزی را در محصولی دیگر تنظیم کند. با استفاده از اندازه‌گیری به لطف حسگرهای مختلف روی یک ماشین، کامپیوتر می‌تواند وضعیت را تعیین کند و به‌طور خودکار سطح رنگ‌آمیزی پنجره‌ها را تغییر دهد. این نقاط داده می‌تواند شامل مختصات GPS، دماسنج، فشارسنج، حسگر بارندگی، حسگر نور محیط، دوربین‌های سه‌بعدی و دوبعدی، دوربین عنبیه، حسگر وزن، میکروفون، نوار قلب، آنتن مادون قرمز و صفحه لمسی و سایر موارد باشد.
این مجموعه از حسگرها می‌تواند تشخیص دهد که دید راننده چه اندازه است و اگر دید او پایین است، سیستم به‌صورت خودکار تصمیم می‌گیرد رنگ‌آمیزی را کاهش دهد یا اینکه نوردهی بسیار روشن یا خیلی گرم ارائه دهد و رنگ‌آمیزی را در روند کار افزایش دهد. این سیستم به‌صورت هوشمند می‌تواند از حسگرهای خود برای تعیین مکان استفاده کند و مطابق با آن مکان، رنگ‌آمیزی پنجره‌ها را تغییر دهد. برای مثال این سیستم تعیین می‌کند که خودرو در یک منطقه‌ی شهری یا در یک بزرگراه واقع شده است؛ مورد اول نیاز به رنگ‌آمیزی بیشتری نسبت به مورد دوم دارد و سیستم به‌صورت هوشمند این تغییرات نوردهی را ایجاد می‌کند و سرنشینان وسیله‌ی نقلیه می‌توانند سطح رنگ‌آمیزی را به‌صورت دستی تعیین کنند، به‌عنوان مثال هنگام پارک ‌کردن، رنگ‌آمیزی به‌طور خودکار به حداکثر می‌رسد. سیستم لایدار (LiDAR) موجود در پنجره، می‌تواند تشخیص دهد که فردی پیاده در نزدیکی خودرو و درحال نگاه کردن به داخل آن است؛ در این صورت واکنش نشان می‌دهد و سطح رنگ‌آمیزی پنجره‌ها تنظیم می‌کند؛ همچنین راننده و همراه او را در صورتی که خارج از خودرو قرار دارند شناسایی می‌کند و رنگ‌آمیزی پنجره‌ها را متوقف می‌کند یا با تأخیر انجام می‌دهد. این اختراع در یکم دسامبر 2016 به ثبت رسیده است.
افزون‌بر دو پتنت یاد شده، اپل در ماه آوریل 2020 در اختراعی موسوم به «سیستم‌هایی با پنجره‌های قابل تنظیم» توضیح می‌دهد که چگونه یک سری لایه‌ می‌تواند در پنجره‌های رنگی، جلوه‌های مختلف ایجاد کنند. به‌عنوان مثال این تکنولوژی امکان ارائه‌ی حالت بازتاب نور، ایجاد یخ‌زدگی مانند مه یا جلوه آینه را بسته به شرایط روی شیشه‌ی خودرو می‌دهد. اپل با استفاده از یک لایه کریستال مایع در پنجره‌ای که با سیستم روشنایی داخلی هماهنگ شده است، سعی می‌کند مانع از خروج نور از وسیله نقلیه شود و یک سیستم روشنایی مبتنی بر حریم شخصی نیز در نظر گرفته است که برای مسافران امکان دید کامل فضای خارجی را فراهم می‌کند. این اختراع ابعاد بسیار بزرگ‌تری دارد و فقط به جلوه‌های رنگ‌آمیزی پنجره محدود نمی‌شود؛ بلکه به راننده در مورد ترک ‌برداشتن پنجره هشدار می‌دهد و تعبیه یک صفحه‌نمایش در شیشه جلو خودرو را شامل می‌شود.
اپل به‌صورت هفتگی اختراعات بی‌شماری ثبت می‌کند. ثبت اختراع نشان‌دهنده‌ی موضوعات مورد علاقه تحقیق و توسعه شرکت‌ها است؛ اما تضمین‌کننده‌ی ارائه آن در محصول یا خدمات نیست.
منبع: جام جم آنلاین

لینک کوتاه:
http://www.mazan-online.ir/Fa/News/163924/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسافران چقدر مصنوعات نقره می‌توانند به خارج ببرند؟

احتمال سقوط بهمن در مناطق کوهستانی مازندران

گپی با بازیکن ایرانی تیم گرین یارد بلژیک: نمی‌خواهم فقط پول بگیرم/ تیمی نمی‌تواند ایران را دست کم بگیرد

بازخوانی نقش اتحادیه کمونیستهای ایران در غائله آمل 1360

زیرآب شیخ و میلیچ را پیش فکری زدند!

این 6 اراذل و اوباش بهشهر را بهم ریخته بودند

تولید 1700 میلیاردی گوشت سفید در محمودآباد

آزادسازی 30 هزار متر از اراضی ملی در نور

پر شدن قفسه‌های خالی روغن در مازندران

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 6 بهمن 99 در تمام مقاطع تحصیلی

خرم‌آباد با رای کمیته انضباطی به مرحله نهایی دسته یک هندبال صعود کرد

تردد به سمت چالوس ممنوع شد

راهیان نور؛ عمیق ترین روش استخراج مفاهیم دفاع مقدس

راهیان نور نقطه عطف و اوج موقعیت های تربیتی است

زیرآب شیخ و میلیچ را پیش فکری زدند؟

میلیچ فقط تا سه شنبه به استقلال مهلت داد | فکری نمی خواهد یا باشگاه پول ندارد؟

کشف محموله مواد مخدر در محور آزادراه خرم‌آباد- پل زال

کاهش 65 درصدی جرائم خشن در مازندران

احتمال سقوط بهمن در کوهستانی‌های مازندران

با وجود اعلام خروج از وضعیت قرمز| 257 بیمار جدید کرونایی در مازندران شناسایی شد

با حضور معاون اشتغال، دغدغه مالی بنگاه های اقتصادی شهرستان بشرویه بررسی شد

بیت کوین چطور از 1 دلار به بیش از 40 هزار دلار رسید؟

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی در مازندران/ دستگیری 15 نفر

سیدجواد هاشمی: 150 سلبریتی دیگر این تبلیغ [خرید خانه در دبی] را انجام داده بودند

هشت هزار دانش آموزالبرزی در راهیان نور مجازی شرکت کردند

30بهمن آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره هزار سنگر/ نصب پلاک افتخار سردر منازل شهدای آمل

جنجال در خانه والیبال/شهرداری گنبد باز هم شگفتی ساخت

حماسه مردم فداکار آمل

تیم والیبال شهرداری گنبدکاووس، لبنیات هراز آمل را شکست داد

احتمال سقو ط بهمن در کوهستانی‌های مازندران

احتمال سقوط بهمن در کوهستان‌های مازندران

استان‌ها به چه غذاهایی معروف هستند؟

بازدید منصوری از طرح های اشتغالزایی استان خراسان جنوبی

معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: هدف سفر به خراسان جنوبی بررسی وضعیت ایمنی کارگران معادن است

منصوری در شورای اداری شهرستان طبس: سند توسعه ای شهرستان طبس باید ارتقا یابد

​معاون امور اقتصادی وزارت کار: سرمایه‌گذاران در صنایع بسته‌بندی و فرآوری خراسان جنوبی حمایت می شوند

قصه مرگبارِ عشق سیاهِ دختر 15ساله

توضیح هاشمی درباره ماجرای استیضاح حناچی

روحانی: اظهارات نسنجیده بورس را به هم ریخت

چرا مهران احمدی به سریال پایتخت بازگشت؟

پاسخ گوی تلفنی و حضوری به سوالات درآمدی شهروندان منطقه 15

طرح تنفس جنگل نباید منجر به قطع تولید شود

احداث زمین بازی کودکان در بوستان های منطقه 3

انهدام باند کلاهبرداری شرکت های هرمی در "تنکابن"

انتشار مجله الکترونیکی چند رسانه ای همشهری9

مردم علیه ضد انقلاب فرمان آتش دادند

باقرزاده: به جدول نگاه نمی‌کنم/ لیاقت حضور در پلی آف را داریم

بازگشایی تمام محورهای روستایی برفگیر استان مازندران/ محور کندوان مسدود شد

اعتراض حق باشگاه ذوب‌آهن است اما..../این بازی 6 امتیازی است!