پیام مازند

آخرين مطالب

مدیرعامل اتحادیه کمباین داران مازندران؛

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند گفتگو

کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند
  بزرگنمايي:

پیام مازند - مدیرعامل اتحادیه کمباین داران مازندران گفت: کمباین های چینی برداشت برنج، بی کیفیت هستند.
برزو بابایی  95 درصد کمباین های غلات استان تولید داخل نیست، اظهارکرد: کمباین های وارداتی عمدتا کیفیت خوبی ندارند و ریزش غلات در آنها بسیار بالا است.
وی عمده کمباین های برنج را وارداتی توصیف کرد و گفت: در حال حاضر 8 واردکننده این محصول به کشور به 20 واردکننده رسیده که عمده محصولات وارداتیشان از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
بابایی عمده کمباین های برنج را ساخت چین دانست و یادآورشد: این کمباین ها برای مزارع برنج چین طراحی شده و عملا در استان مازندران کارایی لازم را ندارد.
عضو هیئت رئیسه اتاق تعاون مازندران خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه کمباین برنج ساخت داخل نداریم 90 درصد نیاز کشور به این دستگاه ها از چین تامین می شود و باید به صورت مستمر معاینه و کنترل شوند تا ضایعات و ریزش آن ها به بیش از 3 درصد نرسد.
وی افزود: اگر کشاورز و کمباین دار در زمان برداشت دقت نظر نداشته باشند یقینا امکان ریزش هنگام برداشت در اراضی شالیزاری بسیار بالا خواهد بود.
مدیرعامل اتحادیه کمباین داران مازندران با تاکید بر اینکه به هیچ وجه کمباین های چینی برداشت برنج، مورد تایید اتحادیه کمباین داران نیست، تصریح کرد: چین بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده کمباین های برداشت برنج در دنیا بوده که گوی رقابت را از کره و ژاپن ربوده است.
عضو ستاد برداشت شمال کشور از مسئولان خواست از واردات کمباین های چینی به سمت واردات کمباین های کره ای و ژاپنی بروند و اظهار کرد: وقتی نیاز مکانیزاسیون در داخل تولید نمی شود و باید واردات داشته باشیم انتظار می رود مسئولان جنس با کیفیت به دست متقاضی برسانند.
وی با بیان اینکه وارد کنندگان کمباین های چینی در سال 92 از 8 وارد کننده به 20 واردکننده افزایش یافته اند، اظهار کرد: به دلیل تزریق اعتبار دولتی و افزایش متقاضی شاهد حضور وارد کنندگان و تولیدکنندگان بیشتری در این بخش بوده ایم.
مدیرعامل اتحادیه کمباین داران مازندران در پاسخ به این پرسش که چرا از چینی ها درخواست نمی کنند که کمباین های مطابق با اراضی شالیزرای ایران تولید کنند، گفت: به روز رسانی این کمباین ها هزینه بر و زمان بر است و با منافع برخی از این وارد کننده ها مطابقت ندارد بنابراین به این سمت نخواهند رفت.
وی افزود: کمباین های برداشت برنج چینی برای شالیزارهای برنج کشور چین تولید شده است که ارتفاع شالی در آن 50 تا 60 سانتی متر بوده اما ارتفاع شالی در مازندران بیش از 120 ساتی متر است.
بابایی تاکید کرد: این درحالی است که شالی چینی ایستاده و شالی ایرانی خوابیده است و اگر به صورت ایستاده بود یقینا ارتفاع آن به 140 سانتی متر نیز می رسید.
وی با بیان اینکه کمباین های چینی به دلیل ارتفاع کم شالی در کشور چین فعالیت بیشتری می توانند داشته باشند، اظهار کرد: اگر کمباین چینی در اراضی شالیزاری چین 300 ساعت کار می کند در ایران حداکثر می تواند 50 ساعت فعالیت داشته باشد و اگر بیش از این مقدار مورداستفاده قرا بگیرد که می گیرید بهره وری آن کاهش و استهلاکش افزایش می یابد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield