پیام مازند

آخرين مطالب

یک کارشناس مسکن و مستغلات مطرح کرد

تنور سرد مسکن در بازار گرم گرانی/ نظارتی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد اقتصادي

تنور سرد مسکن در بازار گرم گرانی/ نظارتی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد
  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک کارشناس مسکن و مستغلات گفت: هیچ گونه نظارت و کنترلی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد و قیمت های کنونی به اصطلاح پرت است.
سهیل آرتنگ  با بیان اینکه از دلایل عمده آشفته بازار مسکن در قیمت لوازم و مصالح ساخت و ساز است، اظهار کرد: شرایط اقتصادی مجهول همراه با افزایش تورم و در مقابل کاهش درآمد مردم سبب شد تا قدرت خرید کاهش پیدا کند زیرا درآمد اکثر اقشار جامعه به اندازه تورم رشد پیدا نکرده است.
وی با اشاره به اینکه اکنون بناهایی با بیش از 15 سال ساخت نیز افزایش قیمت داشته اند، تصریح کرد: این حباب قیمتی ناشی از شرایط مبهم اقتصادی است زیرا یک بنای مستهلک نباید مشمول افزایش قیمت نامعقول شود.
کارشناس مسکن و مستغلات مشکل دیگر بازار مسکن را مربوط به اجاره بها دانست و خاطرنشان کرد: اکنون در شهر تنکابن مسکن اجاره ای زیر یک میلیون تومان وجود ندارد حال آنکه شهروندان معدودی با درآمد مناسب وجود دارند که بتوانند این مبلغ را تنها بابت اجاره مسکن خود بپردازند.
دلایل افزایش قیمت اجاره
آرتنگ در ادامه گفت: دلیل اول به مشکلات و چالش های عامه برای تامین مخارج زندگی بازمی گردد زیرا هر مالک یا موجری می خواهد مشکل امرار معاش خویش را با ملک خود حل کند بنابراین قیمت اجاره را به دلخواه افزایش می دهد.
وی دلیل دوم برای افزایش قیمت اجاره را بالارفتن قیمت فروش مسکن در بازار دانست و افزود: مطابق قوانین بازار مسکن با افزایش قیمت فروش طبیعتا قیمت اجاره بها نیز افزایش پیدا می کند به عنوان مثال اگر قیمت واحدی سال گذشته 200 میلیون تومان با اجاره ماهیانه 500 هزار تومان بود اکنون با بالارفتن ارزش خانه به 500 میلیون بالطبع نیز اجاره بها افزایش پیدا می کند زیرا مالک به نسبت سرمایه ای که گذاشته باید برداشت مناسب داشته باشد.
افزایش 3 برابری قیمت ها در بازار مسکن
کارشناس مسکن و مستغلات از افزایش 3 برابری قیمت مسکن طی یکسال گذشته خبر داد و بیان کرد: اکنون در شهر تنکابن نازلترین قیمت برای یک واحد 100 متری به 400 میلیون تومان رسیده و این مقدار برای یک واحد مسکن مهر در حاشیه شهر رقمی معادل 250 میلیون تومان است.
آرتنگ قیمت های کنونی مسکن را کاذب توصیف کرد و گفت: با افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم بازارهای مسکن اعم از فروش و اجاره مسدود شده است و توانایی خرید مسکن برای اکثر افراد جامعه به امری غیرممکن بدل شد.
دلایل ورود سرمایه گذران غیربومی به شمال
وی با اشاره به اینکه اکنون بسیاری از خریداران مستغلات در شمال کشور را افراد غیربومی تشکیل می دهند، تصریح کرد: با رکود در بازار مسکن عمده فعالیت بنگاه داران معاملات ملکی در ماه های اخیر معطوف فروش زمین و اراضی مخصوصا به سرمایه گذاران اصفهانی شده است.
کارشناس مسکن و مستغلات ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی امروزغالب بومیان شمال کشور برای تامین مخارج سنگین زندگی چوب حراج بر املاک خود زدند و چاره ای جز فروش زمین های خود ندارند زیرا درآمد ثابت و پایداری نیست.
‎ آرتنگ تصریح کرد: تامین مخارج عروسی، ایجاد اشتغال برای فرزندان و یا درمان بیماری گزینه هایی است که کشاورزان شمالی را ناچار به فروش اراضی خود کرد زیرا درآمد آنان برای تامین مخارج سنگین زندگی کفایت نمی کند.
وی با بیان اینکه سرمایه فرد غیربومی در شهر زادگاهش ارزش ندارد، خاطرنشان کرد: بدلیل اینکه سرمایه افراد غیربومی و درآمد آنان به نسبت قیمت اراضی در شمال کشور مبلغ متنابهی است بنابراین سرمایه گذاران تشویق به خرید زمین در شمال کشور می شوند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield