پیام مازند

آخرين مطالب

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران:

افزایش بهره وری در کشاورزی مهمترین علت توسعه است علمي

افزایش بهره وری در کشاورزی مهمترین علت توسعه است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: اهمیت افزایش و ارتقای بهره‌ وری یکی از مهم ترین عوامل توسعه تلقی می شود.
مهدی بشارتده سلوطی با بیان اینکه امروزه در نیازهای بشر که کالا و خدمات وجو دارد اما محدودیت منابع داریم، اظهار کرد: افزایش جمعیت موجب زیاد شدن تقاضا و مصرف می شود و پیشرفت استانداردهای زندگی نیز بر نیازهای مصرفی مردم تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر کشورهایی که در حال توسعه هستند، اهمیت افزایش و ارتقای بهره‌ وری را یکی از مهم ترین عوامل توسعه خود تلقی می کنند، تصریح کرد: در ایران به لحاظ ترکیب جمعیتی جوان، نرخ بالای بیکاری، کم کاری و یا بیکاری پنهان، عدم استفاده درست و کافی از ظرفیت واحدهای تولیدی و نبود ساختارهای مناسبی که در بخش های اقتصادی وجود دارد موجب شده بهره وری آن گونه که باید و شاید اتفاق نیفتد و توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور آن طور که انتظار می رفت، محقق نشود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر بهبود بهره وری به عنوان موثرترین راه برای بدست آوردن توسعه و یا رشد اقتصادی مطرح است، گفت: توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی دو مفهوم جداگانه و کاملا متفاوت است.
بشارتده سلوطی خاطرنشان کرد: زمانی که توسعه اقتصادی بخواهد اتفاق بیفتد ملزم است که ابتدا رشد روی دهد اما زمانی که رشد اتفاق افتاد نمی توان گفت که توسعه روی داده است.
وی ادامه داد: توسعه به مانند لانه های زنبوری که کنار هم می چینیم، تلقی می شود که فضایی خالی بین آن ها نیست اما رشد اقتصادی مانند دانه های دایره ای است که کنار هم قرار می گیرد اما بین آن ها فضای خالی وجود دارد و به همین دلیل گفته می شود این دو مفهوم باید ازهم متمایز شوند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با تاکید بر اینکه امروزه اگر توسعه مطرح است باید به سمت بهبود بهره وری هم حرکت کرد، افزود: بهبود بهره وری یعنی استفاده کاراتر از منابعی که در اختیار است.
توسعه بخش کشاورزی پیش نیاز توسعه اقتصاد کشور
بشارتده سلوطی از بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی ایران یاد کرد و گفت: این بخش یک پنجم تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است بنابراین توسعه بخش کشاورزی می تواند به عنوان پیش شرط و پیش نیاز ضروری برای توسعه اقتصاد کشور باشد.
وی با ابراز تاسف از اینکه این نگاه که توسعه بخش کشاوررزی پیش نیاز توسعه اقتصاد کشور است، وجود ندارد، بیان کرد: همانطورکه بارها شنیده شده است یکی از مهم ترین آیتم های استقلال یک کشور توسعه اقتصادی آن کشور است اما این امر در کشور ما جدی گرفته نشد.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران تصریح کرد: بخش کشاورزی در ایران با چالش ها و محدودیت های زیادی روبرو است که به عنوان یک عامل بازدارنده توسعه مطرح می شود بنابراین باید این محدودیت ها رفع شود تا توسعه کشاورزی در کشور اتفاق بیفتد.
بشارتده سلوطی با تاکید بر اینکه یکی از علل اصلی پایین بودن تولید و عقب ماندگی نواحی روستایی کشور، پایین بودن عوامل بهره وری تولید است، خاطر نشان کرد: در مناطق روستایی کشور عوامل بهره وری تولید مانند نیروی انسانی، زمین، آب و سرمایه بسیار پایین است و بخش کشاورزی به دلیل نداشتن قابلیت جذب نیروی انسانی متخصص و وجود نیروی انسانی مازاد همچنان به صورت ساختار سنتی جلو می رود، سطح تولید بسیار پایین و از نظر نیروی کار نیز بهره وری آن بسیار پایین است.
وی با بیان اینکه طی 30 سال اخیر بهره وری نیروی کار در بخش کشاورزی رشد بسیار پایینی داشته است، افزود: این امر باعث شد تمرکز نیروی کار مازاد در بخش باقی بماند و ساختار نیروی شاغل این بخش که دارای بافت سنتی تولید کشاورزی است تمرکز پیدا کند و نیروی کار در این بخش به دلیل کهنسالی و نداشتن تخصص کافی موجب ضعیف شدن امید در بخش کشاورزی شود.
نقش مهم نیروهای متخصص در افزایش تولیدات کشاورزی و بهره وری
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران نقش نیروی کار تحصیل کرده در بخش کشاورزی که به آن سرمایه گفته می شود را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: انسان متخصص با برخورداری از دانش های فنی و علمی، از ماشین آلات به نحو بهتری استفاده می کند که این استفاده بهتر خود به خود پدید آورنده بهره وری بیشتر می شود.
بشارتده سلوطی با بیان اینکه تغییر در دانش و مهارت می تواند به نوعی استفاده ما را از ادوات کشاورزی بهبود ببخشد، بیان کرد: این روش به دلیل پایین بودن سطح سواد افراد که استفاده کننده ادوات هستند هم بهره وری ماشین آلات را کم و کشاورزی را با بهره وری پایینی مواجه کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تغییر در دانش مهارت تولید و بومی سازی روش های تولید توسط نیروهای تحصیل کرده و به تبع آن انتقال آموزشی که به تولید کنندگان می دهند خود به خود باعث بهره وری تولید در بخش کشاورزی می شود و زمانی که بهره وری افزایش یابد، درآمد کشاورز از بخش تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته و این امر موجب توجیه مالی بیشتر کشاورزی و ترغیب افراد به امر کشاورزی می شود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی های پی در پی موجب آسیب به تولیدات محصولات باغی و کشاورزی شد، تصریح کرد: درابتدای سال با افزایش چشمگیر بارش ها درکنار خساراتی که به دنبال داشت موجب رشد و رونق کشاورزی شده اما باید گفت این رونق کشاورزی به دلیل افزایش بارش ها بود و از روش های نوین استفاده نشده است زیرا افزایش نزولات افزایش باعث رونق تولیدات شد.
استفاده از ایده کارآفرینان در تغییر الگوی کشت
بشارتده سلوطی با تاکید بر اینکه باید از ایده های کارآفرینان استفاده کرد و الگوی کشت را در داخل کشور تغییر داد، یادآور شد: مسئولان کشاورزی باید از این فرصتی که بدست آمده است به نحو احسنت استفاده کنند و تولید را به سمت محصولاتی رونق دهند که با یک الگوی کشت جدی همراه با توجیه فنی بیشتری باشد و این قابلیت وجود دارد که با استفاده از تحصیل‌ کردگان بخش کشاورزی موجب بهبود الگوی کشت شوند.
وی اظهار کرد: درحال حاضر درکشورهایی که در بخش کشاورزی فعال هستند بخش اعظمی از اعتبار خود را به سمت تحقیق و پژوهش برای تغییر الگوی کشت اختصاص داده اند و در این راه از ایده های نخبگان استفاده می کنند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با ابراز تاسف از اینکه آن گونه که باید و شاید به دانشجویان بخش کشاورزی بهاء داده نمی شود، افزود: باید زمینه ای فراهم شود تا فارغ التحصیلان این بخش مشارکت کنند و از مشارکت این فارغ التحصیلان در طرح هایی همانند طرح های گلخانه ای استفاده شود.
بشارتده سلوطی با بیان اینکه مدیریت درستی برای بکارگیری این فارغ اتحصیلان وجود ندارد، تاکید کرد: این امر به دلیل نبود برنامه مدیریت صحیح منابع و فقدان برنامه در بخش اعظم کشاورزی است.
وی گفت: بر اساس آمار سال 97 ، بخش کشاورزی 17.2 درصد اشتغال را بعد از خدمات و صنعت بخود اختصاص داده است.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیتی که به دلیل بارش باران ایجاد شده است باید در جهت افزایش اشتغال بخش کشاورزی و بکارگیری ظرفیت فارغ التحصیلان این بخش، اقدامات خاصی صورت گیرد چراکه نمی توان الگویی را تقلید کرد و روش های نوین، روش های ابداعی هستند و تقلیدی نیستند و با توجه به شرایط کشور روش هایی را ابداع کرد تا موجب رشد بخش کشاورزی شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نگارش دانشنامه مازندران پایان یافت

اجرای سیاست "قیمت تضمینی" تیر خلاص به امنیت غذایی کشور

توسعه واقعی اشتغال باید مبتنی بر پژوهش باشد

معلمان مازندرانی 2 هزار اثر اقدام پژوهشی نوشتند

31 پژوهش سرای دانش آموزی در مازندران فعال است

تلگرام و اینستاگرام احتمالاً در روز جمعه رفع فیلتر می شوند

فیلترشکن‌های کانال آمدنیوز گوشی را هک می کنند

حاکمیت ما امکان اعمال مقررات بر شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی را ندارد

اولین تاکسی پرنده دنیا، ولوکوپترVolocopter در نمایشگاه CES 2018

«ویز» رفع فیلتر شد

شکایت دولت از استارت‌آپ‌ها پس گرفته می‌شود

تولید آیفون ایکس، آیفون 8 و 8 پلاس در تابستان 2018 متوقف خواهد شد!

آخرین ابر ماه سال 96، ماه گرفتگی و ماه کامل آبی در شامگاه 11 بهمن 96

توضیح محققان در خصوص تصاویر نادرست سامانه بارشی

ادامه حیات USSD مشروط به تضمین امنیت توسط اوپراتور ها شد

فیس‌بوک برای کاربران مُسِن شده است

آژیر خطر برای کره زمین/ جان 100 میلیون نفر گرفته میشود؟

تشخیص سن از طریق چهره با راهکار های جدید

استیون هاوکینگ درگذشت

توییت وزیر ارتباطات درباره حمله سایبری به کشور

تعریف بن کارت های نمایشگاه کتاب بر روی کارت ملی هوشمند

اولین فردی که به مریخ می‌رود باید یک خانم باشد

مقطع هنرستان 5 ساله می شود

آغاز ثبت‌نام بن کتاب استادان دانشگاه‌ از امروز

با دام جدید هکرها آشنا شوید

22 درصد از تولیدات علمی کشورهای اسلامی توسط پژوهشگران ایران

اعلام نرخ شهریه مدارس غیر انتفاعی چه زمانی اعلام می شود؟

آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دولت

زمان برگزاری آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی اعلام شد

مهلت ثبت نام الکترونیکی کتاب درسی تمدید شد

جزئیات ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده ابلاغ شد

کشف یک شکل هندسی جدید!

نوبل ریاضی به ریاضیدان کُرد ایرانی رسید

مردی که پس از مرگش زنده خواهد ماند

رژیم غذایی خیلی کم‌کالری، راهکاری نوین یا برنامه‌‌ای ثابت شده؟

حمله امنیتی به 50 میلیون فیسبوکی

فیسبوک باز هم حساب ایرانی‌ها را بست

بیشترین عبارات جستجو شده سال 2018 در گوگل

تا آخر امروز اسنپ خود را به‌روزرسانی کنید

فضاپیمای ناسا 2 رکورد ثبت کرد

آرزو‌هایی که 5G برآورده می‌کند

لپ تاپ‌های 40 میلیونی در بازار تهران

تغییرات اساسی در راه وایبر

بلک‌بری سراغ توسعه اینترنت اشیا می‌رود

گوگل پایگاه‌های نظامی تایوان را لو داد

یوتیوب به کودکان خودکشی می‌آموزد

پرتاب اولین ماهواره 5G برای دسترسی به اینترنت

نفوذ هکر‌های ایرانی به 200 شرکت آمریکایی

جهرمی: 350 هزار «آیفون» خاموش شد

دست نگه دارید؛ گوشی‌های تاشو ارزان می‌شوند!