پیام مازند

آخرين مطالب

استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران:

افزایش بهره وری در کشاورزی مهمترین علت توسعه است علمي

افزایش بهره وری در کشاورزی مهمترین علت توسعه است
  بزرگنمايي:

پیام مازند - استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران گفت: اهمیت افزایش و ارتقای بهره‌ وری یکی از مهم ترین عوامل توسعه تلقی می شود.
مهدی بشارتده سلوطی با بیان اینکه امروزه در نیازهای بشر که کالا و خدمات وجو دارد اما محدودیت منابع داریم، اظهار کرد: افزایش جمعیت موجب زیاد شدن تقاضا و مصرف می شود و پیشرفت استانداردهای زندگی نیز بر نیازهای مصرفی مردم تاثیر گذار است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر کشورهایی که در حال توسعه هستند، اهمیت افزایش و ارتقای بهره‌ وری را یکی از مهم ترین عوامل توسعه خود تلقی می کنند، تصریح کرد: در ایران به لحاظ ترکیب جمعیتی جوان، نرخ بالای بیکاری، کم کاری و یا بیکاری پنهان، عدم استفاده درست و کافی از ظرفیت واحدهای تولیدی و نبود ساختارهای مناسبی که در بخش های اقتصادی وجود دارد موجب شده بهره وری آن گونه که باید و شاید اتفاق نیفتد و توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور آن طور که انتظار می رفت، محقق نشود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر بهبود بهره وری به عنوان موثرترین راه برای بدست آوردن توسعه و یا رشد اقتصادی مطرح است، گفت: توسعه اقتصادی و رشد اقتصادی دو مفهوم جداگانه و کاملا متفاوت است.
بشارتده سلوطی خاطرنشان کرد: زمانی که توسعه اقتصادی بخواهد اتفاق بیفتد ملزم است که ابتدا رشد روی دهد اما زمانی که رشد اتفاق افتاد نمی توان گفت که توسعه روی داده است.
وی ادامه داد: توسعه به مانند لانه های زنبوری که کنار هم می چینیم، تلقی می شود که فضایی خالی بین آن ها نیست اما رشد اقتصادی مانند دانه های دایره ای است که کنار هم قرار می گیرد اما بین آن ها فضای خالی وجود دارد و به همین دلیل گفته می شود این دو مفهوم باید ازهم متمایز شوند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با تاکید بر اینکه امروزه اگر توسعه مطرح است باید به سمت بهبود بهره وری هم حرکت کرد، افزود: بهبود بهره وری یعنی استفاده کاراتر از منابعی که در اختیار است.
توسعه بخش کشاورزی پیش نیاز توسعه اقتصاد کشور
بشارتده سلوطی از بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی ایران یاد کرد و گفت: این بخش یک پنجم تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است بنابراین توسعه بخش کشاورزی می تواند به عنوان پیش شرط و پیش نیاز ضروری برای توسعه اقتصاد کشور باشد.
وی با ابراز تاسف از اینکه این نگاه که توسعه بخش کشاوررزی پیش نیاز توسعه اقتصاد کشور است، وجود ندارد، بیان کرد: همانطورکه بارها شنیده شده است یکی از مهم ترین آیتم های استقلال یک کشور توسعه اقتصادی آن کشور است اما این امر در کشور ما جدی گرفته نشد.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران تصریح کرد: بخش کشاورزی در ایران با چالش ها و محدودیت های زیادی روبرو است که به عنوان یک عامل بازدارنده توسعه مطرح می شود بنابراین باید این محدودیت ها رفع شود تا توسعه کشاورزی در کشور اتفاق بیفتد.
بشارتده سلوطی با تاکید بر اینکه یکی از علل اصلی پایین بودن تولید و عقب ماندگی نواحی روستایی کشور، پایین بودن عوامل بهره وری تولید است، خاطر نشان کرد: در مناطق روستایی کشور عوامل بهره وری تولید مانند نیروی انسانی، زمین، آب و سرمایه بسیار پایین است و بخش کشاورزی به دلیل نداشتن قابلیت جذب نیروی انسانی متخصص و وجود نیروی انسانی مازاد همچنان به صورت ساختار سنتی جلو می رود، سطح تولید بسیار پایین و از نظر نیروی کار نیز بهره وری آن بسیار پایین است.
وی با بیان اینکه طی 30 سال اخیر بهره وری نیروی کار در بخش کشاورزی رشد بسیار پایینی داشته است، افزود: این امر باعث شد تمرکز نیروی کار مازاد در بخش باقی بماند و ساختار نیروی شاغل این بخش که دارای بافت سنتی تولید کشاورزی است تمرکز پیدا کند و نیروی کار در این بخش به دلیل کهنسالی و نداشتن تخصص کافی موجب ضعیف شدن امید در بخش کشاورزی شود.
نقش مهم نیروهای متخصص در افزایش تولیدات کشاورزی و بهره وری
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران نقش نیروی کار تحصیل کرده در بخش کشاورزی که به آن سرمایه گفته می شود را بسیار مهم تلقی کرد و گفت: انسان متخصص با برخورداری از دانش های فنی و علمی، از ماشین آلات به نحو بهتری استفاده می کند که این استفاده بهتر خود به خود پدید آورنده بهره وری بیشتر می شود.
بشارتده سلوطی با بیان اینکه تغییر در دانش و مهارت می تواند به نوعی استفاده ما را از ادوات کشاورزی بهبود ببخشد، بیان کرد: این روش به دلیل پایین بودن سطح سواد افراد که استفاده کننده ادوات هستند هم بهره وری ماشین آلات را کم و کشاورزی را با بهره وری پایینی مواجه کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تغییر در دانش مهارت تولید و بومی سازی روش های تولید توسط نیروهای تحصیل کرده و به تبع آن انتقال آموزشی که به تولید کنندگان می دهند خود به خود باعث بهره وری تولید در بخش کشاورزی می شود و زمانی که بهره وری افزایش یابد، درآمد کشاورز از بخش تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته و این امر موجب توجیه مالی بیشتر کشاورزی و ترغیب افراد به امر کشاورزی می شود.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با اشاره به اینکه در چند سال اخیر کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی های پی در پی موجب آسیب به تولیدات محصولات باغی و کشاورزی شد، تصریح کرد: درابتدای سال با افزایش چشمگیر بارش ها درکنار خساراتی که به دنبال داشت موجب رشد و رونق کشاورزی شده اما باید گفت این رونق کشاورزی به دلیل افزایش بارش ها بود و از روش های نوین استفاده نشده است زیرا افزایش نزولات افزایش باعث رونق تولیدات شد.
استفاده از ایده کارآفرینان در تغییر الگوی کشت
بشارتده سلوطی با تاکید بر اینکه باید از ایده های کارآفرینان استفاده کرد و الگوی کشت را در داخل کشور تغییر داد، یادآور شد: مسئولان کشاورزی باید از این فرصتی که بدست آمده است به نحو احسنت استفاده کنند و تولید را به سمت محصولاتی رونق دهند که با یک الگوی کشت جدی همراه با توجیه فنی بیشتری باشد و این قابلیت وجود دارد که با استفاده از تحصیل‌ کردگان بخش کشاورزی موجب بهبود الگوی کشت شوند.
وی اظهار کرد: درحال حاضر درکشورهایی که در بخش کشاورزی فعال هستند بخش اعظمی از اعتبار خود را به سمت تحقیق و پژوهش برای تغییر الگوی کشت اختصاص داده اند و در این راه از ایده های نخبگان استفاده می کنند.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران با ابراز تاسف از اینکه آن گونه که باید و شاید به دانشجویان بخش کشاورزی بهاء داده نمی شود، افزود: باید زمینه ای فراهم شود تا فارغ التحصیلان این بخش مشارکت کنند و از مشارکت این فارغ التحصیلان در طرح هایی همانند طرح های گلخانه ای استفاده شود.
بشارتده سلوطی با بیان اینکه مدیریت درستی برای بکارگیری این فارغ اتحصیلان وجود ندارد، تاکید کرد: این امر به دلیل نبود برنامه مدیریت صحیح منابع و فقدان برنامه در بخش اعظم کشاورزی است.
وی گفت: بر اساس آمار سال 97 ، بخش کشاورزی 17.2 درصد اشتغال را بعد از خدمات و صنعت بخود اختصاص داده است.
استاد اقتصاد کشاورزی دانشگاه علم و فناوری مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیتی که به دلیل بارش باران ایجاد شده است باید در جهت افزایش اشتغال بخش کشاورزی و بکارگیری ظرفیت فارغ التحصیلان این بخش، اقدامات خاصی صورت گیرد چراکه نمی توان الگویی را تقلید کرد و روش های نوین، روش های ابداعی هستند و تقلیدی نیستند و با توجه به شرایط کشور روش هایی را ابداع کرد تا موجب رشد بخش کشاورزی شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افتتاح 12 پروژه محرومیت زدایی در کلاردشت

بی تابی گوهر خیراندیش برای ماه چهره خلیلی + تصاویر

بازدید عضو شورای شهر تهران از مکان رویدادهای مشروطه

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 18 هزار و 132 نفر رسید

ماه چهره خلیلی درگذشت + علت فوت، بیوگرافی و عکس ها

سرپرست شبکه بهداشت : کلاردشت در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی مازندران به مناسبت «روز خبرنگار»

ولایت فقیه کانون امنیت ایران در حوادث جهانی است

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

فاجعه زیست محیطی در سوادکوه/ 24 هزار ماهی تلف شدند

26 کتابفروشی مازندران مجری طرح «تابستانه کتاب» شدند

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

بازداشت همه مسئولان بندر بیروت

بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب‌ ها

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

گام بلند لائینی در اعتلای برجستگی‌های مازندران

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

پیام تسلیت دکتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

ترافیک نیمه سنگین در کرج-چالوس

نرخ ارز آزاد در 17 مرداد

دستگیری گروه صیادان غیرمجاز در آمل

ناکامی سارقان در کلاردشت

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

13 دستگاه اکسیژن‌ساز در بیمارستان‌های مازندران نصب شد

احیای معجزه‌آسای راننده کامیون پس از یک ساعت در مازندران

بستری 1711 بیمار کرونایی در مازندران

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر

استاندار بیروت: 300 هزار نفر آواره شدند

سازو کار اخذ مالیات از خانه‌ های خالی تعیین شد

موضوع سد فینسک براساس ملاحظات اجتماعی در سطوح ملی پیگیری شد

مکاشفه از سیدخندان تا چهارراه قصر

ترافیک راههای مازندران پرحجم است/ احتمال اعمال محدودیت ترافیکی

تکذیب خودکشی همزمان 4 دختر در بابل

خیلی ساده بگم؛ روزمون مبارک

روزی برای راویان "ن و القلم و مایسطرون"

دف نوازی و نورافشانی در برج میلاد

فکری: باید از تیر دروازه ممنون باشیم

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

قلعه نویی: جدال با نساجی عجیب و غریب بود/ بازی 20 دقیقه وقت تلف شده داشت

سپاهان صفر- نساجی یک/ پوکر زردپوشان در زدن توپ به تیر دروازه

نقد منصفانه مسیر توسعه را هموار می کند

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

فرماندار: تعطیلات پیش رو زمان مناسبی برای سفر به بابل نیست

پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

آیت‌الله سیستانی خواستار کمک به مردم لبنان شد