پیام مازند

آخرين مطالب

بایدها و نبایدهای دقیقه نودی برای کنکوری ها علمي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – کمتر از 48 ساعت تا نخستین جلسه کنکور سراسری سال 98 باقی مانده و حدود یک میلیون و 118 هزار دانش آموز کنکوری هم آخرین ساعات رسیدن به روز موعود را سپری می کنند، ساعاتی که به اعتقاد مشاوران باید هم توسط خانواده ها و هم خود دانش آموز کنکوری " عادی " و حتی " عادی تر از همیشه " ارزیابی شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، کنکور امسال بر اساس آمار سازمان سنجش و آموزش کشور یک میلیون و 118 هزار و 739 داوطلب دارد که قرار است در نوبت های صبح و بعد از ظهر روزهای پنجشنبه و جمعه 13 و 14 تیر ماه در بیش از 370 شهرستان و بخش مختلف کشور برای ورود به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی رقابت کنند.
ساعات پایانی باقی مانده به آغاز جلسه کنکور به اعتقاد کارشناسان آموزشی و مشاوران تغذیه آن قدر اهمیت دارد که لازم است دانش آموزان کنکوری برای هر ساعتش برنامه داشته باشند، ولی نه برای درس خواندن یا یادداشت برداری و حفظ کردن متون، بلکه استراحت و استرس زدائی.
ساعات پایانی امروز و فردا برای خانواده های دارای دانش آموز کنکوری هم پراسترس و هیجان زاست و این وضعیت نخستین آسیبی است که پدران و مادران باید مدیریتش کنند تا به دانش آموز منتقل نشود.
به اعتقاد کارشناسان در کنار اینکه باید به تغذیه و استراحت کنکوری‌ها طی ساعات آینده بیش از هر زمانی دیگر اهمیت داده شود، عادی بودن و برخورد عادی با کنکور لازمه اصلی استرس زدایی است.
توصیه‌های آموزش و پرورشی برای کنکوری‌ها
معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: دانش آموزان باید در سریع‌ترین زمان با دریافت کارت ورود به جلسه از سامانه سنجش، ساعت و مکان آزمون خود را مشخص کنند تا دچار استرس نشوند.
اسفندیار نظری افزود: کنکوری‌ها در این ایام باید به خود اعتماد به نفس بدهند و آرامش ظاهری و باطنی خود را حفظ کنند.
وی دوری از مطالعه بیشتر، پوشیدن لباس خنک در سر جلسه امتحان، آماده کردن لوازم تحریر برای زمان آزمون و حضور یک ساعت زودتر در محل آزمون را از مواردی دانست که می تواند به استرس زدایی از دانش آموزان کمک کند.
نظری گفت: دانش آموز نباید مدام فکر کند کنکور و نتیجه آن آخرین فرصت است، چون در این صورت نتیجه می گیرد که تمام سرنوشت زندگی در کنکور خلاصه می‌شود.
معاون متوسطه آموزش و پرورش مازندران همچنین از خانواده‌ها خواست تا در این روزها، استرس در خانه را تا حداقل ممکن کاهش دهند و فرزندشان را در شرایطی آرام قرار دهند.
وی پیشنهاد کرد: خانواده‌ها می‌توانند با رفتن به گشت و گذار یا خرید به همراه فرزند خود، استرس و فکر کنکور را از وی دور کنند.
نظری مقایسه کردن، سرزنش کردن صحبت کردن مداوم درباره کنکور و نتیجه آن را در خانه برای دانش آموزان کنکوری نا مناسب و استرس زا دانست و تاکید کرد: بهتر است شرایط عادی در خانه حاکم و به کنکور به مانند امتحان عادی نگاه شود.
کنکور ایستگاه آخر فرصت‌ها نیست
یک کارشناس آموزشی و مشاور کنکور هم به خبرنگار ایرنا گفت: منشا استرس کنکور، خانواده‌ها بویژه پدران و مادران خودشان هستند و از طریق آنها این استرس به دانش آموزان انتقال می‌یابد.
علی نائیجی افزود: بیشترین میزان استرس در ساعات پایانی رسیدن به جلسه کنکور از طریق خانواده‌ها و اطرافیان به دانش آموزان تزریق می‌شود در حالی که خودشان اطلاع ندارند و فکر می‌کنند در حال راهنمایی کردن فرزندانشان و دلداری دادن به آنها با هدف کاهش استرس هستند.
این مشاور تحصیلی تاکید کرد: خانواده‌ها بهتر است 24 ساعت زمان باقی مانده تا جلسه کنکور را به گونه‌ای در محیط خانه برنامه ریزی کنند تا دانش آموز شادترین و در عین حال آرام ترین دقایق را تجربه کند و به هیچ وجه درباره روز کنکور و نتیجه احتمالی آن فکر نکند.
نائیجی با تاکید بر اینکه برای خلق یک شبانه روز آرام و شاد نمی‌توان یک نسخه واحد برای خانواده‌ها پیچید، گفت: نوع برنامه ریزی بستگی به روحیه خانوادگی دارد؛ اینکه بخواهند به پارک بروند یا در خانه بمانند، با موسیقی و دور همنشینی سرگرم شوند یا اینکه به یک مکان مقدس و متبرک بروند و نیایش کنند.
وی با توضیح این نکته که خانواده‌ها ندانسته در آخرین ساعات باقی مانده تا کنکور بیشترین حجم نصایح و دلسوزی‌های پدرانه و مادرانه را در قالب‌های مختلف در مقابل فرزندانشان بروز می‌دهند، تاکید کرد: این کار متاسفانه برای دانش آموزان استرزاست، زیرا به این نتیجه می رسند که قبولی در بهترین رشته کنکور برای خانواده اش اهمیت حیاتی دارد.
نائیجی گفت: اینکه به دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری گفته شود کنکور آخرین فرصت و تنها پله ترقی نیست، زمانش چند ساعت باقی مانده به جلسه کنکور نیست و باید در آغاز سال تحصیلی منتهی به آزمون سراسری و ماه‌ها و روزهای قبل تکرار می‌شد تا استرس زدایی شود.
وی افزود: امروز و فردا خانواده‌ها به جای گفتار، با رفتارشان نشان دهند که کنکور به عنوان یکی از مراحل عادی زندگی است و همانند هر آزمون دیگری به آن نگریسته شود.
نیایش، موسیقی ملایم و خواب کامل
این کارشناس مشاوره تحصیلی با اعلام اینکه بر اساس نتایج یک پژوهش حدود 33 درصد اضطراب دانش آموزان از خانواده آنها بخصوص مادران منتقل می‌شود، گفت: خانواده‌ها امروز و فردا شرایطی در خانه ایجاد کنند تا داوطلبان فیلم‌های هیجان انگیز، ترسناک و یا درام تماشا نکنند برای اینکه مانع تمرکزشان بر مطالبی که یاد گرفته‌اند، می‌شود.
وی توصیه کرد: همچنین داوطلبان روز قبل از کنکور را به قدم زدن در پارک، یا ورزش‌های سبک و یا حضور در جمع صمیمی خانوادگی یا دوستانه بگذرانند تا با استراحت دادن به مغز، افکار استرس آور را از خود دور کنند.
نائیجی خواندن دعا، مناجات و گوش دادن به موسیقی‌های ملایم را هم از دیگر راههای کاهش استرس پیشنهاد کرد و گفت: دانش آموزان حتی المقدور نیم تا یک ساعت زودتر در حوزه امتحانی حضور یابند تا با شناخت بیشتر محیط و رقبا، ذهنشان پیش از ورود به جلسه فرصت تجزیه تحلیل لازم و کنار گذاشتن این داده‌های جدید را بیابد.
این کارشناس خواب کافی در شب قبل از کنکور را مهم‌ترین پیش نیاز برای استراحت کامل ذهن دانست و هشدار داد: کم خوابی و بی خوابی فعالیت مغز را مختل می‌کند و باعث می‌شود داوطلب در سر جلسه نتواند ذهنش را متمرکز کند.
وی توضیح داد: متاسفانه مشاهده شده داوطلبانی با اظهار اینکه کم خوابی باعث نمی‌شود تا سر جلسه چرت بزنند، خود و خانواده اشان را متقاعد می‌کنند که در این مورد سختگیری نکنند در حالی که موضوع چرت زدن موقع آزمون نیست بلکه پویا بودن ذهن و فکر مطرح است تا تمرکز کامل صورت گیرد.
این مشاور تحصیلی به موضوعی به نام " جاخوردن " در مواجهه با سئوالات سخت به عنوان یکی از آسیب‌های جدی و فزاینده استرس در سر جلسه آزمون اشاره و تاکید کرد: کنکوری‌ها باید در زمان آزمون هنگام مواجه شدن با سئوالات سخت یا فراموشی پاسخ هر پرسشی، آرامش خود را حفظ و از آن پرسش عبور کنند چون وضعیت جاخوردن یک نوع شوکه شدن خفیف است و با نگاه کردن به پرسش‌های بعدی و پاسخ دادن به آنها رفع می‌شود.
تغذیه مناسب و دوری از قند و چربی
یک کارشناس تغذیه هم به خبرنگار ایرنا گفت: در روزهای باقی مانده باید به تغذیه دانش آموزان بیشتر توجه شود و در راس آن باید از خوردن غذاهای چرب و یا شیرینی‌های مصنوعی خودداری شود.
یاسمن شکرالهی افزود: اصولاً بیشتر دانش آموزان بر این اعتقادند که سر جلسه کنکور همان کیک و یا دوناتی را که در حوزه امتحانی داده می‌شود، می‌خورند و به تست زدن ادامه می‌دهند، اما روز امتحان بهتر است از قندهای مصنوعی مصرف نکنند.
وی توضیح داد: شکلات، آبنبات و شیرینی‌های مصنوعی برای جلسه کنکور مفید نیست، زیرا به همان سرعتی که قند خون را بالا می‌برند، به همان سرعت هم آن را پایین می‌آورند و تنها برای حدود یک ساعت گلوکز را تامین می‌کنند.
شکرالهی از انجیر و توت خشک، خرما و کشمش به عنوان مواد دارای قند طبیعی نام برد و گفت: این مواد برای جلسه کنکور مفید است چون هم حملشان راحت است و هم بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون را همراه ندارند.
او همچنین با اشاره به خواص کاکائو، اظهار داشت: اگر چه خوردن بیش از اندازه شکلات می‌تواند مضر باشد، اما داوطلبان می‌توانند چند تکه از شکلات‌های کاکائویی را همراه خود داشته باشند، زیرا کاکائو نوعی محرک است که توانایی ذهن را افزایش می‌دهد.
این کارشناس تغذیه بر ضرورت مصرف آب در سر جلسه کنکور تاکید کرد و گفت: آب برای گردش خون و عملکرد سلول‌های مغز لازم است.
وی مصرف آبمیوه را هم به کنکوری‌ها در سر جلسه پیشنهاد داد و تاکید کرد: بهتر است از آبمیوه‌های طبیعی، شربت خانگی مانند شربت بیدمشک و آلبالو استفاده شود و حتی المقدر آبمیوه‌های صنعتی مصرف نکنند.
شکرالهی گفت: کنکوری‌ها سیب قرمز را نیز به صورت قاچ شده با خود همراه ببرند، چون هم برای تقویت حافظه مفید است و هم قند طبیعی دارد.
وعده‌های غذایی کنکوری‌ها
این متخصص تغذیه خوردن صبحانه کامل را برای دانش آموزان کنکوری از واجبات دانست و گفت: برای صبحانه روز کنکور نیز باید ترکیبی از لبنیات و پروتئین مانند گردو و پنیر، یک لیوان شیر و تخم مرغ استفاده شود.
وی افزود: داوطلبان باید از نوشیدن چای غلیظ در وعده صبحانه قبل از کنکور خودداری کنند و بهتر است در وعده صبحانه در مصرف مواد قندی هم زیاده روی نکنند و تا حد امکان نیز نان سبوس دار میل کنند.
شکرالهی برنامه غذایی شام قبل از جلسه کنکور را نیز برای استراحت بهتر شب و بیدار شدن صبح و همچنین آمادگی بهتر برای جلسه آزمون مهم توصیف کرد و تاکید کرد: کنکوری‌ها بهتر است شب قبل از آزمون از خوردن غذاهای پرحجم پرهیز و بیشتر از گوشت مرغ ترجیحاً آب پز یا کباب شده و همچنین گوشت کبابی کم نمک استفاده کنند.
وی با بیان اینکه خوردن غذای سنگین باعث می‌شود حجم زیادی از خون برای کمک به هضم سریع غذا وارد دستگاه گوارش شود، تصریح کرد: همین موضوع باعث می‌شود خون کمتری در شب قبل از کنکور به مغز رسیده و عملکرد این عضو برای روز کنکور کاهش یابد.
شکرالهی گفت: داوطلبان به هیچ وجه از قرص‌های آرام بخش برای کاهش استرس استفاده نکنند و به جای آن میوه‌هایی مانند سیب بخورند.
کنکور سراسری 97 طی دو روز آینده برای بیش از یک میلیون دانش آموز برگزار و پرونده‌اش برای آنها و خانواده‌هایشان بسته می‌شود، ولی زندگی ادامه دارد؛ خواه فرزندانمان در رشته دلخواهشان قبول بشوند و یا تصمیم دیگری برای چگونگی ادامه زندگیشان بگیرند.
7335/‏1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بی تابی گوهر خیراندیش برای ماه چهره خلیلی + تصاویر

بازدید عضو شورای شهر تهران از مکان رویدادهای مشروطه

زنگ خطر انبارهای شیمیایی تهران

تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 18 هزار و 132 نفر رسید

ماه چهره خلیلی درگذشت + علت فوت، بیوگرافی و عکس ها

سرپرست شبکه بهداشت : کلاردشت در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی مازندران به مناسبت «روز خبرنگار»

ولایت فقیه کانون امنیت ایران در حوادث جهانی است

تهران ؛ صاف تا کمی ابری

فاجعه زیست محیطی در سوادکوه/ 24 هزار ماهی تلف شدند

26 کتابفروشی مازندران مجری طرح «تابستانه کتاب» شدند

تهران در حوزه مناسب سازی، بسیار عقب است

آتش سوزی انبار ضایعات پلاستیکی خاموش شد

آجودانیه؛ از عکاسباشی ناصری تا بوستان شطرنج

بازداشت همه مسئولان بندر بیروت

بازگشت کوپن؛ واریز یارانه غیرنقدی به حساب‌ ها

اولین واکنش داماد نعمت‌ زاده به فرارش از کشور

گام بلند لائینی در اعتلای برجستگی‌های مازندران

فقر آتشنشانی اهواز در حوزه تجهیزات

پیام تسلیت دکتر عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

پیام دکتر کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت روز خبرنگار

ترافیک نیمه سنگین در کرج-چالوس

نرخ ارز آزاد در 17 مرداد

دستگیری گروه صیادان غیرمجاز در آمل

ناکامی سارقان در کلاردشت

تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

13 دستگاه اکسیژن‌ساز در بیمارستان‌های مازندران نصب شد

احیای معجزه‌آسای راننده کامیون پس از یک ساعت در مازندران

بستری 1711 بیمار کرونایی در مازندران

انتقال انبار نفت موضوع جلسه مشترک وزارت نفت و شورای شهر

استاندار بیروت: 300 هزار نفر آواره شدند

سازو کار اخذ مالیات از خانه‌ های خالی تعیین شد

موضوع سد فینسک براساس ملاحظات اجتماعی در سطوح ملی پیگیری شد

مکاشفه از سیدخندان تا چهارراه قصر

ترافیک راههای مازندران پرحجم است/ احتمال اعمال محدودیت ترافیکی

تکذیب خودکشی همزمان 4 دختر در بابل

خیلی ساده بگم؛ روزمون مبارک

روزی برای راویان "ن و القلم و مایسطرون"

دف نوازی و نورافشانی در برج میلاد

فکری: باید از تیر دروازه ممنون باشیم

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

قلعه نویی: جدال با نساجی عجیب و غریب بود/ بازی 20 دقیقه وقت تلف شده داشت

سپاهان صفر- نساجی یک/ پوکر زردپوشان در زدن توپ به تیر دروازه

نقد منصفانه مسیر توسعه را هموار می کند

فراخوان جذب سرمایه گذار برای راه اندازی هایپر مال پایانه شرق

برترین فیلمسازان موبایلی جشنواره در برج میلاد معرفی شدند

فرماندار: تعطیلات پیش رو زمان مناسبی برای سفر به بابل نیست

پیاده‌روی؛ مُد خلاقانه اندیشیدن

آیت‌الله سیستانی خواستار کمک به مردم لبنان شد

تلف شدن 24 هزار قطعه ماهی در سوادکوه