پیام مازند

آخرين مطالب

مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور

زباله بیولوژیکی که حیاتی است علمي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور گفت: بندناف، غنی از سلول های بنیادی خون ساز است که در موقع تولد به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می شود اما ذخیره آن در بانک خون بندناف می تواند برای درمان 80 نوع بیماری لاعلاج استفاده شود.
اشکان مزدگیر در نشست مطبوعاتی که در مرکز جهاد دانشگاهی مازندران برگزار شد، درباره کاربردهای سلول های بنیادی بندناف اظهار کرد: این سلول ها برای بیماری هایی که درمان دیگری جز سلول های بند ناف ندارند مانند انواع سرطان های خون، تالاسمی، بیماری های نقص سیستم ایمنی، بیماری با منشا عصبی مثل فلج مغزی و اوتیسم، دیابت نوع یک، پارکینسون و بیماری هایی مشابه کاربرد دارد.
وی با بیان اینکه پژوهشگاه بندناف رویان فعالیت خود را از سال 1384 به شکل رسمی آغاز کرده است، تصریح کرد: اکنون پس از گذشت 14 سال از آغاز فعالیت مجموعه، بیش از 112 هزار خون بندناف از سراسر کشور در این مرکز جمع آوری و سلول های بنیادی آنها ذخیره سازی شده است.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور توسعه بانک های خون بندناف در سراسر دنیا را از جمله اتفاقات مهم در حوزه علم نوین پزشکی دانست و گفت: بجز دفاتر نمایندگی فعال درون کشور، 2 دفتر برون مرزی پژوهشگاه رویان در مسقط عمان و اربیل اقلیم کردستان عراق اکنون مشغول فعالیت بوده که نمونه در آن جمع آوری می شود و اکنون به دنبال احداث نمایندگی فعال در دبی امارات، باکو آذربایجان و جنوب عراق هستیم.
مزدگیر با اشاره به اینکه 40 نمونه خون بند ناف از افراد خارج از کشور ذخیره سازی شده است، افزود: این افراد غالبا از کشورهای خاورمیانه متقاضی بودند اما از کشورهای اروپایی مانند نروژ و انگلستان نیز تقاضای ذخیره به ثبت رسیده است.
وی در پاسخ به این پرسش که خون بند ناف برای چه کسانی قابل استفاده است، خاطرنشان کرد: هر فردی که از نظر ژنتیکی با صاحب نمونه تطابق داشته باشد می تواند برای درمان بیماری تقاضا داده و از آن نمونه استفاده کند، طبیعتا هرچقدر نسبت خویشاوندی به صاحب نمونه نزدیک تر باشد احتمال استفاده بیشتر می شود که شانس استفاده خواهر و برادر در این مورد بیشتر است و با دور شدن نسبت فامیلی امکان استفاده کمتر می شود.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان شانس استفاده نمونه برای خواهر و برادر را بیش از 10 برابر سایرین دانست و تاکید کرد: اگر فرد نیازمند بنا بر هر دلیلی ذخیره سازی نمونه نداشته باشد و اگر نمونه تطابقی فرد در کشور یافت نشود باید از خارج وارد شده که مبلغ آن بین 35 تا 40 هزار دلار برای هر نمونه وارداتی هزینه ارزی دارد.
مزدگیر خطاب به مادران باردار توصیه کرد: با توجه به اینکه مشاوره ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف کاملا رایگان است مادران می توانند برای راهنمایی های لازم در مرکز بانک خون بندناف رویان واقع در مرکز جهاد دانشگاهی مازندران مراجعه کنند تا بدون پرداخت هزینه از خدمات مشاوره این مرکز بهره مند شوند.
وی با بیان اینکه نمونه های سلول بنیادی بانک خون ها در دمای منفی 196 درجه فریز می شود، افزود: این نمونه ها تا مدت 25 سال قابلیت نگهداری دارند بنابراین به خانواده ها توصیه می شود تا به عنوان یک بیمه سلامتی و بیمه بیولوژیک برای فرزندان و خانواده های خود فرایند ذخیره سازی را انجام دهند .
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور درباره هزینه های فرآیند جمع آوری و ذخیره سلول ها خاطرنشان کرد: هزینه پایه اولیه 3 میلیون تومان است که برای استخراج نمونه دریافت شده و هزینه نگهداری سالانه ذخیره سازی سلول های بنیادی از سال دوم به بعد سالانه 160 هزار تومان است .
وی در ادامه یادآور شد: در حال حاضر با توجه به حجم زیاد تقاضا به افرادی که امکان پرداخت مبالغ هزینه ها را ندارند شرایط اقساط و تسهیلات بانکی تعلق گرفته که می توانند پروسه ذخیره سازی را با شرایط تقسیطی انجام دهند.
مزدگیر درباره روند تقاضا برای ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف، اظهار کرد: در ماه نهم یا هفته 36 بارداری، خانواده های متقاضی ذخیره سازی می توانند در صورت تمایل به جهاد دانشگاهی مازندران مراجعه کنند و با مشاوره همکاران در جهاد دانشگاهی و انجام آزمایشات پزشکی، همکاران ما در محل اتاق زایمان حضور یافته و جمع آوری و ذخیره سازی را انجام خواهند داد.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه پروسه جمع آوری، فاقد درد بوده و هیچ عارضه ای را متوجه مادر و نوزاد نمی کند گفت: در واقع بندناف یک زباله بیولوژیک بوده که اکنون به عنوان یک منبع حیات برای درمان بسیاری از بیماران تلقی می شود .
وی بیان کرد: خون بند ناف وظیفه انتقال اکسیژن و مواد غذایی از جفت به نوزاد را بر عهده دارد و از آنجائیکه در دوران جنینی مقادیر بسیار زیادی سلول بنیادی خون ساز نسبت به افراد بالغ وجود دارد به همین جهت از این نمونه خون به عنوان یک ذخیره ارزشمند بیولوژیک یاد می کنند .
مزدگیر مزایای خون بند ناف را اینگونه برشمرد: این نمونه جایگزینی مناسب برای پیوند مغز استخوان است که یک عمل دردناک تهاجمی بوده و احتمال رد پیوند در آن بالاست، بنابراین خون بندناف به دلیل گروه سلول های بنیادی کمتر نسبت به مغز استخوان قابلیت تمایز بیشتری دارد، مضاف بر اینکه بسیار راحت تر و کم هزینه تر انجام می گیرد.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور خاطرنشان کرد: نمونه های خوب و موفق استفاده از ذخیره بند ناف در کشور 300 مورد بوده که این موارد غالبا در بیماران با منشاء خونی استفاده شده است .
وی از اجرای بزرگترین طرح کارآزمایی بالینی دنیا که برای اولین بار در کشور به همت بیمارستان مرکز طبی دانشگاه تهران انجام شده است خبر داد و افزود: این طرح برای درمان 130 بیمار مبتلا به فلج مغزی با استفاده از سلول های بنیادی بندناف به تازگی اجرا شده که نتایج مثبت آن تا چند ماه آینده به شکل رسمی اعلام خواهد شد .
مزدگیر با اشاره به اینکه سالانه بین 15 تا 20 هزار نمونه به ذخیره بند ناف کشور اضافه می شود خاطرنشان کرد: در حال حاضر بدلیل سطح پائین آگاهی مردم، تنها یک و نیم درصد متولدین نوزاد کشور، اهدای خون بند ناف دارند که این میزان از بین 300 بیمارستان کشور جمع آوری می شود.
مدیر توسعه و تعالی پژوهشگاه رویان فرصت زمانی جمع آوری نمونه بند ناف را بین 3 تا 5 دقیقه عنوان کرد و گفت: نمونه های جمع آوری شده در مازندران از نظر کیفی بالاترین رتبه را در کشور دارند و از حدود 600 مورد ذخیره سازی شده در مازندران بیش از 5 نمونه موفق در استان اجرا شده است.
وی پژوهشگاه رویان را بزرگترین ذخیره بانک خون بندناف نمونه در خاورمیانه معرفی کرد و افزود: از لحاظ شاخصه کیفی آلودگی، ایران در بهترین حالت قرار دارد به عنوان مثال آلودگی میکروبی در دنیا بین 3 تا 5 درصد گزارش شده که در کشور این آمار کمتر از نیم درصد است و استانداردها در بالاترین سطح خود قرار دارد .
مزدگیر با اشاره به اینکه ایران در تولید دانش فنی ذخیره سازی خون بند ناف کاملا بومی و خودکفا شده است تاکید کرد: اکنون امکان صادرات برای کشور مهیا شده و در این زمینه تقاضای صادر دانش فنی از آذربایجان و عراق نیز به مرکز ارائه شده است.
این مقام مسئول در پژوهشگاه رویان در مورد نحوه ذخیره سازی و انتقال سلول های بنیادی اظهار کرد: اگر سلول بندناف زیاد باشد در 2 کیسه خون ذخیره می شود، غالبا در بیماری خونی مقدار کامل نمونه خون در یک مرحله استفاده شده ولی در بیماران با منشا عصبی مانند فلج مغزی و اوتیسم در 4 الی 5 مرحله نمونه استفاده می شود .
وی بانک های خون بندناف را بر 2 نوع عمومی و خصوصی یا خانوادگی تقسیم بندی کرد و ادامه داد: بودجه ای از طرف دولت تاکنون برای بانک های عمومی تخصیص نیافته و نمونه ها در آن بدون هزینه نگهداری می شوند اما در بانک خصوصی مطابق تقاضای خانواده ها موارد انجام گرفته که هزینه آن بر دوش خانواده ها است .
مزدگیر رتبه بندی بانک های خون بندناف کشور را اینگونه برشمرد: بر اساس تعداد نمونه به ترتیب استان های تهران، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان و مازندران در جایگاه های اول تا ششم قرار دارند.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور، دیگر سلول بنیادی قابل ذخیره سازی را پالپ دندان شیری معرفی کرد و در این باره گفت: پالپ دندان شیری هم می تواند منبع دیگری برای ذخیره سازی سلول های بنیادی باشد که بنام سلول های مزون شیر معروف است اما معایب آن در تعداد سلول های بنیادی اندک نمونه و عدم کاربرد در درمان بیماری خونی است.
وی موارد استفاده پالپ دندان شیری را در بیماری های عصبی و استخوانی نظیر ضایعات فک و صورت دانست و تاکید کرد: پالپ دندان شیری نیز هم اکنون در بانک خون بندناف رویان ذخیره سازی شده و تا سال آینده به مردم ارائه می شود .
مزدگیر با ابراز گلایه از فرایند کُند اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در زمینه کاربرد و کارکرد سلول های بنیادی خاطرنشان کرد: وظیفه عمده و اصلی در این حوزه بر عهده رسانه ها بوده تا با آگاهی و اطلاع رسانی اصولی و دقیق در این خصوص به مردم، این علم نوین پزشکی را معرفی کنند.
مدیر توسعه محصولات شرکت بن یاخته های رویان کشور خواستار ورود خیرین به این عرصه شد و تصریح کرد: آمادگی لازم برای توسعه بانک های خون از سوی پژوهشگاه رویان با مشارکت خیرین وجود داشته تا ظرفیت جدید برای استان مازندران ایجاد شود .

انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

174 میلیارد ریال وام کرونا در قائمشهر پرداخت شد

نماینده مهاباد: شأن جوانان ما بار 200 کیلویی‌ است؟

پیام شهردار تهران به سفرای خارجی در ایران به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

دستگیری اراذل و اوباش در محمودآباد

85 مازندرانی در یک روز به کرونا مبتلا شدند

جزئیات طرح مجلس برای تنظیم بازار خودرو

شاخص کل بورس باز هم کاهشی شد

ماجرای کتک کاری وسط برنامه زنده در شبکه "من و تو" ! + عکس

فعالیت 14 هزار بانوی مازندرانی در دفاع مقدس

تهران، به شبکه شهرهای یادگیرنده یونسکو پیوست

همکاری 52 مرکز علمی در دوازدهمین جشنواره مجمع شهری تهران

ممنوعیت تردد خودرو در ٢٢ معبر شهر تهران

نمایشگاه عکس رزمنده دفاع مقدس در قائمشهر رونمایی شد

کرباسچی بعد از 10سال با کروبی دیدار کرد

خاطره گویی رزمندگان دفاع مقدس در 40 محله قائمشهر

بازگشایی گره ترافیکی محور بهرامی؛ به زودی

اسامی خیابانهای بدون خودرو اعلام شد

نمایشگاه یاد یاران در منطقه 7 برپا می شود

لازمه موفقیت کاپ؛ آموزش و مشارکت مردم

محصول 98 درصد از شالیزارهای مازندران برداشت شد

تاکنون بالغ بر 45 غار در سطح استان خراسان جنوبی شناسایی شده است

خودروهای متخلف تخلیه نخاله  از یک تا ده هفته با تشخیص مقام قضایی متوقف میشوند

لزوم حفاظت از تنوع زیستی غارها

177 مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته جان باختند

3 شهید مازندرانی در یک قاب

کشف 8 هزار لیتر مشروبات الکلی در بابل

خواب سارق طلاجات در نوشهر تعبیر نشد

تکلیف سهام عدالت افراد متوفی چه می شود؟

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: عزت و عظمت امروز ایران اسلامی مرهون و ثمره فداکاری‌های دوران دفاع مقدس است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان: شفافیت اساس اعتمادسازی در جامعه است

قتل در کارواش؛ دفاع در برابر آشنای خانوادگی

دفاع مقدس چهره پلید غرب را برملا کرده است

بوستان ولایت؛ میزبان از دوچرخه سواران

ویزیت و درمان مدد جویان مرکز مادر و کودک منطقه 15

دوچرخه سواران می توانند معضل آلودگی هوای تهران را حل کنند

افزایش 100 درصدی مراجعان به درمانگاه‌های شهرداری تهران

بیش از 2 هزار و 800 میلیارد ریال تسهیلات کرونایی در مازندران پرداخت شد

دانش آموزان در مدرسه قمقمه آب شخصی به همراه داشته باشند

بهره برداری از نخستین موزه محلی در نازی آباد

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 31 شهریور 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 31 شهریور 99

برندگان جوایز امی 2020 اعلام شد/ شب پرجایزه "نگهبانان" و "شتز کریک" + عکس

مازندران نیازمند اهدای خون است

ضرورت تاسیس مراکز نوآوری توسعه تعاون در شهرهای مازندران

دوچرخه سواری از میدان قائم(عج) تا دانشگاه آزاد سوهانک

درس مقاومت دفاع مقدس باید به نسل های آینده منتقل شود

بدون مشارکت شهروندان، شهرها مکان مناسبی برای زندگی نخواهند بود

واکسن آنفلوانزا به مازندران نرسید

پرداخت بیش از 280 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در مازندران

نباید رشادت‌های شهدا، ایثارگران و رزمندگان از یادها برود