پیام مازند

آخرين مطالب

تکنولوژی حذف شدنی نیست! علمي

تکنولوژی حذف شدنی نیست!
  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک کارشناس علوم ارتباطات گفت: تکنولوژی بخشی از تمدن بوده و حذف شدنی نیست.
فواد ظفر عبداله زاده  با بیان اینکه تکنولوژی حذف شدنی نیست یعنی نمی توان تمدن را به عقب برگرداند، اظهار کرد: تکنولوژی بخشی از تمدن است آیا می توان اتومبیل را کنار زده و با چهارپایان به سر کار رفته و برگردیم؟ وقتی تکنولوژی وارد می شود مورد پذیرش مخاطب قرار می گیرد پس ما باید نحوه استفاده از آن را یاد بگیریم.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی و رسانه های آنلاین به عنوان رسانه مجازی یک صنعت است، تصریح کرد: منتهی صنعتی که بر خلاف ارتباطات توده ای ابتکار عمل را به دست خود مخاطبان می دهد البته در مورد رسانه های مجازی استفاده از واژه مخاطب درست نبوده بلکه باید بگوییم کاربر و مخاطب خود تولید کننده پیام می شود.
این کارشناس علوم ارتباطات با بیان اینکه ماهیت رسانه های مجازی امروزه ارتباطات خود انگیز است، گفت: پیامی که در یک شبکه اجتماعی قرار داده می شود به صورت بالقوه می تواند در اختیار تمام مردم دنیا قرار گیرد نه به صورت بالفعل چون دلچسب نیست یعنی مانند تلوزیون و رادیو ارتباط ندارد.
ظفرعبداله زاده در ادامه خاطرنشان کرد: به طور مثال در یک شبکه اجتماعی مانند وبلاگ اگر پیامی را بگذاریم و کسی آدرس آن را داشته باشد، می تواند پیام ما را در اختیار خود قرار دهد و پیام به طور جمعی در اختیار مخاطب قرار می گیرد اما با رسانه جمعی از نظر تعاملی بودن این رسانه ها متفاوت است.
این کارشناس علوم ارتباطات با اشاره به اینکه در وبلاگ یا فضای مجازی خود کاربر یا مخاطب پیام را تولید و خود در اختیار سایر شهروندان جهانی قرار می دهد، افزود: رسانه های نوین یا آنلاین دلچسب نیست اما با این وجود چون این صنعت ابتکار عمل را به دست مخاطب یا کاربر داده آن ها راقدرتمند می کند تا بتوانند بر رسانه های جریان اصلی تاثیر بگذارند.
ظفرعبداله زاده خاطرنشان کرد: به طور مثال در سیل نوروز امسال خود کاربران با ویدئو هایی که در شبکه های اجتماعی قرار می دادند باعث شدند که تصاویری را که صدا و سیما مایل به پخش آن نبود یا ساده از کنارش می گذشت، مجبور به پخش تمام زوایای سیل کند یعنی این رسانه ها به قدری مخاطب را قوی کرده که رسانه جمعی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه در صورت کلی رسانه های نوین یا مجازی صنعت است اما صنعتی که ابتکار عمل را به خود کاربران داده و آن ها را قوی و قدرتمند می کند، تصریح کرد: برای اولین بار در طول تاریخ زندگی بشر این اتفاق افتاده که هر فرد بتواند خودش صاحب یک رسانه باشد.
این کارشناس علوم ارتباطات با بیان اینکه درست است که سواد رسانه ای به صورت اکادمیک به مردم آموخته نشده است اما ما باید علت بوجود آمدن آن را درک کنیم، اظهار کرد: استفاده از رسانه های نوین مثل رسانه های قدیم احتیاج به سواد رسانه ای دارد و این امر از طریق آموزش و پرورش، نهاد های آموزشی و رسانه های جریان اصلی مانند رادیو و تلوزیون می تواند به مخاطبین داده شود اما این کم کاری نهادهای آموزشی ما است که سواد رسانه ای را به مردم آموزش نمی دهند.
ظفرعبداله زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه این مسائل در کشور ما وجود ندارد و رویکرد نسبت به رسانه های جدید یک رویکرد سلبی است تا ایجادی یعنی این رسانه ها را فقط نهی نمی کنند بلکه نفی می کنند، فقط جنبه های بد گفته می شود و جنبه های خوب دیده نمی شود.
وی با اشاره به اینکه نهادهای رسمی جامعه، آموزش در مورد رسانه های جدید را نمی دهند و تنها راه ارتباط برقرار کردن با این نهاد ها است، افزود: از طریق آموزش طریقه درست استفاده کردن این تکنولوژی ها را به مردم یاد دهیم.
این کارشناس علوم ارتباطات گفت: راه حل دوم برداشتن فیلترینگ و بالا رفتن سرعت اینترنت بوده که نخبگان در همین فضای مجازی به آموزش سواد رسانه ای بپردازند.
ظفر عبداله زاده با بیان اینکه وجود فیلترینگ و سرعت کم اینترنت همگی می تواند مانع از بالا رفتن دانش رسانه ای مردم باشد، گفت: مخاطب را باید به مسیر درست هدایت کنیم و با برقراری با نهادهای رسمی این مسئله را مورد پذیرش قرار دهیم.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به برداشت خود به عنوان یک کاربر شبکه اجتماعی فکر می کنم استفاده از شبکه های آنلاین و مجازی رویکرد منفی زیادی نیز نداشته و گاهی در جهت اطلاع رسانی اتفاقات خوبی در این فضاها رقم می خورد.
این کارشناس علوم ارتباطات افزود: در حال حاضر نمی توان گفت در حد ایده آل از این شبکه های رسانه ای استفاده می شود اما آنقدر هم منفی نیست و نیاز به آموزش سواد رسانه ای دارد.
ظفرعبداله زاده با اشاره به اینکه تکنولوژی خود را به بشر تحمیل کرده و برگشتنی نیست، تصریح کرد: فضای مجازی بخشی از زندگی بشر امروز است یعنی این فضا جداشدنی نیست به طور مثال ما نمی توانیم مردم را اغنا کنیم که جعبه تلوزیون خود را از پنجره منزل به بیرون پرت کنید و دیگر آن را نبینید، تلوزیون بخشی از تمدن بوده و به پذیرش آن پرداخته شده است.
وی بیان کرد: بر این اساس این یک فضا برای ایجاد کسب و کارها است، کسب و کارهای جدید، بازاریابی و تجارت جدید در سراسر دنیا در حال انجام است حتی شبکه های اجتماعی بزرگ مانند فیس بوک، کسب و کارهای آنلاین در سطح جهانی انجام می دهند.
این کارشناس علوم ارتباطات با بیان اینکه این کسب و کارهای مجازی در کشورهای توسعه یافته زودتر از ما انجام شده و پول آفرین و اشتغال زا است، یادآور شد: برای گسترش کسب و کارهای آنلاین نیاز به کسب یکسری مهارت و تجربه دارد که باید با کشورهایی که در این زمینه موفق بودند ارتباط برقرار کرده و از تجربیات و فرهنگ آنان با تطبیق فرهنگ کشور خود استفاده کنیم.
ظفر عبداله زاده افزود: اینترنت ملی و فضای مجازی ملی واژه های خود ساخته است، اینترنت ماهیتا جهانی بوده و وقتی چیزی ماهیت جهانی دارد نمی توان صفت ملی را برای آن به کار برد و دچار یک تناقص ماهوی می شود.
وی با اشاره به اینکه از نظر تکنولوژی شاید در آینده به ملی شدن برسیم اما آن چیزی که ما ابداع می کنیم اسم اینترنت نداشته و چیز دیگری خواهد بود، خاطرنشان کرد: اینترنت به مثابه کانال هایی است که در تمام کشورهای دنیا ترسیم شده است مانند شبکه اعصاب که در تمام اعضای بدن راه ایجاد کرده بنابراین با ملی شدن اینترنت حتی کسب و کار نیز آن رونق قبل را نخواهد داشت.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دو هزار مسکن برای محرومان در مازندران احداث می‌شود

2000 واحد مسکن محرومان در مازندران احداث می شود

بازگشت مازندران به روزهای تلخ کرونایی

140 کیلومتر شبکه توزیع آب شهرهای چالوس و هچیرود نیاز به بازسازی دارد

نقش کلیدی رسانه ها در کنترل بیماری کرونا

استقرار صندوق پژوهش و فناوری سازمان منطقه آزاد کیش در مرکز نوآوری

آهنگساز "خوب، بد، زشت" درگذشت + عکس

141 بیمار کرونایی در بیمارستان های بابل بستری هستند

بابلی ها اجازه طغیان دوباره کرونا را ندهند

توزیع ضربتی 100 تن گوشت مرغ در مازندران

کرونا بابل را به حالت نیمه تعطیل درآورد

کشف 12 تن چوب جنگلی قاچاق در میاندورود مازندران

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/16

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/16

افشاگری یک نماینده زن علیه هیات رئیسه مجلس

کرونا طرح دریا را در دو شهر مازندران تعطیل کرد

آغاز فعالیت گشت ویزه نظارت بر واحدهای صنفی پرخطر کرونا در نوشهر

662 واحد نانوایی متخلف در مازندران شناسایی شدند

کرونا و باور مسئولیت اجتماعی در قبال آن

49 واحد صنفی متخلف در مازندران پلمب شد

هوای مازندران تابستانی می‌شود

شمار ناوگان باری در مازندران 18 درصد رشد یافت

برنامه جامع تالاب‌ها در سطح ملی پیگیری می شود

هشدار مدیریت بحران درباره وقوع سیلاب در مازندران

ادعای ترسناک مدیر بهشت زهرا درباره فوتی‌ های تهران

هشدار؛ 50 بیمارستان، آماده سانحه در تهران!

عدم استقبال مازندرانی‌ها از گوشت مرغ منجمد

بازدید مدیرکل بانوان مازندران از اجرای طرح بازاریابی دیجیتال جهاد دانشگاهی

کشف 3 هزار ثوب البسه نامتعارف در مازندران

تعهد و تلاش ارگان های دریایی در حفاظت از محیط زیست دریایی

اقدامات انجام شده برای مدیریت منابع آب زیرزمینی کافی نبوده است

ذخیرگاه دنا زیستگاه بیش از 1520 گونه گیاهی و جانوری

احتمال تغییر در زمان بازگشایی مدارس

بازیگر مشهور ترک در سریال آقازاده + عکس

خام فروشی معادن را از عیار انداخت/ طلایی که به تولید جلا می‌دهد

دوباره حال و هوای دیار علویان کربلایی شد

سرعت انتقال ویروس کرونا در پیک دوم بیشتر است

بازداشت عامل قتل‌ عام خانواده کشاورز اصفهانی

هشدار درباره بد‌حجابی در مطب‌ ها و داروخانه‌ ها

جزئیات ترسناک از شکایت و اتهامات جدید جانی دپ و امبر هرد! +عکس

راهکارهای پیشگیری و کاهش خسارت کرم قوز پنبه/ از چه سموم استفاده کنیم؟

پیکر مطهر شهید مدافع حرم در ساری تشییع شد

وداع باشکوه مازندرانی‌ها با پیکر شهیدان مدافع حرم

سیگار الکترونیکی تاثیر مخربی بر قلب و ریه دارد

پایان قدرت نمایی اراذل و اوباش در آمل مازندران

از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ گزارش «تحولات بازار سرمایه و پورتفوی بورسی صندوق های بازنشستگی» منتشر شد

ادعای تعرض با سوء استفاده از کرونا

واردات تلفن‌ همراه بالای 300 یورو ممنوع شد

معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی: در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید روحیه ایثار، اتحاد و گذشت در همه بخش ها احیا شود

افزایش مداوم قیمت خودرو در بازار بی‌مشتری