پیام مازند

آخرين مطالب

در کدیر نوشهر؛

همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری برگزار می شود گفتگو

همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری برگزار می شود
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - اولین نشست و همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر با حضور نماینده یونسکو و مسئولان ملی و استان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی نورزاد مدرس دانشگاه و از مجریان برپایی همایش تخصصی کدیر پیش ازظهر سه شنبه در نشست با خبرنگاران، آینده گری و ارائه راهکارهای مناسب در حوزه گردشگری را از جمله اهداف این همایش تخصصی بیان کرد و گفت: ایجاد سازو کارهای مناسب برای جلب مشارکت اجتماعی، تشکیل بانک اطلاعاتی و اجرای طرح های مناسب برای توسعه منطقه ای از دیگر اهداف است.
وی با بیان اینکه اولین نشست تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر با حضور مقامات ملی و استانی برگزار می شود به پیشینه روستای تاریخی کدیر اشاره و اضافه کرد: کدیر دارای تاریخ کهن بوده و از قدیم الایام مسکونی بوده است.
نورزاد با اشاره به جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه گفت: در سال های اخیر بدون هیچ ضوابط و استاندارد، بسیاری از منابع ملی و محیط زیست تخریب شده است بدون آنکه به عواقب و آثار منفی آن توجه شود.
وی نقش گردشگری و صنعت آن را بسیار مهم دانست و گفت: ساخت و سازها باید براساس توسعه پایدار و فرهنگی همراه باشد و سازمان های مردم نهاد به دلیل عدم وابستگی به راحتی می تواند مسائل و مشکلات را بیان کنند.
مدیرعامل سازمان مردم نهاد آینده سازان کدیر تصریح کرد: با توجه به اهمیت و درک گردشگری باید تعامل و تعادل بین گردشگران و ساکنان بومی منطقه ایجاد شود و از سوی دیگر برنامه ریزی فرهنگی و علمی برای جذب گردشگران بای صورت گیرد.
نورزاد یاداور شد: متاسفانه برنامه مدون و ضوابط دقیق برای گردشگری نداریم درحالی که می توان از نظرات کارشناسان و متخصصان در این حوزه بهره گرفت و هرچه قدر جوامع محلی تقویت شوند توفیق بیشتر است.
وی با اظهار اینکه زیرساخت های مناسبی در مناطق محلی وجود ندارد گفت: همچنین برای بازاریابی و بازارسنجی تولیدات محلی امکان سنجی نشده است.
این استاد دانشگاه حفظ منابع طبیعی برای آینده در چارچوب برنامه های راهبردی با هدف استفاده ذی نفعان و بهره مندی از فرصت های گردشگری را امری مهم برشمرد.
همایش تخصصی مشارکت اجتماعی و توسعه گردشگری کدیر عصر پنجشنبه در تاریخی ترین خانه روستای کدیر که دارای قدمت 150 ساله است برگزار می شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield