پیام مازند

آخرين مطالب

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران اقتصادي

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند- طی هفته جاری فعالان بازار سرمایه در بورس منطقه‌ای مازندران 264 میلیارد و 410 میلیون ریال سهام داد و ستد کردند که نسبت به هفته قبل با معامله یک هزارو 523 میلیارد ریالی ، 84 درصد کاهش داشت.

علاوه بر این ارزش معاملات این هفته در بورس منطقه‌ای مازندران نسبت به میانگین ارزش معاملات تیرماه گذشته نیز کاهش حدود 70 درصدی را به خود دید، در حالی که میانگین هفته‌ای ارزش معاملات در تیرماه حدود 800 میلیارد ریال بود.

در تعداد سهام نیز هفته جاری فعالان بازار سرمایه در استان کاهش حدود 50 درصدی را رقم زدند و تنها 47 میلیون و 914 هزار و 423 سهم خرید و فروش کردند. 

اما در کفه ترازوی خرید و فروش تفاوت فاحشی در معاملات بورس منطقه مازندران شاهد نبودیم و سهم سبد خرید این هفته بازار سرمایه استان 118 میلیارد و سهم فروش 146 میلیارد ریال بود.

سهام شرکت های ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس، پالایش نفت اصفهان، چادرملو، بانک سینا و پلی پروپیلن جم بیشترین ارزش معاملات استان را به سمت خود جذب کردند.

شاخص قیمت بورس کشور این هفته نیز روند افزایشی را دنبال کرد و با 717 واحد صعود در پله 255 هزار و 163 واحد متوقف شد. 

مازندران دارای 31 کارگزاری در سراسر استان است و حدود یکصد هزار مازندرانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بازار بورس استان فعال هستند.

بر اساس آمارها فعالان بازار سرمایه در مازندران طی سال 1397 در بورس منطقه ای استان حدود 6 میلیارد و پنج میلیون سهم به ارزش بیش از 18 هزار و 364 میلیارد ریال معامله کردند که در میزان ارزش معاملات نسبت به سال 96 رشد بیش از 200 درصدی را نشان می دهد.

به اعتقاد کارشناسان نوسانات ارزش پول ملی و سرمایه در سال 97 و احساس نا امنی در دارندگان نقدینگی خرد و کلان مهم ترین عامل روی آوری به سمت بازار سرمایه است و وجود امنیت و ضمانت سرمایه  در بورس هم کشش این بازار را برای صاحبان سرمایه مضاعف کرد.

علاوه بر این بر اساس آخرین آمارها که پاییز سال گذشته منتشر شد به طور میانگین هر مازندرانی 90 میلیون ریال سپرده بانکی و سهم استان از تولید ناخالص داخلی (بدون نفت) تنها 3.89 درصد است که نشان از غیر مولد بودن سرمایه استان داشت.

گزارش بورس منطقه ای مازندران اما نشان می دهد که در یک سال اخیر با توجه به نوسانات ارزی و کاهش ارزش ریال و همچنین افزایشی شدن شاخص بورس، مازندرانی ها نقدینگی شان را از بخش غیرمولد و سپرده های بانکی به سمت بازار بورس که خود به نوعی ارتباط مستقیم با تولید دارد کوچ داده اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield