پیام مازند

آخرين مطالب

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟ مقالات

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند - استادیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه محدث نوری با اشاره به اینکه بر اساس برخی تحقیقات، زنان بیشتر از مردان دچار افسردگی و اختلالات روانی می‌شوند، گفت: از سویی دیگر باید گفت بسیاری از تحقیقات نیز نشان دادند که تفاوتی میان افسردگی در زنان و مردان وجود ندارد و گاهی اوقات نیز بر اساس نتیجه تحقیقات مردان نسبت به زنان افسرده تر هستند.
ام‌هانی علیزاده در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، با اشاره به اینکه اختلالات روانی در کشور در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است به طوریکه 23 درصد جمعیت 15 تا 64 سال، از یک اختلال روانپزشکی رنج می‌برند، اظهار کرد: 27.6 زنان و 19.4 این افراد را مردان تشکل می‌دهند و بیشتر از 60 درصد این افراد، به افسردگی مبتلا هستند.
وی با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی، تغییرات در این زمینه در ایران همانند سایر کشورهای دیگر بوده است، تصریح کرد: بر اساس این پیش‌بینی، تا سال 2030 افسردگی، رتبه دوم بیماری‌های سطح جهان را به خود اختصاص خواهد داد.
استادیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه محدث نوری ادامه داد: اختلالات اضطرابی، دو عامل از 5 علت شکل‌گیری بیماری‌های ناتوان کننده در افراد خواهند بود.
علیزاده با اشاره به اینکه در ایجاد اختلالات روانی باید عوامل مختلفی همچون "بیولوژیکی، روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی را در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: اختلالات بیولوژیکی بیشتر به موضوعات ارثی مربوط می‌شود و این عوامل به ارث رسیده در عملکرد دستگاه عصبی تاثیرگذار است.
وی با بیان اینکه آشفتگی‌های رفتار و احساسات در مباحث روانشناختی مطرح و منجر به آن می‌شود، گفت: الگوهای فکری ناسازگارانه، مشکلات در کنار آمدن با استرس و رفتارهای قبلی افراد در این زمینه موثر است.
استادیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه محدث نوری با اشاره به اینکه برخی افراد به شکل افراطی به احساسات واکنش نشان می‌دهند، تصریح کرد: احتمال ابتلای این افراد به بیماری روانشناختی به مراتب بیشتر از سایر افراد است، به عنوان مثال مردانی که به دنبال سرکوب هستند، تمایل به صحبت درباره خشم و ناراحتی خود ندارند، به طور قطع احتمال ابتلا به بیماری در این افراد افزایش می‌یابد.
علیزاده با بیان اینکه مسائل اجتماعی نیز در ایجاد اختلالات روانی تاثیرگذار است، گفت: منظور از اختلا این است که فرد با افراد مختلفی در سطح جامعه در ارتباط است و ممکن است برخی مسائل منجر به ایجاد اختلالات روانی شود.
وی به عوامل فرهنگی نیز اشاره و اظهار کرد: الگوهای رفتاری، سبک زندگی، ورزش، هنرهای مشترک، مسائل اقتصادی و غیره، نیز می تواند در افراد مختلف، مشکلات روانشناختی ایجاد کند.
استادیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه محدث نوری با اشاره به اینکه میزان تاثیرگذاری هر کدام از این اختلالت روانی نسبت به یکدیگر متفاوت است، گفت: در ایران خانم‌هایی که از سطح سواد تحصیلی بالایی برخوردار هستند، نسبت به مردان در مشاغل پائین‌تری قرار می‌گیرند و این موضوع می تواند موجب اختلالات رفتاری شود.
علیزاده با بیان اینکه در یک جامعه جمع گرا مانند ایران، افزایش سن خانم‌ها و کاهش موقعیت ازدواج، می تواند دلایلی بر افسردگی باشد، یادآور شد: تعارضات نقشی که خانم ها با آن مواجه می شوند نیز در بسیاری از مواقع موجب بروز حالت افسردگی در خانم‌ها باشد، به این معنی که هم باید نقش سنتی خود را انجام دهند و هم در کنار آن در مسائل اشتغال پا به پای مردان ورود کنند و این ممکن است به تعارضات نقشی و نهایتا افسردگی منجر شود .
وی با اشاره به اینکه زنان شاغل نسبت به خانم های خانه دار بیشتر افسردگی را تجربه می کنند، گفت: تحقیقی نشان داد که 23 درصد از زنان شاغل از افسردگی رنج می برند اما خانم های خانه‌دار تنها 6 درصد با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند.
استادیار گروه روانشناسی دانشگاه علامه محدث نوری افزود: از سویی دیگر باید گفت بسیاری از تحقیقات نیز نشان دادند که تفاوتی میان افسردگی در زنان و مردان وجود ندارد و گاهی اوقات نیز بر اساس نتیجه تحقیقات مردان نسبت به زنان افسرده تر هستند.
علیزاده با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در افسردگی بانوان ساختارهای اجتماعی کم رنگ دیده شده است، گفت: تشدید به خودخاموشی در زنان نیز می تواند دلیلی برای افسردگی باشد، این موضوع در فرهنگ مان با ایثار و گذشت معنا می‌شود این در حالی است که با خودخاموشی خواسته اصلی مان را بیان نمی کنیم و در نهایت افسردگی نتیجه آن خواهد بود.
وی افزود: هر چند جامعه مردان ما نیز امروز افسردگی را به طور خاموش تجربه می کنند اما به دلیل عدم بروز احساست خود، دیر آن را تشخیص و گاها با بروز خشونت و فحاشی آن را بروز می‌دهند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران

حضرت علی (ع) در فرهنگ مردم مازندران

کوه‌های کثیف قد می‌کشند/دعوای زرگری مسئولان؛ فاجعه ای در راه است

مدیریت پسا بحران، 5 ماه بعد از سیلاب فروردین 98

طلایی که "خاک" شد!

آشنایی مسجد محدثین یا جمکران ثانی در بابل

خام‌فروشی آفت محصولات کشاورزی مازندران

مسجدی که خانه بچه ها شد/ پنجشنبه‌های دوست داشتنی آخر ماه پل سفید

شوخی های چند وجهی مردان مخرب رابطه زناشویی

چگونه دین و مذهب بر سلامت روان تاثیر می گذارد؟

واحدهای پذیرایی ناهمگون؛ زخم التیام‌ناپذیر جاده‌های کوهستانی مازندران

بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد

نقش باورهای دینی در سلامت روانی افراد

"کُدیر" روستایی تاریخی در دامنه های البرز

سرزمینی گران بها در مازندران

کشت دوم برنج آری یا خیر؟

ظرفیت های صنایع غذایی در مازندران مغفول ماند

اجاره ها بر مدار « میلی متر و سانتی متر»/20 درصدخانه ها خالی است

آتش زدن کاه و کلش؛ رسمی که ماندگار شد

آلیمالات، الماس سبز گردشگری میان جنگل‌های مازندران

آبگرفتکی گریبان گیر مردم فوتم علیا/ رنج 12 ساله حل خواهد شد؟

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

تصویر سیاه از نابسامانی زباله های عفونی/ دردی که بی درمان است

آبگرفتگی مزارع در تابستان/ تخریب کانال 200 ساله

نگاهی به آئین های نوروزی در غرب مازندران