پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت ژنرال های علمی به مازندران گفتگو

  بزرگنمايي:

پیام مازند -   رئیس بنیاد نخبگان مازندران گفت : 173 نفر از نخبگان و سرآمدان علمی مازندرانی که از این استان به استان های دیگر بویژه پایتخت کشور مهاجرت کردند ، برگشتند و یا آمادگی خود را برای حضور در پروژه های ارتقای مازندران اعلام کردند .

محسن جهانشاهی افزود : این افراد نخبه و محقق به دلایل مختلف از جمله نبود امکان و فضای تحصیل در دانشگاههای معتبر دولتی ، توجه نکردن به توانایی علمی و تحقیقاتی و گاهی بها ندادن به این موضوع ها به استان های دیگر مهاجرت کردند.
وی توضیح داد : عموما افراد پس از پایان دوره تحصیل در مدرسه به دنبال رفتن به دانشگاه هستند و از اینجا مهاجرت از استان جرفه می خورد و جوانان مستعد استان برای ادامه تحصیل در دانشگاههای دولتی معتبر به تهران و استان های دیگری که دانشگاههای مطرح دارند ، می روند.
جهانشاهی گفت : بررسی ها و مشاهدات عینی نشان می دهد افراد نخبهای که برای ادامه تحصیل از مازندران خارج می شوند ، به دلیل این که شرایط مناسب کاری هم برایشان فراهم می شود ، دیگر به استان باز نمی گردند .
وی افزود : فرصت های کاری مناسب در تهران و استان های صنعتی کلان ، تعداد زیادی از دانشجویان مستعد را به خود جلب می کند و این توانمندی ها در همان استان ها باقی می مانند .
وی به آماری در خصوص تعداد مازندرانی های پایتخت نشین اشاره کرد و گفت که هم اکنون یک و نیم میلیون مازندرانی در تهران ساکن هستند که عمده این افراد را تحصیلکردگان دانشگاهی تشکیل می دهند .
رئیس بنیاد نخبگان مازندران یکی از روش های ماندگاری نخبگان را ظرفیت سازی برای اشتغال و استفاده از توانمندی های علمی آنان دانست و گفت که به همین منظور اقداماتی در مازندران انجام شده است .
وی افزود : گروههای پژوهشی و علمی برای شناسایی مشکلات استان در این زمینه و ارائه راهکارهای عملیاتی تشکیل و با اطلاع رسانی و اعلام فراخوان ، از نخبگان و سرآمدان علمی مازندران که خارج از استان ساکن هستند ، خواسته ایم تا به کمک استان بیایند.
او ادامه داد : همچنین مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی مبنی بر لحاظ کردن بنیاد نخبگان به عنوان موسسه پژوهشی و آمادگی بنیاد برای انجام امور پژوهشی سازمان ها نیز توانسته در امید به اشتغال و به کارگیری علم نخبگان استان مازندران تاثیر بگذارد .
12 هزار نخبه دانش آموز ، دانشگاهی و برگزیدگان مسابقات علمی زیر پوشش بنیاد نخبگان مازندران هستند .
بر اساس آمارهای رسمی مازندران از لحاظ داشتن جوانان نخبه به تناسب جمعیش رتبه دوم و در فرار نخبگان از استان هم مقام اول کشور را دارد .نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield