پیام مازند

آخرين مطالب

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟ مقالات

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟
  بزرگنمايي:

پیام مازند - روزهای پایانی تابستان است و سال تحصیلی آرام آرام فرا می رسد. نیمه دوم شهریورماه همیشه همراه بوده با شور و هیجان دانش آموزان و والدین در بازار که حکایت از آمادگی و ذوق و اشتیاق آنان برای شروع هرچه بهتر سال تحصیلی جدید دارد اما نگرانی افزایش قیمت ها در بازار لوازم التحریر و کیف و کفش مدرسه مهمترین دغدغه والدین در این روزهاست .
  اینبار اما نه تنها دغدغه افزایش قیمت ها بلکه داستان تکراری گرفتن وجه ثبت نام در مدارس دولتی چالشی است که والدین را درگیر خود کرده وعده ای که وزارت آموزش و پرورش سالهاست آن را مطرح می کند و هرگونه دریافت وجه در هنگام ثبت نام را غیر قانونی اعلام کرد اما در عمل به این تبصره و ماده قانونی در مدارس توجه نمی شود که این یک روی سکه است .
روی دیگر سکه اما کمک های مردمی به مدارس بوده که اجباری است و تنها لقب اختیاری را یدک می کشد. اجبار خانواده ها برای پرداخت وجوهی هنگام و یا پس از ثبت نام به حساب مدارس دردسر دیگر والدینی است که به دلایل مالی قید ثبت نام در مدارس غیردولتی را زده و دلخوش به اعتبار و وعده آموزش و پرورش فرزندان خود را راهی مدارس دولتی کرده اند .
از طرف دیگر مدارس دولتی نیز بدلیل کمبود بودجه و اعتبار، همواره و همه ساله حتی در تهیه کوچکترین ملزومات خود با مشکل مواجه بوده و چاره ای جز پناه بردن به جیب والدین دانش آموزان ندارند .
نوک پیکان تمامی این مشکلات و گلایه ها تنها متوجه مسئولان آموزش و پرورش است که بارها و بارها در سخنان خود بر ارتقای سطح کیفی نظام تعلیم و تربیت تاکید کردند اما در عمل نه تنها اتفاق شایان توجهی رخ نداده بلکه چالشهای جدیدی نیز بوجود آمده است .
* مشکلات معلمان تمامی ندارد
یکی از معلمین مدارس ابتدائی مازندران در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه بعضی خانواده ها در تربیت فرزندانشان با معلمان همکاری نمی کنند، اظهار کرد: تک فرزند بودن خانواده ها موجب شده که برخی از والدین تا حدودی نسبت به برخورد معلمان حساسیت های خاصی داشته و در برخی مواقع شاهدیم والدین اشتباهات فرزندان خود را قبول نکرده و در رفع این مشکل با معلمان مدرسه همکاری نمی کنند .
وی تصریح کرد: اکثر خانواده ها به علت مشکلات و مشغلات زندگی پیگیر تحصیل فرزندان خود آنطور که باید، نیستند .
این معلم ابتدایی تعداد زیاد دانش آموزان در کلاسها را یکی دیگر از مشکلات معلمان ذکر کرد و افزود: گاهی تا 38 دانش آموز در یک کلاس جای می گیرند که علل آن انتقال دانش آموزان از روستاها به شهر، کمبود معلم ابتدایی در مدارس، کم بودن تعداد کلاسها و فضای آموزشی و نبود بودجه جهت ساخت مدارس جدید است .
این معلم مدرسه یکی از اشتباهات خانواده ها در روستا را فرستادن فرزندان به مدارس شهری دانست و با بیان مزایای تحصیل در روستا گفت: در روستاها معلمان باتجربه تر و باسابقه تری تدریس می کنند و تعداد دانش آموزان در کلاسها نیز به مراتب کمتر بوده که این خود موجب صرف وقت زیاد معلمان برای هریک از دانش آموزان می شود .
وی با بیان اینکه انتخاب معلمان برای تدریس در مقاطع پایه به نظر مدیر مدرسه بستگی دارد، خاطرنشان کرد: برخی مدارس بدلیل کمبود معلم، از یک معلم تازه وارد در پایه اول دبستان استفاده می نمایند که هیچ تجربه کاری نداشته و این اقدام یک اشتباه بزرگ در سیستم آموزش و پرورش استان است .
این معلم ابتدایی نبود آزمایشگاه، زمین و امکانات ورزشی، نبود فضای سبز و کلاسهای کوچک را از جمله مشکلات مدارس ابتدایی ذکر کرد و افزود: عدم آموزش به معلمان برای استفاده از کیت های آموزشی علوم و ریاضی که از سوی آموزش و پرورش به مدارس داده می شوند و حتی نبود جزوه آموزشی در این زمینه یکی دیگر از دستورالعمل هایی است که فاقد زمینه اجرایی در مدارس دارد که در نهایت اکثر این کیت ها بلااستفاده قرار می گیرند .
وی از نداشتن معلم ورزش و هنر در برخی مدارس ابتدایی خبر داد و بیان کرد: متاسفانه بدلیل کمبود معلم در برخی مدارس یک معلم تدریس چندین دروس را به عهده دارد .
این معلم مدرسه ابتدایی همچنین تعداد سرویسهای بهداشتی نسبت به جمعیت مدارس را ناکافی دانست و یادآور شد: آبخوری مدارس بلند و فاصله اش از شیر آب زیاد است که مناسب سن دانش آموزان ابتدایی نیست.
*مهمترین مشکل مدارس دولتی نبود بودجه و اعتبار است
یکی از معاونین مدارس دولتی مهمترین مشکل این مدارس را نبود بودجه و اعتبار بیان کرد و گفت: متاسفانه مدارس دولتی هیچ ردیف اعتباری ندارند و خود مسئولین مدرسه نمی دانند چگونه هزینه های مدرسه را تامین کنند .
وی هزینه دریافتی مدارس دولتی از اولیای دانش آموزان در زمان ثبت نام را جهت پوشش کمبود نقدینگی برای اداره مدرسه عنوان کرد و در ادامه با اشاره به مشکلات مدارس دولتی سطح استان افزود: کمبود تجهیزات، امکانات ورزشی و آزمایشگاهی چالش هایی است که دانش آموزان با آن روبرو هستند که باید مسئولین ذیربط این موارد را مد نظر داشته باشند .
*اجبار پرداخت هزینه به مدرسه با دادن پاکت های کمک
یکی از والدین دانش آموزان که فرزندانش در مقاطع راهنمایی و دبیرستان تحصیل می کنند، با ابراز تاسف از برگزاری کلاس های خصوصی اکثر معلمان در بیرون از مدرسه تصریح کرد: عدم توجه معلمان در کلاس درس موجب شده که والدین به ناچار دانش آموزان را برای گرفتن نمره به کلاس خصوصی معلم مورد نظر بفرستند .
وی ضمن گلایه از آموزش و پرورش در خصوص دریافت وجه هنگام ثبت نام اظهار کرد: بارها آموزش و پرورش در رسانه ها اعلام کرده که هیچ هزینه ای در مدارس دولتی نباید پرداخت شود ولی در عمل شاهدیم که دست اندرکاران مدارس شرط ثبت نام دانش آموزان را پرداخت حق ثبت نام از سوی والدین اعلام می کنند.
این اولیای دانش آموز همچنین با اشاره به توزیع پاکتهای کمک به مدرسه بین دانش آموزان، بیان کرد: در طول سال پاکت هایی جهت کمک به مدرسه بین دانش آموزان توزیع می شود که نکته ی جالب توجه آن اجبار در این کمک ها توسط مدرسه به والدین است .
* برخی معلمان توجه ویژه به قشر خاصی از شاگردان دارند
خانمی که فرزندش در دوره ی راهنمایی تحصیل می کند ضمن گلایه از بی احترامی برخی معلمان در مدارس، گفت: دانش آموزان در مقطع راهنمایی در دوره بلوغ خود بسر می برند و معلمان بایستی از حرفهای توهین آموز و ضربه به شخصیت دانش آموزان خودداری نمایند .
وی دیگر مشکلات دانش آموزان را تدریس چندین درس توسط یک معلم، نبود امکانات ورزشی در مدارس، استفاده نکردن برخی مدارس از آزمایشگاه عنوان کرد و تاکید کرد: برخی معلمان توجه ویژه به قشر خاصی از شاگردان دارند و به سوالات دیگر دانش آموزان پاسخ نمی دهند که این یکی دیگر از چالش های تحصیل فرزندان به شمار می رود .
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مازندران برای کشاورزی خاک وارد خواهد کرد؟

تشدید فرسایش خاک کشاورزی مازندران با تغییرات اقلیمی

فله فروشی، برند معکوس چای مازندران

جنگل‌های هیرکانی مازندران را بهتر بشناسیم

جنگل‌های هیرکانی از شرایط موجود تا وضعیت موعود

پای کشاورزی هوشمند در مازندران می‌لنگد!

کیوی مازندران رانده از داخل و مانده از بازارهای خارجی

"خزر" اسیدی می‌شود؟

صادرات مرکبات مازندران؛ نقطه سر خط

پویش باورهای مردمی درکیفیت محصولات لبنی مازندران

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

افزایش اعتماد به اورژانس اجتماعی در مازندران

کفه نامتوازن گردشگری در رامسر

یاقوت و طلای سرخ مازندران در حسرت صنایع تبدیلی

روایت مرکباتی که تلخ شد

روایت مرکباتی که تلخی شد

سیر تحول چپ سیاسی به سمت اصلاح‌طلبی

روزی به نام مازندران/ گرد فراموشی بر برخی آیین های ملی

«الف» تا «ی» آزادی/ رونمایی از تمثال شهیدان

جشن تیرگان به رسم کمانگیر ایران زمین

همایش پدافند غیرعامل مازندران تحت الشعاع معضل پسماند

پایگاه مشروطه خواهی بابل در آستانه فروپاشی

یک صنعت و صد فایده در مازندران اما هزار افسوس!

از پدافند غیر عامل چه می‌دانید؟

آغاز دوباره فعالیت بازار پرنده فروشی فریدونکنار

اسکله‌های گردشگری مازندران در یک قدمی اجرا

نیروگاه زباله سوز؛ مصوبه کاغذی دولت دهم برای ساروی ها

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!