پیام مازند

آخرين مطالب

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران مقالات

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- با وجود حساسیت‌های موجود در زمینه مراکز مراقبت و نگهداری موقت پاره وقت کودکان ،‌این روزها شاهد افزایش تعداد مهدهایی در برخی نقاط مازندران هستیم که بدون اخذ مجوز مهدکودک و زیر پوشش مجوزهای مشابه به کسب درآمد می پردازند.

به گزارش ایرنا در گذشته تمامی مراحل رشد و تربیت کودکان در کانون خانواده و توسط والدین صورت می‌گرفت؛ در حالی که امروزه بخاطر مشغله والدین بخشی از این مسئولیت بر عهده مراکز آموزشی مانند مهدکودک است.
مهدکودک مقطع آموزشی غیر رسمی محسوب می‌شود که در آن با بهره‌گیری از مربیان با تجربه به آموزش مفاهیم اولیه زندگی اجتماعی و پیش‌نیازهای تحصیلی جهت حضور موفق کودکان در مدرسه می‌پردازند.
براین اساس فلسفه ایجاد مهدهای کودک تنها نگهداری صرف کودکان و مراقبت پاره وقت از فرزندان برای والدین شاغل یا حتی خانه دار نیست بلکه مراقبت هدفمند در سایه آموزش درست و بخشی از اجتماع پذیری را در برمی گیرد که مسلما در مراکز فاقد استانداردها و مجوز مهد این امر محقق نمی شود.
امروزه بر اساس شواهد و گفته های بسیاری والدین در برخی نقاط استان مازندران مراکزی با مجوز خانه بازی و یا دارالقران و یا به اشکال دیگر برای کسب درآمد در پوشش مهد کودک اقدام به مراقبت کودکان می کنند که فاقد استانداردها و شرایط لازم و مربیان آموزش دیده و کارشناس برای تحقق اهداف مراقبتی در مهدکودک بوده که در بسیاری موارد حتی ممکن است به صورت عکس عمل کرده و آسیب های تربیتی به کودکان وارد کنند.
فعالیت مهدکودک باید زیر نظر بهزیستی باشد
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تنها مرکز اعطای مجوز مهدکودک برای نگهداری فرزندان بهزیستی است و غیر از این هیچ مرکزی نباید اقدام به نگهداری کودکان کند.
وحید حسین‌زاده با اشاره به اینکه در سال جاری 28 هزار کودک در 750 مهدکودک رسمی استان در حال نگهداری هستند ، افزود: تمامی مهدهای یادشده بر اساس استانداردهای بهزیستی دارای مجوز هستند و به صورت مستمر پایش می شوند.
وی با اشاره به اینکه فعالیت نگهداری از کودکان در قالب مهدکودک مسئله‌ای حساس است، گفت: مدیریت و مربیان مهدکودک باید از فیلترهای سخت بهزیستی عبور کنند که برای مربیان غیرمهد اجرا نمی شود.
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با بیان اینکه مسئولیت مربیان مهدکودک بسیار حساس است و شرایطی ویژه را می طلبد افزود: مربی مهد کودک مسئول مراقبت، شناخت استعدادها،‌ پرورش عاطفی، جسمی، هوشی، رفتاری – اجتماعی و گفتاری و رشد خلاقیت کودکان است که برای مراکز دیگر تعریف نشده است.
حسین‌زاده با بیان اینکه مربیان مهد در سطوح مختلف دارای وظایفی هستند، ادامه داد: مراقبت از سلامت جسم و روان کودک، جلوگیری از آسیب های اجتماعی ، بررسی شرایط تنبیهی و تهدیدی کودک در خانه و بیرون از خانه ، نظارت بر چگونگی وضع بهداشت فردی کودکان، کنترل بچه‌ها و تشخیص مشکلات احتمالی موجود در آن‌ها و آموزش مهارت‌های زندگی از وظایف مربیان است که در توان مربیان دیگر مراکز نیست.
به گفته وی مربیان مهدکودک تلاش می‌کنند چالش‌ها و مشکلات کودکان در زمان حضور در مهد را به درستی مدیریت کنند اما مربیان مراکز دیگر صرفا فرزندان را نگهداری میکنند و فقدان آشنایی آنان با وظایف و آموزش های لازم منجر به آسیب روحی و جسمی به کودک می شود.
خانه‌های بازی متهم ردیف اول
معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی مازندران بیشترین تخلف در این زمینه را در خانه‌های بازی مازندران دانست که در قالب خانه بازی کار نگهداری کودکان را انجام میدهند.
حسین‌زاده افزود: بر خلاف مهدهای کودک، خانه های بازی فقط می توانند با حضور والدین برای یک یا 2 ساعت از کودک نگهداری و آنها را مشغول به بازی و سرگرمی کنند.
وی گفت: تاکنون از فعالیت مهدکودکی تعداد قابل توجهی خانه های بازی در سراسر استان به بهزیستی گزارش و طی بازرسی صحت آن محرز شده است.
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران همچنین به فعالیت نگهداری کودکان در دارالقرآن ها اشاره کرد و گفت: فعالیت نگهداری در دارالقرآن‌ها نیز غیرقانونی و غیرمجاز بوده زیرا بر اساس مجوز صنفی ، آنها فقط موظف به آموزش کودکان برای ساعتی مشخص همچون کانون های زبان و دیگر موارد هستند.
عدم توجه دستگاه‌های موازی
حسین‌‎زاده با اشاره به اینکه مجوز مراکز دیگر غیر از مهدکودک در اصناف و دیگر نهادها تعریف شده است، افزود: با وجود تذکرات متعدد بهزیستی اما هیچ توجهی نمی شود.
وی تاکید کرد: حتی با نشان دادن موارد متعدد نیز دستگاه های مورد نظر از برخورد جدی امتناع می ورزند و متاسفانه بهزیستی نمی تواند با این مجموعه ها برخورد کند.
او همچنین گفت که بر اساس قانون مهدهای کودک می توانند از ساعت هفت صبح تا ساعت 18 عصر اقدام به نگهداری کودک کنند در حالی که برای خانه کودک و دیگر مراکز کودکان فقط حداکثر 2 ساعت ان هم با حضور والدین می توانند به کار اموزش بپردازند و حق نگهداری از کودک را ندارد.
والدین هشیار باشند
معاون اجتماعی بهزیستی مازندران با تاکید بر اینکه تنها نهاد رسمی نگهداری از کودکان مهدهای کودک دارای مجوز از بهزیستی می باشند، اظهار داشت: باید خانواده ها پیش از ثبت نام و یا سپردن کودکان از مجاز بودن مراکز مطلع شوند.
به گفته او به سرعت باید جلوی فعالیت مهدهای کودک غیر مجاز با هر نام و برندی گرفته شود زیرا ممکن است خسارت جبران ناپذیری به کودک وارد کنند.
حسین‌زاده والدین را خط مقدم شناسایی مهدهای کودک غیر مجاز دانست و از آنها خواست به هیچ وجه فرزندان خود را به این مراکز نسپارند.
/1899/9919


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران