پیام مازند

آخرين مطالب

خوش‌نشینان و توسعه‌ زیرساخت‌ها در روستاهای مازندران سياسي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- تامین زیرساخت در روستاهای مازندران که در 2 دهه اخیر شتاب بیشتری به خود گرفت، اگرچه توانست تا حد زیادی غبار محرومیت را از چهره این سکونتگاههای رسمی از بین ببرد، ولی تغییر نگرش‌ها نسبت به اقتصاد روستا، این مناطق سکونت‌گاهی را در معرض تهدید اقامت خوش نشینان قرار داده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس طرح سرشماری نفوس و مسکن سال 95 از جمعیت سه میلیون و 283 هزار نفری این استان حدود 47 درصد که حدود یک میلیون و 500 هزار نفر را شامل می شود در افزون بر سه هزار روستا سکونت دارند که پیش بینی می شود بیش از 10 تا 15 درصد از این جمعیت را خوش نشینان بومی و غیربومی تشکیل دهند که در سال های اخیر به مدد تسهیلات ارزان قیمت مسکن روستایی و فروش زمین از سوی برخی روستاییان به این مناطق کوچ کردند.
توجه به زیرساخت های مناطق روستایی در سال های اخیر با رویکرد اقتصاد مقاومتی با هدف خوداتکایی در داخل از روند رو به رشد بیشتری برخوردار شد به گونه ای که توجه به توسعه زیرساخت به مناطق کوهستانی و ییلاقی نیز گسترش یافت و صرفنظر از ایجاد رفاه و آسایش برای روستانشینان بومی، پای خوش نشینان بومی و غیر بومی را نیز به این مناطق باز کرده و هر روز دامنه ورود این گروه به روستاها رو به افزایش است و تا حد زیادی این گروه جدید مسبب برخی نارسایی به ویژه کمبود آب را دامن زدند.
نگاهی به زیرساخت‌های توسعه‌ای در روستاهای مازندران
براساس آمار رسمی هم اکنون از حدود 2 هزار و 500 روستای بالای 20 خانوار ساکن در مازندران که حدود یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت داردد از طرح هادی روستایی برخوردار شدند و در یک هزار و 100 روستا نیز این طرح اجرا و خاتمه یافت و 500 روستا نیز در دست اجراست.
براساس آمار رسمی از هشت هزار و 102 کیلومتر راه روستایی در مازندران حدود 4 هزار و 550 کیلومتر که حدود 55 درصد را شامل می شود، زیر پوشش آسفالت قرار دارد و با وجود عقب ماندن روستاهای این استان از راه آسفالته نسبت به میانگین کشوری به دلیل پراکندگی این روستاها و قرارگیری در مناطق روستایی سخت گذر، ولی همچنان از لحاظ زیرساخت اولیه راه در تمام مناطق روستایی وجود دارد .
طبق همین آمار با وجود محدودیت مالی در دولت یازدهم و دوازدهم بیش از 25 درصد از راههای روستایی مازندران در این دولت آسفالت شد و همچنان نیز با برنامه نهضت راهسازی و توزیع قیر رایگان با سرعت این کار ادامه دارد.
همچنین طبق گزارش شرکت گاز استان مازندران هم اکنون 2 هزار و 150 روستای بالای 20 خانوار این استان از گاز شهری برخوردارند و طرح گازرسانی در 425 روستای دیگر نیز در دست اجراست که پیش بینی می شود طرح گازرسانی در این مناطق حداکثر تا سال 1400 خاتمه یابد و تمام روستاهای بالای 20 خانوار وحتی زیر 20 خانوار در حاشیه شبکه انتقال از گاز نیز برخوردار خواهند شد.
مدیرعامل شرکت آبفای روستایی مازندران نیز می گوید اکنون شاخص برخورداری از آب شرب در مناطق روستایی مازندران به بیش از 80 درصد رسید و افزون بر 12 تا 13 درصد از این شاخص ها در دولت تدبیر و امید ارتقاء یافت.
به گفته مجید عبداللهی مازندران 2 هزار و 432 روستای بالای 20 خانوار دارد که یک هزار و 650 روستا با 420 هزار مشترک زیر پوشش آبفای روستایی و مابقی نیز با وجود برخورداری از آب شرب بهداشتی به صورت هیات امنایی اداره می شوند.
وی اضافه کرد : در بخش آب روستایی حدود 20 درصد از کمبودها مربوط به جمعیت خوش نشین بومی و غیربومی است که به هر دلیلی در مناطق روستایی ساکن شدند و در تعطیلات با کوچ موقت به این روستاها باعث کمبود آب دراین سکونتگاهها می شوند.
مدیرعامل آبفای روستایی مازندران مشکل اصلی در این بخش را همسان بودن تعرفه انشعاب و قیمت آب برای خوش نشین و روستاییان ساکن دانست و این عامل خود باعث می شود تا خوش نشینان رغبت بیشتری به کوچ در مناطق روستایی داشته باشند.
همچنین بنا بر اعلام اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات مازندران ، 84 درصد از سه هزار روستای استان دارای خط اینترنت پرسرعت یا همان (ADSL) هستند و ضریب نفوذ تلفن ثابت نیز به 80 درصد رسید.
در حال حاضر ضریب نفوذ تلفن همراه در روستاها و شهرهای مازندران 80 درصد و ضریب نفوذ اینترنت نیز در روستاهای بالای 20 خانوار و مناطق شهری به ترتیب 86 و 89 درصد است.
نو نوار شدن مسکن روستایی و روستا
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران می گوید: 2 هزار و 475 روستای مازندران بالای 20 خانوارند که طرح هادی برای 2 هزار و 100 روستا تهیه شد و در یک هزار روستای بالای 100 خانوار این طرح اجرا و سالانه نیز حداقل 100 روستا به این آمار افزوده می شود.
حسین خانی نوذری گفت: همچنین برای نوسازی و بهسازی مسکن روستایی نیز از سال 86 گام بزرگی از سوی این نهاد برداشته شد به طوری که هم اکنون 55 درصد از واحدهای مسکونی در مناطق روستایی نو نوار شدند.
وی تعداد واحدهای مسکونی سرپا در روستاهای مازندران را حدود 400 هزار واحد بیان کرده است.
وی اضافه کرد : در سال جاری نیز حدود 10 هزار واحد مسکونی روستایی در مازندران سهمیه تسهیلات ارزان قیمت 400 میلیون ریالی دارند که پس از تشکیل پرونده می توانند مطابق با پیشرفت فیزیکی از این تسهیلات بهره مند شوند.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران گفت که 160 روستای دارای ظرفیت گردشگری در استان شناسایی شده است که در تمامی آنها طرح بومگردی اجرا می شود.
خانی اظهار داشت: در مرحله اول 126 روستا برای اجرای طرح بومگردی انتخاب شده اند که طرح در آنها در حال اجراست و برای 34 روستای دیگر هم طرح بومگردی تعریف و اجرا خواهد شد.
شناسایی چهار هزار خانه روستایی برای بومگردی
مدیرکل بنیاد مسکن مازندران همچنین گفت که در روستاهای هدف بومگردی استان حدود چهار هزار واحد مسکونی برای اقامت گردشگران شناسایی شده است که برای مقاوم سازی و تجهیز امکانات به هر یک از این واحدها 200 میلیون ریال تسهیلات داده می شود.
براساس آمار در نوروزی که گذشت حدود یک میلیون و 300 هزار نفر شب مسافر در مناطق روستایی مازندران اقامت یافتند.
خانی درمورد اجرای طرح های توسعه ای در روستاها به خصوص بوم گردی و تهدید اقتصاد روستاها از سوی خوش نشینی می گوید: به هر حال روستاهای ما نیازمند توسعه زیرساخت ها برای رونق اقتصادی جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهاست.
وی اضافه کرد : تسهیلات ما برای اجرای طرح های بوم گردی در روستاها نیز به فعالیت هایی تعلق می گیرد که هیچ تغییر در بافت اصلی روستا و حتی خانه های روستایی ایجاد نکند و صرفا بتواند تسهیلات لازم اقامتی را برای آنها ایجاد کند تا به طور موقت بتوانند در روستا اقامت بگیرند و روستاییان ازاین راه کسب درآمد کنند.
خانی خاطرنشان کرد : سایر طرح های ما در روستاها از جمله طرح هادی و نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی در روستاها نیز با این محوریت انجام می شود و وام بانکی برای این واحدها نیز به کسانی تعلق می گیرد که برای دریافت وام محدودیت قانونی نداشته باشند.
وی البته به طور ضمنی برخی تغییر کاربری اراضی روستایی را با اجرای طرح های هادی مورد تایید قرار داد و عمده این تغییر کاربری ها را ناحیه مدیران محلی ( دهیاران ) می داند که باید دستگاههای نظارتی با این قانون شکنی برخورد کنند.
توسعه زیرساخت در روستاها با هدف تقویت اقتصاد و درآمدزایی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران می گوید: توسعه زیرساخت ها در روستاهای این استان اعم از راهسازی، تامین آب، برق و گاز و حتی طرح های بوم گردی برای توقف مهاجرت از روستاها و حتی ایجاد مهاجرت معکوس به این مناطق است که در سال های اخیر با کمک مالی دولت در حوزه اشتغال روستایی تا حد زیادی نه تنها از مهاجرت کاسته شد که شاهد مهاجرت معکوس از شهر به روستا نیز بودیم.
مهدی رازجویان گفت: توسعه زیرساخت ها در روستاها باعث شده تا همچنان این استان با داشتن 48 درصد از جمعیتش در مناطق روستایی، بیشترین جمعیت روستایی کشور را به خود اختصاص دهد.
وی اضافه کرد: همچنین در سال های اخیر برای اجرای طرح های اشتغالزا نیز تسهیلات ارزان قیمت برای روستاها پرداخت شد که طبق آمار در سال گذشته افزون بر سه هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی به استان ابلاغ شد که حدود 70 درصد از تسهیلات تخصیص یافت.
خوش نشین غیربومی تهدید روستاها
معاون عمرانی استاندارمازندران می گوید : اگر خوش نشین به افراد غیر بومی اطلاق شود که هیچ نقشی در روستاها در حوزه فعالیت اقتصادی و مدیریتی نداشته باشند، اصطلاح درستی است و باید با نظارت جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز از سوی این گروه را گرفت.
رازجویان افزود : ولی حضور نیروهای بومی در مناطق روستایی ولو این که نقشی در اقتصاد روستا نداشته باشند نیز می تواند مفید باشد، چرا که این گروه می توانند حداقل ولو اندک در مدیریت روستا با ایده سازی کمک کار باشند.
خلاء قانونی برای ممانعت از مهاجرت خوش نشین ها به روستاها
معاون استاندار مازندران گفت: در شرایط فعلی به دلیل خلاء قانونی هیچ کس نمی تواند مانع ورود خوش نشینان حتی غیر بومی وارد روستا و ساخت و ساز آنها شود، چرا که هر روستایی می تواند طبق قانون ملکش را به هر خریداری بفروشد و تنها راه ممکن در این بخش نظارت بر عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی است.
رازجویان خاطرنشان کرد : هم اکنون حدود 2 هزار روستای استان دهیار دارند و این مدیران روستایی باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری به کار گیرند تا ما در آینده شاهد تغییر چهره روستاهای مازندران نباشیم.
6982/1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مُهر تایید بهداشتی برای صادرات بیش از چهار هزار تن فرآورده‌های دامی مازندران

برنامه‌ریزی برای افزایش 25 درصدی کلزاکاری در مازندران

تحصیل یکهزار و 167 تبعه خارجی در مازندران

یکهزار اثر تاریخی مازندران چشم انتظار افتتاح موزه کلبادی

سرمایه گذاری 160میلیارد ریالی درمجتمع مرغ لاین بابل

نقشه راه صنعت طیور مازندران تهیه شد

ظرفیت مرغ لاین کشور قربانی منافع واردکنندگان شد

اعتماد شهروندان مازندرانی به سامانه 111 برای ارتباط با دولتمردان

فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود

سپاه پاسداران «روح‌الله زم» را دستگیرکرد

ترامپ: اروپا باید زندانیان داعشی را بپذیرد

سفر محرمانه مشاور امنیت ملی امارات به تهران

حاشیه‌های خزری جلسه علنی امروز مجلس

توافق بزرگ کردهای سوری با دولت دمشق

زیرخاکی‌های چند هزار ساله وستمین مازندران ثبت ملی شد

بی‌رنگی صنایع دستی مازندران در خاطره گردشگران

نخستین برف پاییزی ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد

سقوط تخته سنگ در جاده کندوان سبب مرگ یک نفر شد

چکناواریان ؛ پرواز جهانی بر بال‌های موسیقی

به یاد خالق اپرای رستم و سهراب

بی توجهی به ورزش دانش آموزی زوال قهرمانی را در پی دارد

خسارت باران پاییزی در مازندران در حد آبگرفتگی است

کمپین تحرک بدنی، همه جا، همیشه، برای همه در مازندران

پازل‌های ناهمخوان ورزش در مدارس مازندران

سامانه بارشی امشب از مازندران خارج می‌شود

استاندارمازندران خواهان استفاده از یافته‌های جدید علمی درطرح‌های صنعتی شد

اجلاسیه روسای رادیو و تلویزیون کشورهای عضو اکو آبان در رامسر برگزار می‌شود

صنایع دستی مازندران وامانده از رونق گردشگری

واحدهای صنفی متخلف مازندران 54 میلیارد تومان جریمه شدند

رکوردشکنی بارندگی تابستانی در مازندران

خودکفایی و اما و اگرهای تولید برنج در مازندران

هزینه درمانی سه هزار میلیارد ریالی دولت امید برای مازندرانی ها

ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم  انتخاباتی مازندران فعال شد

عمران‌ خان با پیام عربستان به ایران می‌ آید؟

پوتین: همه باید به منافع ایران احترام بگذارند

شبکه دولت به روستاهای مازندران رسید

عربستان درباره نفتکش ایرانی: قصد کمک داشتیم

چالش‌های مدارس غیرانتفاعی در مازندران

معاون رییس جمهوری از کارگاه تولید صنایع دستی بانوان مازندران بازدید کرد

هزینه و درآمد 30درصد شرکت‌های تعاونی صیادی پره شمال سر بسر است

کشف سکه‌های باستانی در میاندرود

جاذبه های تاریخی و طبیعی بابلسر/ از زیباترین شهرک ساحلی ایران

ابتکار: 41 درصد از تسهیلات اشتغال روستایی را زنان دریافت کردند

محیط زیست مازندران وضعیت باغ وحش بابلسر را مطلوب توصیف کرد

باغ وحش بابلسر؛ سوژه‌ای برای تمام فصول

روحیه خوب بانوان کار آفرین با وجود تحریمات ظالمانه قابل تقدیر است

هزینه و درامد 30درصد شرکت‌های تعاونی صیادی پره شمال سر بسر است

فعالیت 25 سمن حوزه زنان و خانواده در مازندران

استاندارد سازی نقش مهمی در تولید محتوا دارد

ساختمان واحد بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران در رامسر بزودی افتتاح می‌شود