پیام مازند

آخرين مطالب

4000 صیاد دل به دریا می زنند؛

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور مقالات

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - صیادان مازندرانی برای شروع فصل صید لحظه‌شماری می‌کنند اما خطر انقراض برخی گونه ماهیان و کوچ، به دغدغه شب و روز آنان مبدل شده است.

 دریای خزر با گونه‌هایش نظیر ماهیان خاویاری، سفید، کپور دریایی، ازون برون و دیگرگونه‌ها شهرت جهانی دارد که در چند سال اخیر برخی گونه‌ها کمتر دیده می‌شود و دیدن برخی نیز رؤیا شده است.
خاویار خزر که ایران را در جهان شهره آفاق کرده بود، سال‌ها است که از دریا رخت بربسته است و تلاش‌ها برای احیای این‌گونه که مروارید خزر نام‌گرفته است، ادامه دارد.
بعد از خاویار نوبت به ماهی سفید و کپور دریایی رسید و اگرچه سالانه 100 میلیون قطعه بچه ماهی نظیر سفید در دریا و رودخانه‌ها رهاسازی می‌شود اما باز نگرانی بابت انقراض نسل این‌گونه باارزش وجود دارد.
صید رسمی ماهیان استخوانی در دریای خزر از 20 مهرماه کلید می‌خورد اما از 15 مهرماه صیادان منطقه میانکاله دل به دریا زدند و امروز سومین روزی است که صید را آغاز کرده‌اند. فصل صید سال قبل هفت هزار و 500 تن ماهی توسط صیادان پره مازندران وارد بازار شد که رشد 150 درصدی نسبت به فصل صید قبل از آن داشته است.

محمد نظری از صیادان منطقه شرق مازندران که اباو اجدادی به ماهیگیری و صیادی اشتغال دارد با ابراز خوشحالی از آغاز فصل صید می‌گوید بعد از پایان فصل صید به کارهای دیگری ازجمله کارگری اشتغال داریم و صید باعث می‌شود به دریا بزنیم و روزی‌مان را از دریا بگیریم.
آلودگی‌های و ورود فاضلاب به رودخانه و دریا سبب شده تا برخی گونه‌ها نظیر ماهی سفید نسبت به قبل کم شود و این کاهش هرسال ملموس‌تر می‌شود
وی با اظهار اینکه درمجموع حال‌وروز صید نسبت به دهه‌های قبل رونق چندانی ندارد می‌گوید: آلودگی‌های و ورود فاضلاب به رودخانه و دریا سبب شده تا برخی گونه‌ها نظیر ماهی سفید نسبت به قبل کم شود و این کاهش هرسال ملموس‌تر می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: در تورهای پره هر بار که بالا می‌کشیم انواع زباله‌ها وجود دارد و این زباله‌ها و آلودگی‌ها سبب می‌شود تا ماهیان کمتر به رودخانه و حاشیه ساحل بیایند.
الله کرم نظری دیگر صیاد مازندرانی که انگار از صید دو روز قبل چندان رضایت ندارد می‌گوید: هرروز به امید کسب روزی دل به دریا می‌زنیم و امیدواریم امسال دریا بخیل نشود و بتوانیم دسترنج خود را از دریا بگیریم.
وی با اظهار اینکه خانوارهای زیادی از طریق صیادی و ماهیگیری چرخ زندگی‌شان می‌چرخد می‌گوید: صید بی‌رویه و قاچاق، نسل بسیاری از گونه‌ها مانند ماهیان خاویاری را از بین برده و این خطر برای دیگرگونه‌ها مانند ماهی سفید نیز وجود دارد.
وی می‌گوید بیشتر گونه‌های ماهی که صید می‌کنیم از نوع کیلکا است و نسبت به دهه‌های قبل میزان صید ماهیان سفید و کپور کمتر شده و مهم‌ترین دلیل آلودگی رودخانه‌ها است که سبب می‌شود ماهی برای زادآوری به آن کوچ نکند.
ولی‌الله محمدزاده مدیرکل شیلات مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه فصل رسمی صید ماهیان استخوانی از 20 مهرماه آغاز می‌شود گفت: بااین‌حال 13 تعاونی پره در شرق مازندران و میانکاله کار صید را از 15 مهرماه شروع کرده‌اند.
وی دلیل شروع زودهنگام صید ماهیان استخوانی در منطقه میانکاله را شرایط ویژه این منطقه و استان گلستان برشمرد و گفت ازاین‌رو تصمیم گرفتیم صید در این منطقه زودتر شروع شود.
وی با اظهار اینکه 41 تعاونی دیگر در مناطق مختلف مازندران از رامسر گرفته تا شرق استان از روز شنبه کار صید ماهیان استخوانی را آغاز می‌کنند ادامه داد: امیدواریم امسال نیز همانند سال قبل فصل صید خوبی داشته باشیم تا صیادان با دست‌پر از دریا بازگردند.

مدیرکل شیلات مازندران شمار صیادان فعال در 54 تعاونی صیادی پره استان را چهار هزار نفر اعلام کرد و گفت: اقدامات و هماهنگی‌های خوبی با تشکل‌های صیادی برای فصل صید صورت گرفته و صیادان آمادگی کامل دارند با توان بالا فصل صید را آغاز کنند.
محمدزاده درباره اقدامات صورت گرفته برای احیای ذخایر آبزیان دریایی نیز گفت: برای حفظ گونه‌ها و احیای ذخایر اقدام به تکثیر طبیعی، شیل گذاری و تکثیر گونه‌های ماهیان در رودخانه‌ها و مراکز شهید رجایی و باهنر استان کردیم و درمجموع بیش از 100 میلیون قطعه بچه ماهی امسال در دریا و رودخانه رهاسازی کرده‌ایم.
گونه‌های مانند خاویار، ماهی سفید و کپور دریایی از گونه‌های اقتصادی دریای خزر هستند که شاهد کاهش چشمگیر این‌گونه هستیم
مدیرکل شیلات مازندران با اظهار اینکه ذخایر دریایی در مقطعی با کاهش روبرو شده بود ادامه داد: در حال حاضر تمام توان را به کار بسته‌ایم تا این ذخایر را احیا کنیم.
وی افزود: گونه‌هایی مانند خاویار، ماهی سفید و کپور دریایی از گونه‌های اقتصادی دریای خزر هستند که شاهد کاهش چشمگیر این‌گونه هستیم.
سید پرویز محبی سرپرست معاونت صیدوبنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران در حاشیه نشست هم‌اندیشی ادارات کل شیلات استان‌های شمالی گفت: بر اساس کمیته مدیریت صید ماهیان استخوانی سازمان شیلات ایران درسال جاری برحسب مدیریت منطقه‌ای در برخی مناطق ساحلی دریای خزر ازجمله استان گلستان و شرق مازندران (منطقه میانکاله بهشهر)، صیادان پره 15 مهرماه تورهای خود را در دریا پهن کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه درسال گذشته 15 هزار و 800 تن ماهی استخوانی در دریای خزر صید و روانه بازار مصرف شد افزود: جامعه صیادی دارای سه خواسته مهم کاهش نرخ بیمه صیادان، محاسبه شغل به‌عنوان شغل سخت وزیان آور و نیز طرح تعدیل و اقتصادی کردن صید را دارند که البته سازمان شیلات ایران از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وسایرسازمانهای مرتبط در حال رایزنی است و به جد تا حصول نتیجه آن را پیگیری خواهیم کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بایدها و نبایدهای قوانینی که بوی تخلف می‌دهند

مجوز راه‌اندازی 27 اقامتگاه بوم‌گردی در بخش کجور نوشهر صادر شد

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای

شوری 4 برابری آب دریای خزر با طرح انتقال

بدهی در بدهی ؛ ریشه مشکل کمبود دارو و تجهیزات در مازندران

همگام با قدم‌هایی در مسیر عاشقی/ همه خادم الحسین (ع) هستند

پاییز مازندران در جنگل های راش سوادکوه

53 هفته پس از سیل، یادم تو را فراموش + فیلم

تور صیادان مازندران پهن شد/نگرانی از نفس های آخر ماهی سفید و کپور

تند شدن نبض خشکسالی در تالاب بین‌المللی میانکاله

ظرفیت گردشگری طبیعت؛ ناشناخته در مازندران

تولیدات معدنی مازندران هم ردیف نفت درآمدزاست اگر...

نم کشیدن صنعت نوغانداری در مازندران

فعالیت خاموش مهدهای کودک غیرمجاز در مازندران

فرو نشست در راه مازندران...

نیروگاه زباله‌سوز ساری کلاف سردرگم

فعالیت های بدون نظارت معادن شن و ماسه در سوادکوه

کنترل 10 بیماری مهلک در کودکان/ سلامت یارانی که دیده نمی شوند

غمنامه دریا و ساحل ادامه دارد/ دستکاری در آمار غریق مازندران

"ردپای پیر" امیر فرمانده که تا شهادت متوقف نشد

روایتی از عملیات والفجر 8/ چگونگی عبور از اروند خروشان و فتح فاو

دغدغه ای به نام «زباله» در مازندران/ توقف انتقال زباله به جویبار

گروگان گازهای گلخانه‌ای را بیشتر بشناسید!

محصولات پاییزه در سراشیبی تولید/ آژیر قرمز در مهد کشاورزی

رجزخوانی عاشقانه گوزن‌ها در جنگل‌های شمال

قوهای آوازخوان به تالاب میانکاله رسیدند

تهدید مسافران در جاده هراز بر اثر ریزش سنگ

چالش های مدارس رسالت آموزش را از بین می برد؟

هفته ای به نام و کام دولت/از روبان چند متر آسفالت تا دربی دولتی

ساماندهی دماوند در انتظار تصویب طرح جامع مدیریت

ترویج کاشت درخت «پالونیا »در شمال کشور فرصت یا تهدید

جولان قلیان در گردشگاه‌ها

کمبود مراکز تفریحی و نگرانی بابت افزایش قلیان سراها در تنکابن

مرید پروری برخی مداحان به انحراف کشاندن عزاداری است

مشاهده رد پای نینجاهای چینی در حوالی تالاب میانکاله

گردشگری مزرعه؛ در گیرودار "شعار و عمل" مسئولان مازندران

مازندران؛ 170 روز پس از بحران/ حال سیمرغ خوب است اما بابل را دریابید

رامسر، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

مازندران سیاهپوش شد/ آیین هایی که جان می بخشد

طلاق عاطفی چیست؟

زندانی در قلب شهر

شماره 41 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

جشن خرمن؛ آیین شکرگزاری در مازندران

روبان ساماندهی "غول زباله" در مازندران چه زمانی بریده می‌شود؟

1000 تن انجیر گلوگاه در حسرت صنایع تبدیلی

جنگل دالخانی، دالان سبز بهشت در رامسر

اسلام بر پایه توحید، نبوت و معاد است

زن‌ها زودتر افسرده می‌شوند یا مردان؟

مهارت افزایی، بایسته رونق تولید

سنگینی آفت خانه باغ‌های غیربومیان بر باغداری مازندران