پیام مازند

آخرين مطالب

مهدهای کودک و جای خالی وظایف مادری سياسي

مهدهای کودک و جای خالی وظایف مادری
  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – ایرنا – همیشه گفتند و می‌‎گویند که هیچ چیزی نمی‌تواند جای مِهر مادری را بگیرد اما با مُد شدن استفاده از برخی امکانات و خدمات چون مهدهای کودک، این مِهر برای یکسری کودکان در حال رنگ باختن است.

مهدهای کودک، زمانی فضا و جایی برای نگهداری کودکانِ مادرانِ شاغل بود که در مدت عدم حضور چند ساعته مادران، این وظیفه مادرانه نگهداری کودکان را انجام می دادند.
حضور کودکان در کنار همسالان به همراه ارائه برنامه‌های آموزشی و تربیتی هرچند زمینه ساختن رفتار اجتماعی و ارتباط‌گیری بهتر برای این کودکان فراهم می‌کند که از نگاه و دیدگاه کارشناسان آموزشی این جنبه مثبت مهدهای کودک است.
مادران شاغل ناچار به سپردن فرزندانشان در مهدهای کودک هستند چرا که زنان بنا به وظیفه سازمانی می بایست حداقل هشت ساعت از طول روز را در محیط کاری خود حضور داشته باشند و بناچار خلا نبود آنها از سوی مربیان مهدهای کودک جبران می‌شود.
در اینجا موضوع برای زنان شاغل و دوری فرزندان از کانون مهر مادر تا حدودی رفع شده است اما رواج مهدکودک برای بچه‌هایی که مادرانشان در محیط اداری و خصوصی کار نمی‌کنند امروز به یک پدیده و یا شاید بتوان گفت به یک اپیدمی مبدل شده است.
در پستوی اپیدمی شدن مهدکودکی شدن فرزندان زنان خانه‌دار نکاتی وجود دارد که کارشناسان حوزه کودک و اجتماع از آن با اصطلاح "جاخالی کردن از وظایف مادرانه " این گروه از زنان نام می‌برند.
آنان معتقدند که این شیوه باعث می‌شود ضمن دور ماندن فرزندان از محبت و احساس مادرانه در رشد و بلوغ استعدادهای آنها که ناشی از پرورش هوش هیجانی می باشد، تاثیر می گذارد.
مریم رمضانی یکی از مربیان مهدهای کودک مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : تا چند سال گذشته، غالب بچه هایی که به مرکز ما سپرده می شدند بچه هایی بودند که مادران آنها شاغل بودند.
وی افزود: در ساعات حضور این بچه ها در مهدهای کودک سعی می شد با انجام یکسری برنامه های آموزشی همچون نقاشی و بازی های فکری آنها را آموزش دهیم.
این مربی مهدکودک اضافه کرد: اما امروزه شاهدیم که خانم های خانه دار نیز فرزندانشان را به مهدهای کودک می سپارند.
وی با اشاره به اینکه در مهدکودک تنها برنامه های آموزشی از سوی مربیان انجام می شود، ادامه داد : این برنامه ها به طوری است که هر یک از والدین در خانه می توانند این کار را انجام بدهند.
به گفته این مربی مهدکودک، زنان شاغل به دلیل مشغله های کاری و اداری که دارند فرصت آنچنانی برای انجام این کارها ندارند و این وظیفه از سوی مربیان مهدها انجام می شود اما زنان خانه دار باتوجه به اینکه تمام روز در خانه حضور دارند می توانند براحتی این کارها را انجام بدهند.
اپیدمی کمرنگ شدن وظایف مادرانه
اداره کل بهزیستی استان مازندران تعداد مهدهای کودک این استان را 760 واحد اعلام کرد که 24 هزار کودک سه تا 6 سال در این مهدها هستند.
آنچه درآمارهای ارائه شده از سوی اداره کل بهزیستی مازندران مورد توجه است اینکه یک سوم بچه هایی که به مهدهای کودک استان می روند، کودکان ساکن در روستاها هستند.
بهزیستی مازندران تعداد بچه های سه تا 6 سال که در مهد روستاها حضور دارند را 9 هزار کودک اعلام کرد. حال آنکه غالب و یا می توان گفت اکثر زنان در روستاهای مازندران خانه دار هستند و بیشتر وقت خود را در منزل به سر می برند.
اداره کل بهزیستی به عنوان نهاد متولی وصادر کننده مجوز فعالیت برای مهدهای کودک از موجودیت این مراکز دفاع می کند و معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی مازندران کودک و خانواده محور بودن برنامه های آتی مهدها را از جمله برنامه های این نهاد اعلام کرد.
وحید حسین زاده به وجود 760 مهد کودک در مازندران و حضور 24 هزار بچه سه تا 6 سال در این مهدها اشاره کرد و گفت : از این تعداد 16 هزار کودک در مهدهای شهری، 9 هزار کودک در روستا مهدها و یک هزار و 200 کودک در مهدهای مناطق حاشیه ای حضور دارند.
وی با تاکید بر اینکه هیچ فرد و یا محیطی نمی تواند جای مِهر مادرانه را بگیرد، ادامه داد : اما تجربه نشان داده است که سپردن کودکان به مهدهای کودک در ارتقای ادب گفتاری و ادب رفتاری آنها تاثیر دارد.
به گفته حسین زاده، در برهه زمانی رواج تک فرزندی حضور کودکان در مهدهای کودک می تواند در ایجاد روش و منش های مناسب رفتار اجتماعی تاثیر بگذارد.
جاخالی کردن مادران از انجام مسئولیت ها
استادیار گروه روانشناسی دانشگاه پیام نور ساری از این رویه سپردن بچه ها به مهدهای کودک به عنوان رویه غلط و ناپسند برای جامعه ریشه دار ما یاد کرد و گفت: فلسفه ایجاد مهد کودک برای نگهداری فرزندان مادرانی بوده است که بدلیل اشتغال در محیط های خصوصی و اداری فرصت کمتری برای مراقبت و نگهداری فرزندانشان داشته اند.
انسیه بابایی افزود: اما این رویه اکنون تغییر کرده است و زنانی که مسئولیت کاری بیرون از خانه ندارند به سمت فرستادن فرزندانشان به مهدهای کودک رفته اند که به نوع خود یک آسیب به شمار می رود .
وی به اصول روانشناسی در خصوص تاثیر والدین در ساخت شخصیت انسان ها در سنین خاص اشاره کرد و ادامه داد: براساس این اصول نوزادی تا سن چهار سالگی، کودک نیاز به محبت های مادرانه دارد تا ضمن شکل گیری چهارچوب شخصیتی یک فرد، هوش هیجانی نیز پرورش یابد.
در علوم مختلف از جمله روانشناسی و اجتماعی هوش هیجانی یا EQ یا استعداد عاطفی به مجموعه صفاتی می گویند که بی اندازه در سرنوشت افراد اهمیت دارد و برعکس IQ از طریق آموزش ایجاد می شود.
مهارتهای هوش هیجانی در منزل و با تعامل خوب والدین و کودک شروع می شود و والدین به کودکان یاد می دهند که هیجانهای خود را تشخیص داده و آنها را نامگذاری بکنند.
این استاد دانشگاه پیام نور ساری گفت: تا پیش از دوران سبقت گرفتن مادران خانه دار برای سپردن فرزندان به مهد کودک، این بخش از شخصیت افراد در خانه و آغوش مادر و پدر شکل می گرفت که الان این رویه متحول شده است.
وی از ایجاد رشد فکری کودکان با پرورش هوش هیجانی به عنوان موضوع اصلی و مهم نام برد و ادامه دارد : در مهدهای کودک انبوهی از مطالب از شاهنامه خوانی و علم نجوم به کودکان آموزش می دهند که هیچیک از آنها در پرورش هوش هیجانی تاثیر ندارد.
به گفته این استاد دانشگاه فرستادن انبوهی از اطلاعات به یکباره در مغز کودکان نمی توان از آن نتیجه مناسب و درست کسب کرد چرا که در سن نوزادی تا چهار سالگی می بایست اطلاعات به تدریج به سلول های مغزی تزریق شود.
وی تاکید کرد : کودک در کانون خانواده و کنار والدین است که بسیاری از وظایف و نقش های آینده خود را یاد می گیرد و اینکه باب شده زنان خانه دار نیز به سمت سپردن فرزندانشان به مهدها روی آورده اند به نوعی جا خالی کردن از وظایف خود هستند.
/1899/2096


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهاجری: کم تجربگی بازیکنان باعث شکست مقابل تراکتور سازی شد

سرمربی نساجی قائمشهر کم تجربگی بازیکنانش را عامل شکست برابرتراکتور سازی دانست

دنیزلی: تیم تراکتورسازی در نیمه دوم بازی برابر نساجی احیاء شد

اختصاص بیش از 3 میلیارد تومان برای ساخت پل جدید برج‌خیل در سیمرغ

تراکتورسازی با شکست نساجی، صدرنشین لیگ برتر شد

افزایش فروش اقلام دارویی بدون نسخه در مازندران

بیش از 35 میلیارد تومان خسارت به سیل‌زدگان سیمرغ پرداخت شد

بنیاد علوی و دغدغه‌های مردم برای دریافت سند مالکیت در غرب مازندران

استادیوم متقی ساری، پیرترین ورزشگاه کشور بازسازی می‌شود

مازندرانی‍ها امسال حدود 12 میلیارد تومان زکات پرداختند

6هزار و 488 کوهنورد به قله‌های علم‌کوه و تخت سلیمان صعود کردند

دانش آموزان مازندران 250 مدال قهرمانی کسب کردند

104 کودک بی‌سرپرست مازندرانی امسال فرزندخوانده شدند

هشدار معاون استاندار مازندران درباره کودک آزاری مدرن

هشدار معاون استاندار مازندران در باره کودک آزاری مدرن

پروژه های نیمه تمام ورزشی به بخش خصوصی واگذار می شود

ماجرای کلاهک‌ های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟

امام زاده عبدالله آمل شهردار جدیدش را شناخت

حضور کمرنگ مهدکشتی ایران در تیمداری

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر

تیر معیشت بر قلب پرندگان مهاجر در مازندران

آخرین فرصت بیمه کلزاکاری در مازندران 10 ابان است

استاندار مازندران: باید جلوی انحراف منابع بانکی گرفته شود

فلسفه شهادت امام حسین(ع)احیاء ارزش‌های دینی است

افزایش 42درصدی اقامت گردشگران خارجی در مازندران

افتتاح یک واحد بوم‌گردی در رامسر

طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل

بن بست راه ؛ طلسم نانوشته برای روستای مچر مرزن‌آباد چالوس

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی

دامداری سنتی قربانی رونق کشاورزی در مازندران

فرماندار از وضعیت سیل گیری برخی مناطق عباس‌آباد ابراز نگرانی کرد

نگاه دولت به سهام عدالت مغایر قانون است

ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد

ترافیک در تمامی جاده‌های مازندران سنگین است

مکرون: حمله‌ ترکیه «دیوانگی» بود

عراق بازداشت روح‌ الله زم در نجف را تکذیب کرد

اجرای طرح‌های زیرساختی برای چشمه باداب سورت شتاب می‌گیرد

باداب سورت مازندران؛ چشمه های پلکانی و رنگین کمانی

مرگ مجازی مهم ترین چشمه میراثی ایران

امام‌جمعه نوشهر: شکوه اربعین حسینی نشانه تداوم خط عاشورا است

سفارش امام و رهبری را مبنی بر عدم اطمینان به آمریکا فراموش نمی‌کنیم

ترافیک در بیشتر نقاط جاده‌های مازندران پرحجم است

پرونده های مسن قضایی مازندران تعیین تکلیف می‌شود

حرکت نمادین اسرای کربلا چهره مازندران را اربعینی کرد

گمشدگان در جنگل‌های نوشهر پیدا شدند

پرونده های مسن قضایی استان تعیین تکلیف می‌شود

مطالعات تفصیلی 30 منطقه اولویت دار ژئوپارک انجام شد

آغاز عملیات اجرایی ثبت ژئو پارک ارس در یونسکو

گام نخست مازندران برای رسیدن به ژئو پارک

6 المپیاد جدید در سبد فعالیت‌های علمی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد