پیام مازند

آخرين مطالب

نگرانی مردم کجور در تامین سوخت زمستانی سياسي

نگرانی مردم کجور در تامین سوخت زمستانی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - ساکنان مناطق کوهستانی بخش کجور شهرستان نوشهر تامین نفت سفید را یکی از دغدغه‌های خود در فصول پائیز و زمستان بیان کردند و برای دسترسی آسان به سوخت زمستانی، خواستار توزیع سهمیه نفت سفید در فصلهای بهار و تابستان شدند.

این بخش با برخورداری از 12 هزار نفر جمعیت ثابت و 25 هزار نفر جمعیت متغیر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب غربی شهر نوشهر قرار دارد و از 2 نقطه شهری و 67 نقطه روستایی برخوردار است و هم اکنون شهرهای پول و کجور به گاز شهری متصل هستند ولی روستاهای این منطقه از این مزیت بی بهره اند.
براساس اعلام شرکت پخش فرآورده های نفتی، میزان سهمیه نفت سفید برای خانوارهای با جمعیت چهار نفره یک هزار لیتر به قیمت هر لیتر 150 تومان بدون احتساب کرایه است. همچنین قیمت نفت گاز برای مناطق روستایی 300 تومان بدون احتساب کرایه مشخص شده است.
پراکندگی روستاها ، ریزش برف سنگین و در پی آن کاهش محسوس دما، سخت گذر و برفگیر بودن راه های روستایی جزو مسائلی است که هرساله در آستانه شروع فصول سرما بویژه زمستان شرائط زندگی را برای مردم این منطقه بسیار سخت وطاقت فرسا کرده است و بنا به گفته برخی از اهالی و دهیاران این بخش در صورتی که سوخت زمستانی بموقع در اختیار مردم این منطقه قرار نگیرد طبیعتا با شروع سرما دغدغه مردم برای تامین نفت سفید چند برابر می شود.
یکی از اهالی روستای نیرس بخش کجور در این باره می گوید : همه ساله در آستانه فصل سرما یکی از دل نگرانی های اهالی ، ذخیره سوخت زمستانی و دسترسی به موقع آن در این روستا است و بارها با مسئولان شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه این موضوع در میان گذاشته شد که به علت سخت گذر و برف گیر بودن راه های روستایی اگر در تابستان سوخت زودتر در اختیار اهالی قرار گیرد این مشکل حل خواهد شد.
تقی شورش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه تردد خودروهای سنگین حامل سوخت نفت سفید و نفت گاز در فصول گرما خیلی کمتر از پائیز و زمستان است و این مسئله باعث شده تا روستائیان نتوانند به موقع سوخت زمستانی شان را تامین کنند و در نتیجه میزان تقاضاها در فصول پائیز و زمستان بیشتر و در نهایت عاملان توزیع نیز دچار مشکل می شوند.
وی که دهیار این روستا است ، اظهار داشت : نکته دیگری که بارها از مسئولان شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه خواسته شد روند بروکراسی اداری را به هنگام دریافت اسناد مورد نیاز مشترکان روستاها کمتر کنند تا اهالی در ارائه مدارک لازم و در پی آن دریافت سوخت دچار مشکل نشوند منتهی این پیگیری ها هم نتیجه بخش نبوده است.
براساس بخشنامه سراسری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در اسفند سال 96 ، توزیع نفت سفید در مناطق فاقد گاز طبیعی تنها از طریق ثبت نام خانوارها در سامانه تجارت آسان و استعلام کد ملی سرپرست خانوار امکانپذیر است.
وهاب لهراسبی یکی از اهالی روستای نیچکوه نیز که مدعی شد با تراکتور سوخت مورد نیاز پنج روستای این منطقه را توزیع می کند ، گفت که دست کم 750 خانوار در روستاهای گیل کلا، پیده ، میخساز ، کندلوس و نیچکوه ساکنند بنابراین زمانی که میزان تقاضا در فصول سرد پائیز و زمستان زیاد شود بنابراین تنها کاری که می توان کرد اینکه هر روز بتوان سوخت نفت سفید و یا نفت گاز را در میان پنج خانوار توزیع کرد.
وی افزود : متاسفانه در پائیز و زمستان میزان تقاضا خیلی زیادتر از دیگر فصول است و در نتیجه با کمبود شدید سوخت مواجه می شویم و چنین وضعیتی با نگرانی و اعتراضات روستائیان این منطقه همراه است.
وحید جهاندار دیگر اهالی روستای لاشک بخش کجور نیز گفت : این روستا در تابستان دستکم پنج هزار نفر و زمستان دستکم 700 نفر جمعیت دارد منتهی یکی از دغدغه های اهالی دائم این روستا دایر بودن گرمابه عمومی است چرا که اگر سوخت آن به موقع تامین نشود غیرفعال خواهد شد.
وی که خود را به عنوان دهیار روستا و نائب رئیس شرکت تعاونی دهیاران کجور نیز معرفی کرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اغلب حمام های شخصی ساکنان دائم این روستا در فصل زمستان به علت اوج سرما و کاهش محسوس دما قابل استفاده نیست و بنابراین اهالی ترجیح می دهند از گرمابه عمومی که فضای محیطی کاملا گرم استفاده کنند اما هنوز سوخت آن ذخیره نشده است.
وی اظهار داشت: برای تامین سوخت این گرمابه پی گیری فراوانی صورت گرفت و تنها پاسخ مسئولان ذیربط اینکه در صورتی سهمیه سوخت برای این گرمابه اختصاص داده می شود که دارای مجوز لازم از اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان باشد و در غیر این صورت تامین سوخت برای گرمابه امکانپذیر نیست.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان نوشهر نیز گفت که حدود یک ماه پیش طی نامه ای از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواسته شده تا از این پس آن دسته از مشترکان مانند گرمابه ها در صورت نیاز به مواد سوختی حتما باید شناسه صنفی دریافت کنند.
حیدرعلی محجوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تا پیش از یک ماه گذشته مشترکان صنفی اگر در سامانه نیو تجارت مربوط به این نهاد نام نویسی می کردند بدون شناسنه نیز مورد خواسته آنها مورد تائید قرار می گرفت و مشکلی در این حوزه نداشتند اما اکنون این رویه تغییر کرده است.
وی ادامه داد : ضمن آنکه گرمابه های فعال بخش کجور باید مورد بازرسی کارشناسان و تائید شبکه بهداشت و درمان و حتی اداره مالیات و دارایی قرار گیرد و به نظر می رسد این روند زمانبر مشکلاتی را برای مشترکان صنفی این منطقه ایجاد کرده است و باید از پیچیدگی های آن کاسته شود.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت نوشهر بدون اطلاع از مراجعه این دسته از مشترکان در عین حال گفت که تاکنون فقط یک مورد از گرمابه های بخش کجور موفق به دریافت شناسه صنفی شد.
کوتاهی در نامنویسی مشکل اهالی کجور
رئیس ناحیه مرکزی چالوس شرکت پخش فراورده های نفتی غرب مازندران نیز گفت : یکی از مشکلاتی که مشترکان روستایی در بخش کجور با آن مواجهند کوتاهی در نام نویسی سامانه تجارت آسان است با اینکه چندین بار این موضوع به شیوه های مختلف به اطلاع مردم این منطقه رسانده شد منتهی کماکان این مشکلات وجود دارد.
شهرستان نوشهر و چالوس زیرپوشش این مجموعه قرار دارد.
سید کاظم پورمند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هم اکنون فرآیند عرضه سوخت با هدف پیشگیری از قاچاق در تمامی بخش ها به شکل الکترونیکی بوده و از حالت سنتی خارج شده است و بنابراین ضوابط اجازه نمی دهد مسولان بنا به خواسته و میل مشترکان عمل کند.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا در فصول تابستان و بهار سوخت ذخیره زمستانی روستائیان بخش کجور توزیع نمی شود ، ادامه داد : طبق اسناد موجود و تجربه سال های گذشته نشان داده اغلب روستائیان این منطقه درست همزمان با شروع فصل سرما اقدام به دریافت سوخت می کنند و این عامل باعث شده تا در فصول گرما خودروهای حامل سوخت کمتر به این منطقه تردد داشته باشند.
رئیس ناحیه مرکزی چالوس به سوال خبرنگار در خصوص میزان توزیع نفت و نفت گاز و میزان مصرف سالانه در بخش کجور شهرستان نوشهر پاسخ نداد.
7078/ 1602/ 1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

بستری بیماران کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بابل افزایش یافت

غربالگری تنبلی چشم در مازندران زودتر از موعد انجام می‌شود

قطعه دوم آزادراه تهران شمال تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

109 نفر سال قبل در دریا و آبهای مازندران غرق شدند

ساختمان شهرداری کلاردشت موزه تاریخی می شود

هشتمین جشنواره مطبوعات مازندران و رونمایی از ضعف‌های تولید محتوا

جریان های انقلابی و قرآنی در مازندران شناسایی شود

آب‌بندان ، جاذبه جدید روستاهای هدف گردشگری مازندران

مجوز 33 رسانه غیرفعال در مازندران لغو شد

ترافیک سنگین در همه خروجی های شمالی، شرقی و غربی تهران

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

ثبت‌نام دانش‌آموزان فقط باید بر اساس موقعیت جغرافیایی باشد

مرگ تلخ کشتی‌گیر آملی در تصادف خونین

ترافیک در جاده‌های اصلی منتهی به مازندران سنگین است

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

استاندار مازندران: اقدامات اثرگذار جامعه ناشی از عملکرد رسانه‌هاست

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

درخشش خبرگزاری مهر در جشنواره مطبوعات مازندران

9 والیبالیست به تیم نوبنیاد دوشه هراز پیوستند

هشدار درباره احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌های مازندران

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

کشف گوشت کل وحشی در چالوس

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان

افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض

غرق شدن 109 نفر در مازندران طی پارسال

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

راه اندازی خط تولید ماسک برای مبارزه با کرونا در جزیره کیش

ابلاغ مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح جزیره کیش

اعمال محدودیت های ترافیکی 5 روزه در راههای مازندران

نقش ارزنده رسانه های مازندران در مقابله با فساد

33 رسانه مازندران لغو مجوز شد/ تقدیر از نقد منصفانه خبرگزاری مهر

پیام مشترک نماینده ولی فقیه و استاندار مازندران به مناسبت 14 و 15 خرداد

پایان قدرت‌نمایی چندین ساله اراذل و اوباش در مازندران

ثبت نام بیش از 6 هزار نفر مشمول بیمه بیکاری در ایلام

پانزدهمین مرحله از طرح " یارانه دستمزد" در خراسان جنوبی پرداخت شد

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

بهره‌برداری از نیروگاه زباله‌سوز نوشهر در انتظار مسئولان ملی

پزشک قلابی در فریدونکنار دستگیر شد

وسعت آتش سوزی در منطقه حفاظت شده خاییز هنوز قابل محاسبه نیست

تدوین برنامه پیشگیری و کنترل هاری در حیات وحش کشور

افزایش دمای هوای مازندران

کشف انبار احتکار سموم کشاورزی در ساری

کشف لباس‌های قاچاق در میاندورود

نام‌نویسی در مدارس مازندران آغاز شد

یک کشته بر اثر انفجار سیلندر گاز در بابل