پیام مازند

آخرين مطالب

نگرانی مردم کجور در تامین سوخت زمستانی سياسي

نگرانی مردم کجور در تامین سوخت زمستانی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - ساکنان مناطق کوهستانی بخش کجور شهرستان نوشهر تامین نفت سفید را یکی از دغدغه‌های خود در فصول پائیز و زمستان بیان کردند و برای دسترسی آسان به سوخت زمستانی، خواستار توزیع سهمیه نفت سفید در فصلهای بهار و تابستان شدند.

این بخش با برخورداری از 12 هزار نفر جمعیت ثابت و 25 هزار نفر جمعیت متغیر در فاصله حدود 75 کیلومتری جنوب غربی شهر نوشهر قرار دارد و از 2 نقطه شهری و 67 نقطه روستایی برخوردار است و هم اکنون شهرهای پول و کجور به گاز شهری متصل هستند ولی روستاهای این منطقه از این مزیت بی بهره اند.
براساس اعلام شرکت پخش فرآورده های نفتی، میزان سهمیه نفت سفید برای خانوارهای با جمعیت چهار نفره یک هزار لیتر به قیمت هر لیتر 150 تومان بدون احتساب کرایه است. همچنین قیمت نفت گاز برای مناطق روستایی 300 تومان بدون احتساب کرایه مشخص شده است.
پراکندگی روستاها ، ریزش برف سنگین و در پی آن کاهش محسوس دما، سخت گذر و برفگیر بودن راه های روستایی جزو مسائلی است که هرساله در آستانه شروع فصول سرما بویژه زمستان شرائط زندگی را برای مردم این منطقه بسیار سخت وطاقت فرسا کرده است و بنا به گفته برخی از اهالی و دهیاران این بخش در صورتی که سوخت زمستانی بموقع در اختیار مردم این منطقه قرار نگیرد طبیعتا با شروع سرما دغدغه مردم برای تامین نفت سفید چند برابر می شود.
یکی از اهالی روستای نیرس بخش کجور در این باره می گوید : همه ساله در آستانه فصل سرما یکی از دل نگرانی های اهالی ، ذخیره سوخت زمستانی و دسترسی به موقع آن در این روستا است و بارها با مسئولان شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه این موضوع در میان گذاشته شد که به علت سخت گذر و برف گیر بودن راه های روستایی اگر در تابستان سوخت زودتر در اختیار اهالی قرار گیرد این مشکل حل خواهد شد.
تقی شورش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متاسفانه تردد خودروهای سنگین حامل سوخت نفت سفید و نفت گاز در فصول گرما خیلی کمتر از پائیز و زمستان است و این مسئله باعث شده تا روستائیان نتوانند به موقع سوخت زمستانی شان را تامین کنند و در نتیجه میزان تقاضاها در فصول پائیز و زمستان بیشتر و در نهایت عاملان توزیع نیز دچار مشکل می شوند.
وی که دهیار این روستا است ، اظهار داشت : نکته دیگری که بارها از مسئولان شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه خواسته شد روند بروکراسی اداری را به هنگام دریافت اسناد مورد نیاز مشترکان روستاها کمتر کنند تا اهالی در ارائه مدارک لازم و در پی آن دریافت سوخت دچار مشکل نشوند منتهی این پیگیری ها هم نتیجه بخش نبوده است.
براساس بخشنامه سراسری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در اسفند سال 96 ، توزیع نفت سفید در مناطق فاقد گاز طبیعی تنها از طریق ثبت نام خانوارها در سامانه تجارت آسان و استعلام کد ملی سرپرست خانوار امکانپذیر است.
وهاب لهراسبی یکی از اهالی روستای نیچکوه نیز که مدعی شد با تراکتور سوخت مورد نیاز پنج روستای این منطقه را توزیع می کند ، گفت که دست کم 750 خانوار در روستاهای گیل کلا، پیده ، میخساز ، کندلوس و نیچکوه ساکنند بنابراین زمانی که میزان تقاضا در فصول سرد پائیز و زمستان زیاد شود بنابراین تنها کاری که می توان کرد اینکه هر روز بتوان سوخت نفت سفید و یا نفت گاز را در میان پنج خانوار توزیع کرد.
وی افزود : متاسفانه در پائیز و زمستان میزان تقاضا خیلی زیادتر از دیگر فصول است و در نتیجه با کمبود شدید سوخت مواجه می شویم و چنین وضعیتی با نگرانی و اعتراضات روستائیان این منطقه همراه است.
وحید جهاندار دیگر اهالی روستای لاشک بخش کجور نیز گفت : این روستا در تابستان دستکم پنج هزار نفر و زمستان دستکم 700 نفر جمعیت دارد منتهی یکی از دغدغه های اهالی دائم این روستا دایر بودن گرمابه عمومی است چرا که اگر سوخت آن به موقع تامین نشود غیرفعال خواهد شد.
وی که خود را به عنوان دهیار روستا و نائب رئیس شرکت تعاونی دهیاران کجور نیز معرفی کرد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : اغلب حمام های شخصی ساکنان دائم این روستا در فصل زمستان به علت اوج سرما و کاهش محسوس دما قابل استفاده نیست و بنابراین اهالی ترجیح می دهند از گرمابه عمومی که فضای محیطی کاملا گرم استفاده کنند اما هنوز سوخت آن ذخیره نشده است.
وی اظهار داشت: برای تامین سوخت این گرمابه پی گیری فراوانی صورت گرفت و تنها پاسخ مسئولان ذیربط اینکه در صورتی سهمیه سوخت برای این گرمابه اختصاص داده می شود که دارای مجوز لازم از اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان باشد و در غیر این صورت تامین سوخت برای گرمابه امکانپذیر نیست.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان نوشهر نیز گفت که حدود یک ماه پیش طی نامه ای از شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی خواسته شده تا از این پس آن دسته از مشترکان مانند گرمابه ها در صورت نیاز به مواد سوختی حتما باید شناسه صنفی دریافت کنند.
حیدرعلی محجوب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تا پیش از یک ماه گذشته مشترکان صنفی اگر در سامانه نیو تجارت مربوط به این نهاد نام نویسی می کردند بدون شناسنه نیز مورد خواسته آنها مورد تائید قرار می گرفت و مشکلی در این حوزه نداشتند اما اکنون این رویه تغییر کرده است.
وی ادامه داد : ضمن آنکه گرمابه های فعال بخش کجور باید مورد بازرسی کارشناسان و تائید شبکه بهداشت و درمان و حتی اداره مالیات و دارایی قرار گیرد و به نظر می رسد این روند زمانبر مشکلاتی را برای مشترکان صنفی این منطقه ایجاد کرده است و باید از پیچیدگی های آن کاسته شود.
رئیس اداره صنعت ، معدن و تجارت نوشهر بدون اطلاع از مراجعه این دسته از مشترکان در عین حال گفت که تاکنون فقط یک مورد از گرمابه های بخش کجور موفق به دریافت شناسه صنفی شد.
کوتاهی در نامنویسی مشکل اهالی کجور
رئیس ناحیه مرکزی چالوس شرکت پخش فراورده های نفتی غرب مازندران نیز گفت : یکی از مشکلاتی که مشترکان روستایی در بخش کجور با آن مواجهند کوتاهی در نام نویسی سامانه تجارت آسان است با اینکه چندین بار این موضوع به شیوه های مختلف به اطلاع مردم این منطقه رسانده شد منتهی کماکان این مشکلات وجود دارد.
شهرستان نوشهر و چالوس زیرپوشش این مجموعه قرار دارد.
سید کاظم پورمند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : هم اکنون فرآیند عرضه سوخت با هدف پیشگیری از قاچاق در تمامی بخش ها به شکل الکترونیکی بوده و از حالت سنتی خارج شده است و بنابراین ضوابط اجازه نمی دهد مسولان بنا به خواسته و میل مشترکان عمل کند.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا در فصول تابستان و بهار سوخت ذخیره زمستانی روستائیان بخش کجور توزیع نمی شود ، ادامه داد : طبق اسناد موجود و تجربه سال های گذشته نشان داده اغلب روستائیان این منطقه درست همزمان با شروع فصل سرما اقدام به دریافت سوخت می کنند و این عامل باعث شده تا در فصول گرما خودروهای حامل سوخت کمتر به این منطقه تردد داشته باشند.
رئیس ناحیه مرکزی چالوس به سوال خبرنگار در خصوص میزان توزیع نفت و نفت گاز و میزان مصرف سالانه در بخش کجور شهرستان نوشهر پاسخ نداد.
7078/ 1602/ 1899


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهاجری: کم تجربگی بازیکنان باعث شکست مقابل تراکتور سازی شد

سرمربی نساجی قائمشهر کم تجربگی بازیکنانش را عامل شکست برابرتراکتور سازی دانست

دنیزلی: تیم تراکتورسازی در نیمه دوم بازی برابر نساجی احیاء شد

اختصاص بیش از 3 میلیارد تومان برای ساخت پل جدید برج‌خیل در سیمرغ

تراکتورسازی با شکست نساجی، صدرنشین لیگ برتر شد

افزایش فروش اقلام دارویی بدون نسخه در مازندران

بیش از 35 میلیارد تومان خسارت به سیل‌زدگان سیمرغ پرداخت شد

بنیاد علوی و دغدغه‌های مردم برای دریافت سند مالکیت در غرب مازندران

استادیوم متقی ساری، پیرترین ورزشگاه کشور بازسازی می‌شود

مازندرانی‍ها امسال حدود 12 میلیارد تومان زکات پرداختند

6هزار و 488 کوهنورد به قله‌های علم‌کوه و تخت سلیمان صعود کردند

دانش آموزان مازندران 250 مدال قهرمانی کسب کردند

104 کودک بی‌سرپرست مازندرانی امسال فرزندخوانده شدند

هشدار معاون استاندار مازندران درباره کودک آزاری مدرن

هشدار معاون استاندار مازندران در باره کودک آزاری مدرن

پروژه های نیمه تمام ورزشی به بخش خصوصی واگذار می شود

ماجرای کلاهک‌ های اتمی آمریکا در ترکیه چیست؟

امام زاده عبدالله آمل شهردار جدیدش را شناخت

حضور کمرنگ مهدکشتی ایران در تیمداری

بازگشت کابوس قتل عام پرندگان مهاجر

تیر معیشت بر قلب پرندگان مهاجر در مازندران

آخرین فرصت بیمه کلزاکاری در مازندران 10 ابان است

استاندار مازندران: باید جلوی انحراف منابع بانکی گرفته شود

فلسفه شهادت امام حسین(ع)احیاء ارزش‌های دینی است

افزایش 42درصدی اقامت گردشگران خارجی در مازندران

افتتاح یک واحد بوم‌گردی در رامسر

طرح ممنوعیت شکار پرندگان مهاجر در مازندران از حرف تا عمل

بن بست راه ؛ طلسم نانوشته برای روستای مچر مرزن‌آباد چالوس

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی

دامداری سنتی قربانی رونق کشاورزی در مازندران

فرماندار از وضعیت سیل گیری برخی مناطق عباس‌آباد ابراز نگرانی کرد

نگاه دولت به سهام عدالت مغایر قانون است

ترکیه، آمریکا را با «چشمه صلح» تهدید کرد

ترافیک در تمامی جاده‌های مازندران سنگین است

مکرون: حمله‌ ترکیه «دیوانگی» بود

عراق بازداشت روح‌ الله زم در نجف را تکذیب کرد

اجرای طرح‌های زیرساختی برای چشمه باداب سورت شتاب می‌گیرد

باداب سورت مازندران؛ چشمه های پلکانی و رنگین کمانی

مرگ مجازی مهم ترین چشمه میراثی ایران

امام‌جمعه نوشهر: شکوه اربعین حسینی نشانه تداوم خط عاشورا است

سفارش امام و رهبری را مبنی بر عدم اطمینان به آمریکا فراموش نمی‌کنیم

ترافیک در بیشتر نقاط جاده‌های مازندران پرحجم است

پرونده های مسن قضایی مازندران تعیین تکلیف می‌شود

حرکت نمادین اسرای کربلا چهره مازندران را اربعینی کرد

گمشدگان در جنگل‌های نوشهر پیدا شدند

پرونده های مسن قضایی استان تعیین تکلیف می‌شود

مطالعات تفصیلی 30 منطقه اولویت دار ژئوپارک انجام شد

آغاز عملیات اجرایی ثبت ژئو پارک ارس در یونسکو

گام نخست مازندران برای رسیدن به ژئو پارک

6 المپیاد جدید در سبد فعالیت‌های علمی دانش‌آموزان قرار می‌گیرد