پیام مازند

آخرين مطالب

فراتر از ذهن در جنگل‌های هیرکانی علمي

فراتر از ذهن در جنگل‌های هیرکانی
  بزرگنمايي:

پیام مازند - وقتی صحبت از آلودگی در جنگل می‌شود، ذهن‌ها تنها به سمت وجود زباله متمرکز شده که آن را هم تهدید جدی تلقی نمی‌کنند اما باید گفت این نعمت خدادادی در شمال کشور به رایگان در اختیار ما قرار داده شد تا برای نسل بعد حفظ شود و اگر از کنار همه این آلودگی‌ها به راحتی گذر کنیم به طور یقین در به شماره افتادن نفس‌های آن سهیم بوده‌ایم.

آلودگی‌هایی از جمله آفات و بیماری‌ها، فرسایش خاک، آلودگی خاک بر اثر عواملی چون زباله و عبور خودروهای سنگین و آفرود، دام‌های سنگین، رانش زمین به علت سرازیر شدن شیرآبه زباله و چندین علت دیگر که در آلودگی و نابودی آن نقش دارند بنابراین نیاز است تا دیر نشده فکری برای این آلودگی‌ها و رهایی جنگل از بار سنگینی که تحمل می کند، بکنیم.
  علاوه بر معضل زباله و آلودگی‌های آب و خاک تغییر اقلیم نیز از دیگر عوامل است که باعث تغییرات در روند ادامه حیات گیاهان جنگل می‌شود و این بحث یکی از موضوعات بسیار جدی و نیازمند توجه ویژه از سوی مسئولان خواهد بود.
تغییرات اقلیمی موجب سرعت نفوذ آفات در جنگل می‌شود
داریوش بیات کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل در خصوص مهم‌ترین آلودگی‌ها در جنگلهای هیرکانی اظهار کرد: در صورتی که جنگل به چشم اکوسیستم دیده شود در آن همه نوع جاندار اعم از گیاهان و جانوران وجود دارد که در حوزه جانوری می‌توان به حشرات و کرم‌ها و حیوانات بزرگی چون خرس، مرال و پلنگ اشاره کرد.
وی با بیان اینکه حشرات و آفات بخشی از جنگل و جزء جدا نشدنی آن هستند، تصریح کرد: درخت به طور معمول وقتی به سنی رسید، خشک می‌شود و این چرخه طبیعت در چوب با کمک یک سری سوسک‌ها شروع به خورده شدن می‌کند و یا به وسیله قارچ‌ها شروع به تجزیه شدن تا آن ترکیباتی که وارد بدنه گیاه شده است مجددا به طبیعت بازگردد و چرخه تکمیل شود.
کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل خاطرنشان کرد: تا زمانی‌که شرایط محیطی خوب است گیاهان قوی و سرعت رشدشان آنقدر هست که با این میزان حشرات و آفاتی که درمنطقه بوده مقابله کنند اما وقتی شرایط تغییر یابد آن حالت تعادل که برای رشد گیاهان وجود دارد، دستخوش تغییر می‌شود و در موضع ضعف قرار می‌گیرند، در چنین شرایطی هجوم آفات بیشتر است.
بیات گفت: تغییر اقلیم یکی از عواملی است که باعث تغییرات در روند ادامه حیات گیاهان جنگل می‌شود واین موضوع یکی از موضوعات بسیار جدی است.
وی گرم شدن زمین، کاهش بارندگی و تغییر پراکنش بارندگی را از جمله نشانه‌های تغییر اقلیم دانست و ادامه داد: در حال حاضر دوره خشکسالی بیشتر شده است و در نتیجه فشار بیشتری به جنگل وارد شده که موجب بیشتر دیده شدن آفات و امراض در جنگل می‌شود.
کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل با بیان اینکه این آفات در جنگل‌های گلستان به دلیل خشک‌تر بودن هوا، بیشتر از مازندران و گیلان دیده شده است، افزود: این تغییرات و خشکی به سمت غرب جنگل‌های هیرکانی در حال حرکت است.
بیات کم شدن پوشش گیاهان را در جنگل موجب افزایش تبخیر خاک دانست و بیان کرد: ایت تغییرات منشاء انسانی دارد و درختان تحت شرایط موجود در یک فشار خشکی قرار گرفته که باعث تغییرات می‌شود.

نبود حشره پارازیت کننده آفت شب پره باعث نابودی شمشادهای زیادی شد
وی تاکید کرد: کانون اصلی آفت بلایت شمشاد و شب پره در کشور چین بود و از آنجا در سال 2006 وارد آلمان، سپس قفقاز و گرجستان و ایران شد و از آنجایی که حشره پارازیت کننده آن در ایران وجود نداشت، موجب از بین رفتن شمشادها شد.
کارشناس ارشد نباتات و ژنتیک جنگل تصریح کرد: به گفته بسیاری از کارشناسان استفاده از سموم هورمونی برای کنترل آفات در جنگل بسیار سخت است زیرا در برخی نقاط دسترسی به گیاهان آلوده وجود ندارد اما حشرات به راحتی می‌توانند در آن نقاط حرکت کنند.
بیات یادآور شد: مبارزه کردن با آفات در چنین شرایطی هزینه بالایی را به دنبال دارد و در برخی شرایط زیست محیطی نمی‌توان سموم هورمونی را وارد جنگل کرد زیرا در کنار از بین بردن آفت شب پره شمشاد، یکسری حشرات مفید را نیز از بین می‌برد.
وی ادامه داد: بهترین راهکار استفاده از گیاهان، نهال است و سپس در جایی که آلودگی وجود نداشته خارج از منطقه حفظ شود یعنی بهتر است قلمه یا بذر این شمشادها در فضای شهری نگهداری شود و سپس بعد از یک دوره 20 تا 30 ساله به جای اصلی خود بازگردد.
نقش مهم شیرآبه زباله‌ها در آلودگی جنگل
عزیز عابسی عضو هیئت علمی گروه محیط زیست دانشگاه نوشیروانی بابل اظهار کرد: آلوده شدن جنگل‌های مازندران، بیشتر به علت سرازیر شدن شیرآبه زباله‌ها است و از مجموع حدود 30 سایتی که محل دفن زباله در مازندران وجو دارد 10 سایت را در جنگل‌های سوادکوه، چالوس و تنکابن مشاهده می‌کنیم.
وی افزود: طبق مستنداتی که وجود دارد همه این سایت‌ها، زباله را در وسط جنگل دفن می‌کنند که علاوه بر محل دفن، زمین‌های اطراف را نیز آلوده شده و این آلودگی ناشی از سرازیر شدن شیرآبه‌ها است.
عضو هیئت علمی دانشگاه نوشیروانی بابل پراکنده شدن انواع مختلف پلاستیک در دل جنگل را از دیگر عوامل آلودگی جنگل عنوان کرد و گفت: مردم و روستانشینان حتی به عمیق‌ترین راه‌های جنگل نیز دسترسی پیدا کرده‌اند و تمایل آن‌ها به این نواحی بکر بیشتر است.
عابسی افزود: انسان با ورود به اعماق جنگل با خود ظرف آب معدنی و سفره یک بار مصرف برده و بعد در جنگل رها می‌کند که این امر خود باعث آلودگی جنگل می‌شود و در نتیجه روبروز جنگل‌های ما انباشته از زباله خواهد شد.
خاک جنگل بیشتر از همه در معرض تهدید است
محمدعلی بهمنیار عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری نیز  با بیان اینکه خاک جنگل بیشتر از همه در معرض تهدید است، اظهار کرد: در حوزه‌های جنگلی خاک به گونه‌ای است که به طور طبیعی در معرض تهدید قرار دارد و از سوی دیگر عوامل انسانی نیز این آلودگی‌ها را تشدید می‌کند.
وی با اشاره به اینکه پسماند در جنگل علاوه بر آلودگی و تهدید جنگل، موجب نفوذ شیرآبه‌ها به آب‌های زیرزمینی و سطحی می‌شود، گفت: از دست رفتن خاک و فرسایش جنگل مهم‌ترین نگرانی در این حوزه است که به علل مختلف از جمله شیوه‌های نادرست بهره‌برداری، جاده‌سازی و درختکاری روی می‌دهد و همه این عوامل به صورت زنجیروار، تخریب خاک جنگل را تشدید می‌کند.
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری با بیان اینکه فرسایش خاک موجب عدم نفوذ بذر درختان در دل خاک و جوانه زنی آن‌ها می‌شود، تصریح کرد: این موضوع بر روی نسل بعدی درختان اثرات منفی خواهد گذاشت.
بهمنیار وجود برخی کارخانه‌های برداشت معادن را در اطراف جنگل موجب آلودگی آن‌ها بر اثر پراکندگی تفاله ذغال دانست و افزود: این رسوبات درمسیر عبورشان موجب آلودگی رودخانه‌ها نیز خواهند شد.
وی با بیان اینکه وجود زباله‌های زیادی که در دل جنگل دفن می‌شود، آلودگی‌های خطرناکی را به همراه دارد، متذکر شد: سرازیر شدن شیرآبه این زباله‌ها علاوه بر آلودگی، موجب فرسایش و سست شدن خاک و حتی رانش زمین‌های اطراف آن می‌شود.

لزوم بستر سازی لازم در محل دفن زباله در جنگل
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی ساری تنها راهکار جهت کم کردن این آلودگی را بستر سازی مناسب جهت دفن زباله عنوان کرد و ادامه داد: اگر بستر سازی لازم صورت گیرد این حجم عظیم زباله تنها روی نقطه‌ای را آلوده می‌کند و به خاک اطراف و زیر خاک نفوذ ندارد اما از آنجایی که این بستر سازی هزینه زیادی را برای متولیان امر از جمله شهرداری‌ها به دنبال دارد، انجام نشده است.
بهمنیار تاکید کرد: در شمال کشور هرکجا که زباله وارد می‌شود باید تصفیه خانه زده احداث و کف زمین نیز بستر سازی شود.
حضور خودروهای آفرود و دام سنگین موجب فرسایش وفشردگی خاک در جنگل
وی با بیان اینکه حضور خودروهای آفرود و دام‌های سنگین در جنگل خود موجب فرسایش خاک می‌شود، خاطرنشان کرد: خاک جنگل مرطوب است با جاده سازی، عبور خودروهای آفرود و دام سنگین، فشرده شده و در نتیجه رطوبت لازم را برای رشد گیاه و درخت از دست می‌دهد و اگر این موضوع استمرار یابد تاثیرات منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت.
 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بحران‌های زیست محیطی اتفاق‌های طبیعی امروز است

هشدار برای نابودی جنگل‌های هیرکانی تا 50 سال آینده

معمای مرگ جمعی در میانکاله؛ کجا بِره پرنده؟

مسمومیت ، علت قطعی مرگ پرندگان مهاجر در میانکاله اعلام شد

تغییر الگوی بارندگی‌ها در شمال و نگرانی از تکرار سیل

هر آنچه از کارآفرینی باید بدانید!

ضرورت تدوین الگوی کشت بهینه با توجه به تغییرات اقلیمی در مازندران

صدور شناسنامه برای محصولات کشاورزی مازندران آغاز شد

اتصال لینک دانشگاه‌ها و صنعت عامل موثر در حل مشکلات کشور است

تفکر جهادی و نیروی انسانی خلاق باعث توسعه کشور می‌شود

فقدان الگوی کشت؛ کشاورز سر در گم!

برنج جدید مازندران روشن می‌شود!

پیوند کبد در کمین مصرف کنندگان مکمل‌های بدنسازی

آژیر قرمز آلودگی هوا در مازندران به صدا در آمد

مهلت ثبت نام سوادآموزی در مازندران تا پایان اسفند تمدید شد

انجام بیش از 400 جراحی دندانپزشکی تحت بیهوشی در بابل

انجام نخستین جراحی ناباروری میکروتسه در بابل

مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی مازندران به نام «سپهبد شهید قاسم سلیمانی» مزین می‌شود

“سردار سلیمانی” یک نابغه جنگی بود

شهادت "سردار سلیمانی" یک وحدت را احیا کرد

نفوذ هکر‌های ایرانی به یک سایت دولتی آمریکا

سطح ایستایی آب زیر زمینی دشت های مازندران رو به افزایش است

دانشگاه آزاد مازندران امتحانات روز دوشنبه را لغو کرد

نخستین برداشت مکانیزه برنج کشور در محمودآباد اغاز شد

پژوهش و تحقیقات پیوست عملیاتی داشته باشد

11 قرارداد پژوهشی آموزشی در مازندران منعقد شده است

صادرات خام محصولات کشاورزی برابر با خروج منابع کشور است

مغفول ماندن واژه "اضطرار اقلیمی" در ایران

نخستین عمل تهاجمی اندوواسکولار عروق مغز در دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال کشور

راه‌اندازی مدرسه مهارت‌آموزی گردشگری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس

سهم بالای دانشگاه علوم پزشکی بابل در ارائه خدمات درمانی به بیماران در مازندران

خدمات دانشگاه علوم پزشکی بابل فرا شهرستانی و فرا استانی است

برای حل مشکلات،اعضای هیات علمی را به شهر خود دعوت کنید

صنعتی شریف فعال‌ترین دانشگاه کشور در ارتباط با صنعت است

تولید برنج متحمل به شوری برکت در مازندران

غربالگری ژنتیک آغاز شد/یک معلول به ازای هر 56 مازندرانی

مدارس شهری مازندران به زیرساخت‌های هوشمندسازی مجهز شدند

پروژه استحصال آب از "مه" سه هزار تنکابن در دستور کار قرار گرفت

آداب و رسوم مازندرانی‌ها به بوته فراموشی سپرده شد

شناخت یک منطقه روستایی نیازمند شناخت مردم آن روستا است

جلوگیری از تخریب، نخستین گام وحدت حوزه و دانشگاه است

بهترین راه ایجاد صرفه جویی و سرمایه گذاری بنزین را بشناسیم

دیدگاه یک استاد اقتصاد درباره دلایل فساد اقتصادی

برنامه‌ریزی اشتغال با "شبکه فناوری و نوآوری در مازندران"

سورپرایز آذری جهرمی کلا روی هوا ماند

صنعت گردشگری برگ برنده‌ای نسبت به صنایع دیگر است

کمبود امکانات مدارس برای پژوهش‌های دانش‌آموزی را قبول دارم

جلوگیری از پوسیدگی زودرس دندان در کودکان از شیرخوارگی آغاز می‌شود

شما اهل مهاجرتید؟

کسب و کارهای امروزی در جستجوی ایده‌های خلاق فناوری