پیام مازند

آخرين مطالب

باغ‌های مرکبات مازندران در معرض هجوم مگس مدیترانه‌ای مقالات

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- هجوم مگس مدیترانه ای میوه به باغ های استان مازندران به مرحله نگران کننده رسیده است و کارشناسان هشدار داده اند که این آفت در باغاتی که کشت مخلوط دارند، بشدت در حال افزایش است.

مگس مدیترانه ای در درون میوه های در حال رسیدن تخم ریزی می کند و لارو آن با تغذیه از گوشت میوه سبب پوسیدگی و ریزش شدید محصول می شود.
مازندران 160 هزار هکتار باغ انواع میوه دارد که 110 هزار هکتار آن از انواع مرکبات بویژه پرتقال است و سالانه حدود 2 و نیم میلیون تن محصول از این باغ ها برداشت می شود.
طبق بررسی های سازمان جهاد کشاورزی مازندران و مشاهدات خبرنگار ایرنا، کاشت انواع درخت از جمله هلو، شلیل، انجیر، آلبالو ، گیلاس، زردآلو، گردو و خرمالو در کنار باغات مرکبات به عنوان درختان اصلی با هدف خود مصرفی بویژه در باغ های واقع در ارتفاع بالای یکهزار متری سبب شیوع آفت مگس مدیترانه ای شده است.
اگرچه در سال های اخیر مقوله احیاء باغات مرکبات مازندران با هدف تجاری سازی صورت گرفته است، اما همواره خرده باغداران و حتی باغداران حرفه ای با هدف خود مصرفی اقدام به کاشت دیگر گونه ها از جمله انجیر، شلیل، هلو و دیگر درختان سیاه ریشه کردند که هر یک در زمان متفاوت به باردهی و مرحله برداشت می رسند.
برای نمونه کاشت درخت انجیر که اوایل مرداد ماه به مرحله برداشت می رسد به صورت تک درخت در همه باغات کوچک و بزرگ چه در داخل شهرها و روستاهای مازندران مشاهده می شود و با توجه به نزدیکی برداشت نارنگی پیش رس با این میوه که میزبان مناسب آفت مگس میوه محسوب می شود، در نتیجه زمینه سرایت این آفت به مرکبات بیش از هرزمان دیگری مهیا می شود.
بر اساس اظهارات کارشناسان؛ میوه رسیده در سر درخت یا پوسیده در پای درخت بهترین میزبان مگس مدیترانه ای است که این مشکل در باغات مخلوط مازندران به مرحله نگرانی سرایت به درختان مرکبات تجاری نیز رسیده است.
مهم ترین میوه باغ های مازندران را انواع نارنگی و پرتقال تشکیل می دهد و بسته به گونه درخت به صورت زودرس و یا دیررس برداشت شده و روانه بازار می شود.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی مازندران؛ 30 هزار هکتار از باغ مرکبات مازندران را انواع نارنگی شامل انشو، یافا و یا نارنگی رقم پیش رس "ایواساکی" تشکیل می دهد که برداشت آن از نیمه دوم شهریور آغاز می شود.
هجوم مگس میوه در کنار باغات مرکبات این روزها باعث نگرانی جدی باغدارانی شده است که باغ هایشان تنها دارای مرکبات است و مجبورند ضرر و زیان بی توجهی مالکان باغ های مخلوط را تحمل کنند.
جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرده است که پیش از این با برگزاری دوره های آموزشی مختلف نسبت احتمال گسترش آفت مگس میوه هشدار داده و از باغداران خواسته تا برای چگونگی مقابله، با کارشناسان مراکز خدمات کشاورزی مشورت کنند.
بر اساس بازدیدهای میدانی کارشناسان باغبانی 64 مرکز خدمات کشاورزی مازندران و گزارش‌های دریافتی از ایستگاه‌های پیش آگاهی حفظ نباتات، آفت مگس میوه در همه باغات مخلوط در کنار درختان مرکبات مشاهده شده است.
جهاد کشاورزی مازندران به باغداران هشدار داد در صورت عدم مدیریت مناسب برای کاهش جمعیت، با خطر جدی هجوم این آفت در باغات میوه نارنگی و پرتقال در آینده نزدیک مواجه خواهند شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به باغداران در باره گسترش شیوع آفت مگس مدیترانه ای هشدار داد و گفت که سطح ردیابی این مگس در همه باغات مخلوط استان رسیده است.
عبدالرحمان زاغی با اعلام این که هجوم این آفت سبب شد تا خطر به باغات نارنگی پیش رس هم برسد، افزود: علاوه بر اینکه همه کارشناسان باغبانی در مراکز خدمات کشاورزی استان آماده همکاری برای مشورت چگونگی مبارزه با باغداران هستند، به صورت روزانه در مناطق مختلف استان کارگاه های آموزشی پیشگیری و مبارزه برای باغداران برگزار می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران بهترین روش مقابله با آفات را انجام اقدامات پیشگیرانه دانست و از صاحبان باغ های مرکبات خواست تا دیگر میوه های فاسد را از پای درختان جمع آوری و در عمق 40 تا 50 سانتی متری زمین دفن کنند.
زاغی تصریح کرد: در شرایط فعلی انجیر، هلو، شلیل، سیب و گلابی میزبانان اصلی آفت مگس میوه هستند که برداشت میوه های رسیده این درختان ضروری است و تاکید کرد که اگر این میوه ها برداشت نشوند و روی درخت باقی بمانند، آفت به میوه نارنگی که درمرحله رسیدن قرار دارد، سرایت می کند.
مگس میوه مدیریترانه ای از آفات مخرب جهانی است که نسبت به سایر گونه های مگس میوه دارای دامنه میزبانی وسیعی است و می تواند بیشترین خسارت را به بار بیاورد.
حشره مگس میوه به طور معمول تا 2 ماه زنده می‌ مانند، اما اگر شرایط مساعد باشد تا 6 ماه هم امکان زنده بودن آنها وجود دارد.
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران نیز در گفت و گو با ایرنا به وجود آفت مگس میوه در باغات استان مازندران اشاره کرد و بیان داشت: اگرچه اطلاع رسانی و برگزاری کارگاه های آموزشی در زمینه چگونگی اقدامات پیشگیری و مبارزه همچنان د رحال انجام است، اما به دلیل وجود باغات مخلوط شرایط برای حضور این آفت مهیا است.
هادی ایزدی با بیان اینکه باغات تجاری استان مازندران نیز در خطر خسارت این آفت قرار دارند، ادامه داد: اگرچه باغداران تجاری به همه موارد توجه می کنند، اما به دلیل اینکه حتی در این باغات نیز شاهد وجود حداقل چند درخت متفرقه با هدف خود مصرفی از جمله انجیر، شلیل، هلو، سیب و گلابی هستیم، که میزبان خوبی بریا مگس میوه هستند.
وی با اشاره به اینکه شرایط مناسب آب و هوایی سبب شد تا وضعیت باردهی انواع درختان مرکبات مناسب باشد، گفت که پیش بینی می شود تولید امسال مرکبات همانند سال قبل مناسب باشد.
طبق آمار جهاد کشاورزی پارسال حدود 2میلیون و350 هزار تن انواع مرکبات در مازندران تولید شد.
6990/1654


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرونانوازی مازندرانی‌ها با خداحافظی از ماسک

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 3 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

بانوی مسافر بر اثر سقوط داخل دره در رامسر جان باخت

آتش انسانی دوباره به جان تالاب میانکاله افتاد

قدردانی از شرکت هواپیمایی کیش

پایبندی ناوگان اتوبوسرانی پایتخت به الزامات و ملاحظات محیط زیستی

دانش‌آموزان تنکابنی رکورددار المپیاد علمی در استان شدند

دانش‌آموزان تنکابنی رکورددار المپیاد علمی مازندران شدند

سرقت موبایل مغازه دار چالوسی در روز روشن

نقره داغ شدن سارقان باغ های تنکابن

هرازآمل ترمز سایپا را کشید/تداوم شکست هورسان

لزوم آمادگی صددرصدی پایگاه های مدیریت بحران تهران

بی مهری مسئولان مازندران به استاد بزرگ شطرنج ایران و جهان

تکلیف نخاله های ساختمانی چیست؟

گلدان جای مخازن زباله را در شهرک والفجر گرفتند

روحانی: عده‌ای کنار ننشینند و فقط راه و چاره بدهند

شریعتمداری خبر داد: اختصاص ١٠ هزار میلیاردریال برای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد

فریاد‌های داماد عصبانی: مردم، من آدم کشتم

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 2 مهر 99

وزیر اقتصاد: برخی دنبال بُزخری سهام مردم هستند

تخم‌مرغ در صدر افزایش قیمت کالا‌ها

قالیباف سِمت جدید گرفت

هشدار درباره وقوع اعتراض‌هایی شبیه آبان 98

سفر ظریف به مسکو به درخواست پاریس است

44 کیلومترمسیر دوچرخه سواری در شمال تهران احداث می شود

ارتقای آمادگی ورزشکاران منطقه سه در شرایط بحرانی

آخرین وضعیت مهران رجبی در بیمارستان، پس از ابتلا به کرونا

تفرجگاه 50 هکتاری قائم میعادگاه سفیران دوچرخه سوار شد

مهدهای کودک مازندران با یک‌پنجم ظرفیت فعالیت می‌کنند

آتش انسانی دوباره به جان تالاب میانکاله افتاد

اجرای پروژه های اولویت دار و تحقق محور حوزه خدمات شهری در مناطق 22گانه

اجرای طرح هر خانه شهید یک حسینیه در محله های شمال شرق تهران

درجلسه مجمع عمومی صورت گرفت : تقدیرشریعتمداری از بانک رفاه کارگران

حج عمره به صورت تدریجی از سرگرفته می‌شود

راه‌اندازی گشت ارشاد کرونا در اصفهان

مدیران برای کنترل بازار بسیج شوند

تلاش فضای مجازی برای ناایمن سازی مدارس مازندران

امروز توسعه دوچرخه سواری نیاز شهر است

محور کندوان در صورت ترافیک سنگین جمعه یکطرفه می شود

لزوم برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز در مازندران

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در منطقه 5

همایش روز جهانی بدون خودرو با رعایت پروتکل های بهداشتی در منطقه 16

بی‌مهری مسئولان مازندران به استاد بزرگ شطرنج ایران و جهان

غلامی؛ استاد بزرگ شطرنج/حاج قاسم قبل از شهادت پیگیر کار آرین بود

افتتاح مرکز تحقیقات تکثیر گورخر ایرانی در پارک ملی کویر گرمسار

اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان در جشنواره شهید رجایی سمنان مقام برتر را کسب کرد

غار قلعه کرد استان قزوین سومین زایشگاه دو گونه خفاش بال خمیده کمرنگ و خفاش گوش موشی در ایران

عیسی کلانتری: جنوب شرق تهران بهترین گزینه برای انتقال آرادکوه است/ هنوز مدیران کشور به محیط زیست باور جدی ندارند

آغاز فرآیند انتخاب رشته کنکوری‌ها از امروز

هوای مازندران صاف تا نیمه ابری