پیام مازند

آخرين مطالب

بن بست راه ؛ طلسم نانوشته برای روستای مچر مرزن‌آباد چالوس سياسي

بن بست راه ؛ طلسم نانوشته برای روستای مچر مرزن‌آباد چالوس
  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - روستای "مچر" در بخش مرزن‌‎آباد شهرستان چالوس با وجود داشتن ظرفیت بالای دامداری از داشتن زیرساخت‌های اولیه نظیر راه دسترسی و برق محروم است و ساکنانش همچنان از چهارپایان به عنوان وسیله ایاب و ذهاب استفاده می‌کنند.

مچر که تعداد ساکنانش 40 نفر در قالب 15 خانوار است ، دارای کد روستایی در مجموعه روستاهای دهستان کوهستان بخش مرزن آباد است . این روستا که قدمت حدود یکصد ساله دارد در ارتفاع 2 هزار و 500 متری دامنه زردکوه و پائین دست امامزاده فضل و فاضل قرار دارد.
شغل اصلی اهالی این روستا داداری است. مچر در حالی فاقد راه روستایی و دیگر امکانات زیرساختی است که روستای ساتره، نوکرس و دزماکوتی در نزدیکی آن از همه امکانات رفاهی همچون آب آشامیدنی، برق و راه دسترسی برخوردارند.
این روستا در فاصله حدود 11 کیلومتری تا جاده اصلی کندوان و در 30 کیلومتری تا شهر مرزن آباد واقع است.
به گفته اهالی این روستا ، برای رسیدن به این روستا دو مسیر مال رو وجود دارد و آنها باید فاصله سه کیلومتری روستای دزماکوتی و چهار کیلومتری روستای نوکرس را با استفاده از چهارپایان طی کنند.
یکی از اهالی روستای مچر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تمامی روستاهای منطقه در این چهل سال انقلاب از امکانات لازم برای توسعه همچون آب آشامیدنی، برق، اینترنت و راه دسترسی مناسب برخوردار شدند ولی اهالی این روستای از امکانات اولیه یعنی آب ، برق و راه دسترسی محروم هستند و آب آشامیدنی اهالی نیز از طریق حوضچه های چوبی قدیمی تامین می شود.
مصطفی کیادلیری افزود: شغل اهالی این روستا دامداری است و ساکنان این روستا در حال حاضر دارای 400 دام سنگین و 2 هزار دام سبک هستند ولی با این وجود از حداقل امکانات زیرساختی برای انتقال محصولات دامی به شهر محرومند.
وی که عضو شورای انتصابی روستا است ، با اشاره به پیگیری های انجام شده برای احداث راه دسترسی از سال 92 تاکنون گفت : در این مدت به تمامی دستگاه های مربوطه همچون منابع طبیعی، راهداری، محیط زیست نامه نگاری شده ولی جوابی دریافت نکردیم.
کیادلیری داشتن برق را با توجه به شرایط کوهستانی بودن آن منوط به ایجاد راه دسترسی برای روستا دانست و ادامه داد: برای احداث راه دسترسی نیز چندین درخواست به اداره منابع طبیعی ارائه شده است که این اداره به دلیل ایجاد تخریب منابع طبیعی با آن مخالفت کرده است.
وی توضیح داد : در سال 84 نیز موضوع جا به جایی روستا مطرح شد که با توجه قدمت روستا و مستثنیات که قابلیت فعالیت دامداری دارد اهالی با آن مخالفت کردند.
او افزود : سال گذشته اقدام به تهیه نقشه راه دسترسی روستا با کمترین آسیب به منابع طبیعی شد و در این راستا به جای مسیر سه کیلومتری از روستای دزماکوتی و یا چهار کیلومتری از روستای نوکرس مسیر طولانی تری که بدون قطع درخت و پوشش گیاهی به طول 6 کیلومتر از امامزاده فضل و فاضل انتخاب شد ولی باز مورد قبول واقع نشد در حالی که با این مسیر ، جاده دسترسی به روستا حدود 30 کیلومتر طولانی تر می شد.
نماینده انتصابی روستای مچر نیز به خبرنگار گفت : در اواخر شهریور ماه امسال مسئولان شهرستان از راه دسترسی امامزاده فضل فاضل به روستای مچر بازدید کردند و از نزدیک با مشکلات اهالی این روستا آگاه شدند.
سعید کیا دلیری افزود: ولی با وجود این بازدید همچنان مشکل اهالی بدون اقدامی رها شد با این حال اهالی تصمیم گرفتند تا با در نظر گفتن ارتفاع این منطقه و نزدیکی فصل سرما، مسیر 700 متری تراکتور رو از امامزاده فضل فاضل به روستای مچر را با لودر هموار کنند که با صدور دستور قضایی از سوی رئیس اداره دادگستری بخش مرزن آباد فعالیت لودر در این مسیر متوقف شد.
وی به پی گیری های مستمری که در 2 سال گذشته برای دریافت مجوز راه دسترسی از ادارات مربوطه انجام داده اشاره کرد و گفت: هفته گذشته هم در دیدار با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر، قرار شد مدارک لازم برای بررسی وضعیت راه دسترسی این روستا ارائه و آن اداره نیز بعد از چهل سال تکلیف راه دسترسی اهالی این روستا را مشخص کند.
وظیفه دستگاه قضا برخورد با متخلفین است
رئیس دادگستری بخش مرزن آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس قانون هر فعالیتی در عرصه منابع طبیعی از احداث راه، ساخت و ساز و قطع درختان نیازمند دریافت مجوز از اداره منابع طبیعی است.
رحمت الله ابراهیمی ورکیانی ادامه داد: افرادی بدون گرفتن مجوز لازم از منابع طبیعی خودسرانه اقدام به فعالیت و ایجاد راه دسترسی برای روستا در عرصه منابع طبیعی کرده بودند که این عمل خلاف قانون است.
وی گفت: با توجه به شکایت اداره منابع طبیعی و محیط زیست شهرستان با دستور قضایی این فعالیت متوقف شد و ماشین آلات مورد استفاده نیز به پارکینگ انتقال داده می شود تا افراد متخلف شناسایی شوند.
احداث راه دسترسی در منابع طبیعی نیاز به مجوز دارد
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری چالوس هم به خبرنگار ایرنا گفت: فعالیت های صورت گرفته برای راه دسترسی روستای مچر که در حوزه منابع طبیعی و ملی قرار دارد حتما باید با دریافت مجوز لازم از این اداره انجام شود.
هادی بزرگی افزود : این افراد بدون داشتن مجوز در 10 روز گذشته با یک دستگاه لودر اقدام به احداث راه دسترسی برای روستای مچر کرده بودند که با حکم قضایی در آن زمان متوقف شد.
وی ادامه داد: پرونده این افراد به همراه پرونده قبلی در دست اقدام تکمیل و به مراجع قضایی ارجاع داده شد.
بزرگی اظهار داشت: اهالی برای دریافت مجوز ایجاد راه دسترسی این روستا باید براساس قانون مراحل قانونی آن را طی کنند و درخواست داده شده در کمیته های فنی اداره کل منابع طبیعی و کمیته فنی معاونت امور جنگل بررسی و مورد تایید قرار گیرد.
اختصاص 70 میلیون تومان برای طرح مطالعاتی راه
فرماندار چالوس هم در خصوص مشکلات راه دسترسی روستای مچر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال 70 میلیون تومان اعتبار برای طرح مطالعاتی راه روستای مچر در نظر گرفته شده است.
محمدناصر زندی افزود : برای احداث این راه دسترسی در تلاش هستیم تا در کمترین زمان ممکن اطلاعات لازم برای اخذ مجوز برای احداث راه دسترسی به این روستا در اختیار منابع طبیعی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تا پیش از این بر اساس مصوبه وزارت کشور، اولویت دولت فراهم کردن خدمات زیرساختی روستاهای بالای 20 خانوار بوده است، گفت : با توجه به اتمام خدمات رسانی به روستاهای 20 خانوار منطقه در صدد هستیم تا پس از اجرای طرح مطالعاتی و دریافت مجوز لازم خدمات زیرساختی به این روستای شهرستان ارائه شود.
کمیته فنی باید مجوز احداث راه را صادر کند
رئیس اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: باید تمامی مسایل زیست محیطی و همچنین عرصه ملی به همراه میزان خسارت وارد برآن با احداث راه دسترسی روستای مچر در کمیته های فنی بررسی شود.
عبدالرضا سنگاری افزود: برای دادن مجوز راه دسترسی به روستای مچر باید مراحل قانونی آن طی شود و کسی نمی تواند خارج از آن در این موضوع تصمیم گیری کند.
وی ادامه داد: تاکنون مستندات لازم برای بررسی و صدور مجوز احداث راه از سوی کمیته فنی به این اداره کل واصل نشده است و به محض وصل مستندات در کمیته مربوطه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
حوزه منابع طبیعی شهرستان چالوس با 161 هزار هکتار مساحت دارای 79 هزار هکتار جنگل و 53 هزار هکتار مرتع است و مجموع مساحت آبادی ها و مستثنیات آن نیز در حدود 29 هزار هکتار برآورد می شود.
شهرستان چالوس با جمعیت 116 هزار نفری از 170 روستا برخوردار است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمله‌ افراد ناشناس به دفتر مقتدی صدر در نجف

ترافیک چهره‌های تکراری در انتخابات مازندران

چرا شکار پرندگان مهاجر در مازندران متوقف نمی‌شود؟

لاوروف: تحریم‌ های آمریکا علیه ایران غیرقانونی است

سامانه تلفن گویای 129 قوه قضائیه در مازندران راه‌اندازی شد

اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات مازندران معرفی شدند

130 هزار خط تلفن ثابت در مازندران بلااستفاده است

امسال 16 آذر رئیس‌ جمهور ندارد؛ رئیسی می‌ آید

یک متر فاصله ، یک گام به بهبودی آنفلوآنزا

تب آنفلوانزا در مازندران فروکش کرد

غذاهایی که شما در برابر آنفلوآنزا ایمن می‌کند!

الجبیر: تجاوزهای ایران دیگر قابل تحمل نیست

همیار مشاور در تمامی مدارس کشور فعال می شوند

300 هزار دانش آموز عضو طرح ملی همیار مشاور شدند

روسیه: همه خواهان حفظ برجام هستیم

اعضای هیات اجرایی انتخابات مجلس در نوشهر مشخص شدند

دومین سالگرد شهادت سردار ییلاقی در بهشهر برگزار شد

فیس‌ بوک صفحه عربیِ رهبری را پاک کرد!

گفت‌ و گوی تلفنی پوتین و نتانیاهو درباره ایران

بیانیه پایانی نشست کمیسیون مشترک برجام

مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه (129) در مازندران راه‌اندازی شد

آمار داوطلبان نامزدی مجلس در مازندران به 270 نفر رسید

مردم نکا با شهید امنیت وداع کردند

نماینده ولی فقیه در مازندران: از هیچ یک از نامزدهای انتخابات مجلس حمایت نمی‌کنم

حضور زنان در انتخابات به مشارکت حداکثری کمک خواهد کرد

امام‌جمعه نوشهر: مردم برای مجلس، افراد دلسوز و کاربلد را می‌خواهند

نماینده ولی فقیه: از هیچ نامزد انتخابات مجلس در مازندران حمایت نخواهیم کرد

زندگی در انزوا

تیم‌های سیار آزمایش اچ آی وی در مازندران فعال شد

توکلی: اصلاح‌ طلبان از موسوی و کروبی برائت جویند

ناجا: تیراندازی در ورزشگاه آزادی تکذیب می‌ شود

روسیه پروژه تبدیل کاربری «فردو» را تعلیق کرد

گل دوم سپاهان مشکوک به آفساید بود

قلعه‌نوعی: تماشاگران نساجی را بخشیدم

74 نفر دیگر داوطلب نامزدی نمایندگی مجلس در مازندران شدند

محیط‌زیست سوادکوه نسبت به حکم تبرئه خرس کش‌ها اعتراض کرد

نساجی در خانه با سپاهان مساوی کرد

افزایش قیمت کالاهای فصلی ارتباطی با نرخ بنزین ندارد

مازندرانی‌ها امسال یک میلیون و 700هزار اصله نهال می‌کارند

افزایش کالاهای فصلی ارتباطی با اصلاح قیمت بنزین ندارد

میرسلیم و داماد روحانی کاندید مجلس شدند

محیط‌زیست سوادکوه به حکم تبرئه خرس کش ها اعتراض کرد

نماینده نوشهر:مسوولان باید بیش از پیش بر قیمت کالاها نظارت کنند

تردد در جاده‌های مازندران از امشب بدون زنجیر چرخ ممنوع است

فرمانده سپاه: به وقتش موشک‌ ها را شلیک می‌ کنیم

2 میلیون و 100 هزار نهال برای توزیع رایگان در مغان کشت شد

مازندرانی‌ها با طرح نهضت سبز در سال 98 یک میلیون و 700هزارنهال می‌کارند

ضعف زراعت چوب؛ پاشنه آشیل طرح تنفس جنگل

حضور پر رنگ کارگاه‌های غیرمجاز دوگانه‌سوز در مازندران

آمریکا به دنبال جلوگیری از قطع اینترنت در ایران