پیام مازند

آخرين مطالب

هشت درصد تماس های اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - زنجان - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و 200 هزار تماس با اورژانس اجتماعی کشور ثبت شد که از این تعداد بیش از 200 هزار تماس، معادل هشت درصد، مرتبط با کودک آزاری بود.

به گزارش ایرنا، حبیب الله مسعودی فرید شامگاه چهارشنبه در حاشیه ضیافت مهربانی مرکز شیرخوارگاه و خانه نوباوگان شهید ثمین تاب زنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: اکنون 360 اورژانس اجتماعی در کشور فعالیت می کنند و همه شهرهای بالای 50 هزار نفر از خدمات این مرکز بهره مند هستند.
وی اظهار داشت: این سازمان به موضوع کودک آزاری حساس بوده و کارشناسان امر در هر مورد گزارش شده فوری وارد عمل می شوند و در مورد اخیری که در استان آذربایجان غربی به وقوع پیوست، مداخلات بهزیستی از ساعات اولیه انجام شد.
این مسئول ادامه داد: کودک آزاری جرم عمومی محسوب می شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد و در صورت مشاهده باید گزارش شود.
وی اضافه کرد: مردم، افراد مستقر در مراکز درمانی و بیمارستانها، مدارس و مهدهای کودک در صورت دیدن موردی از کودک آزاری یا آثار و علائم آن می توانند با خط 123 اورژانس اجتماعی اطلاع رسانی کنند.
مسعودی فرید افزود: اکنون با همکاری وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی و آموزش و پرورش در قالب تقویت مددکاری اجتماعی در نظام سلامت و همچنین طرح نماد " نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان" در حال انجام است.
وی اظهار داشت: بسیاری از کودک آزاری ها ممکن است به صورت خاموش رخ دهد، یعنی در خانواده ها به دلیل غفلت یا آزار روانی، تحقیر، توهین، تهمت و تبعیض باشد که راهکار این مساله نیز آموزش به خانواده هاست.
به گفته این مسئول، مشکلات خانوادگی رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی کشور در سال گذشته را داشته است.
** سامانه تصمیم در تمامی کشور راه اندازی می شود
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: طی جلسات مکرر با رهبری و شورای اجتماعی کشور پنج آسیب اجتماعی از جمله حاشیه نشینی، طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی در نقاط آسیب خیز مطرح و بر رفع این معضلات تمرکز شده است.
وی اظهار داشت: این آسیب ها به ویژه واقعه طلاق، بخشی از یک کوه یخی داخل آب است که ابعاد بزرگ و آسیب های دیگری را به دنبال دارد و نشان می دهد قبل از تشکیل خانواده، صیانت از آن و موضوع مهارت های زندگی یا آموزش های پیش از ازدواج باید جدی گرفته شود.
این مسئول ادامه داد: 20 سال فعالیت کاری در حوزه اجتماعی به ویژه سه سال گذشته نشان می دهد موفقیت های خوبی در این حوزه کسب شده اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله وجود دارد که راهکار آن حرکت به سمت اقدامات پیشگیرانه است.
وی اضافه کرد: بهزیستی در ارتباط با آموزش مهارتهای زندگی و پیش از ازدواج جزء سازمان های پیشرو بوده و مشارکت مردم و رسانه های گروهی در آگاهی بخشی جامعه بسیار اثر گذار است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: این سازمان برای کاهش طلاق سامانه تصمیم را از 2 سال گذشته در کشور راه اندازی کرده که در 20 استان کشور فعالیت خود را آغاز کرده و این سامانه تا سه ماه آینده در تمامی استان ها راه اندازی می شود.
وی اظهار داشت: این سامانه امکان رصد تمام داده های مربوط به مراجعان به دادگاه ها را فراهم می کند و بررسی ها نشان می دهد نرخ سازش مراجعه کنندگان به این سامانه 15 تا 25درصد بوده که این موفقیتی مهم در بحرانی ترین مرحله زندگی زوجین محسوب می شود.
مسعودی فرید افزود: عوامل متعددی از قبیل مسائل اقتصادی در نرخ ازدواج جوانان دخالت دارد و ارتقای این نرخ به ایجاد باورهای درست و کار همه جانبه ای برای ارتقای جایگاه خانواده ها نیاز دارد.
وی اضافه کرد: طلاق در 10 استان کشور شامل استانهای تهران، البرز، مازندران، گیلان، فارس، اصفهان، مرکزی و کرمانشاه نمود بیشتری دارد که در صورت پوشش کامل برنامه های بهزیستی تا80 درصد می توان وقوع آن را کاهش داد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بعد ملی طرح ها بر اساس نیاز ملی اجرا می شوند و علاوه بر برنامه توسعه پنجساله کشور برنامه توسعه استان ها نیز مبتنی بر تمامی حوزه ها لحاظ می شود.
وی اظهار داشت: موضوع حاشیه نشینی یکی از اولویت های این سازمان است که بسیاری از خدمات از جمله یک وعده غذای گرم در روستاها مهدها و مهدهای حاشیه شهرها به ویژه در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شده است و به این مهم باید توجه داشت که این مناطق هم ردیف با آسیب نیستند ولی می تواند زمینه های آن را فراهم کنند.
مسعودی فرید خاطرنشان کرد: منابع حاصل از هدفمند کردن یارانه ها به جای توزیع یکنواخت آن باید در مناطق محروم و بین نیازمندان صرف شود و طبق برنامه ریزی ها خدمات در مناطق حاشیه نشین نیز تجمیع خواهد شد.
** سایت فرزند خواندگی در کشور راه اندازی می شود
معاون دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور نیز گفت: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته سایت فرزند خواندگی در کشور راه اندازی خواهد شد.
دکتر احمد خاکی با اشاره به چگونگی واگذاری فرزندان به خانواده ها افزود: طبق شرایط اعلام شده زن و شوهری که پنج سال از زندگی آنها می‌گذرد و صاحب فرزند نشده‌اند، دختران و زنان مجرد طبق شرایط سنی تعیین شده صرفا فرزند دختر و کسانی که متقاضی فرزند دوم هستند، سه اولویت متقاضی فرزند خواندگی را شامل می شوند.
وی اظهار داشت: هم اکنون گرایش بیشتر خانواده ها برای فرزند خواندگی انتخاب فرزند دختر است و پسران سهم کمتری دارند که به این مهم باید توجه کرد.
این مسئول ادامه داد: تفکر گذشته برای فرزند خواندگی را بیشتر نوزادان تشکیل می داد که امروزه این روند تغییر یافته و کودکان در سنین بالاتر نیز انتخاب می شوند و در این میان خانواده ها، متقاضی فرزندانی هستند که پرونده پزشکی و نیاز به درمان دارند.
وی اضافه کرد: مراکز نگهداری زیرپوشش بهزیستی با رنج سنی مختلفی طبقه بندی می شوند، یعنی از صفر تا سه سال در مراکز شیرخوارگاه (دولتی) و سه تا 6 سال، 6 تا 12 سال، 12 تا 18 سال نیز در گرو‌ه های دختر و پسر توسط مراکز دولتی و غیردولتی مدیریت می شوند.
معاون دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور ادامه داد: سیاست این دفتر واگذاری مراکز به بخش غیردولتی، هیات امنایی و مراکز خیریه است و در این ارتباط افراد با لیاقت، مسئولیت پذیر، عاشق و توانمند برای انجام این کار مهم انتخاب می شوند.
این مسئول ادامه داد: بر این اساس به دنبال کاهش کودکان در مراکز نگهداری هستیم و اینکه کودکان بی سرپرست نیز زندگی طبیعی در کنار یک شبهه خانواده داشته باشند و هریک مسئولیتی بپذیرند.
خاکی افزود: سیاست‌ بهزیستی بر مرکزداری نیست و واگذاری فرزندان برای فرزندخواندگی به خانواده ها بصورت دائم و امین موقت پیگیری می شود و در این ارتباط تعامل خوبی بین قوه قضائیه، بهزیستی و ثبت‌احوال وجود دارد و همین امر موجب شده که واگذاری فرزندان روز به روز روند طبیعی و بهتری را طی کند.
وی اضافه کرد: سال گذشته رشد 10 تا 12 درصدی واگذاری فرزندخواندگی در کشور به وقوع پیوست که این امر در سایه تعامل و همکاری ها حاصل شد و در برخی استانها عملکرد خوبی به ثبت رسید بطوری که بین 300 تا 400 فرزند به خانواده ها واگذار شد.
معاون دفتر کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور ادامه داد: مراقبت فرزندان در خانواده‌های زیستی نیز از دیگر مسائل مورد توجه بهزیستی کشور است به این معنا که به جای ورود کودکان به مراکز بهزیستی یکی از وابستگان خانوادگی متقاضی، با همکاری قوه قضائیه و نظارت بهزیستی انتخاب می شود و در قبال نگهداری از کودک، سازمان بهزیستی هزینه آنها را پرداخت می کند.
این مسئول همچنین از اجرای طرح جدید "امین موقت" خبر داد و گفت: در این طرح نیز فرزندان بدسرپرست و بی سرپرست بصورت موقت تا زمانی که خانواده توانمند شود، در صورت صلاحیت واگذار می شوند.
وی اظهار داشت: افرادی که برای فرزندخواندگی انتخاب می شوند از تمامی جوانب مورد بررسی قرار می گیرند چرا که فرزندان واگذار شده مشکلات متعددی دارند.
خاکی افزود: سیاست دیگر دفتر واگذاری مراکز دولتی به غیر دولتی و حضور فرزندان در خانواده های زیستی است که تلاش می شود فرزندان بصورت دایم و امین موقت در خانواده ها باشند.
معاون دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: توانمندی فرزندان پس از رسیدن به سن 18 سالگی در هنگام ترخیص اهمیت دارد و باید مهارت ها و شیوه های زندگی را فرا گرفته باشند که در این راستا برنامه هایی مورد توجه قرار گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: نیروها در شبهه خانواده بصورت تخصصی آموزش های لازم را فرا می گیرند و در این راستا کفایت شغلی در نظر گرفته می شود و پس از گذراندن آموزش های لازم و تایید دفتر شبهه خانواده استان در مراکز مربوطه فعالیت می کنند.
9646/6085


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لغو محدودیت هراز و آزاد راه تهران شمال تا اطلاع بعدی

مازندران همچنان در وضعیت قرمز کرونایی

40 درصد ساختمان‌های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

بین‌المللی شدن مرز هوایی فرودگاه رامسر پیگیری می‌شود

5 پروژه بزرگ ساری تا پایان سال جاری بهره برداری می شود

فعالیت 354 خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان

خط 10 مترو حداقل 4 سال دیگر افتتاح می‌شود

نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی مازندران فراخوان داد

دستورالعمل محیط زیستی مواد ضدعفونی کننده ملاک عمل مناطق 22 گانه

پیشکسوت خبرنگاران آمل درگذشت

آیا جریمه چاره افراد فاقد ماسک خواهد بود؟

طرح سایت‌موزه وستمین کیاسر تهیه شد

مربی سپاهان: داوری در بازی با استقلال روی بازیکنان ما تاثیرگذار بود/ به فوتبال پاک معتقدیم

سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به مازندران تکرار می‌شود

هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده‌ها

سرمربی ذوب آهن اصفهان : راهی جز برد مقابل نساجی نداریم

استقبال باشگاه نساجی از تعویض چمن ورزشگاه وطنی قائمشهر

طرح سایت موزه «وستمین» تهیه شده است

تعویض چمن مصنوعی خواسته قلبی نساجی چی ها هست

تغییر و اصلاح ساختار سازمان آتش نشانی از اقدامات مهم سال 1399 است

تفکری جز بردن یا تساوی برابر نساجی نداریم

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

تغییر نام های تکراری معابر پایتخت از سیاست های شورای شهر

فکری: دل خوشی از چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی نداریم

بیانیه حماس درباره توافق اسرائیل و امارات

توافق امارات و اسرائیل «معامله قرن» را کنار زد

اتوبوس‌های برقی به پایتخت برمی‌گردند

وضعیت هوای تهران قابل قبول است

بوناچیچ: به بازی روی چمن مصنوعی عادت نداریم/ باید جدی باشیم

شمال تهران، منطقه ای حساس در موضوعات خبری است

اسامی ساختمان های نا ایمن پایتخت اعلام می شود

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین‌ اجتماعی

نرخ سود سپرده نزد بانک مرکزی افزایش یافت

کندوان و هراز یکطرفه می شود

بازداشت تمامی عوامل تیراندازی در سعادت‌ آباد

افشای راز واکسن روسی کرونا

کشف 2 تن گوشت فاسد در جنوب تهران

آمادگی شهرداری برای اختصاص مجموعه های ورزشی برای برگزاری عزاداری‌های محرم

1977 میلیارد تومان، دستاورد سفر نوبخت برای مازندران

آغاز ثبت نام رانندگان سرویس مدارس از فردا

بستری 1339 بیمار کرونایی در مازندران

اولین نیروگاه زباله سوز شمال کشور فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد

جسد سُها رضانژاد احراز هویت شد

جزئیات طرح جدید مجلس درباره سهمیه‌ بندی بنزین

جذاب ترین فیلم های عاشقانه که ترسناک هستند + عکس (قسمت دوم)

نوبخت:‌ اعتبار مورد نیاز برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر تامین می‌شود

موافقت معاون رئیس جمهور با توسعه فرودگاه بیشه‌کلای محمودآباد

موافقت معاون رئیس جمهور با توسعه فرودگاه بیشه کلا

فعالیت آزمایشی نیروگاه زباله‌سوز نوشهر آغاز شد

دکتر نوبخت از کمربندی در حال احداث نور به رویان بازدید کرد