پیام مازند

آخرين مطالب

بنیاد علوی و دغدغه‌های مردم برای دریافت سند مالکیت در غرب مازندران سياسي

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- جمعی از مردم غرب استان مازندران با ابراز نارضایتی از پرداخت وجه سنگین به هنگام نقل و انتقال و دریافت سند مالکیت به بنیاد علوی خواستار تسهیل این روند شدند.

اگر چه آمار دقیق و روشنی از میزان گستره اراضی فاقد مالکیت مردم متعلق به بنیاد علوی در مازندران خصوصا غرب استان وجود ندارد ، اما چنین وضیعتی بنا به اظهار نظر شماری از مسئولان دردسرهای فراوانی را در زمینه دریافت سند مالکیت و در پی آن خرید و فروش، ساخت وساز و مهم تر از همه این مسائل سرمایه گذاری در حوزه های مختلف بویژه گردشگری در این استان برای مردم فراهم کرده است.
زمین های بنیاد علوی، زمین هایی است که در دوره پهلوی اول و دوم از مالکان آن گرفته شده و به نام بنیاد پهلوی سند خورده بود. این زمین ها پس از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و با تاسیس بنیاد علوی به این بنیاد رسید.
بنیاد علوی آذر ماه سال 66 به عنوان یک شرکت و موسسه غیرتجاری ثبت شد و در سال 84 همزمان با تغییر مدیریت به عنوان بازوی بنیاد مستضعفان، فعالیت خود را در امور خیریه و عام المنفعه آغاز کرد.
یکی از شهروندان رامسری در این باره می گوید : اغلب مردم این شهر به خاطر آنکه بخشی از زمین های آن ها متعلق به بنیاد علوی است برای دریافت شناسنامه زمین بویژه سند مالکیت دچار مشکل شده اند چرا که اگر فردی بخواهد سند مالکیت دریافت کند باید برابر نرخ روز کارشناسی از شش دانگ زمین به هر اندازه ای که متعلق به بنیاد علوی است حق سهم این نهاد را نقدا پرداخت کند.
طبق بند الف ماده 46 محاسبه بهای املاک اعم از مسکونی، تجاری، زراعی و غیره در داخل یا خارج از حریم شهرها ، صرف نظر از آنکه فرد مدعی دارای سند عادی خرید اعیانی باشد یا نباشد ، بر اساس تشخیص کمیسیون معاملاتی این فرد باید حداکثر تا 25 درصد پائین تر از نرخ کارشناسی روز سهم بنیاد را بپردازد.
در بند ب ماده 46 نیز آمده محاسبه املاک بنیاد علوی حداکثر تا 50 درصد پائین تر از نرخ کارشناسی روز برای متصرفانی که پیشینه تصرف آن ها به قبل از تاریخ املاک تجاری تیرماه سال 58 برمی گردد برای املاک تجاری تا 25 متر و برای املاک مسکونی تا 250 متر مربع باید سهم بنیاد را پرداخت کند.
علی دیلمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : قطعه زمینی به مساحت حدود 400 متر که به عنوان ارث به من رسیده است برای دریافت سند مالکیت آن به اداره ثبت اسناد و املاک منطقه مراجعه کردم که مسئولان و کارشناسان این نهاد اعلام کردند که بخشی از این زمین متعلق به بنیاد علوی است و تا زمانی که حق سهم این نهاد پرداخت نشود سندی صادر نخواهد شد.
وی ادامه داد : پس از ماه ها پیگیری برای دریافت سند مالکیت ، پاسخی که از مسئولان اداره ثبت اسناد این شهر دریافت شد آن اینکه باید براساس قیمت گذاری کارشناسی حدود 50 درصد نرخ روز بهای این زمین را به بنیاد علوی پرداخت کنم و متاسفانه از دریافت سند مالکیت منصرف شدم.
این شهروند رامسری گفت: موضوعی که جای تردید دارد آن اینکه چطور می شود زمینی که حدود یک قرن روی آن کشت و کار شده هم اینک مالک دیگری برای آن پیدا شده باشد.
رئیس شورای اسلامی شهر رویان شهرستان نور نیز گفت: امروز یکی از مسائلی که شهر را دچار بن بست، چالش و مانع بزرگی برای هرگونه سرمایه گذاری است، زمین هایی است که بنیاد علوی آن را مصادره کرده است .
محمدرضا بابایی روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست شورای اداری که با حضور استاندار مازندران در شهر رویان نور برگزار شد ، افزود: هر سرمایه گذاری که قصد سرمایه گذاری در این شهر به ویژه در حوزه گردشگری را داشته باشد، در نخستین گام شناسنامه زمین برای او خیلی مهم است ولی متاسفانه بخش عمده ای از اراضی این شهر متعلق به این بنیاد بوده و با وضع موجود هیچ سرمایه گذاری قادر نیست در این شهر سرمایه گذاری کند و دود آن به چشم شهروندان این شهر می رود.
وی اظهار داشت: با پی گیری های فراوانی که از سوی مسئولان ، کارشناسان و وکلا انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که بنیاد علوی هیچ مالکیتی بر این اراضی در محدوده ، حریم و خارج از حریم شهری را ندارد و از مسئولان استانی بویژه استاندار مازندران انتظار می رود که برای رفع این مشکل چندین ساله مردم این شهر تدابیری بیندیشند.
رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان نوشهر نیز گفت : رسیدگی به پرونده های آن دسته از متقاضیان سند مالکیت که شش دانگ اراضی آن ها متعلق به بنیاد علوی است نزدیک به 2 سال به طول می انجامد تا پاسخ دریافت کنند و چنین وضعیتی به نوعی با نارضایتی آن ها همراه بوده است.
فرامرز کلبادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : رسیدگی به این پرونده ها برای پاسخ دهی در کمیسیون هایی که در تهران تشکیل می شود ، مورد بررسی و پی گیری قرار می گیرد و مردم زمانبر شدن رسیدگی به پرونده های برای دریافت سند را از چشم مسئولان این نهاد می بینند.
وی بدون ارائه آمار پرونده های این دسته از افراد متقاضی سند مالکیت در این شهرستان گفت که گستره زیادی از زمین های این منطقه متعلق به بنیاد علوی است و چنین وضعیتی دردسرهای فراوانی برای مردم ایجاد کرده و هر روز شمار زیادی از مراجعان به این نهاد این دسته از افراد تشکیل می دهند.
نماینده مردم شهرستان های رامسر ،تنکاین و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت : تعیین تکلیف زمین های بنیاد علوی که بخشی از آن ها مردم مالک آن هستند ، جزو مطالبات بحق آن ها است اگرچه از سال ها گذشته بویژه در دوران مسئولیت رئیس اسبق بنیاد مستضعفان این موضوع به طور جد مورد پی گیری و حتی در نطق میان دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد ولی کماکان این مشکلات وجود دارد و چنین وضعیتی مردم را رنج می دهد.
شمس الله شریعت نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : البته مقام معظم رهبری هم به دنیال پی گیری های نمایندگان مجلس شورای اسلامی دستور فرمودند و اصلاحاتی روی آئین نامه اجرایی بنیاد علوی انجام شود که در نهایت یک بند به دیگر بندهای این آئین نامه اضافه شد.
وی توضیح داد : طبق بند ج این آئین نامه مقرر شد املاک به مساحت حدود 250 متر در داخل شهر و 400 متر با کاربری مسکونی در روستاها و همچنین 4 هزار متر باغ و زراعت در روستاها برای افرادی که توانایی مالی ندارند و همچنین افرادی که زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند، به صورت رایگان سند مالکیت برای آنان صادر شود.
این عضو کمیسیون کشاورزی ، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی گفت: چنین اقداماتی رضایت مردم را به دنبال نداشته و نکته مهم تر آنکه شواهدی وجود دارد که به استناد آن ادعای بنیاد علوی در زمینه مالکیت بر این اراضی غیرقانونی است.
شریعت نژاد افزود : به عنوان مثال طبق آخرین آمار در تنکابن حدود هزار و 600 فقره سند مالکیت به شکل رایگان طبق بند ج آئین نامه اصلاحی ، به مردم این شهرستان ارائه شد اما آنچه که جای بحث دارد آن اینکه آیا مگر بنیاد علوی مالک این اراضی بوده که حالا می خواهد دوباره این زمین ها را به آن ها واگذار نماید.
وی اظهار داشت : ماه پیش نیز بازدیدی که از اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان رامسر انجام گرفت سند مالکیت یک بانویی در دهستان رامسر دیده شد که با کلیه قراء ، اراضی ، باغات کشاورزی، باغ چای و مرکبات ،خانه های روستایی، هتل و هر انچه در انها است در سال 1319 سند آن به نام رضا شاه پهلوی ثبت شده است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که این موضوع با رئیس مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته شده و ضمن آنکه در نامه ای به مقام معظم رهبری مبنی بر آنکه بنیاد علوی در حالی ادعای مالکیت اراضی شامل جنگل ، مرتع و اراضی اصلاحات ارضی را دارد که در گذشته یعنی تا سال 1385 تکلیف این اراضی مشخص بوده و چنین ادعایی وجود نداشته است.
نماینده مردم شهرستان های نور و محمودآباد هم گفت : موضوع روشن شدن بخشی از زمین های متعلق به بنیاد علوی در حقیقت جزو آرزوها و انتظارات مردم این شهرستان ها است و باید مسئولان ذیربط در این حوزه اهتمام ویژه ای داشته باشند.
علی اسماعیلی در نشست شورای اداری که به تازگی با استاندار مازندران در شهر رویان برگزار شد ، از بالاترین مقام اجرایی این استان خواست تا هرچه زودتر نشست اضطراری برای بررسی این مشکل و ارائه راهکارهای لازم با حضور مسئولان و مدیران استانی برگزار کند.
استاندار مازندران نیز در این نشست وعده داد ماه جاری با حضور مسئولان ذیربط نشست اضطراری در همین خصوص برگزار تا بلکه بتوان با بهره گیری از دیدگاه ها و ایده های دست اندرکاران ذیربط راهکار اساسی برای رفع این مشکل در این استان ارائه داد.
تلاش خبرنگار ایرنا برای دریافت اطلاعات بیشتر از مدیرکل اموال و املاک استان مازندران مستقر در نوشهر بی نتیجه ماند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت های تلخ و شیرین جبهه های نبرد

جزئیات ماجرای نوزاد 5 روزه رها شده در تبریز

دستگیری آدم‌ ربایان در لرستان

تحریم‌ های جدید آمریکا به دنبال اعدام نوید افکاری

ایران به توافق‌ نامه خرید واکسن کرونا پیوست

اتهام‌زنی اسرائیل علیه ایران، ترکیه و حماس

"مستر بین" هیتلر می شود؟+ عکس

تولد لعیا زنگنه در کنار پردیس پورعابدینی بازیگر آقازاده + عکس

تدارک ناوگان اتوبوسرانی پایتخت برای فصل پاییز

توپخانه؛ نخستین میدان شهر

جشنواره شعر بسیج «رازهای ارغوانی» پایان یافت

عراق همه پروازها به ایران را لغو کرد

مجلس 1500 واکسن آنفلوآنزا را بازگرداند

از سوفی ترنر تا رابرت پتینسون: بازیگران مشهور چه فیلم هایی دوست دارند؟ + عکس

برگزاری یادواره شهدای محله شوش، مظاهری و مطهری منطقه 15

مترو تهران، یکی از تمیزترین متروهای دنیاست

تعریض باند شمال به جنوب و یک دوربرگردان در بزرگراه شهید ستاری

فراخوان جامعه بازاریابان و بازرگانان کیش

خواننده ماکان بند کرونا گرفت! + عکس

پل روستای پارسی سوادکوه به بهره‌برداری شد

منتخبان شعر دفاع مقدس مازندران معرفی شدند

نیروهای روزمزد و حجمی شهرداری ساری ساماندهی شدند

کاهش ساخت و ساز در تهران

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی

خانه استاد نفیسی موزه می شود

پیشنهاد اخذ جریمه از سفرهای غیرضرور

حدود 440 میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزان مازندران پرداخت شد

کتاب زیست محیطی «بازیافت» در لرستان رونمایی شد

اخطار به 440 واحد خدماتی و بیمارستانی در پایتخت

دستگاه قضایی استان قزوین حامی محیط زیست در برخورد با متخلفان محیط زیستی

بارش 242 میلی متر باران در مازندران

مرکز تمام اتوماتیک تولید ماسک در قائمشهر راه‌ اندازی شد

نقشه زوج طمعکار برای اخاذی از مهندس پولدار

امضای توافق‌نامه برای خرید واکسن کرونا

معرفی آثار و وصایای شهدای دفاع مقدس جنوب شهر

نساجی قائمشهر؛ هندوانه سربسته لیگ بیستم

بررسی مشکلات کشاورزی و اقتصادی بابل با حضور معاون وزیر دفاع و عضو هیات رییسه مجلس

ساخت ٥ هزار واحد مسکونی در مجاورت بافت فرسوده تهران

40 نشان «سرو چهل» به هنرمندان دفاع مقدس اعطا می‌شود

میزبانی امامزادگان از زائران اربعین/ایجاد ایستگاههای فرهنگی ساحلی

175 مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته جان باختند

پاییز و موج سوم شیوع کرونا در کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 3 مهر 99

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 3 مهر 99

مادورو خواستار صف‌آرایی کشور‌ها علیه آمریکا شد

شکایت همسر بسکتبالیست سرشناس از پلیس بخاطر انتشار عکس جسد همسرش

ثبات نسبی کرونایی مازندران آسیب‌پذیر است

40 کیلومتر از رودخانه های تنکابن ساماندهی شده است

مرکز تمام اتوماتیک تولید ماسک در قائمشهر راه‌اندازی شد

زراعت چوب در سوادکوه رونق می‌گیرد