پیام مازند

آخرين مطالب

رنج های یاقوت زرد مازندران

ضایعات 200تا700 هزار تنی مرکبات/محصولی که به بازارهای جهانی نرسید اقتصادي

ضایعات 200تا700 هزار تنی مرکبات/محصولی که به بازارهای جهانی نرسید
  بزرگنمايي:

پیام مازند - در حالی مرکبات به‌عنوان جواهر باغات مازندران چشم به بازارهای آن‌سوی آب‌ها و اوراسیا دوخته است که سالانه بین 200 تا 700 هزار تن آن در داخل استان می‌پوسد و تبدیل به ضایعات می‌شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها - علیرضا نوری کجوریان: پاییز موسم برداشت مرکبات است و طلای زرد و جواهر باغات مازندران نوبرانه سفره‌ها می‌شود. اما این یاقوت زرد، در سینه‌اش رنج‌های بسیار نهان است.
از یکسو هرسال قبل از برداشت محصول پای دلالان و واسطه‌ها زودتر از مسئولان و برنامه ریزان به باغات کشیده می‌شود تا دسترنج باغداران را با بهانه‌های واهی با نازل‌ترین قیمت‌ها بخرند و از سوی دیگر درحالی‌که درصد قابل‌توجهی از محصولات به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و صنایع فرآوری به ضایعات تبدیل می‌شود، مسئولان به فکر بازارهای آن‌سوی آب‌ها هستند درحالی‌که پیشگیری از فاسدشدن محصول از فرایند برداشت تا بازار می‌توان به اقتصاد استان کمک کرد.
برآیندها نشان می‌دهد که مرکبات و طلای زرد مازندران گردش مالی سالانه بیش از 10 هزار میلیارد تومانی دارد اما سالانه حدود سه هزار میلیارد آن به دلیل آنچه ضایعات می‌نامند، سوخت می‌شود.
اگرچه نرخ خرید تضمینی 4500 تومانی برای پرتقال مازندران و سهمیه 30 هزار تنی برای تنظیم بازار شب عید در نظر گرفته شد اما این نرخ شامل همه نوع ارقام مرکبات نیست و باغداران نباید به قیمت 4500 تومانی دل‌خوش باشند.
محمدرضا شعبانی مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نرخ تضمینی اعلام‌شده در رونق بازار مرکبات و پرتقال نقش داشته است گفت: یکی از اهداف اعلام نرخ تضمینی، نقش آن در بازار بوده است و در چند روز اخیر شاهد افزایش نرخ مرکبات به ازای هر کیلوگرم بین 500 تا 600 تومان در بازار و خریدوفروش‌ها هستیم.

وی بابیان اینکه قیمت پرتقال هزار و 1100 بوده و در چند روز اخیر به 1500 تا 1600 در هر کیلو رسیده است افزود: قیمت نارنگی نیز به 1800 تا 1900 تومان در هر کیلو رسیده و این قیمت محصول سردرختی است.
شعبانی با عنوان اینکه سال قبل قیمت‌ها متفاوت بوده است ادامه داد: خوبی نرخ‌گذاری و شرایط امسال این است که افزایش نرخ‌ها زودهنگام رخ‌داده است.
مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به اینکه امسال با فراوانی محصول مواجه هستیم و بازار کم رونق بوده است، گفت: خوشبختانه پس از اعلام نرخ خرید تضمینی، شاهد رونق بازار مرکبات بوده‌ایم.
وی در پاسخ به اینکه آیا ظرفیت انبارها برای ذخیره‌سازی محصول مرکبات مناسب است یا خیر گفت: حدود 10 سال است در استان کار ذخیره‌سازی مرکبات صورت می‌گیرد و انبارهای فنی و سردخانه‌های خوبی داریم و باغداران نیز شرایط انبار محصول را یاد گرفته‌اند.
حدود 10 سال است در استان کار ذخیره‌سازی مرکبات صورت می‌گیرد و انبارهای فنی و سردخانه‌های خوبی داریم و باغداران نیز شرایط انبار محصول را یاد گرفته‌اند مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با اظهار اینکه قاعدتاً همه محصول تولیدی استان نباید در انبار ذخیره‌سازی شود، افزود: مصرف روزانه مرکبات بسیار زیاد بوده و از شهریورماه برداشت نارنگی شروع‌شده است.
شعبانی با عنوان اینکه تاکنون 600 هزار تن از محصولات فروش رفته است درباره صادرات مرکبات هم گفت: اتاق بازرگانی مسئول صادرات محصولات به شمار می‌رود ولی به اعتقاد من پرتقال نباید زودهنگام صادر شود زیرا با برداشت زودهنگام هر میوه‌ای ازجمله کیوی، نارنگی و پرتقال مخالف هستیم و اگر میوه نرسیده نارس در هر بازاری برود برگشت می‌خورد.
وی با تأکید براینکه میوه باید در زمان خود برداشت شود، تصریح کرد: برخی میوه‌ها در زمان گرم و برخی در زمستان و هوای سرد باید مصرف شود و مرکبات نیز از این نوع میوه‌ها است که باید در هوای سرد و زمستان مصرف شود.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران یادآور شد: برداشت میوه نارس و رنگ افزایی آن سبب می‌شود تا از بازارپسندی بیفتد و بازار دچار مشکل شود ازاین‌رو باغداران باید این موارد را رعایت کنند.
وی درباره لزوم اصلاح و بهسازی باغات استان هم گفت: چند سالی است که روند نوسازی و اصلاح باغات در حال انجام است ولی مردم باید از گسترش باغات به سمت پرتقال تامسون خودداری کنند و سازمان جهاد کشاورزی باید الگوی کشت معرفی کند و نهال‌ها را در دسترس قرار دهد تا کشاورزان با تهیه آن نسبت به کشت اقدام کنند.
شعبانی بابیان اینکه عمده باغات مرکبات مازندران جوان است و نمی‌توان بلافاصله آنها را جابجا و تبدیل کرد، افزود: به‌مرورزمان می‌توان نسبت به اصلاح این باغات اقدام کرد و گونه‌های جدید مرکبات را معرفی و کشت کنیم.
وی با تأکید بر فعال‌سازی صنایع تبدیلی برای فراروی محصولات کشاورزی و توسعه ارزش‌افزوده آن درباره شایعه واردات پرتقال‌های مصری و ترکیه‌ای عنوان کرد: در حال حاضر تولید مرکبات استان سه برابر افزایش‌یافته است ازاین‌رو واردات توجیه اقتصادی ندارد و قاچاق آن نیز ممنوع است و به‌صرفه نیست.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران درباره گردش مالی بازار مرکبات، میزان تولید مرکبات استان را حدود سه میلیون تن بیان کرد و گفت: فروش محصولات سردرختی و عرضه آن در بازار سالانه بیش از 10 تا 12 هزار میلیارد تومان نقدینگی عاید استان خواهد کرد.
میانگین ضایعات در محصولات سردرختی و میوه‌های تولیدی طبق آمار بین 25 تا 35 درصد است
وی با اظهار اینکه حذف ضایعات در میوه امکان‌پذیر نیست بر لزوم کاهش ضایعات محصول در برداشت، صنایع بسته‌بندی، بازار و مغازه و یا مصرف تأکید کرد و گفت: میانگین ضایعات در محصولات سردرختی و میوه‌های تولیدی طبق آمار بین 25 تا 35 درصد است و این ضایعات شامل آفت، پوسیدگی و غیره است که در فرایند برداشت، حمل‌ونقل، انبار، مغازه‌ها و حتی منازل پیش می‌آید.
هادی ایزدی معاون باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز با اظهار اینکه نرخ خرید تضمینی برای میوه پرتقال تامسون درجه یک‌ سورت شده تعیین‌شده است می‌گوید: قرار است به‌اندازه 30 هزار تن محصول خریداری شود ولی برخی باغداران فکر می‌کنند این قیمت برای سردرختی یا پرتقال مخلوط بوده و این‌گونه تصور دارند.
تاخیر در فروش پرتقال جایز نیست
وی قیمت فعلی پرتقال را روی درخت هزار و 500 تا 2000 تومان به ازای هر کیلوگرم یادکرد و گفت: تأخیر درفروش محصول جایز نیست و آن‌هایی که امکانات انبارداری ندارند باقیمت‌های فعلی اگر محصول را عرضه کنند به نفع خواهد بود.
ایزدی درباره اینکه آیا شرایط ما برای انبار محصول فراهم است گفت: اکثر باغداران بزرگ دارای انبار هستند زیرا اگر بخواهند محصول را روی درخت بفروشند سود چندانی نخواهند نکرد.
معاون سازمان جهاد کشاورزی مازندران بابیان اینکه هزار واحد دستگاه سورتینگ در استان نصب‌شده است درباره صادرات محصول مرکبات هم گفت: صادرات به شکل معمول در حال انجام است و پایانه صادراتی نیز در جویبار در حال ساخت داریم که تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه حذف تعرفه‌های گمرکی با الحاق ایران به اوراسیا شرایط را برای صادرات مرکبات به کشورهای همسایه فراهم کرده است گفت: هم تامسون و نارنگی برای صادرات فوق‌العاده است و می‌تواند به بازارهای همسایه ازجمله روسیه صادر شود.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات مرکبات استان در سال جاری با توجه به حذف تعرفه‌های گمرکی فراتر از سال قبل باشد.
ایزدی درباره ضایعات محصولات مرکبات، میزان آن را جزیی بیان کرد و گفت: از 2.5 میلیون تن محصول تولیدی 500 هزار تن سالانه انبار می‌شود و این محصول انبارشده درصدی دارای تلفات خواهد بود.
وی میزان ضایعات را در کل مرکبات زیر 10 درصد اعلام کرد و گفت: میزان ضایعات مرکبات در انبار تا 15 درصد نیز خواهد رسید.
آمار صادرات مرکبات در استان را نداریم
درعین‌حال عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران نیز درباره صادرات محصول مرکبات گفت: برای صادرات محصول سالم نیاز است و مرغوبیت محصول مهم بوده و باید به آن توجه کنیم.

وی با اظهار اینکه شرایط و زیرساخت‌ها برای صادرات مهیا است گفت: با توجه به پذیرش عضویت ایران در اوراسیا، شرایط برای صادرات مهیا است و محصول کیوی اکنون تا کیلویی 9 هزار تومان خرید و فروش می‌شود زیرا زمینه صادرات آن وجود دارد.
مقادیری از محصول مرکبات استان از طریق پیله‌وری به عراق و روسیه رفته است ولی تاکنون صادراتی به نام مازندران ثبت‌نشده است
مهاجر با عنوان اینکه می‌توانیم در بازارهای صادراتی ورود پیدا کنیم گفت: مقادیری از محصول مرکبات استان از طریق پیله‌وری به عراق و روسیه رفته است ولی تاکنون صادراتی به نام مازندران ثبت‌نشده است.
رئیس اتاق بازرگانی مازندران بابیان اینکه آمار صادرات مرکبات در استان را نداریم گفت: اما صادرات کیوی داشتیم و فقط در یک روز 300 تن گواهی مبدأ به مقصد روسیه، ازبکستان و کشورهای دیگر صادرشده است.
وی با اشاره به تولید بیش از 2.5 میلیون تن پرتقال افزود: دولت قرار است حدود 40 هزار تن مرکبات را برای ذخیره‌سازی و تنظیم بازار شب عید خریداری کند و برای صادرات نیز آمادگی داریم.
مهاجر، حقوق گمرکی را مهم‌ترین دغدغه فراروی صادرات بیان کرد و گفت: با پیوستن به اوراسیا این دغدغه حل‌شده است و مشکلی وجود نخواهد داشت.
سالانه 2.5 میلیون تن پرتقال در مازندران تولید می‌شود و ضایعات بین 200 تا 700 هزار تنی آن در سال، کمبود امکانات سورتینگ، صادرات ناچیز آن، عدم‌اصلاح و بهینه‌سازی باغات، وجود دلالان و واسطه‌ها، سبب شده تا هرسال از سطح باغات مرکبات کاسته شود و کیوی و دیگر محصولات و یا ویلاهای بتنی جایگزین آن شود.
اگر تدبیر اساسی برای رفع چالش‌ها اندیشیده نشود، شاید در سال‌های آتی دیگر مازندران، قطب مرکبات ایران نباشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیح ستاد بودجه درباره یارانه 72هزار تومانی

آخرین تغییرات قیمتیِ اقلام خوراکی در بازار

امشب؛ واریز سومین مرحله یارانه معیشتی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/08

واگذاری بخشی از اراضی چیتگربه جای هزینه آزادراه تهران-شمال

حجم صادرات کالا از مازندران به 842 هزار تن رسید

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/07

میزان افزایش یارانه برای سال 99 اعلام شد

امسال برای 700 نفر در عباس‌آباد اشتغال‌زایی شد

حل‌وفصل بدهی بانکی ، مهم‌ترین دستور کار بخش کشاورزی مازندرن

میزان عیدی کارکنان دولت تعیین شد

جامعه از فقر فرهنگ مهارتی رنج می برد/ دغدغه کمبود نیروهای ماهر

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/06

420 نفر دهه فجر در بخش کشاورزی مازندران شاغل می‌شوند

صید ماهیان استخوانی در مازندران کاهش یافت

اعلام زمان واریز یارانه حمایتی بهمن

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/05

ادارات زمان‌بندی و درجه سامانه گرمایش را رعایت کنند

134 اسکله تفریحی در مازندران احداث می شود

چرخ 11 واحد صنعتی مازندران در دهه فجر به حرکت در می‌آید

مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

جنگل های شمال آب می رود/حذف چراغ خاموش هزاران هکتار در سال

جهش 35درصدی ارزش معاملات بورس مازندران

قیمت خودروهای داخلی 98/11/02

قیمت خودروهای وارداتی 98/11/01

احتمال افزایش یارانه نقدی به 75 هزار تومان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/02

حداقل حقوق کارمندان در سال 99

حضرتی: قرار نیست مسافران، مالیات سفر بدهند

همتی: تمام وام‌ ها را دانه درشت‌ ها نگرفته‌ اند

حمایت از کالای خارجی بزرگترین ضربه به اقتصاد و اشتغال کشور است

نرخ تورم دی‌ ماه اعلام شد

برنج "طارم روشن" رقم کیفی و پر محصول در مازندران

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

استثنائاتِ عدم پرداخت عوارض خروج از کشور

مصرف گاز سی‌ان‌جی در مازندران 50 درصد افزایش یافت

مزرعه‌های گردشگری، فصلی جدید برای رونق گردشگری در مازندران

کارمندان امسال چقدر عیدی می‌ گیرند؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

کدام تراکنش‌ ها نیاز به رمز پویا دارند؟

برنج "طارم روشن" رقم پر محصول مازندران

قیمت خودروهای داخلی 98/10/30

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/30

سرقت اطلاعات بانکی و راه‌ های مقابله با آن

سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد تومانی هلدینگ ثروت‌آفرینی در مازندران

قیمت مسکن در محله‌ های محبوب تهران

راه خروج صنعت گردشگری از رکود چیست؟

قیمت خودروهای داخلی 98/10/29

قیمت خودروهای وارداتی 98/10/29

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/10/29